..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Doğallık sahip olunan değil, kazanılması gereken bir erdemdir. -Cervantes
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Toplumbilim
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Bir Boy Hüzün Kaldı Ağlamama
NUH KENİŞ
Şiir > Lirik

Seni düşünmediğim an bil ki Zaman durmuş Gözlerin gözlerimde şiir yazmıyorsa Gülüşün estirmiyorsa en mavi rengi Çiçeklerim solmuş,hazanlar vurmuş Ben sürgünlüğü severim çocukluğumdan beri Sabaha sürgünüm akşamlardan Sesine sürgünüm en kenar mahallelerden Ben hasretle büyüyorum Yalnızlığım bir nişandır sevdama Kelimelerimde kurşun kurşun izler var Bir boy hüzün kaldı ağlamama Bir senin kalbine dönerim kovulsam da

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > İnceleme > Toplumbilim
61 
 Mutluluğun Kaynağı İnsan İnsanın Çelişkisi Yabancılaşma  (Taner SARGIN)

Kışkırtılarak ayakta tutulmaya çalışılan burjuva kültür günümüz toplumunun ihtiyaçlarını karşılayabilecek olanaklara sahip değildir. İnsan önce kendini sevmeyi öğrenmeli sonra iletişimi içersinde kendini bulmalı, insanları sevmeyi öğrenmeli. Bireyler yetenekleri doğrultusunda eğitilmeli, geliştirilmeli. Çünkü sağlıklı bireylerden sağlıklı toplumlar oluşturulur.
62 
 Şimdi İhanet Zamanı…!  (feriha ceylan)

Somutlar vardır öznede. Öteki, yanındaki, diğeri gibi. Söz meclisinde konu aranır. Ne nasıl niçine indirgenemez. Hayallerimizi suçlarız zamanla. Boş yere didiştiğimiz egolara değil, Yattığımız gaflet uykularına yükleriz suçu. Demeyiz, bilmeyiz, bunu biz yaptık. Oysa verilmiştir, “sebep sonuç ilişkisi”. Laf cambazı sorsan hepimiz. Mazeretimiz ömrümüzden çok. Kabahatimizin özrümüzden büyüklüğü, Sindirmiş, korkutmuş, İçimizdeki dürüstlüğü. Küçük zihniyetlerin beslediği, Çorbacı kişiliklerle derdest olmuşuz. Zaaflar ahvalinde boğmuşuz ruh dengemizi. Niteliklerin kaybolduğu, Niceliklerin sofra kurduğu, Akşam üstlerinde bırakmışız insan olmayı. Ufuktan doğan sabahın yönü değişir mi? Unutmuşuz dönenceyi. Doğaya ihanetle başlayan kervan yolunda, Ataya anaya, vatana millete, geçmişe tarihe, Yolda bıraktığımız eşe, Ve bil cümle aleme dosta, Savurmadık mı ihanetin baltasını?
63 
 Kuantum ve Estetik Aralığı  (AYDIN SARIKAYA)

Bu belirsizleşmenin kaynağa dönüş olarak yansıması ise, bioloji alanının belirsizleşmesi olur. Ancak bu belirsizleşmeyi taşıyıcı olan kuantum olgusu veya temel parçacıklar sorunu bioloji olanın da bir parçalanma gerilimini oluşturur.
64 
 Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun  (Fuat Türker)

Dil bir köprüdür. İnanç bir köprüdür. Tarih bir köprüdür. Köklerimize inmeli ve olayların böldüğü tarihimizin içinde bütünleşmeliyiz. Onların (dış Türklerin) bize yakınlaşmasını bekleyemeyiz . Bizim onlara yaklaşmamız gerekli..." Mustafa Kemal Atatürk
65 
 İnsanlar Nasıl Yönetilir (Kullanılır)  (Sinan Yıldırım)

Küçük oyunları bilenler büyük kitleler yönetiyorlar fakat kimse kullsnılmak istemiyorken nasıl oluyorda bunu başarıyorlar.
66 
 01 12 Küreselleşme  (Mehmet Sinan Gür)

Küreselleşmeye en iyi örnek Avrupa Birliği. Ancak Avrupa Birliği damdan düşmedi. Avrupalılar yüzyılarca brbirleriyle savaştılar. Sonunda savaşmazlarsa daha iyi olacağını anladılar. Küreselleşme iki tane bir hücreli canlının sırt sırta vermesiyle başladı.
67 
 O'na Mektuplar - 1  (Veysel Menekşe)

O'na Mektuplar
68 
 Türkiye Ceza İnfaz Kurumları Duygusal ve Durumsal Analizi  (suat engin yılmz)

TÜRKİYEDE CEZAEVİ OLGUSU ÜZERİNE ÇALIŞMA DURUM ANALİZİ
69 
 İdeolojilerin Dostluk ve Düşmanlık Anlayışı  (Yûşa Irmak)

Batıyı kendine model almaya çalıştığı halde ne batılı olabilen ne doğulu kalabilen ülkelerdeki dostluk-düşmanlık anlayışı ise cıvık mı cıvıktır. Tarih kitaplarına bile bu renksiz ve kimliksiz bakışı hepinizin okuduğuna eminim. “Düşmanlar topraklarımıza göz dikti, Düşmanlar, ülkemizi işgal etti, düşmanlar şunları yaptı, düşmanlar bize bunları yaptı ...” Ama, Allah için düşmanın kim olduğunu bilen var mı aranızda? Kurtarıcılar, ülkeyi düşmanlardan kurtardılarsa, düşmanların işgal ettiğinde uygulayacakları kanun, ahlak, eğitim vb. icraat niye onlardan daha katı ve baskıcı şekilde uygulanır ve İslâm birinci tehlike ve büyük düşman ilan edilir? Bu kimliksiz yaklaşım, hangi ülkelerle dost, hangileriyle düşman olunduğu belli olmayacak solucan danslarınıda beraberinde getirir... Faşist milliyetçilere göre dostluğun ölçüsünü elbette ki kan belirleyecektir. Ancak düşman da başka faşistlerdir: “Türk’e Türk’ten başka dost yoktur!”, “her şey Türk için, Türk’e göre, Türk tarafından!”, “Tanrı Türkü korusun!” vs..
70 
 “Tanrı’nın Eli” ve panik halinde üç beş surat.  (Gültekin BAYIR)

Tamam belki en centilmeni , en çok gol atanı , en öylesi yada en böylesi değil ama o en iyisi. O’ nu futbol oynarken izlemek bir futbolseverin gözleriyle yapabileceği en iyi işlerden birisidir bence.
71 
 Devrek'te Ekimi Bugün Yapılmayan Bir Ziraat Mahsulüne Dair  (Güngör Karauğuz)

DEVREK'TE EKİMİ BUGÜN YAPILMAYAN BİR ZİRAAT MAHSULÜNE DAİR
72 
 Biz Neden Anlayışsız Olalım Ki? - 1 -  (Emine Pişiren)

“Sınıfımızda Afrikalı bir zenci arkadaşımız vardı. Ona sormuştuk. Hiç insan eti yediniz mi, diye. Bize anneannesinin başparmağını yediğini söyledi. İğrenerek sorduk. Neden yediniz, tıp okuyor ve aydın bir insansın sen? Diye sorduğumuzda, bize ilginç bir yanıt vermişti. Bu kendi kültür fanuslarında atadan beri gelen inançlarıymış. Eğer ölen bir yakınının, herhangi bir organını yerlerse, onun ruhunu bedeninde taşıyacak, onla bütünleşecekmiş. Çünkü bu ona duyduğu saygıyı/ değeri gösteriyormuş Bir nevi dinsel ibadetleriymiş. Töreleri bunu emrediyormuş.”
73 
 Biz Neden Anlayışsız Olalım Ki? - 2 -  (Emine Pişiren)

“ Hayır, korkmuyorum. Evet, yaşım 72 ve ben siz Türkler gibi göğsüme “kefen parası” koyup “ya ölürsem” düşüncesi ile yarınları yaşamıyorum. Göğsüme “seyahat parası” koyarak, yaşlanınca dünyayı dolaşacağım, düşüncesi ile “ölüm yerine yaşama umudu” biriktiriyorum. Ecel elbet bir gün nasıl olsa, nerde olursa beni bulacaktır. Günü ve zamanı hoş geçirmek gerekiyor.”
74 
 Baraba Tatarları Hakkında Bir Derleme  (Can Macit)

Batı Sibirya’da, (Rusya Federasyonunun güney sınırının, Kazakistan, Çin ve Moğolistan sınırları ile birleştiği bölgenin kuzeyi.) Altay ve Tuva Cumhuriyetlerinin (Özerk bölgelerinin) kuzeyinde, Tomsk, Abakan, Krasnoyarsk kentleri çevresinde ve bu böl
75 
 Cumhuriyet Tarihi  (Gürcan Erbaş)

Atatürk Cumhuriyetinin yalnız bir tane doğrusu, gerçeği ve güzeli vardır. Lâik ve aydınlanmacı olmak.
76 
 Kulağımda Çan Sesleri  (kemal düz)

iskenderun sadece çan sesiyle özlettirmiyor kendisini bana. ebabı, denizi, dağı ve konuşulan farklı lehçe ve dillerden oluşturduğu armoniniyi de aratıyor. sıcak, samimi ve içten yapılan konuşmalar, muhabbetler iskenderun'a has özellikler olmalı, -ki pek başka yerlerde görmek olası değil.
77 
 Anti Küresel bir mektup, yanıt, öykü, şiir  (Mehmet Sinan Gür)

Küreselleşme üzerine yazdığım yazıyla ilgili olarak bir eleştiri aldım. Bunu yazan kişiye yanıtladım. Hem eleştiride hem benim yazdıklarımda bu konuyu pekiştirici şeyler var. Başka bazı eklerle birlikte yolluyorum.
78 
 Roman'ın Sonu Amerika'nın Akibeti! - 1 -  (Mehmet CAN)

Tarihi sağlıklı analize tabi tutamayan toplumlar yada bireyler elbette kendi döneminin sorunlarına da sağlıklı yaklaşımlar sunmaktan yoksun veya............ bu cümleden bizler özellikle bizi biz yapan değerlerden beslenen Muvahhidler... Ve sonrasını size sunuyorum.
79 
 Çok - Kültürlü Toplumlar  (Mevlüt Tok)

Yeryüzü bütün canlılar için ortak yaşam alanıdır. Bitkiler, hayvanlar, insanlar iç içe yaşamaktadırlar. Bu canlılar içerisinde en uyumlu yaşaması gereken topluluk da insan topluluğudur çünkü onlarda uyum için en gerekli olan akıl vardır. Akılla insan konuşan, planlayan, kural koyan ve uygulayan toplumsal bir varlığa dönüşür. Jean Jacques Rousseau’nun ‘Toplumsal Sözleşme’si de bu temel üzerine kurulmuştur. Ama ne yazık ki insanoğlu ‘aynı babanın çocukları’ bu uyumu tam anlamıyla oluşturamamış, elde ettiklerini de çok sık bozmuşlardır.
80 
 Kadın ve Güçe Olan Tutkusu  (Sinan Yıldırım)

Kadın güçsüz olasada en büyük güçlerin tek yöneticisidir.
son eklenenler
Feodalizm ve Türkiye
Cemal Zöngür
İnceleme > Toplumbilim

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © , 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.