..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Ben bir kuşum; uçtum yuvadan... Artık ben nerede, eve dönme isteği nerede?.. -Leyla ve Mecnun, Fuzuli
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - İnceleme
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Günaydın Sevgilim
Ö.Gökhan Ergüven
Şiir > Komik

Sırtımın sol yanında bir yarık Yıtılmış kanamış akmış Ziyan olmuş Ben görmemişim Duymamışım Hissetmemişim Kaç geceyi uykusuz geçirdim Saymadım Sırtımdan hançerleyen alçağı Hiç unutmadım

[DEVAMI]
Arama Motoru

İnceleme Kümeleri (Toplam 1050 İnceleme, son bir ayda 72 yeni İnceleme)
7nci Sanat (Sinema) (1)
Akımlar (1)
Anadolu Kültürü (2)
Çocuk Eğitimi ve Yetiştirilmesi
Dil
Din (5)
Doğa ve Uzay
Dönemler (2)
Dünya
Eğitim
Entelektüel (24)
Estetik Biçimler
İnternet
İstanbul
İstanbul
Kültür Çatışmaları (1)
Meslekler & İş Yaşamı (2)
Modern Şiir
Modernizm (1)
Politika (1)
Pop Kültür (1)
Post-Modernizm
Ruhbilim (10)
Sağlık
Sanat ve Sanatçılar (3)
Söyleşi (1)
Tarihe Yön Verenler (3)
Tasavvuf (1)
Tezler (2)
Toplumbilim (2)
Toplumsal Olaylar
Toplumsal Uçlar (1)
Türkiye (1)
Yazarlar ve Yapıtlar (7)

İncelemede İlk Yirmi
 Sanat Sanat Dediğin Nedir Gülüm  (Ö.Gökhan Ergüven)
Dönemler

Yalnızlık bir mevsim gibi geldi geçti. Sanmaki beni deldi geçti Ustadan büyük usta var bu hayatta Herkesten büyük bir emreden var yukarıda
 Yunanistan'dan Börek İthal Ediyormuşuz. Haberiniz Var mı?  (Hamdiye Hatipoğlu )
Türkiye

Yunanistan; Baklava, Lokum derken Böreğimizi de elimizden alıyor gibi.. Bize de yediriyor.. ohh afiyet olsun..
 Çok Özel  (Ö.Gökhan Ergüven)
Söyleşi

Bazı konular sadece o konunun muhataplarını ilgilendirmez. Genlerle ve görevlerle ilgili birtakım zorunluklar o insanların sorumluluk duyduğu insanlarıda ilgilendirir.
 Hasretin Sebebi: İlham  (Yûşa Irmak)
Entelektüel

İlham, insan aklının ve gönlünün Cebrail kanadıyla okşanması, uyarılması. Yükselişini, manasını, tamamına erdirmek üzere yola çıkmış tüm kelimelerin “en güzel” adıyla mana gergefine uğrayarak ve uygun kumaşlarla istikametine devam etmesi.
 Cahit Sıtkı Bugün de Yarın da Okunacaktır  (Yûşa Irmak)
Yazarlar ve Yapıtlar

Geçen gün Cluphouse’da benden üç yaş büyük Özgür kardeşimle biraz gevezelik ettik. Kendisi öyle yazıp çizemez ama iyi bir okurdur. Özellikle edebiyat alanında yeni çıkan eserleri, eserlerin sahiplerini hem tanır hem de takip eder. Hatta yeni kalemşörlerden birkaç isim söyleyip sonra güzel bir dille de savundu. -ben kimseyi yermemiştim, konuşası gelmişti- Sonra laf dönüp dolaştı nedense Cahit Sıtkı Tarancı'ya geldi. Özgür abi: “Kim okuyor Yuşa bugün Cahit Sıtkı'yı?" diye sitem dolu bir söz söyledi… Daha sonra da; "o şiirler"in eskidiğini filan söyledi…
 Diplomayı Tanınır Kılmak  (Onat Tercüme)
Söyleşi

Uzun vadeli beklentiler ise Kuzey Afrika’dan sonra Sahra Altı devletlerinde de faaliyet göstermek ayrıca Latin Amerika, Hindistan hatta ASEAN ülkelerinde piyasaya girebilmek şeklinde görülmektedir.
 Bir Hadis Üzerine Mülahazalar   (Ö.Gökhan Ergüven)
Din

Yaşım kırkı geçti. Artık böyle ağır yazılar yazmaya hakkım vardır diye düşünüyorum. O yüzden uzatmadan başlayayım. Platonun Devlet Kitabında Sokrates ile Platon arasındaki konuşmalarda böyle başlar.
 Ayasofya Üzerine  (Ö.Gökhan Ergüven)
Estetik Biçimler

Ayasofya yani basit çevirisiyle kutsal bilgelik üzerine birkaç kelam etme hakkını ve cüretini göstermemin birçok nedeni var.
 Harflerin İzinde Bir Yazar: Fatin Hazinedar  (kemal düz)
Kültür Çatışmaları

fatin hazinedar’ın “balkon’dan düşen l’ kitabı günlerce elimden düşmedi. okudukça okudum. çok rahat okunan, yormayan, akıcı üslubu ile okuyucuyu etkileyen bir kitap. ben, okurken hem keyif aldım, hem de çok şey öğrenmenin mutluluğunu yaşadım. bu kitap bir defa okunup da bırakılacak kitap değil. bir başucu kitabı.
10 
 Bir Yurdu Sevmek  (Yûşa Irmak)
Eğitim

İlkokul çağlarımızda sevdirilmişti bu yurt bize… Hem de siyah önlüklü, beyaz yakalı, kafalarımız üç numara asker traşlı, tüm okul öğrencilerinin ip gibi dizilip hep bir ağızdan gür bir sesle: “Yurdumu özümden çok sevmektir” diye… Öğretmenimiz sesi gür bir öğrenciyi yüksek bir yere çıkartır, ona “başla” diye komut verir vermez avazımız çıktığı kadar bağırırdık yurdumuzu ne kadar çok sevdiğimizi… O yıllar 1990’lı yıllardı. Gaziantep / Nizip; Namık Kemal İlkokulu…
11 
 Ağaçta Kalan Kedileri Kurtarma Operasyonları  (Ahmet Zeytinci)
Toplumsal Olaylar

Kurtarma operasyonlarında aşağıda köpek bulunmamasına da dikkat edilmelidir. Köpekler uzaklaştırılıp, sonra o işe başlamak en akıllıca olanıdır. Elinize bir parça kaşar ya da salam sosis türü, kedilerin seveceği bir yiyecek alınıp tekrardan ’’Gel pisi pisi.’’ diye çağrılabilir. Ancak kedi de sizden ’’Çift hamura tek kıymalı yanında bir de ayran isterim.’’ diye tutturursa, buna da sakın şaşırmayın...
12 
 Bursa, Tüm Zamanların Gülü, Bütün Şehirlerin Hafızasıdır…  (Yûşa Irmak)
Anadolu Kültürü

Yeryüzünde, dört mevsim, üç zaman, rengârenk desen, musiki ve yapıtlarla örülü, şehir kimliğini elinde tutan aydınlık ve yeşil tek şehir, Bursa’dır.
13 
 Müteradif (Eş Mânâlı) Kelimeler  (Yûşa Irmak)
Dil

Efendim müteradif yani eş manalı kelimeler ne kadar çok bilirse insan dili de o kadar gelişir ve zenginleşir. Müteradifler, birbirinin aynı ya da ikizi kelimeler değillerdir. Bu kelimelerin aralarında ince bir çizgi vardır ve bu ince çizgi bize farklı duygular ifade ettirirler.
14 
 Cihan Harbi Yahudiler ve Türkler  (Yûşa Irmak)
Dönemler

25 milyon insan canına mal olan Cihan Harbi, yalnız bir şey kazandırdı: Milliyet bilinci! Her milletin hür olması artık cihan adaletinin bir esası olacaktır! Birçok milletler böylelikle esirlikten kurtulmuştur. İhtimaldir bir gün dünya Türkleri ve garip Türklüğümüz de özgürlüğüne bu vesile ile kavuşacaktır!
15 
 Hangi Duruma Göre Neler Yapılır - 4 -  (Ahmet Zeytinci)
Toplumsal Olaylar

Her kiracı illaki eninde sonunda bir ev almak ister bütçesi imkan verdiği ölçüde... Aslına bakarsanız ev sahibi de olsak, kiracı da, dünyada hepimiz kiracıyız haliyle... Ruh bedenden çıkıp da gerçek mekanına doğru yol almaya başladı mı biz de kiracılıktan kurtulacağız eninde sonunda...
16 
  "48 Saat" Üzerine  (Hakan Yozcu)
Sanat ve Sanatçılar

Romanda, hasta bir katilin kurbanlarını kaçırdıktan sonra onunla yakından ilgisi olan bir kişiye telefon açarak "Bu kadını neden kaçırdığımı kırk sekiz saat içerisinde bulabilirsen kadın yaşar. Eğer bulamazsan, ölür." şeklinde haber vermesiyle başlayan cinayetlere yer verilir. Tabii, polise haber verildiği anda kadının anında öldürüleceği ve bunun sorumlusunun da o kişinin olacağını belirtir. İnandırıcı olması için de o kişiye kurbanı ile ilgili bir hediye gönderir. Bu, ya onun kesilmiş bir parmağıdır; ya da onunla ilgili olan bir nesnedir.
17 
 Kapitalist Düzende, Komünist Yaşam Mümkün Mü?  (Cemal Zöngür)
Toplumbilim

Düşüncesine uygun hareket etmeyip, sürekli değişkenlik gösteren birey ve ailelerde, kültürel ya da kişisel sorun var demektir. Bu yüzden komünist ve sosyalistlik, kapitalizmin ilkeleri süperego, lüks, özenti, kompleks, doyumsuzluk vb. hastalıklardan tamamen arınmasıyla mümkündür. Ufak bir zaaf, kişiyi bitiren tehlikeli en büyük virüstür.
18 
 Sarıkamış'tan Esarete  (kemal düz)
Tarihe Yön Verenler

anılar, bir kişinin herhangi bir dönemde, yaşadıklarını kaleme almasıyla oluşan eserlerde yer alır. genelikle olaylar yaşandıktan sonra kaleme alınır. bu durum bazen unutulmalara, abartılara veya yaşanılan koşulların etkisiyle taraflı anlatımlara da yol açabilir. Ancak “sarıkamış’tan esarete”te, bu tür yaklaşımlar yok. yorumlarda hiçbir duygusallık ya da gereksiz suçlama ve hakaret yok.
19 
 Ezan Bundan Tam 70 Sene Önce Tekrar ‘rab’ Ça Okunmaya Başlanmıştı.  (Salih Zeki Çavdaroğlu)
Din

1932 de Türkçe Okunma Mecburiyeti getirilen Ezan' ın 1950' de yeniden aslî şekliyle okunma macerası...
20 
 Osmanlı Düşmanlığı Cumhuriyet Hükümetine Osmanlı Arşiv Belgelerini Dahi Hurda Kağıt Değerinden Sattırmıştı  (Salih Zeki Çavdaroğlu)
Tarihe Yön Verenler

Osmanlı Devleti Arşiv belgelerinin Bulgaristan' a satılışı...
son gelen İncelemeler
Unut Sevme Beni
Ö.Gökhan Ergüven
İnceleme > Söyleşi
Çok Özel
Ö.Gökhan Ergüven
İnceleme > Söyleşi
İnsan Uzayda Yalnız mı?
MUSTAFA ESER
İnceleme > Doğa ve Uzay
Harflerin İzinde Bir Yazar: Fatin Hazinedar
kemal düz
İnceleme > Kültür Çatışmaları
Kumar Ha Kumar
Ahmet Zeytinci
İnceleme > Toplumsal Olaylar
Bir Yurdu Sevmek
Yûşa Irmak
İnceleme > Eğitim
Osmanlı’nın Son Paşası: Enver Paşa
Yûşa Irmak
İnceleme > Tarihe Yön Verenler
Hasretin Sebebi: İlham
Yûşa Irmak
İnceleme > Entelektüel
Bilgelik
Yûşa Irmak
İnceleme > Entelektüel
Güven (Mek)
Yûşa Irmak
İnceleme > Toplumbilim
Rakı Viski Sigara Bir de Silah
Ahmet Zeytinci
İnceleme > Toplumsal Uçlar

 


 | Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Okur Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | Okur Üyeliği | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Sahne Arkası |

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Eser sahipleri, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır. Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.