..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Herkesin derdi başka. -Orhan Veli
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Din
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Şapkanızı Önünüze Koyup Düşünür Müsünüz
Ahmet Zeytinci
Deneme > Gülmece (Mizah)

Önce şu şapkanızın şeklini şemailini bir öğrenelim. Fötr dedikleri türden bir şapkanız olabilir ya da kasket diye tabir edilen bir şapkanızda olabilir. Olmadı berede olabilir başınızda. Meksika şapkası vardı bir de değil mi, ona da eyvallah... Zaman zaman işte bunlardan birisini önünüze koyup da düşünür müsünüz? Ben düşünürüm zaman zaman, sizi bilmem... Bu memleket nereye gidiyor? Buna Samanyolu Galaksisinde saatte yakla

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > İnceleme > Din
61 
 İşte Büyük Kurtuluş ve Mutluluk Budur! - I  (Fuat Türker)

Mümin, güzellikleri görebilen insandır ve imanı nedeniyle gerçek mutluluğu yaşar. Samimi imandan kaynaklanan bu mutluluk, sonsuza kilitlenmiş bir duygudur.
62 
 Zan, Gıybet ve Tecessüs Nedir?  (Fuat Türker)

Yüce Allah bir Kur’an ayetinde, iman edenleri üç önemli davranıştan sakındırır; zanda bulunmak, gıybet etmek ve tecessüs etmek; yani gizli yönleri araştırmak... Bu beğenilmeyen ahlak özellikleri birbirleriyle ilişkili davranışlardır.
63 
 İslamiyet Öncesi Türklerin Dinsel İnançları (1. Bölüm)  (Hulki Can)

İslamiyet öncesi Türklerin dininin Şamanizm olduğu hakkındaki genel ve yaygın kanı pek doğru değildir. Şaman Türkler, Budist Türkler, Hristiyan Türkler, vs kuşkusuz vadır. Ancak, Türklerin özgün dini Gök Tanrı dinidir.
64 
 İnançta Cemaatl/tarikat ve Şirk Oluşumları  (H.Deniz Hatipoğlu)

İnsan aklı böyle işte, bazen hiç bilmediğin insanların peşinden sürükler Bazen de aklını işletir anlattırır. İlim idrakında olursak ne haktan geçeriz Ne de yardan. Bütün güzellikler bizim için bu can sıkıntısı neden dir..neden zorlaştırır insan yaşantısını.
65 
 İslam Bedava, Budizm Parayla!  (Aysun GÜL)

Dünyada, inanma sürecinde oluşan dinlerin, hayatımızdaki yerine bakmak lazım. Hangi dinler neyi anlatmaya çalışıyor, ortak yönleri nelerdir.
66 
 Mirâc-ı Hakikat Yolculuğu  (Mustafa Kemal İzgi)

İslam ve Hakikat konulu bir yazı. Deneme amaçlı olarak yazdığım şiir kitabı çalışmamın ön anlatımlarından bir tanesi...
67 
 İşte Büyük Kurtuluş ve Mutluluk Budur! - II  (Fuat Türker)

Ölüm, -Allah’ın dilemesiyle- sevgiliyi sevgiliye kavuşturan köprü ve ’o gün’, ’aldanma’ değil kavuşma günü olsun. Ve Allah, ’Selam’ ile karşılanıp sonsuz kurtuluş ve mutluluğu bahşettiği kullarından kılsın...
68 
 Sizin Hiç Keşkeleriniz Oldu Mu?  (Şevket Başıbüyük)

ayatım da benim hiç ‘keşke’lerim olmadı, ya sizin?..
69 
 İttihad-ı İslam Nedir?  (Fuat Türker)

Barış ve huzur ancak Allah’ın emrettiği gibi birlik olduğumuzda gerçekleşebilir. Ve son dönemde yaşanan olayları sosyal ve siyasi bir gelişme olarak değerlendirmeyerek, Allah’ın hayır ve hikmetle yarattığına inandığımızda…
70 
 İslam İle Şereflenen Bir "Hicret Ehli"nin Hikayesi - I  (Fuat Türker)

Bu yazımda, 16 yaşına kadar Hristiyan olarak yaşadıktan sonra İslam ile şereflenen Alman asıllı Gülay Hanım’ın ilginç hikayesini bulacaksınız. Hikayesi, Allah yolundaki çabası, şevki ve azmi, hayatındaki önceliklerini ailesi, eşi, çocuğu ve evi olarak belirlemiş olan büyük bir kesim Müslüman kadın için önemli bir örnek olacak.
71 
 Şeytanın 'Din'i Olur Mu?  (Fuat Türker)

İsyanı sebebiyle cennetten kovulan şeytan, o günden başlayarak "…(İnsanların) dirilecekleri güne kadar…” (A’raf Suresi, 14), çeşitli telkin ve taktiklerle insanlara sinsice sokulur, onları kötülüğe çağırır ve şaşırtıp saptırmak için uğraşır.
72 
 Neden İman Etmezler?  (Fuat Türker)

Kur’an, iman edenlerin hep az sayıda olduğunu haber verir. Neden insanların çoğu iman etmez?.. Kuşkusuz bunun pek çok nedeni var. Ancak en temel iki nedenden ilki, insanın...
73 
 Allah Korkusu [hakkında Detaylı Bir Yazı]  (Fuat Türker)

Allah korkusunda acı, ızdırap ve dehşet yoktur. Allah korkusunu dünyevi korkulara benzetmek, bu duyguyu yanlış anlamaktır. İnsan, Allah’ı aşkla sever ve O’na güvenirken, ızdırap duyacak şekilde korkmaz.
74 
 İslamda Kadının Rolü - 4  (Muhammed CAN)

Diğer bölümlerin aslında sonu olmayan sonun devamı işte...
75 
 Türk İslamcıların, Mele/molla Planı!  (Muhammed CAN)

Söz konusu plan, yetkili kişiler tarafından da açıklandığı gibi sadece Ehl-i Sünnet alimlerini kapsamdığını, Caferi/Şii kitleyi de içine aldığını belirtiyor
76 
 Dehe-i Fecri İdrak Ettiysek Vahdet ve İzzeti Seçme Zamanı Gelmedi mi?  (Mehmet CAN)

son bir fırsattır belkide Kutlu Doğum Haftası zulmün kara bulutlarının çöktüğü ümmetin silkinmesi için.................
77 
 Dr. Alexis Karel ve Dua  (Aydın akdeniz)

Batılılar olarak aklı, sezgiden üstün sanıyor ve önce zekâyı geliştirmeye çalışıyoruz. Bunu yaparken ruhun diğer kuvvetlerini görmezden geliyoruz. İnsanlığın bu temel faaliyetinin aksatılması, modern insanı ruhen kör yapmaktadır. Bu körlük, insanı sosyal hayatın üretken bir unsuru olmaktan uzaklaştırmaktadır. Mukaddesiyat duygusu, özellikle dua ile ifade edilebilir. Dua Tinsel bir olaydır. Tinsel dünya ise teknolojinin ulaşamayacağı bir dünyadır. İlim gözlenebilen şeyleri kapsıyor iken dua hakkında somut bir bilgi edinebilmemiz düşünülemez. Duanın ne olduğunu ancak Tanrıya yalvaran bir insanı ve fizyolojisini inceleyerek anlayabiliriz.
78 
 Kaderi Göz Ardı Etmek  (Fuat Türker)

bir film, ya korku filmidir, ya macera, ya aşk ya da komedi filmidir. Allah bizim için bütün bu konuların hepsini içeren bir film yaratır. Korku duyarız; korku filmi olur, severiz; aşk filmi olur…
79 
 Paganlık ve Yahudilik'ten Gelme Bir Adet: Kurban (İkinci Bölüm)  (Hulki Can Duru)

Psikanaliz kurban kesmeyi insandaki "öldürme" ve "kan akıtma" içgüdüsünün yüceltilmesi (süblimasyon) olarak görür. Kurban kesmekle insan bu "kan dökme" arzusunu tatmin etmiş olur. Bu arzu veya hayvansal içgüdü bu şekilde tatmin ve telafi edilemediği takdirde insanın herhalde daha çok kan dökmesi kuvvetle muhtemel olsa gerek !
80 
 İslamlıktaki Cinselliğin Psikopatolojisi (4. Bölüm)  (Hulki Can)

9 yaşındaki bir kızla babası yaşındaki bir adamın birlikteliği günümüzde ideal bir evlilik örneği oluşturamadığı gibi Muhammet’in daha sonra karılarının sayısını 9’a çıkarması da günümüz için maalesef iyi ve güzel örnekler oluşturamaz. Böyle bir aileyi gençlerimize nasıl örnek bir aile olarak göstereceğiz? Böyle bir modelin günümüz toplumunda çok büyük psikoseksüel sorunlara yol açması, sakıncalar doğurması kaçınılmazdır.

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  Sonraki Sayfa
son eklenenler

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © , 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.