..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
640K bellek herkese yetmelidir. -Bill Gates, 1981
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Politik Olaylar ve Görüşler
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Ne Düşünüyorumki
Atılgan Günal
Şiir > Aşk ve Romantizm

...NE DÜŞÜNÜYORUMKİ ...SANKİ YAPRAKLARINI SAYDIĞIM PAPATYALARDAMI ÇIKTIN ...BİR ACELEYLE KARŞIMA ÇIKTIN ...O ACELEYLE YIKILDIN GİTTİN ...SEN DE SANDINKİ BEN ÇOK SAFIM ...MERAK ETTİYSEN BENDEKİ DEĞİŞİKLİĞİ ...HÂLÂ KÂĞITTAN GEMİLERİ YÜZDÜRÜYORUM ...ELLERİMİN İÇİNE GÜLEN YÜZ ÇİZMEYE DEVAM EDİYORUM ...OYUNCAK ARABALARI HÂLÂ SEVİYORUM ...EN KÖTÜ HİSSETTİĞİM ANLARDA ...YİNE SULTAN AHMET MEYDANINDAYIM ...ONYEDİ YILDIR DEĞİŞTİRMEDİĞİM CÜZDANI

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
81 
 Kılıçdaroğlu'nun Mevkii Belli Oldu: Sağ (A) Açık Oynuyor!  (Akakiy Akakiyeviç)

Kılıçdaroğlu’nun “Yeni” CHP’si ve değişim anlayışı, Sicilyalı Prens Lampedusa’nın “hiçbir şeyi değiştirmemek için her şeyi değiştirmek gerekiyordu” sözünü hatırlatmaktadır. Baykal döneminde uygulanan politikalar, hususiyetle partinin sağa açılımı, Cumhuriyet değerleri konusundaki “hassasiyetler”, temel hak ve özgürlükler konusunda bireyi değil devleti koruyan sistemin idamesini sağlama düşüncesi, vesayetçi sistemin devamı yolunda harcanan çabalar gibi birçok temel konuda hala hiçbir değişim emaresi görülmemektedir. Bütün bunlar göz önüne alındığında Lampedusa’nın sözleri isabetli bir yorum olarak cuk oturmaktadır.
82 
 Paşa Paşa Yatmak  (Şenol Durmuş)

Bir dönemin kudretli paşaları, kodamanları... Son günlerde bazıları bir hayli sıkıntı yaşıyormuş. Çok yazık. Bir ömür boyu bu devlete, bu millete hizmet et dur, sonra da bu hallere düş. Olacak şey değilmiş. Hasdal Askeri Cezaevinde yatan muvazzaf paşalar da dert yanıyormuş. Yemeklerden şikayetçilermiş. Kuru fasulye, nohut yemekten helak olmuşlar.
83 
 28 Şubat, Hukuk ve Erbakan  (Cahit KILIÇ)

Eğer hukuk, hukukun üstünlüğünü egemen kılsaydı: Hiç ama hiç kimse 27 Mayıs darbesini gerçekleştirmeye cüret edemez, milletin hür iradesini yok sayamaz, milletin seçtiklerini deviremez, özel mâhkemeler kurup devletin 10 yıl başbakanlığını yapan Menderes’i ve arkadaşlarını emirle yargılatamaz ve emirle idâm kararı verdirip dârağacında sallandıramazdı... Bu ülkede, herkesten önce hukukçular, hukukun üstünlüğünün egemen kılmaya çalışsaydılar: 27 Mayıs’ı gerçekleştiren bir avuç çapulcunun tetikçileri olmaz, tam tersine darbeye teşebbüs edenleri yargılar, onları kodese tıkarlardı...
84 
 Atatürk Karikatürü!  (NUMAN MAS)

VATANIMIZ, MİLLETİMİZ, NAMUSUMUZ, KİTABIMIZ ve CUMHURİYETİMİZ İÇİN DÖKERİZ KANIMIZI. Ama sizin namert bedeniniz, bizim kanlarımızda ancak boğulur... Selam ve dua ile.......
85 
 Ah Osmanlıca, İlle de Osmanlıca!.. (1)  (Vildan Sevil)

Günlerdir gözümün önünde çift çift, lodos poyraz, yağmur çamur demeden kavgasız gürültüsüz, sakin sakin avlanan, kendi aralarında doyumsuz, bitmez sohbetlerini sürdüren flamingolarla şu mağrur, vurdum duymaz, hazır lopçu balıkçılları anlatmaya kalkışıyorum. Olmuyor. "Onların, insanların, kendimin aşk meşk hallerini, içsel yolculuklarımı, anacığımın nice çileyle yoğrulmuş ömründe Araf’a tırmanırken direncini, çaresizliğini, hırçınlığını, öfkesini anlatayım" diyorum. Olmuyor.
86 
 Hayat Dediğin  (kemal düz)

ömür geçiyor. yaşamak güzel. nefes almak, bir bardak su içmek, yürümek, merhabalaşmak, yıldızları seyretmek, denizdeki gemileri martıları seyretmek ruhu dinginleştiriyor.
87 
 Türk İslamcı Dostlarımız - 3  (Muhammed CAN)

Senaryoyu hazırlayan ABD'nin, bu ''yeşil kuşak'' İslami projesinin bir ayağı, bugün hala devam ediyor
88 
  süleyman Demirel’in Ardından  (Hakan Yozcu)

1924 yılında Isparta’nın Atabey İlçesine bağlı İslamköy’de doğmuştur. Üniversiteyi İstanbul’da bitirdi. 1949 yılında Elektrik İşleri Etüd İdaresi’nde göreve başlayan Demirel aynı yıl ABD’ye Sulama ve elektrik konularında araştırma yapmak üzere gönderildi. Dönüşte Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’ne atandı. Çok sayıda baraj ve su projesini hayata geçirdi. Daha sonra ODTܒde öğretim görevlisi olarak çalışan Demirel 1962 yılında siyasete atıldı. 2 yıl içinde Adalet Partisi Genel Başkanlığı’na seçildi. 1965’te milletvekili oldu. Seçimlerden birinci olarak çıkan Demirel Başbakan oldu.
89 
 Halkını Düşünen Padişah  (CEM AKKILIÇ)

Yüzyirmi yıl kadar önce yaşanan bir ekmek zammının perde arkası.
90 
 Türkiye Kürtleri - Irak Kürtleri Arasındaki Fark  (Mehmet Sinan Gür)

Kuzey Irak Kürtleri ile Türkiye'nin ortak çıkarları var. Bütün sorun gerçeği görebilmekte.
91 
 Garkad Ağacı  (Şevket Başıbüyük)

Hâlâ İsrail’in masumluğunu, ya da güçlülüğünü/otoriterliğini savunan Garkad ağaçları… Yazıklar olsun sana ey “Garkad ağacı” Her nerede oturuyor ve nerede duruyorsan lanet olsun sana “Garkad ağacı”
92 
 Suçlular Serbest Tecavüze Uğrayan 13 Yaşındaki Kız Çocuk Sor  (Yücel Dönmez)

Adalet Bakanı 13 yaşındaki bir kız çocuğuna soruşturma açtırmış... İnsanın inanası gelmiyor... Ne yapmış N.Ç adındaki kız çocuğu? 30 kişi ırzına geçmiş, konu mahkemeye kadar yansımış ve tecavüz edenler serbest bırakılmış... Bir kadının tuzağına düşerek
93 
 Rebeze Röportajı - 2  (Muhammed CAN)

Muhammed CAN'la referandum 2 ; "Referandumdaki özne büyük kâhinin eseridir! Diğerleri bu eserin sahnedeki oyuncusu ve referandumda bu sahnenin aksesuarıdır." " Devrimci ahlak insaniyet mektebinin özüdür.... "
94 
 Ortadoğuda Fillerin Güreşi  (Levent Ölçer)

Ortadaki asıl pasta zaten o topraklar. Size yedirceklerine saflıkla inanıyor musunuz? Cidden? Açık konuşalım lütfen cevap verin, cidden bu coğrafyada bir Kürdistanın var olabileceğine inanıyor musunuz? Siz ne içtiniz?
95 
 Koçan Devrimi (!) ve Postmodern Saksofon Demokrasisi  (Hulki Can Duru)

Liberal anamalcı ekonomilerde yöneticilerin başarılı olup olmamasından çok saksofonu kimin en iyi çaldığına bakılır. Çünkü böylece hem yeni umutlar ve beklentiler tazelenir, hem de esas patrona daha büyük bir iştiyakla sakso çekeceklerin önü açılır !
96 
 Bdp'li Vekillerin Gerçek Yemin Metni  (Cafer ŞAHİN)

BDP' den 'Milletvekili' seçilenler henüz yemin etmedi. En büyük (!) hizmetleri olan germe ve kriz politikasına tamgaz davam ediyorlar Ama yemin etselerdi veya olası bir andiçme durumunun hasıl olması halinde dış görünüşte rutin and metnini okusalar da, içlerinde zihniyetlerini yansıtan şu meyanda kendi metinlerini okuyacakları aşikar;
97 
 Seçimin Sonucu, Halklar Arası Barış ve Diyaloğu Dayatıyor  (M.Nazım Güler)

Hayırlısıyla, bir genel seçimin daha hakkından gelebildik. Gerçi politik sözcülerin ekserisi, ellerinden geldiğince gerilim yarattılar; sayelerinde ortam gerildi, küfür ve hakaret gırla gidiyordu. Özellikle AK Parti, CHP ve MHP arasında.
98 
 Başkalaşım  (Haydar Köprülüoğlu)

Televizyon kanalları bir ülkenin çok önemli iletişim araçlarıdır. Adaletin terazisi her konuda bir simgedir. Televizyon kanallarında yayınlanması gerekirken, atlayıp geçtiğimiz pek çok konu var. Kültür haritamızı önümüze alır, zihnimizle gezinirsek bu konuları görebiliriz. Saygılarımla.
99 
 Wikileaks Bombaları (!) ve Aliyev ve de Araplar  (Cahit KILIÇ)

Başlıktaki parantez içinde ünlem işaretinden de anlayacağınız gibi aslında ortada bomba momba yok! En azından şimdiye kadar yayımlananların içinde yok... Amma velâkin gündemi de Wikileaks oluşturuyor. Birkaç kelâm da ben etmezsem içimde ukde kalır. Bugüne kadar ortaya çıkanların içindeki leblebi çekirdek tadında dedikoduları ve ıvır zıvır yazışmaları bir kenara koyarsak; dişe dokunur bir iki konu ele alınabilir.
100 
 Atatürk ve Sosyalizm Yanılsaması  (Sertaç...(now_or_never))

Atatürkçü düşünce ve sosyalist düşünce sistemi birbiriyle bağdaştırılamayacak ölçüde farklı olgulardır....

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Halka Karşı Sivil Darbe
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Eski Bir Seçim Senaryosu
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
İstek İle Köstek Arasında
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Uzak Mesafe Yakın Seçim
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Fransa’nın Büyük Hayal Kırıklığı: Macron
Erdağ Duru
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Usta İşi Gelişim
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Amerika Dünyayı Kıyamete Sürüklüyor
serdar adem işler
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Siyaset Te Çoklu Organ Yetmezliği
RUTİL BİLGİNER-
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Devrimim Benim
Alp Şahin
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Santimetre Desimetre Fetömetre
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Sosyal Kirlilik Sertifikası
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
21. Yüzyıl ve Sosyalistlerin Çıkmazı
Cemal Zöngür
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Asgari Ücret ile Sıfır Oto Hadeee Burada
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Şarkın Son Savaş Pimini Çektik
ibrahim halil ince
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Barzani Kürdistanı Değil Kabristanı Kuruyor
ibrahim halil ince
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Vatan İçin Herşey
ibrahim halil ince
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © , 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.