..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Dilerim, tüm yaşamınız boyunca yaşarsınız. -Swift
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Din
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Zeus'un Kızı; Parazit
Aysun Güven
İnceleme > 7nci Sanat (Sinema)

En sevmediğimiz parazit, en akla gelen bittir. Ne kadar rahatsız verici olduğu ona sahip olduğunuzu anladığınızda başlar. Ve bir anda ondan kurtulmak istersiniz. Çünkü size verdiği rahatsızlık sadece kaşıntı hissi değildir, artık kafanızda size ait olmaması gereken, sizin onu beslediğinize olan mide bulandırıcı bir düşünce oluşmuş ve bu günden güne siz ondan kurtulmadıkça büyüme eğilimindedir. Yağdığında, sıcak bir şeyler içip gevşetip, dışarıyı

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > İnceleme > Din
61 
 Sizin Hiç Keşkeleriniz Oldu Mu?  (Şevket Başıbüyük)

ayatım da benim hiç ‘keşke’lerim olmadı, ya sizin?..
62 
 İslam İle Şereflenen Bir "Hicret Ehli"nin Hikayesi - I  (Fuat Türker)

Bu yazımda, 16 yaşına kadar Hristiyan olarak yaşadıktan sonra İslam ile şereflenen Alman asıllı Gülay Hanım’ın ilginç hikayesini bulacaksınız. Hikayesi, Allah yolundaki çabası, şevki ve azmi, hayatındaki önceliklerini ailesi, eşi, çocuğu ve evi olarak belirlemiş olan büyük bir kesim Müslüman kadın için önemli bir örnek olacak.
63 
 Şeytanın 'Din'i Olur Mu?  (Fuat Türker)

İsyanı sebebiyle cennetten kovulan şeytan, o günden başlayarak "…(İnsanların) dirilecekleri güne kadar…” (A’raf Suresi, 14), çeşitli telkin ve taktiklerle insanlara sinsice sokulur, onları kötülüğe çağırır ve şaşırtıp saptırmak için uğraşır.
64 
 İttihad-ı İslam Nedir?  (Fuat Türker)

Barış ve huzur ancak Allah’ın emrettiği gibi birlik olduğumuzda gerçekleşebilir. Ve son dönemde yaşanan olayları sosyal ve siyasi bir gelişme olarak değerlendirmeyerek, Allah’ın hayır ve hikmetle yarattığına inandığımızda…
65 
 Neden İman Etmezler?  (Fuat Türker)

Kur’an, iman edenlerin hep az sayıda olduğunu haber verir. Neden insanların çoğu iman etmez?.. Kuşkusuz bunun pek çok nedeni var. Ancak en temel iki nedenden ilki, insanın...
66 
 Allah Korkusu [hakkında Detaylı Bir Yazı]  (Fuat Türker)

Allah korkusunda acı, ızdırap ve dehşet yoktur. Allah korkusunu dünyevi korkulara benzetmek, bu duyguyu yanlış anlamaktır. İnsan, Allah’ı aşkla sever ve O’na güvenirken, ızdırap duyacak şekilde korkmaz.
67 
 İslamda Kadının Rolü - 4  (Muhammed CAN)

Diğer bölümlerin aslında sonu olmayan sonun devamı işte...
68 
 Kaderi Göz Ardı Etmek  (Fuat Türker)

bir film, ya korku filmidir, ya macera, ya aşk ya da komedi filmidir. Allah bizim için bütün bu konuların hepsini içeren bir film yaratır. Korku duyarız; korku filmi olur, severiz; aşk filmi olur…
69 
 Türk İslamcıların, Mele/molla Planı!  (Muhammed CAN)

Söz konusu plan, yetkili kişiler tarafından da açıklandığı gibi sadece Ehl-i Sünnet alimlerini kapsamdığını, Caferi/Şii kitleyi de içine aldığını belirtiyor
70 
 Dehe-i Fecri İdrak Ettiysek Vahdet ve İzzeti Seçme Zamanı Gelmedi mi?  (Mehmet CAN)

son bir fırsattır belkide Kutlu Doğum Haftası zulmün kara bulutlarının çöktüğü ümmetin silkinmesi için.................
71 
 Dr. Alexis Karel ve Dua  (Aydın akdeniz)

Batılılar olarak aklı, sezgiden üstün sanıyor ve önce zekâyı geliştirmeye çalışıyoruz. Bunu yaparken ruhun diğer kuvvetlerini görmezden geliyoruz. İnsanlığın bu temel faaliyetinin aksatılması, modern insanı ruhen kör yapmaktadır. Bu körlük, insanı sosyal hayatın üretken bir unsuru olmaktan uzaklaştırmaktadır. Mukaddesiyat duygusu, özellikle dua ile ifade edilebilir. Dua Tinsel bir olaydır. Tinsel dünya ise teknolojinin ulaşamayacağı bir dünyadır. İlim gözlenebilen şeyleri kapsıyor iken dua hakkında somut bir bilgi edinebilmemiz düşünülemez. Duanın ne olduğunu ancak Tanrıya yalvaran bir insanı ve fizyolojisini inceleyerek anlayabiliriz.
72 
 Örnek Kadının İtaati  (Fuat Türker)

Hz. Meryem, hayatının her anında Allah’a yönelen ve O’na yürekten bağlı olan samimi bir mümin. Allah, İmran ailesini alemlere üstün kıldığı gibi, ailenin bir bireyi olan Hz. Meryem’i de seçmiş, onu ‘güzel bir bir bitki gibi’ yetiştirerek tüm kötülüklerden arındırmış ve alemlerin kadınlarına üstün kılmış.
73 
 İslamlıktaki Cinselliğin Psikopatolojisi (4. Bölüm)  (Hulki Can)

9 yaşındaki bir kızla babası yaşındaki bir adamın birlikteliği günümüzde ideal bir evlilik örneği oluşturamadığı gibi Muhammet’in daha sonra karılarının sayısını 9’a çıkarması da günümüz için maalesef iyi ve güzel örnekler oluşturamaz. Böyle bir aileyi gençlerimize nasıl örnek bir aile olarak göstereceğiz? Böyle bir modelin günümüz toplumunda çok büyük psikoseksüel sorunlara yol açması, sakıncalar doğurması kaçınılmazdır.
74 
 Şeytanın Durumu  (Fuat Türker)

Kovulmuş Şeytandan Allah’a Sığınırım... Sığınırım çünkü o, sürekli insanı sürekli gözleyerek, ne şekilde saptıracağının planını yaparak, kendisine uyanları azaba götürmeye and içmiş. Allah’ın varlığına, gücüne ve ilmine yakından tanık olmuşken itaati değil isyanı seçmiş.
75 
 Paganlık ve Yahudilik'ten Gelme Bir Adet: Kurban (İkinci Bölüm)  (Hulki Can Duru)

Psikanaliz kurban kesmeyi insandaki "öldürme" ve "kan akıtma" içgüdüsünün yüceltilmesi (süblimasyon) olarak görür. Kurban kesmekle insan bu "kan dökme" arzusunu tatmin etmiş olur. Bu arzu veya hayvansal içgüdü bu şekilde tatmin ve telafi edilemediği takdirde insanın herhalde daha çok kan dökmesi kuvvetle muhtemel olsa gerek !
76 
 İslamda Kadının Rolü - 3  (Mehmet CAN)

diğer iki bölümün devamı işte...!
77 
 Ateş Olmayan Yerden Duman Çıkar  (Fuat Türker)

Toplumda, ‘ateş olmayan yerden duman çıkmadığına’ inanılır. Bu söz genellikle iftiraların inandırıcılığını artırmak için söylenir. Kur’an’da, Hz. Yusuf’un kendisinden "murad almak" isteyen vezirin karısının iftirası nedeniyle, yedi yıl zindanda kaldığı bildirilir...
78 
 İtaat İmtihanı: Helal ve Haramlar  (Fuat Türker)

İnsan haramı nasıl bir yanılgı sonucu seçer? O an insanı çeken şey nedir?..
79 
 Güneş ve Gerçekler  (Adem KORKMAZ)

Ahiret Gününe İnanmayanalara,Şüphesi Olanlara bir Örnek;bilirsiniz 6 ay gündüz-6 ayda gece” yaşanan bölge tek farkı gündüzün olmadığı dünya.Evet örneğimize dönelim;Bu çizdiğimiz dünyayı tasvir edelim.Aynen bizim dünyamız gibi fakat gündüz yaşanmıyor.Orda yaşayan insanlar kesinlikle Dünyalarının tarihi boyunca gece olmuş günüz diye bir terimle karşılaşmamış dolayısıyla bizim adına güneş dediğimiz bir enerji kaynağıyla haşir neşir olmamış insanlar topluluğunun yaşadığı bir yerdir.
80 
 Hz. İbrahim  (Altuğ Öztürk)

Kuran'ı Kerim'de ilk peygamberin Hz. Adem olduğunu bildirilir. Hz. Adem'den sonra Kuran'da adı geçen ikinci peygamber Hz. Nuh'tur. Hz. İbrahim ise, Hz. Nuh'tan sonra gelen ve onun soyundan olan peygamberdir.

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  Sonraki Sayfa
son eklenenler

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © , 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.