..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Mektubum sanırım fazla uzun oldu, çünkü daha kısa yazmak için yeterince vaktim yoktu. -Pascal
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazarlar ve Yapıtlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Bir Boy Hüzün Kaldı Ağlamama
NUH KENİŞ
Şiir > Lirik

Seni düşünmediğim an bil ki Zaman durmuş Gözlerin gözlerimde şiir yazmıyorsa Gülüşün estirmiyorsa en mavi rengi Çiçeklerim solmuş,hazanlar vurmuş Ben sürgünlüğü severim çocukluğumdan beri Sabaha sürgünüm akşamlardan Sesine sürgünüm en kenar mahallelerden Ben hasretle büyüyorum Yalnızlığım bir nişandır sevdama Kelimelerimde kurşun kurşun izler var Bir boy hüzün kaldı ağlamama Bir senin kalbine dönerim kovulsam da

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
21 
 André Gide - Isabelle  (Güven Solak)

“Geçen sonbahar yakınlarınızın yanındayken Quartfouche’un dinginliği içinde kendimden geçip bir hayale vurulmuştum; şimdi uyandım. Bunu böyle bilin. Hoşça kalın.”
22 
 Şaşkınlık Şemsiyesi  (ayşen alp)

Nazlı Eray'ın Monte Kristo adlı öyküsü üzerine edebi eleştiri.
23 
 Trabzonlu Edebiyat Tarihçisi Nihat Sami Banarlı  (M.NİHAT MALKOÇ)

Nihat Sami Banarlı için,sadece bir edebiyat tarihçisi demek yeterli olmasa gerek.Zira o,edebiyat tarihçiliğinin yanında çok üstün meziyetlere de mâlikti.
24 
 Benim Hüzünlü Orospularım/ Gabriel García Márquez  (Eda Keskin)

Benim Hüzünlü Orospularım 1982 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Gabriel García Márquez’in romanı. Gabriel García Márquez kimdir? Gabriel García Márquez, 1928’de Kolombiya nın Aracataca kentinde doğdu. Büyükannesiyle büyükbabasının evinde ve teyzelerinin yanında büyüdü. Başkent Bogota’daki Kolombiya Ulusal Üniversitesi’nde başladığı hukuk ve gazetecilik öğrenimini yarım bıraktı. 1940’lardan başlayarak uzun yıllar gazetecilik yaptı. Öykü yazmaya 1940’ların sonlarında başladı. Yayınlanan ilk önemli yapıtı, Yaprak Fırtınası’ydı. 1961 de yayınlanan Albaya Mektup Yazan Kimse Yok adlı romanını, Hanım Ana’nın Cenaze Töreni(1962) adlı öykü kitabı ve Kötü Saatte(1962) izledi. Yazar en tanınmış romanı Yüzyıllık Yalnızlık’ı(1967) Meksika’ya ilk gidişinde yazdı. Yüzyıllık Yalnızlık’taki bir bölümden etkilenerek yazdığı öykülerini İyi Kalpli Erendina(1972) adlı kitapta toplayan yazar daha sonra sırasıyla Mavi Bir Köpeğin Gözleri (1972), Başkan Babamızın Sonbaharı (1975), Kırmızı Pazartesi (1981), Kolera Günlerinde Aşk (1985), Labirentindeki General (1989) yayınladı. Yazarın Türkiye’de yayınlanan diğer kitapları arasında Bir Kayıp Denizci, Sevgiden Öte Sürekli Ölüm, Aşk ve Öbür Cinler, Şili de Gizlice, On İki Gezici Öykü ve Bir Kaçırılma Öyküsü sayılabilir.
25 
 Sol Ayağım  (Ahmet Çaylar)

Beyin felçli olarak doğan, sadece sol ayağını kontrol edebilen İrlandalı yazar Christy Brown’un hayatla mücadelesinin gerçek romanıdır “Sol Ayağım”. Bu roman yaradılışa karşı kazanılan zaferin öyküsüdür aslında. Belki de Gardner’in Çoklu Zekâ Kuramı’na örnek bir yaşam öyküsüdür. Hayata tutunmanın öyküsüdür de diyebiliriz.
26 
 "Ilgaz, Anadolu"nun Sen Yüce Bir Dağısın. Eteklerinde Kitaplar" *  (Nigar Özafacan)

Edebiyatımızın çınarlarından biri olan Rıfat Ilgaz’ın yaşam öyküsü çok çetindir; sürgünler, hapislikler ve zorluklarla dolu bir roman gibi. Tıpkı 1944’lerin İstanbul’unu anlattığı, “Karartma Geceleri” adlı romanı gibi…
27 
 Alageyik İle Avcının Ölümcül Dansı  (Elmas Şahin)

Asırlar boyunca avcıların en büyük tutkularından birisi olan "geyik" önemli bir unsur olarak anlatılarda yerini almıştır. Ziya Gökalp'in Alageyik (1913) manzumesi ile masallaşan "alageyik," Yaşar Kemal'in Alageyik (1967) romanında efsaneleşerek bir av tutkusuna dönüşmüş ve " Necati Cumalı’nın Yaralı Geyik (1981) oyununda sahneye aktarılarak dramlaşmıştır. Yaşar Kemal'in kaleminde, Toroslar'ın eteklerinde aşktan da öte bir av tutkusuyla Halil'in yüreğine yar olan Alageyik, 1959’da Atıf Yılmaz'ın ve 1969'da Süreyya Duru’nun yönettikleri Alageyik filmleri ve Ali Can Meydan’ın 2011'de yönettiği kısa animasyonlu Alageyik Efsanesi ile beyaz perdede de yerini alır. Bu çalışmada Yaşar Kemal'in Alageyik eserinde Türklerin binlerce yıllık av geleneği ve kültürünün bir yansıması olarak Halil adlı gencin geyik avı tutkusu metin odaklı bir çözümleme ile eski inançlarla ilintili olarak, doğu ve batı kültüyle karşılaştırılıp irdelenecektir. Başlangıçta sözlü ve yazılı edebiyatın içinde dillere destan bir masal haline gelen Alageyik, Burada, doğu ve batı kültüründe mitolojik bir imge olarak 'geyik kültü'ne ve Halil ile Alageyik'in yanık bir türkü haline gelen öyküsüne kısa bir yolculuk yapılıyor.
28 
 İzedebiyat'tan Ayşegül Engin"in Öyküleri Üzerine  (torkunc)

Peki Ayşegül Engin kimdir? Hiçbir fikrim yok. Adının Ayşegül olduğundan öte..
29 
 Silahlara Veda (Ernest Hemingway) İnceleme  (İlkay Hüsmüllü)

Silahlara Veda, Ernest Hemingway’in 1929 yılında yayımlanan, yayımlandığı dönemde büyük yankı uyandıran eseridir.
30 
 Kediler Ölmesin  (Ali Osman Öztürk)

Bir Alman, Bir Türk ve bir İngiliz yazarda kedi konusunun karşılaştırılması
31 
 Özgürlük Yolları 1: Akıl Çağı (J. P. Sartre)  (İlkay Hüsmüllü)

Mathieu'nun uyanışını anlatan bu önemli eser hakkında ufak bir inceleme yazısıdır. Bu eseri okumak Sartre'ı ve savunduğu düşünceleri anlamak için iyi bir başlangıç noktası olabilir.
32 
 1980 Sonrası Eser Özetleri  (Halil Zenciroğlu)

Bu kitapçıkta 1980 sonrası bazı sanatçılara ait 50 eserin özeti vardır.
33 
 Yazar Gabriel Garcia Marquez'in Veda Mektubu  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

Ey insanlar sizlerden ne kadar da çok şey öğrenmişim. Tüm insanların, mutluluğun gerçekleri görmekte saklı olduğunu bilmeden, dağların zirvesinde yaşamak istediğini öğrendim.
34 
 Türk Dünyasına Adanmış Bir Ömür Turan Yazgan  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

uran Yazgan Diyor ki: "Türklerin genleri içinde “ırkçılık” geninin bulunmadığına bütün dünya şahittir. Asırlarca bayrağımız altında yaşayan ve bizden olmayan hangi halk, dilini, dinini terk etmeye zorlanmıştır. Eğer böyle bir zorlama olsaydı, Balkanlarda bugün tam aksi bir yapı, yani tamamıyla Türkçe konuşan insanlardan mürekkep bir nüfus yapısı oluşurdu. Kendi arzu ve istekleri ile Türklüğü ve Müslümanlığı kabul edenler, elbette vardır. Ve bunlar az da değildir. Ama Türklerin tarihte din savaşı yaptıkları, mezhep savaşı yaptıkları iddiaları tamamen yanlıştır."
35 
 Buket Uzuner'in Balık İzlerinin Sesi Romanında Ütopya Kavram  (Aslı Yerlikaya)

Balık İzlerinin Sesi Adası aslında bir ütopyadır. T.Companella'nın Güneş Ülkesi, Francis Bacon'ın Yeni Atlantis'i, Peyami Safa'nın Yalnızız'ı, Thomas More'un Ütopya'sı gibi.
36 
 Nietzsche Ağladığında  (ömer akşahan)

Kitap şu tümceyle başlar:” San Salvatore’nin çanları Josef Breuer’i daldığı düşünceden sıyırdı.”
37 
 Angela’nın Külleri  (Hakan Yozcu)

Roman yazarı Frank McCourt, ailesi ile birlikte, o yıllar bütün dünyada yaşanan büyük ekonomik krizin pençesi altındadır. Yoksulluk ve yokluk nereye giderlerse onlarla beraberdir. Ailesi, yeni umutlarla “Yeni Dünya” denilen Amerika’ya göç etmiştir. Yazar, New York’ta dünyaya gelir. Ancak babasının içkiye düşkünlüğünden dolayı iş bulamaması ve çalışamaması yüzünden daha iyi bir yaşam geçirmek düşüncesiyle kendi ana vatanları olan İrlanda'ya geri dönerler.
38 
 "Dünyayı Temsil Eden Bir Tarihçi"  (Gazi Giray Günaydın)

Ulu Tarih Çınarı Halil İnalcık'ı tanıtıcı bir yazı.
39 
 Bernard Werber ve Karıncalar Serisi  (Eylem Yurtsever)

engelsizerisim.com adresinde yayınladığım bir inceleme yazısı.
40 
 Boşlukta Sallanan Adam – Saul Bellow  (Güven Solak)

“Artık kendimden sorumlu değilim; buna çok memnunum. Başkalarının elindeyim artık, kendi kendinden kurtulmuş, özgürlüğüm elimden alınmış durumdayım. Yaşasın düzenli günler, saatler! Ve ruhun zaferi! Yaşasın düzen, disiplin!”

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Politik Şiir
Önder Anli
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Tolstoy ve Eserleri
Ömer Faruk Hüsmüllü
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Kadın Maganda
seçkin gündüz
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Ömer Rasih Öztürkmen
Ömer Faruk Hüsmüllü
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Silahlara Veda - Ernest Hemingway
Bahadır BATTAL
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Sineklerin Tanrısı - William Golding
Bahadır BATTAL
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Hasan Alı Toptaş
Nilay Akçay (Karakaya)
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Hafız İsmail Coşar
suat engin yılmz
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
"Kırmızı Saçlı Kadın" Gerçeği
Halil Zenciroğlu
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
1980 Sonrası Eser Özetleri
Halil Zenciroğlu
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Angela’nın Külleri
Hakan Yozcu
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Alageyik İle Avcının Ölümcül Dansı
Elmas Şahin
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Nazım Hikmetin Cezaevi Hayatı
suat engin yılmz
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Türküler Türküler ve Şiirler
kemal düz
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Kayboluş (Georges Perec) İnceleme
İlkay Hüsmüllü
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © , 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.