..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İnsan gülümsemeyle gözyaşı arasında gidip gelen bir sarkaçtır. -Byron
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Türkiye
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Sevgi Üzerine Bir Kaç Cümle - 12 -
Ahmet Zeytinci
Deneme > Sevgi ve Aşk

Öğretim ne işe yarar insan kendini eğitemedikten sonra. Gazetelerin birinci ve ikinci sayfa haberleri, kaçırılan öldürülen, hunharca katledilen çocuklar ve insanlar ile dolu. Ha keza televizyonlarda aynı şekilde. Sevgisiz, saygısız bir ortama doğru sürat ile sürükleniyoruz toplum olarak bilmem farkında mısınız içinde bulunduğumuz içler acısı durumun? Yakın zamanda takip ettiniz basından da, bir profesör bir doçentin ha

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Eleştiri > Türkiye
21 
 Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Mimari Geleneğin Çöküşü  (Diren Yardımlı)

Rönesans’ı görmezden gelen, matbaayı dışlayan ve her tür yazılı ya da görsel dışavurumdan kendini korkuyla sakınan Osmanlı sanatı her şeye karşın, hayranlık uyandırıcı bir mimari gelenek yaratabilmişti. Ancak bizi bugünkü ‘imge’siz, ‘öngörü’süz çarpık kentleşmeye ve olmayan çağdaş Türk mimarisine ulaştıran da tam olarak bu kuramdan yoksun, kuşaktan kuşağa aktarılan ve Cumhuriyetle birlikte sekteye uğratılan gelenek mi?
22 
 Rusya ve Biz Derken…  (Cahit KILIÇ)

Son dört yıldır uluslararası sularda yara üstüne yara alan gemimiz, yalpalaya yalpalaya gitmekten bitap düştü, batmak üzeredir.
23 
 Hasan Sancak, 12 Yıldır Adalet Arıyor!..  (Hasan sancak)

COCA COLA'YA RÜYA REKLAMIMI KOPYALADI DİYEREK SAMSUN’DA DAVA AÇAN, Hasan Sancak, 12 Yıldır ADALET Arıyor!.. FACEBOOK’TA ARKADAŞ OLARAK EKLEYEBİLİRSİNİZ. https://www.facebook.com/ogretmenhasansancak
24 
 Eh, Burası Türkiye  (Emine Pişiren)

Şimdiki düşüncelerim değişti. Kimin ayağı devlet dairesinde bir engele takılırsa, şikâyet mercii ararsa, çaresiz kalıp söylenirse; " Anlat derdini Marko Paşa'ya: Burası Türkiye" diyorum.
25 
 Ey Türk Milleti!  (Osman AKTAŞ)

Ne kadar çok başımız sağ oluyor. Ne kadar çok vatan sağ oluyor. Ben kendimi bildim bileli başımız ve vatan sağ oluyor.
26 
 Göç Veren Trabzon  (M.NİHAT MALKOÇ)

Göç,Türkiye’nin halledilmesi öncelikli meselelerinin başında geliyor.Gelir dağılımındaki dengesizlik bunun başlıca sebepleri arasında yer alıyor.Fakat siyasî,sosyal ve kültürel sebepleri de gözardı edemeyiz.
27 
 Aptal Insan Toplulugu  (Alp Şahin)

Ne yazik ki birbirmize karsi olan nefretimizi, kinimizi ve de kaprislerimizi bir kenara koyup birlikte esas hayatimizi yok edenlere karsi savasamiyoruz… Bu yuzden hepimiz aptal insan topluluguyuz. Ayrintilari marifet saniyor fakat buyuk resmi gormekten kaciniyoruz.
28 
 Türkiye'nin Yeni Vesayeti: Muhafazakar Hegemonya  (Akakiy Akakiyeviç)

Türkiye’de, mevcut muhafazakâr iktidarın, kamuoyu ve sivil toplum üzerinde kurduğu hegemonya, alternatif düşünme ve bakma biçimlerini tümüyle etkisiz hale getirmeye çalışmaktadır. Basın yoluyla iktidarın demokratik denetimi handiyse imkânsız hale gelmiştir. Yayınlanmamış bir kitabın bulunup imha edilmesi, Orwell’in “Bin Dokuz Yüz Seksen Dört” romanındaki “düşünce polisi” ni akla getirmektedir. Muhalif insanların, gazetecilerin suçlarının ne olduğunu dahi bilmeden “içeri” atılmaları ve bir türlü yargılanamamaları Kafka’nın “Dava” sını andırmaktadır. Başta basın olmak üzere sivil toplum tamamen bertaraf edilmeye çalışılmaktadır. Muhalif insanlar “siber iftira” yoluyla gözaltına alınmakta ve suçlarını dahi öğrenemeden aylarca hapislerde tutulmaktadır. Muhalefet etme durumunu kendilerine yönelmiş bir düşmanca hamle olarak değerlendirmektedirler. Sivil toplum bileşenlerine baskı yaparak yıldırma, itibarsızlaştırma, ekonomik yaptırım yoluyla sindirme, tehditle işten attırma gibi eylemler sıradan bir hale gelmiştir.Yargı gibi,görevi demokratik denetim mekanizması olan ve adaleti tecelli ettirme gibi çok önemli işlevlere sahip bir kurum” zapt edilmesi gereken bir kale” olarak görülmüş ve “ele geçirilmiş” tir. Gerçek anlamda demokrasi, mevcut iktidar tarafından özlenen ve istenen bir “değerler manzumesi” nin önemli bir bileşeni olma özelliğini çoktan yitirmiştir. Tabii eğer böyle bir maksat var idiyse.
29 
 Serbest Bırakılanlar Ülkesi  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Ülkemi bir baştan başa gezerek adaleti arayacaktım. Aracımın suyuna, yağına, lastiklerine baktırdım. Bir de cebimdeki paraya… Tüh Allah kahretsin! Zorunlu Trafik Sigortası’nı unutmuştum. Bitmesine birkaç gün var. Bir araştırma yaptım. Geçen sene yatırdığım sigortanın iki misli pahalılaşmış. Daha yola çıkmadan adaleti bulamadım! Bir gecede Ankara’nın meclisinden çıkıvermiş, sonrada Beştepe’deki sarayda onaylanıp Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiş! Girmiş girmesine de emeklisi sızlana sızlana, zengini de güle oynaya aynı pirim tutarını kuzu kuzu ödüyorlarmış! Ne bir protesto var! Ne de bir sezeriş! Hem olsa ne olacak ki? Birkaç kişi toplandığında biber gazlı, TOMA’lı polisler, hak arayanların başına üşüşmeyecekler miydi? Daha yola çıkmadan adalet kayboluvermişti. Neyse, prim tutarını sızlanarak ödeyip yola çıktık. İstanbul trafiği kalabalık, aracımın önüne dansöz kıvraklığındaki makasçıları ve yayalara yanan kırmızı ışıklarda araçların...
30 
 Ferhan Şensoy"dan 2019 Türkiye Fotoğrafları  (Seval Deniz Karahaliloğlu)

Yıl 2019. Türkiye beş vakit namazda. Maaaşallah, maaaaşallah! Devlet kamyona, millet dincilere çarptı. Ferhan Şensoy’a da siyah çarşaf pek yaraştı. Size de yaraşır. Emin olun yaraşır! Rezervasyonunuzu yaptırmayı unutmayın. Beş yıl sonra lazım olacak.
31 
 Beyin Göçü  (Orhan TURAN)

1999 yılından bugüne kadar ÖSS'de Türkiye birincisi olan tüm üniversite adaylarının ABD'ye gittiğini biliyor muyudunuz?
32 
 Alanya'da Turizm Suratımda Nasıl Patladı!  (Kâmuran Esen)

Alanya’da suratımda patlayan turizmin acısı, sonra yüreğime indi, inanın. Hâlâ duruyor. Öyle kolay geçecek gibi değil . Bunu bana lâyık görenlere yazıklar olsun ! Bu devlete , idealist duygularla bir enayi(afedersiniz) gibi yıllarca
33 
 Doğu’dan Göçen Dünyalar…  (Yûşa Irmak)

Bir infial koptu Doğu’dan. Büyük bir isyan gibi, Bir kutlu sefer gibi, Daha yağmurlar yağmadan, Sular yükselmeden, sel olup aktı Doğu..
34 
 Muhalefet İktidar Olmak İstemiyor!..  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

Bu yazının ilk yayımlanma tarihi 2007 yılı.İkinci yayımlanma tarihi: 2012 yılı ve ikinci yayımlamada demişim ki: . Noktasına, virgülüne dokunmadan 2007 yılındaki yazımı aynen aldım Geçen süre içerisinde ne değişti, dersiniz? Hiçbir şey... Bu gidişle 2017 yılında da aynı yazıyı okumak zorunda kalabilirsiniz....
35 
 Artık  (Emine Pişiren)

Bir Uzakdoğu sözü aklıma düştü: "...Eğer bir ülkenin adliye basamakları yosun tutmuşsa, "...Eğer bir ülkenin hastane basamakları aşınmamışsa, "...Eğer bir ülkenin okul basamakları aşınmışsa, "...O ülkede huzur, barış ve refah var, demektir..."
36 
 Ne Şam'ın Şekeri Ne Arabın Yüzü  (Emine Pişiren)

3 Milyon Suriyelinin bir yılda nüfusu katlanarak artacak demektir. Günyüzüne çıkan bu gerçekler doğrultusunda; şayet önlem alınmazsa biz PKK ile değil Suriyelilerle terör yaşayacağız. Beş yıl sonra böylesi bir nüfus patlamasıyla Suriyeli Araplar; bir değil bir kaç şehir kurabilecek nüfus artışıyla Türkiye'nin başına bela olacaktır.
37 
 Dersim Meselesi,chp'nin Tutumu ve Cumhuriyet Politikaları Üzerine  (Akakiy Akakiyeviç)

Dersim, genç Cumhuriyet’in uluslaşma ve mevcut sınırlar içinde otoritesini tesis etmesinin önünde bir engel, tıbbi deyimle “çıbanbaşlarından biri” olarak görüldüğü için kesilip atılması lazım gelen bir ur gibi düşünülmüştür. Devlet, bu coğrafyada hâkimiyetini tam anlamıyla kuramadığı, vergi alamadığı için Kürt ve Kızılbaş olan ve bu manada da “makbul vatandaş” tanımına uymayan bölge insanını tedip etme yoluna gitmiştir. Zira geç Cumhuriyet’in uygun gördüğü insan profili Sünni-Türk ve üstelik de Hanefi mezhebinden olmalıydı. Sair kesim ve mezhepler caiz görülemezdi. Fakat bu tedip harekâtı oldukça kanlı olmuş ve Dersimliyim diyenlerin bir daha unutamayacakları büyük bir travma yaşanmıştır. İnsanların canlarını kurtarmak için sığındıkları mağaralarda zehirli gaz kullanılarak fare gibi zehirlendikleri artık biliniyor. Resmi makamlar tarafından on üç bin küsür insanın öldürüldüğü iddia edilse de bu sayının çok daha fazla olduğu açıktır. Devletin toplu katliam yoluyla insanlarını dize getirmesi,”medenileştirmesi” sorgulanması gereken bir husustur. Bunun yanında özellikle küçük çocukların Türkleştirme-Sünni İslamlaştırma politikasına alet edilerek evlatlık ve sürgün yoluyla asimile edildiği bilinmektedir.
38 
 Atatürk’ün Gençler ve Gençlik Hakkındaki Sözleri  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

Sizler, yeni Türkiye’nin genç çocukları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir.
39 
 Bir Gündemlenme Portresi  (Yaşar ÇETİNKAYA)

Bugünlerde gündemin hızına yetişebilen var mı içinizde? Henüz bir haberi -bırakın sindirmeyi- yeni duymuşken bir yenisi, bir yenisi, bir başkası daha düşüveriyor bültenlere. Evet; son birkaç yıldır bu aksiyon hiç hız kesmeden ardalanıyordu ancak şu an biraz daha arttı gibi geliyor sanki bana. Ergenekon'un 100 küsuruncu davası devam ediyor; TFF şike soruşturmasını yeniliyor, genişletiyor, karara bağlıyor; PKK ve KCK'ya yönelik operasyonlar sürüyor, yeni tutuklamalar oluyor; altın bir fırlıyor bir tabanı görüyor...
40 
 Sahi, Ülkemde Darbe mi Oldu?  (Emine Pişiren)

Evde erzak yok denecek kadar azalmıştı. Üstelik de ne ekmek, ne kahvaltılık vardı. Cumartesi nasıl olsa semt pazarımız kurulacaktı. Köylülerden alırım, diye ertelemiştim. Banka kartımı alıp Vakıfbank ATM den para çekmek için evden çıktım. Aneee o da nee? Yazlıkçılar bankamatik önünde iki sıra uzun kuyruklar oluşturmamış mı? Yanlarına umutsuz, "aklıma gelen ihtimal korkusuyla," keyifsiz yaklaşıp sordum: "Neler oluyor burada? Sesler koro halinde havaya yükseldi "Darbe oldu..!"

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Şehit Kanı
Alp Şahin
Eleştiri > Türkiye
Her Günkü Konu
Yûşa Irmak
Eleştiri > Türkiye
I Speech Kürsü
Alp Şahin
Eleştiri > Türkiye
Cumhurbaşkanı
Alp Şahin
Eleştiri > Türkiye
Bu Ülke
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Türkiye
31 Mart Secimleri
Alp Şahin
Eleştiri > Türkiye
Aptal Insan Toplulugu
Alp Şahin
Eleştiri > Türkiye
Her Sey Cevre Icin
Alp Şahin
Eleştiri > Türkiye
Soyunun
Bay Nida
Eleştiri > Türkiye
Müdür
Nida
Eleştiri > Türkiye
Ey Türk Milleti!
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Türkiye

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © , 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.