..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yüz kişinin içinde aşık, gökte yıldızlar arasında parıldayan ay gibi belli olur. -Mevlana
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Din
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Unutup da Gafil Olma
Ahmet Zeytinci
Şiir > Toplumcu

Vatanın her köşesini İnsanın er kişisini Namuslunun dişisini Unutup da gafil olma... Sana iyilik yapanları Önünde ki kapanları Allah’ına tapanları Unutup da gafil olma... Çocukların güzelini İnsanların özelini Sonbaharın gazelini Unutup da gafil olma... Kalbimize girenleri İmdat çalan sirenleri Geç gelecek trenleri Unutup da gafil olma... Yüreğinde ki maşuğu Gökyüzünde ayışığı Çorba içtiğin kaşığı

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > İnceleme > Din
21 
 Sabrın Sonu Selâmet  (M.NİHAT MALKOÇ)

Ecdadımız: “Sabrın sonu selâmettir” demiş. Bu sabra açık bir davettir. Fakat bu öyle sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Önceden bunun terbiyesini almış olmak gerekir. İmanı güçlü olanlar ancak sabrederler.
22 
 Türkler Şamanist mi Kalsaydı?  (Cemal Zöngür)

Orta Asya’dan göç eden Selçuk Bey liderliğinde yaklaşık 12 Türk Aşireti, Müslümanlaşarak miladi 1030 yıllarında Büyük Selçuklu, 1177’de Anadolu Selçuklu ve 1299’da Osmanlı adlarıyla devlet kurmuşlardır. Ancak bunların hiçbirisine Türk devleti denilemezÇünkü devletin resmi dili Farsça ve Arapça olurken, din kültürü ise Arap İslam kurallarına göre şekillenmiştir. Türklükle ilgili herhengi bir bağları söz konusu değildir.
23 
 İslamlıktaki Cinselliğin Psikopatolojisi (3. Bölüm)  (Hulki Can)

Kadını bu dünyada salt bir seks ve doğurma aracı olarak görüp onu kara çarşafların altına gizleyerek cinselliği yok saymaya karşılık, öbür dünyada abartılı bir seks patlamasını müminlere armağan olarak sunmaya kalkışmak psikotik bir çelişkidir. Ancak, Adler kuramına göre bu bir çelişki olmayıp, önceki durumun "telafi edilmesi" veya dengelenmesi olarak yorumlanabilir.
24 
 Dinime Küfreden Müslüman Olsa!..  (Semra Arslan)

..lambalar eğri, aynalar akrep meleği zaman çarpılmış atın son.....
25 
 Aklın Âkilliği  (Bekir SAĞLAMER)

Akıl, vahiyle malumdur. Vahiysiz aklın yokluğuna hükmetmek, varlığıyla pasif kalmaktan evladır. Ruhu arındırmanın temel şartı sağlıklı ve düşünebilen bir iradenin olmasıdır. Çünkü asıl komut iradeden gelir ve ruha işler. Ruhun kirli kalması insanın psikolojik hastalığa yakalanmasına sebebiyettir. Bütün bunlar ise uydurmalardan uzak tamamen saf bir vahiyle çözüme kavuşur.
26 
 Şefaat Ya Resulullah!..  (M.NİHAT MALKOÇ)

Şefaat kelimesinin anlamı bir şeye bir mislini daha ekleyerek çift kılmak, tek olan bir şeyi bir başka şeyle birleştirmektir.
27 
 Cehaletin Gölgesindeki Kadın  (Bekir SAĞLAMER)

Temel gayemiz, kadınların karşı karşıya kaldığı ve toplumun temel problemlerinin başını çektiği şeytani zihniyetleri bertaraf etmek, aynı zamanda kadınların parçası haline getirilmeye çalışıldığı senaryoların asıl gerçeklerine ve gerekçelerine dikkat çekmektir. Aksi takdirde beyinsiz kuklalarının çorap söküğü gibi gelen asılsız iddialarını dile getirmeye mecal bırakmaksızın hayalleri dahi aşan çokluktadır
28 
 Beşikteki Çocuğun İmtihanı  (Bekir SAĞLAMER)

Bilindiği üzere Hz. Meryem’e, Allahu Teala bir evlat bağışlamıştır. Bu çocuğun cinsiyeti de erkektir. Tıbben de karşılığı olan bir üreme sistemiyle evlenmeden Hz. Meryem’in sahip olduğu bu çocuğa(olaya) karşı hem Hz. Meryem’in kendisi hem de çevresindeki insanlar(!) hayretler içerisine girmiştir. Hz. Meryem, vahiyle teskin olurken; etrafındaki insanların(!) da şeytanlaşmış nefislerinin bu olaya bir kılıf bulmaya cesaretleri kabarmıştır. Onların bu cesaretleri iftiraya kadar ilerledi ve en sonunda da Allah’ın emretmesiyle Hz. Meryem, onların taşkınlıkları sebebiyle sözlerin israfına gerek bırakmadan susmaya karar verdi. Bu durumu Allah, meryem suresi 26. Ayette: “Ye, iç; gözün aydın olsun! Eğer insanlardan birini görürsen de ki: Ben çok merhametli olan Allah'a oruç adadım; artık bugün hiçbir insanla konuşmayacağım.” şeklinde en güzel izahı ilmimize sunmuştur.
29 
 Allah Sabredenlerle Beraberdir  (M.NİHAT MALKOÇ)

Sabır,bir musibet ve belâya uğrayanın telâş ve feryat etmeyip,sonunu bekleyip tahammül ile katlanmasıdır.Sabreden kimseye “Sâbir” denir.
30 
 İslamda Kadının Rolü - 1  (Mehmet CAN)

Hutbe ile günümüzü özdeşleştirebilmek
31 
 Tevbe İle Günahlardan Arınmak  (M.NİHAT MALKOÇ)

İnsanoğlu günah işlemeye meyyal yaratılmıştır.Çok basit gerekçelerle hak ve hakikatten ayrılır.Çünkü lânetlenmiş şeytan,onu yoldan çıkarmak için,yanında bir pervane gibi döner durur.Gafillere batılı hak,hakkı batıl olarak gösterir.
32 
 Kırk Hadis Işığında  (M.NİHAT MALKOÇ)

Peygamberimizin mübarek sözlerine “hadis-i şerif” diyoruz.Hadisler,dünyevî ve uhrevî hayatımızı nasıl tanzim edeceğimizi öğretir.Her insan Kur’an-ı Kerim’den mana çıkaramaz .
33 
 Şii Fars ve Araplara Neden Alevi Denilmektedir?  (Cemal Zöngür)

Orta Asya`dan gelen Şamanist Türkler ile İran ve Mezopotamya`da yaşayan Zerdüşt Manici Kürtler, İnançlarının birbirine benzemesi ve ortak dinsel kültürel özellik taşıması sonucunda, birleşip Kızılbaş Aleviliği oluşturmuşlardır.
34 
 Gönülden Güle Mektuplar…  (M.NİHAT MALKOÇ)

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı 1989 yılından beri Peygamber Efendimizin doğum yıldönümlerini “Kutlu Doğum Haftası” adı altında kutlamaktadır. Bu hafta içerisinde Peygamber Efendimizi konu alan çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Bu yıl Kutlu Doğum Haftasının teması “Hz. Peygamber, Kardeşlik Ahlakı ve Kardeşlik Hukuku” olarak belirlendi. Bu konu etrafında ülke genelinde değişik yarışmalar tertiplendi.
35 
 Hicrî Yılbaşınız Kutlu Olsun  (M.NİHAT MALKOÇ)

Biz Müslümanlar geçen zamanla birlikte değerlerimizden çok uzaklaştık. Kendi değerlerimizi bir kenara bırakarak Batı dünyasının değerlerine dört elle sarılır olduk. Bu durum kültür, sanat ve edebiyatta ağırlıklı olarak kendini gösterdi. Radyo, televizyon ve yazılı basın gece gün demeden bize yabancı değerleri şirin ve sevimli göstermek için uğraşıyor.
36 
 Kandiller Zincirinin İlk Halkası: Regaib Kandili  (M.NİHAT MALKOÇ)

Her dinin kendine mahsus mübarek gün ve geceleri mevcuttur.Hıristiyanlar Noel Yortusu için aylar önceden hazırlıklara girişiyorlar.Bütün milletlere bunun propagandasını yapıyorlar.
37 
 Yahudi, Hristiyan ve İslam Teolojisinde Şeytan ve Şeytanlar (2. Ci Bölüm)  (Hulki Can)

“Andolsun ki sizi yarattık, sonra bir sûret, bir şekil verdik size, sonra da meleklere, Âdem'e secde edin dedik, hemen secdeye kapandılar, yalnız İblis secde edenlere katılmadı. (Allah) buyurdu: "Sana emrettiğim zaman, seni secde etmekten alıkoyan nedir?" (İblis): "Ben, dedi, ondan hayırlıyım; beni ateşten yarattın, onu çamurdan yarattın." (Araf Suresi: 11- 12)
38 
 Tebbet Suresi Hakkında Teolojik ve Etik Bir Araştırma  (Hulki Can Duru)

Bir insanın babasına annesine beddua etmesi ahlaki ve etik açıdan ne kadar yanlışsa, amcasına, yengesine ve akrabalarına beddua etmesi bir o kadar yanlıştır. Şık değildir. Anaya babaya saygı, sevgi, atalara, büyüklere hürmet nerede kaldı? Herhalde eski Türk töresinde kaldı ve unutuldu !
39 
 Masalsı Ayetlere Dayanan İslam'ın Sosyolojisi - 2 -  (Cemal Zöngür)

Diyalektik olarak doğa, canlı, cansız ve insan üzerinde devam eden sürekli değişim ve dönüşümler, insanların yaşamlarında hem olumlu hem de olumsuzlukları beraberinde getirir.
40 
 Masalsı Ayetlere Dayanan İslam'ın Sosyolojisi - 3 -  (Cemal Zöngür)

Tek ve Gök Tanrılı Dinlerin Irkçılaşarak Bölünüş Serüveni

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  Sonraki Sayfa
son eklenenler

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © , 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.