..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Uygarlık, gereksiz gereksinimlerin, sonsuz sayıda artmasıdır -Mark Twain
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazarlar ve Yapıtlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Son İntihar Mektubu
Mahnaz Forouzandeh
Deneme > İtiraflar

Şu ana kadar yazdığım tüm yazılarım, intihar düzeyinde acılar içinden çıkmıştı. Şimdi ise son intiharımı ediyorum ölüm yolunda. Bu yolda bana güzel hüzünler yaşatan ne yazık ki genetik babama, karanlığa, yollarını aşındırdığım adama teşekkürü borç bilirim. Güzel acılardı hepsi. Eğittiler beni. Nefreti, kini, yalanı, affet

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
41 
 Törelere İsyan Eden Adam Nazım - 1 (Nazım Hikmet  (Bekir Kale Ahıskalı)

Törelere İsyan Eden Adam Nazım-1 (Nazım Hikmet’e dair kırk başlık)
42 
 "Benden Selam Söyle Anadolu'ya"  (Nazlı Usta)

Bu yazı Dido Sotiriyu'nun "Benden Selam Söyle Anadolu'ya" adlı eseri hakkında yazılmış bir incelemedir.
43 
 Hatay'ın Kurtuluş Mücadelesinde Türk Ordusu  (kemal düz)

iskenderun’da hatay tarihini araştırma alanında bir ilk gerçekleşti: tarih yapanlar tarih de yazdı: hatay’ın anavatana katılış mücadelesi; kurtuluş öncesi ve sonrası kitaplaştırıldı. bunu kınalıkuzular, mehmetçikler gerçekleştirdi...
44 
 Ulysses'in Uluses'i  (Mikail Boz)

James Joyce'nin ULYSSES kitabı üzerine bir tanıtım inceleme...
45 
 Kayboluş (Georges Perec) İnceleme  (İlkay Hüsmüllü)

Kayboluş, Georges Perec’in 1969 yılında yayımlanan deneysel romanıdır. İsmiyle müsemma kitap bir kayboluşu anlatmaktadır. Yayımlandığı günden günümüze hala tartışma yaratmayı başarmış müstesna bir yapıttır.
46 
 Türküler Türküler ve Şiirler  (kemal düz)

hatay yaz yaz bitmez bir kültür birikimine sahip. bir dünya kenti. korunmaya muhtaç bir “müzekent”. lültür sanat alanından ziyade sadece lezzetleriyle yemek kültürüyle öne çıkması, ne derece yerinde bir durumdur, tartışılmaya değer bir konudur.
47 
 Rüzgârları, Çiçek Tozlarını, Arıları ve Kelebekleri Bilmez Onlar...  (Vildan Sevil)

Şarkılarını yoksul halkı için söyledi Victor Jara... Gitarının tınılarını, halkına ve ülkesine adadı. Açlığa, yoksulluğa, emperyalist sömürüye, barışa adadı kendini... Müziğin yanısıra, tiyatroyla, folklarla ilgilendi, üllesinin kültürüyle yoğruldu, sesiyle, sözüyle, gitarıyla evrenselleşti Jara.
48 
 M. Nihat Malkoç "Sevgini En İyi Sen Anlat" Şiir Yarışmasında Türkiye Birincisi Oldu  (M.NİHAT MALKOÇ)

Trabzonlu şair M.Nihat Malkoç, Çekmeköy Belediyesi'nin düzenlediği, jüri başkanlığını ünlü şair Sunay Akın'ın yaptığı “Sevgini En İyi Sen Anlat” konulu Şiir Yarışmasında 1089 şiir arasında Türkiye Birincisi olarak 2000 TL'lik ödülün sahibi oldu. 12 Şubat 2012 tarihinde İstanbul Çekmeköy'de düzenlenen ödül törenine Sunay Akın, Süheyl Uygur ve Cengiz Küçükayvaz gibi önemli sinema ve dizi oyuncuları katıldı. Malkoç, 2000 TL’lik ödülünü ve diğer hediyelerini Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz ve meşhur şair Sunay Akın’ın elinden aldı. Şair Malkoç, yemekte bir araya gelen şairlere ve misafirlere kısa bir konuşma yaptı. Konuşmasında Sevgililer Gününün bir günle sınırlandırılmasının anlamsız olduğunu, bu gibi günlerin genelde ticari amaçlarla tertiplendiğini, yine de sembolik anlamda önemli bir gün olduğunu söyledi. Malkoç sözlerini şöyle sürdürdü: “Sevgili demek sadece kişinin eşi, sevgilisi demek değildir. Anne de, çocuk da, baba da, peygamber de bir sevgilidir. Sevgili demek en çok sevilen demektir. Bu bazı kişiler için bir kedi bile olabilir.” Şair M. Nihat Malkoç konuşmasını “Sermayesi sevgi olan asla iflas etmez” diyerek tamamladı. Daha sonra kendisine birincilik ödülü kazandıran şiirini hazirun karşısında seslendirdi. Malkoç’a Türkiye Birinciliği Ödülü kazandıran “Anla Beni Gülnihal” adlı şiirini dikkatlerinize sunuyor, kendisini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz…
49 
 Cahit Külebi  (Cafer ŞAHİN)

Cahit Külebi'ye çok şey borçlu olduğumuza yakinen inandığım için, Onu yeni kuşaklara layıkıyla anlatmayı ve unutturmamayı boynumun borcu olarak addediyorum...
50 
 Ölü Canlar (Nikolay Gogol) İnceleme  (İlkay Hüsmüllü)

Ölü Canlar, Nikolay Gogol’un ilk cildini 1842 yılında tamamladığı, ikinci cildini ise geçirdiği bir kriz sonrasında yakması sonucu tamamlayamadığı başyapıtıdır.
51 
 Aziz Nesin'in Öykülerinde Çocuk ve Eğitim Teması  (Hulusi Geçgel)

Çocuk edebiyatı çocukların zevklerine, duygu ve düşüncelerine, büyüme ve gelişmelerine katkı sağlamak amacı ile gerçekleştirilen ve ülkemizde yirminci yüzyıl başından beri gündemde olan bir kavramdır.
52 
 Kitap - Suyu Arayan Adam - 1  (Mehmet Sinan Gür)

Bu yazı 12 sayfadır.
53 
 Pollyanna  (Ahmet Çaylar)

Mantığın duyguların önüne geçtiği, duygularla değil akılla hareket etmeyi öğreten mutluluk oyunu, yaşam öğretisi, tatlı limon POLLY-ANNA.
54 
 Ömer Rasih Öztürkmen  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

Muhtelif gazete ve dergide yazıları çıkmakla beraber, Yeni İstanbul ve Tercüman gazetelerinde yazı işleri müdürlüğü yaptı. Orta Doğu gazetesinin kurucularındandır. Anadolu Ajansı'nın Beyrut muhabirliğini yaptığı sıralarda, 1965 yılında seçimlere katılarak Adalet Partisi’nden Bursa milletvekili seçildi.Daha lise öğrencisi iken şiir ve yazı yazmaya başladı. İlk şiirlerini, 1950 yılında “KERKÜK” adlı kitabında neşretti. Şiirlerinde Kerkük sevgisi burcu burcu tütmekteydi.
55 
 Türk Edebiyatında Romanın Türünün Kısa Tarihi  (Serhat Demiroğlu)

Roman türü, Türk edebiyatına Fransızcadan yapılan basit çevirilerle girmiştir. Bilinçli bir seçime dayanmayan bu çevirilerin ilki Yusuf Kamil Paşa’nın “ Fénélon”dan yaptığı “Terceme-i Telemak”tı (1862). Daha sonra adı bilinmeyen bir çevirmen Victor Hugo’nun “ Sefiller” romanını yalın bir dille özetleyerek “ Mağdurin Hikayesi” adıyla Türkçeye çevirmiştir. Daha sonra bu çeviriler birbirini izlemiş ve Voltaire , Alexander Dumas , Daniel Defoe vb. İngiliz ve Fransız yazarların romanları Türkçeye çevrilmiştir. Böylelikle 1860 – 1880 arasında Batı edebiyatının genellikle “romantik” yazarlarının belli başlı eserleri Türk okurlarınca tanındı. Daha sonraki 15 yıllık dönemde ise Alphonse Daudet , Emile Zola ve Maupassant gibi “naturalist” ve “realist” yazarların eserleri dilimize çevrilmiştir.
56 
 Yaşlı Adam ve Deniz (Ernest Hemingway)  (İlkay Hüsmüllü)

“İnsan, yenilmek için yaratılmadı. Ademoğlu mahvolur ama yenilmez.”
57 
 Konfüçyüs'ün Hayatı ve Dünyadaki Beş Ağır Suç  (Emine Pişiren)

Konfüçyüs, Hükümdar’ın isteği üzerine bir süre için şehrin yönetiminde olmayı kabul etti. Yedi gün izledi. Yedinci gün yüksek memur Sao-Çengi idam ettirdi, cesedin üç gün açıkta kalmasını emretti. Öğrencileri çok şaşırdılar, yanına gittiler, sordular:
58 
 Mehmet Akif Ersoy'u Anarken  (Hilâl Erboyacı)

‘‘Bana sor sevgili kari,sana ben söyleyeyim, Ne hüviyette şu karşında duran eş’arım Bir yığın söz ki,samimiyeti ancak hüneri; Ne tasannu bilirim,çünkü ne sanatkârım
59 
 Esir Şehrin İnsanları (Kemal Tahir) İnceleme  (İlkay Hüsmüllü)

Esir Şehrin İnsanları, Kemal Tahir’in 1956 yılında yayımlanan eseridir. Kitap Esir Şehir üçlemesinin ilk kitabıdır ve işgal sırasında İstanbul’da yaşananları konu almaktadır.
60 
 Bir Din Bilgini ve Profesör Kamil Miras  (Orhan TURAN)

Harf inkılabı sonrasında bir tane dahi tercüme Kur’an yoktu. Türkiye’de Kur’an-ı Kerim’in il tercümesini yaparak önemli bir hizmette bulundu. Kamil Miras, Türkiye’nin dikkate değer ilim adamlarından biri olan Miras, bir çok eseri de Türkçe’ye çevirmiştir.

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Politik Şiir
Önder Anli
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Tolstoy ve Eserleri
Ömer Faruk Hüsmüllü
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Kadın Maganda
seçkin gündüz
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Ömer Rasih Öztürkmen
Ömer Faruk Hüsmüllü
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Silahlara Veda - Ernest Hemingway
Bahadır BATTAL
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Sineklerin Tanrısı - William Golding
Bahadır BATTAL
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Hasan Alı Toptaş
Nilay Akçay (Karakaya)
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Hafız İsmail Coşar
suat engin yılmz
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
"Kırmızı Saçlı Kadın" Gerçeği
Halil Zenciroğlu
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
1980 Sonrası Eser Özetleri
Halil Zenciroğlu
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Angela’nın Külleri
Hakan Yozcu
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Alageyik İle Avcının Ölümcül Dansı
Elmas Şahin
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Nazım Hikmetin Cezaevi Hayatı
suat engin yılmz
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Türküler Türküler ve Şiirler
kemal düz
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Kayboluş (Georges Perec) İnceleme
İlkay Hüsmüllü
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © , 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.