..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İnsandaki gerçek güzelliği ancak yaşlandıkça görebilirsiniz. -Anouk Aimee
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Sanat ve Sanatçılar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Askıya Alınmış Hayatlar
Fatma Erdogan
Şiir > Bireysel

Hoşçakal dün Hoşçakal dünden önceki gün Askıya alınmış Bir hayat bekliyor beni Penceremde bugün Güneş gülüyor uzaktan Ağaçlar nispet yapar gibi El sallıyor İnsansız kalmış sokaktan Kediler, köpekler Kuşlar bile şaşkın Naylon poşetler de Gömülürken insan... Hoşçakal dün Hoşçakal dünden önceki gün Askıya alınmış Bir hayat bekliyor beni En derin yerimden Yaralıyım bugün...

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > İnceleme > Sanat ve Sanatçılar
121 
 Tarihte Tiyatro  (harun vedat şahnacı)

aklımızdaki tiyatroyla tarihteki tiyatronun farklılıklarını belirmek istedim.
122 
 Musıkîşinas Bir Siyasetçi : Osman Şevki Uludağ (1889 - 1964)  (Salih Zeki Çavdaroğlu)

Türk Muıkisine hizmet eden bir milletvekili....
123 
 Bekçiler Kralı Murtaza : Tansu Biçer  (Seval Deniz Karahaliloğlu)

“Gördüm kurs, aldım sıkı terbiye amirlerimden, sen de görseydin kurs, alsaydın amirlerinden sıkı terbiye, böyle cayıl cayıl konuşmaz idin” diyor Murtaza. Yanlışlara tahammülü olmayan tavrıyla. Kafası çok mu kızdı, kendi bildiğince resti çekiyor. “Yukarda Allah, Ankara’da devlet ve hükümet, burada da ben”. Hadi bakalım, kolaysa karşı çıkın, işine tutkuyla, ölesiye bağlı olan bu adama. Orhan Kemal’in ölümsüz eseri Murtaza, Işıl Kasapoğlu’nun yönetiminde, Semaver Kumpanyası’nda harika bir müzikalle bir kez daha hayat buluyor.
124 
 Kültür ve Sanat Projemiz  (Taki Akkuş)

Biz, iyiliğin ve güzelliğin ölçüsünü, şu an yaşayan insanda arayan bir anlayışın sevdalısıyız. İnsanların yaratıcı güçlerini özgürce geliştirebildikleri, eşit ve eş değer oldukları bir toplumun hayalini kuran; insanın insan tarafından sömürülmesine, baskı altına alınmasına son vermek; insanların özgüvenlerini kazanabilmeleri onur ve hasiyetleri ile yaşamalarını ve bunların önündeki her türlü engelin, her türlü tutsaklığın kaldırılması taraftarıyım.
125 
 Hazan Sesli 'Deli Düş'  (Nükhet Everi)

O, hazan sesli bir ‘Deli Düş’... O, Garbi Yeli’ni özleyen bir ‘Tufan’... O, Ahır Dağı’nın bir vadisi... O, büyülü bir sevda...
126 
 Tango Metropolis : Tutkunun Adı Kırmızı, Hayatın Rengi Tangodur…  (Seval Deniz Karahaliloğlu)

Eşcinseller. Madalyonun diğer yüzü. Ayaklar, adımlar birbirini takip eder. Sokağın dili sert, haşin. Söylenecek sözler açık, net. Sokaktaki sıradan adam bir yerden bir yere koşturur. Gündelik hayatın ritmi içinde an gelir sevgiler kaybolur. An gelir, şehir adamı yutar. Sukut zamanı. Artık havaya sadece bandoneon hakim. Bandoneonun bir ruhu vardır. Bir sesi, bir rengi, kokusu, acısı, sevinci vardır. Yeri gelir sızısını içimizde duyarız. Canı yansa bizim canımızı acıtır. Tutkuyu, aşkı, şefkati, acıyı, hüznü en iyi bandoneonun tınısında tanırız. Bir de keman yayının tellerde gezinişinde.
127 
 İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Sezonu "İdil Biret Konseri" ile Açtı  (Seval Deniz Karahaliloğlu)

Havada, hala “Yeni Dünya” Senfonisinin notaları uçuşuyor. Yumuşak, kırılgan notalardan dokunmuş bir şal gibi bizi çevreliyor. Notalar üzerimde, elbisemin kıvrımına sinmiş, derimin üzerinden bir ışık seli gibi akarken, “onca büyüleyici nota nereye gitmiş olabilir?” diye düşünüyorum.
128 
 Akşam Oldu Hüzünlendim Ben Yine!…  (M.Nihat MALKOÇ)

Akşam oldu hüzünlendim ben yine” şarkısını her dinlediğimde, geçen zamanın bizlerden ne çok şey kopardığını düşünürüm. Her geçen gün taze başlangıçlara zemin hazırlarken öte yandan, yaşanan an’ın da tarih olmasına yol açıyor. Geçen günler muhayyilemizde izler bırakarak zaman ötesine taşınıyor. Geçen zaman yılların harmanladığı kıymetlerimizi de koparıyor bizden. Gün geçmiyor ki bir yaprak kopmasın dalından.
129 
 Tatminsiz Egolar  (Ulaş Tuzak)

Sözüm sanatçı arkadaşlara..
130 
 Çek Pavel Vangeli"nin Cazcı Kuklaları : Melekler, Şeytanlar, İskeletler ve Diğerleri…  (Seval Deniz Karahaliloğlu)

Melekler şehri Prag. Soğuk bir rüzgar eser. Zil sesleri eşliğinde sahnede bir melek belirir. Rüzgarın sert havası yumuşak bir müziğin içinde erir gider. İlahi müziğin yumuşaklığı yerini cazın canlandıran havasına bırakır. Caz eşliğinde canlanan Melek kutsal havadan anında sıyrılıp yeniyetme genç kız hafifliğinde dans etmeye başlar. Elinde tuttuğu altın topla oynayan beyaz kanatlı bir Melek. Topu ayağının ucunda zıplatmasına bakılırsa iyi futbolcu olur. Meleğimiz o kadar marifetli ki caz tınıları eşliğinde altın topunu kanatlarının ucunda bile oynatabiliyor.
131 
 Genco Erkal"dan "Bir Delinin Hatıra Defteri"ne Sığan Bütün Poprişçinlere Bir Saygı Duruşu  (Seval Deniz Karahaliloğlu)

Poprişçin oyunun bir yerinde aslında kendi haklarını savunan gazetelere nedense çok kızar. “Fransız gazeteleri. Basın özgürlüğü diye bağırıyor. Çok kızıyorum bu gazetelere. Alacaksın bunları, bir temiz sopalayacaksın. Anlayacaklar basın özgürlüğünü. Al sana, basın özgürlüğü !” Alın size, koyun gibi güdülmeye müsait küçük insan örneği. Bu, “sürü psikolojisini” biz yakinen biliyoruz. Yani, Gogol’un oyunu sanki bugün yazılmışçasına tazedir.
132 
 Kırmızı Dükkan"da Üç Kadın…  (Seval Deniz Karahaliloğlu)

Üç sıradan ev kadını, üç farklı hayat. Bu kadınlar, bir “seks dükkanında” mahsur kalırsa ne olur? “Kırmızı Dükkan”, komedi ve dramı ustalıkla harmanlayan bir oyun. İnce dengelerin hakim olduğu oyun, tabular, gelenek görenekler, iki yüzlü ahlak anlayışı ve bastırdıkları cinsel kimlikleri arasında sıkışıp kalan kadınları konu ediyor.
133 
 Şairlerden Esinteler  (Calculatoet)

Şairlerden esintiler
134 
 "Gitmek... My Marlon And Brando" Filmi ve Oyuncu Ayça Damgacı ile Söyleşi  (Zeliha Demirel)

Gitmek… My Marlon And Brando İstanbul Film Festivali, 15. Adana Altın Koza Film Festivali, 14. Sarajevo Film Festivali’nde “En İyi Kadın Oyuncu” ödüllerini kazanan “Gitmek – My Marlon and Brando” filminin başrol oyuncusu Ayça Damgacı ile - şu anda çalıştığı “Güldünya” isimli dizinin setinde bir araya geldik - aşkının içinden çıkan filme dair söyleştik…
135 
 Kemal Tahir'i Kırk Beş Sene Önce Kaybettik  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

Kemal Tahir'in adı Türk Sosyologları listesine yazılmalıdır.
136 
 Güneri Kadirbeyoğlu"nun Ardından…  (M.Nihat MALKOÇ)

Önümde bir gazete duruyor… Üzerinde de “Gümüşhane’nin sevilen simalarından emekli öğretmen, fotoğraf sanatçısı Güneri Kadirbeyoğlu hayatını kaybetti.” haberi… İnsan tanıdığı bir kişinin bu son haberiyle mahzunlaşıyor bir an… Hayatın yoğunluğunda belki çoktandır hatırımıza getirmeyiz dostlarımızı… Fakat bu hüzünlü manşet bize onu hatırlatıyor. Acı bir hatırlayış bu… Bu son hatırlayış oluyor. Üzücü olan da bu zaten… Acıyla ve kederle son hatırlayış… Gözlerimin önünde asılı kalıyor gülen siması… Gördüğümüz son görüntü gitmiyor göz önünden. Zira son kare kalıyor zihinlerde. Öylece resmediliyor belleklere…
137 
 Okyanusa Uzanan Boşluk  (Pınar Özcanlı)

Pink Floyd'un ruhu, bir zamanın ve şimdinin efsanesi olan Syd hakkında birkaç karalama.
138 
 Alikko İle Caher'in Öyküsü  (Hakan Yozcu)

Alikko ile Caher, Kıbrıs Türkü tarafından çok sevildi. Çok konuşuldu. Oyunları gerek skeç-parodi şeklinde, gerekse tiyatro oyunu şeklinde izleyenleri tıka basa salonlara doldurdu. Kıbrıs’ta olduğu kadar Londra’da büyük ilgi gördü. Alikko İle Caher’in afişlerinin asılması bile çok önceden biletlerin satılmasına yetti
139 
 Sanatçılar, Uluslararası Kapadokya Sanat Kampında Buluşuyor.  (Seval Deniz Karahaliloğlu)

Karlık Evi, yöre halkına sanatı tanıtmak ve sevdirmek istiyor. Çünkü onların dedeleri de duvarlara çok önemli duyguları taşımışlardı. Sadece coğrafi ve tarihi değeri ile tanınan yörenin, farklı yönlerinin ön plana çıkarılıp dile getirilmesini istiyoruz. Hitit döneminden miras kalan çömlekçilik, boyama ve bezeme, oya ve nakış yapan ismi bilinmeyen sanatçıların varlığının keşfedilmesini istiyoruz. Düş kurmanın, her ne olursa olsun beynimizde resmedebildiğimiz her bir karenin, gerçeğe dönüştürülmesinde ne denli önemli olduğuna inanıyor ve bunu daha da geniş kitlelerle paylaşmak istiyoruz.
140 
 Erkin Korayı Anlamak(Reload)  (Kardan adam)

O ki bir deli, adam.Nerden başlanırki onu anlatmaya.On yedi yaşında deli fişek bir yeni yetme iken atom mühendisi olmayı düşleyen bu adam birgün nereden bilebilirdi ki Türk rock müzik aleminin “babası” olarak anılacağını.

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9  Sonraki Sayfa
son eklenenler
"48 Saat" Üzerine
Hakan Yozcu
İnceleme > Sanat ve Sanatçılar
Çakırcalı Efe Üzerine
Hakan Yozcu
İnceleme > Sanat ve Sanatçılar
Barış Manço'yu Anarken
Cafer ŞAHİN
İnceleme > Sanat ve Sanatçılar
Nuray Hafiftaş'ı Kaybettik
Ömer Faruk Hüsmüllü
İnceleme > Sanat ve Sanatçılar
Âşık Osman Akçay İle Tanıştık
Hakan Yozcu
İnceleme > Sanat ve Sanatçılar
Aykırı Oyuncular Topluluğu
Hakan Yozcu
İnceleme > Sanat ve Sanatçılar
Goethe
Calculatoet
İnceleme > Sanat ve Sanatçılar
Angela'nın Külleri Üzerine
Hakan Yozcu
İnceleme > Sanat ve Sanatçılar

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © , 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.