..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Ben bir kuşum; uçtum yuvadan... Artık ben nerede, eve dönme isteği nerede?.. -Leyla ve Mecnun, Fuzuli
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazarlar ve Yapıtlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

İyi ki Doğdun Çocuk
Fatma Erdogan
Şiir > Bireysel

Kalk çocuk! Ağla haline Doğmak marifet değil Yaşa! Sen yarat Kimseler dokunmasın hayaline Diye diye büyüttüğüm çocuk İyiki doğdun Şimdi sıra sende...

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
61 
 Utanç (J. M. Coetzee) İnceleme  (İlkay Hüsmüllü)

Utanç, J.M.Coetzee’nin 1999 yılında yayımlanan ve aynı yıl Man Booker Ödülü alan eseridir. Kitapta David Lurie adında bir profesörün yasak aşk sonucu kariyerini ve itibarını kaybetmesini konu almaktadır. Film 2008’de Steve Jacobs tarafından sinemaya uyarlanmıştır.
62 
 Boyalı Kuş (Jerzy Kosinski)  (İlkay Hüsmüllü)

Boyalı Kuş, Jerzy Kosinski’nin 1965 yılında yayımlanmış romanıdır. Kitapta küçük bir çocuğun gözünden savaş ile onu yaratan ve yaşamak zorunda olan insanlar anlatılmaktadır. Boyalı Kuş yazıldığı dönemde büyük yankı uyandırmış, otuzdan fazla dile çevrilmiştir.
63 
 Çocuk Edebiyatımızda Aziz Nesin  (Hulusi Geçgel)

Aziz Nesin'in öykülerinde çocuk ve eğitim teması
64 
 Tarihteki İlk Kadın Şair Sappho  (Emine Pişiren)

Kadın Şair Sappho, espri yeteneğini yer yer dizelerinin arasında okura hissettirirken evrensel özellik taşıyan aforizmalara da şiirlerinde yer vermiştir. Aşağıdaki mini dizeleri okuduktan sonra düşüncem şu olmuştu; doğunun felsefe babası Cibran ve asi Şairi Hayyam sanki kadın şairden esin almıştı.
65 
 Elhan-ı Şita  (Emrah KIZILKAYA)

Cenab Şahabettin'in eseri olan Elhan-ı Şita'nın daha çok imgeleriyle alakalı kısa bir yazı.
66 
 Kanunî'nin Şâirliği  (M.NİHAT MALKOÇ)

Trabzon bir şehzadeler şehridir.Osmanlı Devleti’ni yöneten padişahlardan en önemlileri arasında yer alan Yavuz Sultan Selim ile onun muhteşem evlâdı Kanunî Sultan Süleyman,ömürlerinin mühim bir kısmını Trabzon’da geçirmişlerdir.
67 
 Yaşam Eve Dönmekten İbarettir.  (murat uzuner)

Kendiniz bir fırtınada yürümeye çalışırken hayal edin. Aynı daire içerisinde döndüğünüzü bilemezsiniz. Ağırlaşan bacaklarınız sürüklenir. Haykırışlarınız rüzgarla dağılır gider.
68 
 Romancı Cavit Ersen"in Hayat Mücadelesi  (M.Nihat MALKOÇ)

Zamanın nelere gebe olduğunu hiçbirimiz bilemeyiz. Bugünkü konumumuz bizi ne aşırı derecede gururlandırmalı ne de ümitsizliğe sevk etmelidir. Düşmez kalkmaz bir Allah’tır. Yarınların renginin siyah mı, beyaz mı olacağı bugünden kestirilemez. Bizler büyük bir gayretle ve iyi niyetle yarınlarımızı bugünden imar etmenin gayreti içerisinde olmalıyız. Biz elimizden geleni ve üzerimize düşeni yapalım da ötesini zamanın adaletine bırakalım.
69 
 Özgürlük Yolları 2: Yaşanmayan Zaman (J. P. Sartre)  (İlkay Hüsmüllü)

Savaş, sadece o anı değil, insanlığın o ana kadar yarattığı her şeyi tahrip eder. Kendisinden önce yaşanan zamanı ve kendisini bekleyen insanların zamanını yaşanmamış kılar.
70 
 Eşekli Kütüphaneci Mustafa Güzelgöz  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

Yıl 1943. Genç Mustafa’nın tayini kütüphaneci olarak Ürgüp Tahsin Ağa Kütüphanesi’ne çıkar. Devlet memurluğu o dönemde süper bir şey, çünkü özel sektör falan yok. Bizimki kütüphanede heyecanla okurları bekler; bir gün olur, beş gün olur, gelen giden yok. Etraftakilerle konuşur, herkese anlatır: “Bakın kütüphane bomboş duruyor, gelin kitap okuyun.” Gelen giden olmaz.
71 
 Konuğum Var (Iı) : Ethem Alpaydın"ın Güzel Türkçe"sinden Mario Vargas Llosa"nın Yazma Süreci ve Romana Bakışı  (Vildan Sevil)

O zaman kurmaca bir eserle, bir gazete haberi ya da tarih kitabı arasında ne fark vardır? Onlar da sözcüklerden oluşmaz mı? Ve onlar da, anlatının yapay zamanı içinde gerçek zamanın sınırsız sağanağını kapsamazlar mı? Neyin gerçek olduğuna yaklaşırken zıt yapılar söz konusudur: Roman yaşama baş kaldırırır ve çiğner onu, öteki türler hep onun kölesi olur. Her iki örnekte doğruluk ve aldatma kavramları farklı işler. Gazetecelik ya da tarihte, yazılmışla karşılık gelen gerçeğin ne kadar ilintili olduğuna bağlıdır
72 
 Zevrakî"nin Kırıldı Gönül Sazı  (M.NİHAT MALKOÇ)

Türk halk edebiyatı henüz tam anlamıyla keşfedilmemiş büyük bir kültür hazinesidir. Bu büyük kaynaktan tam anlamıyla haberdar değiliz. Bu muhteşem şiir konağında geçmişten günümüze kadar binlerce halk şairi konaklayarak on binlerce şiir söylemiştir. Bu şiirler sözlü gelenekle bugünlere geldiği için çoğu değişmiş veya kaybolmuştur. Günümüzde halk şiiri geleneği devam etse de eski ihtişamından ve özgünlüğünden çok şeyler kaybetmiştir.
73 
 Trakya Rüzgarı  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

Aydamak: Sürmek, haydamak... Aykırlamak: Bir istikamete yönelmek, yöneltmek... TRAKYALIYSAN PAYLAŞ Domatiz: Domates. Aretlik: Ahiretlik, can arkadaş, kanka...
74 
 Nazım Hikmetin Cezaevi Hayatı  (suat engin yılmz)

nazım hikmet ran , cezaevlerinde kaldı ,yılmadı mahpusluk onu yıldıramadı dünyanın en üretken yazırlarından biri oldu
75 
 Puslu Kıtalar Atlası (İhsan Oktay Anar) İnceleme  (İlkay Hüsmüllü)

Puslu Kıtalar Atlası, İhsan Oktay Anar’ın 1995 yılında yayımlanan ve pek çok dile çevrilen romanıdır.
76 
 Mustafa Erdal  (ömer akşahan)

Belleği zayıf bir toplum olduğumuz söylenir durur. Eğer sahip olduğumuz değerlere ilişkin bilgileri zamanında ve düzenli olarak kayda alabilseydik; bugün yaşadığımız bilgi fukaralığının yarattığı kargaşayı daha az hissedebilirdik.
77 
 Türkiye"nin Tanınmış Şairi Mehmet Nacar"ın Hasrete Yolcuyum Kitabının Dil ve Üslup Özellikleri Hakkında Bir İnceleme  (Mehmet Nacar)

Türkiye’nin tanınmış şairi Mehmet Nacar’ın “Hasrete Yolcuyum” kitabının dil ve üslup özellikleri hakkında inceleme
78 
 Mustafa Muhammed El - Mursi (Şeyh Mustafa İsmail)  (Yûşa Irmak)

Evet, insanı diğer varlıklardan farklı kılan temel unsur ondaki kalp ve kafa münasebeti, kalbi hayatı ile bir taraftan melekût âlemini imrendiren, bazen çalışma ve cehd ile bazen de ilham esintileri ile varlık âleminin sırlı koridorlarına dalan, makro ve mikro âlemin muhteşem nizamını gözler önüne serip ve bu suretle, belki de farkına varmadan, bazı kalplerin hakikate açılmasına akabinde açık kalplerin ise muhkem kaleler haline gelmesine vesile olur...
79 
 Tolstoy'un Edebiyatı...  (Anıl YÜCEL)

Newsweek dergisinin yapmış olduğu ankete göre tüm zamanların en iyi 100 kitabı seçilmiş ve ünlü Rus yazar Tolstoy’un yazmış olduğu ”Savaş ve Barış” isimli kitap da ”Tüm Zamanların En İyi Kitabı” olarak belirlenmiş.
80 
 Seferberlik Hikayeleri - İbret Almak İçin Okunmalı  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

Bunlar alışageldiğimiz kahramanlık hikâyeleri değil; seferberlik, cephede çarpışan askerden çok geride bıraktıklarının hikâyesidir çünkü ve biz o hikâyeleri hemen hiç bilmeyiz. Cephedeki harpten gerilere düşen kıtlık, korku, ümitsizlik, hasret, hastalık, perişanlık ve yoksulluk gibi âfetlerdir; öyle hâller ki, eminim o hayat levhalarını yaşamak zorunda kalan geridekiler, cephede alnından vurulup –üstelik şehâdet mertebesine erişerek– ölmeyi bin kere yeğ tutarlardı.

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Politik Şiir
Önder Anli
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Tolstoy ve Eserleri
Ömer Faruk Hüsmüllü
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Kadın Maganda
seçkin gündüz
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Ömer Rasih Öztürkmen
Ömer Faruk Hüsmüllü
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Silahlara Veda - Ernest Hemingway
Bahadır BATTAL
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Sineklerin Tanrısı - William Golding
Bahadır BATTAL
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Hasan Alı Toptaş
Nilay Akçay (Karakaya)
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Hafız İsmail Coşar
suat engin yılmz
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
"Kırmızı Saçlı Kadın" Gerçeği
Halil Zenciroğlu
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
1980 Sonrası Eser Özetleri
Halil Zenciroğlu
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Angela’nın Külleri
Hakan Yozcu
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Alageyik İle Avcının Ölümcül Dansı
Elmas Şahin
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Nazım Hikmetin Cezaevi Hayatı
suat engin yılmz
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Türküler Türküler ve Şiirler
kemal düz
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Kayboluş (Georges Perec) İnceleme
İlkay Hüsmüllü
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © , 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.