..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Düşmekten yükselme doğar. -Victor Hugo
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Anı
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

El Bel Baal 2
Bayram Kaya
Bilimsel > Felsefe

Özel mülkiyetli köleci sistemle birlikte ilahların pabucu dama atılmağa başlandı. İlahlar totem meslekli totem gruplar manifestosundan (sözleşmelerinden), toplumsal sentezleri ortaya çıkarmışlardı. İlahlar totem meslekli ittifak yapan grupların üreten ilişkilerini ve paylaşımlarını düzenliyorlardı. Somut ve objektiftiler. Bu nedenle, sentezleri ortaya koyan ön ittifaklı kurallar; ittifakların iman ahdi olmuştular. Köleci sisteme kadar mevcut ür

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Öykü > Anı
101 
 Kesim Motoru / Anı  (Kâmuran Esen)

Penceremden görünenler...
102 
 Eleman Aranıyor - 3 (Son Bölüm)  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

Bu öyküdeki olaylar yaşanmış gerçeklerdir.Şahısların isimleri ise tabii ki değiştirilmiştir...
103 
 Bir Liderin Hazin Sonu  (Haydar Köprülüoğlu)

En ufak birim insan ve aile, Devletin bir parçasıdır. Kamuoyu yaratarak bir ülkenin rejimini değiştirmek, hiçbir ülkenin hakkı değildir. Libya'nın % 95'i çöldür. Ralli yaparak çölünden geçilir de, bu yönüyle Libya'ya bir çözüm gelmezken, % 5'lik bölümündeki çözümsüzlükle uğraşılmıştır. Muammer Kaddafi akıllıların delisidir. Zaman bakalım ne gösterir. Saygılar.
104 
 Ağaç Tekerlek  (Halife Bozbayir)

Yıl 1970 Mevsim ilkbaharın en güzel günleri havada güneş, toprağı ısıtmakta topraktan yükselen buharlar havaya mis gibi toprak kokusu salmakta, nevruz ve çiğdemlerin kardan sonra uyanışı ve çiçekleri ile dünyaya tekrar merhaba dedikleri güzel bir bahar günü idi.
105 
 Bir Anı Defteri Buldum - 6  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

Bu bekleyiş, öncekinden daha uzun sürdü. Bir aydan fazla bir süre Sibel’den hiç ses çıkmadı. Görüşmemeye karar verdiğini düşünmeye başlamıştım. Bu kararına saygı duymaktan başka yapacak bir şey yoktu. Üstelik böyle bir karar beni biraz da sevindirdi; çünkü başkalarının sırlarını öğrenmek ve bu sırları saklamak zorunda olmak gerçekten büyük bir yüktü. O nedenle bu suskunluk beni rahatlattı.
106 
 12 Eylül ve Babam  (Şenol Durmuş)

Binlerce ev, iş yerleri, sokaklar, binlerce asker tarafından basılıyordu. Ahşap binaların kapıları dipçiklerle kırılıyordu.Yine kadınların, çocukların feryatları arasında erkekler pijamasıyla sürüklenerek sokağa fırlatılıyordu. On beş yaş üzeri bütün erkekler gruplar halinde toplanıyordu. Yerde tekmelenenler, postallarla, joplarla, dipçiklerle, dövülen insanlar eller havada olduğu halde yürütülüyordu. Kimse ne oluyor diyemiyordu. Bir şey sormaya kalkan anında tekmeyi, dipçiği yiyordu. Subaylar, sivil polisler, haykırarak emir yağdırıyordu.
107 
 Zeynep Aba - (Çamur'dan Ahlaklar)  (Alper AKARSU)

O gece içki içmiş,sarhoş olmuş.Kerem bağırıyor: '-Ulan siz birisini iki kişi beceriyorsunuz!!Gün gelecek ben ikisini kendim becereceğim!'
108 
 Babam…  (Kemal Yavuz Paracıkoğlu)

Babam, her sabah pırıl pırıl tıraşını olur, öyle çıkardı evden; bir kere bile kirli sakalla golaştığını görmedim onun.
109 
 Hamam Sefası  (Simten K. Ataç)

Kurnadan aldığı bir maşrapa kaynar suyu göbek taşına boca edip deriden yapılmış göbek taşı yastıklarını atıyor ortaya ve bize “Yatın!” diyor. Hayatımda ilk defa bu kadar buyurgan bir ses ve tavır ile karşılaşıyorum ve kuzu kuzu bu aldığım emre itaat ediyorum.
110 
 Bir Yolculuğun Sol Tarafı  (Sabah ÇAKAN)

Ne zaman bir yolculuğun sol tarafına otursan, Baktığın pencereden bir şeylerin hayatına girdiğini fark edersin ..
111 
 Madam...  (Kemal Yavuz Paracıkoğlu)

“Tanrı veriyor.” “Bize niçin vermiyor da, sana veriyor? Bizi başımız kel mi?” Gülerek karşıladı bu sorumu. Sonra, “sizin Tanrı başka, bizim Tanrı başka… Sizi Tanrı, Allah… Sizin Allah babanız cimri, bizim Tanrı cömert…” Kafam öyle bir karışmıştı ki, şapşal şapsal baka kalmıştım
112 
 Börekçi Şükrü - 2 (Son)  (seyfullah ÇALIŞKAN)

Deniz kıyısında büyüyüp, ördek gibi iyi yüzebilen bir sahil çocuğunun denizde boğulması bana hep şaka gibi gelir. Belki de buna mistik bir yaklaşım eklemeliyim. Mademki biz denize aşığız, o da bize âşık. Bu aşkın mutlu sonlandığı zamanlar olmalı. Deniz sevgilileri arasından seçtiklerini arada sırada koynuna almalı. Aşk dediğimiz şey de her zaman kavuşamamayı anlatmamalı…
113 
 Sıradanım Sıradan  (Haydar Köprülüoğlu)

Bağ-Kur Bağımsız kuruluşlar düşünülerek, toplumun sosyal güvencesi olarak yasalaşmıştır. Bu düşüncenin içinde holdingler, fabrika ve en küçük işletmelere dek, hatta doktor, avukatlık, mühendislik gibi çeşitli meslek sahiplerini kapsıyordu. Bu en zengin grubun sosyal güvencesi, en az maaş alan kuruma dönüştürülmüştür. Bu aptiaciz de Bağ-Kur'lu, yetmiş yıldır çalışan, 700 lira emekli aylığı alan bir kulunuz. Yeterli pirim mi yatırılmamış, bir bakıma ne alâka. Doğumumu belirten ilk hüviyet belgem ilkokula başlarken Ankara Nüfus Müdürlüğünden alınmış, bu kayıt doğmuş olduğum Sungurlu İlçeine 1931 olarak geçmiştir. Bu şekilde pek çoğu gibi devletin işine geldiği gibi kullanan bir nevi 'yaşar yaşamaz'ı durumunu düşürülmüştür. Doğumumdan bugüne dek bütün işlemler 1927 doğumlu işlemi görürken, Bağ- Kurdan emekli olurken, mahkeme kararını yaş düzeltme kabul ederek hatada ısrar etmiştir. İkinci hataları süresi içinde basamak yükseltmişken, eksik para alınmış bahanesiyle, basamağımın yükseltilmediği bildirilmiştir. SSK Sicil numaram 119580'dir. !950 yılından önce çalıştığım kamu kurumlarında çalıştığım 'emekli keseneklerim' emekliliğe dahil edilmemiştir. Yerimin darlığından bu kadar yazabiliyorum. Saygılarımla.
114 
 4. Türkoloji Buluşması Kktc Gezisi  (Hakan Yozcu)

KKTC Gezi programımız bu gün resmen başladı. Programda önce Sayın Cumhurbaşkanımıza yapılacak ziyaret vardı. Son güne kadar programda adımız vardı. Fakat Uluslararası görüşmelerin başlaması nedeniyle Cumartesi günü yapılacak olan tüm randevuların iptal edildiğini öğrendik. Tabii bu tüm arkadaşlarımızda bir hayalkırıklığı ve bir üzüntü yarattı. Çünkü hepsi de o anı, Sayın Cumhurbaşkanımızı görmek, kendilerinin elini sıkabilmek ve kendileriyle sohbet etmek düşüncesini taşıyorlardı. Bu, tek hayalleriydi. Olmadı. “Nasip değilmiş” dedik ve saygıyla karşıladık...
115 
 Not Defterinden Arta Kalanlar  (Ahmet Melih Karauğuz)

Yaşarken ölmüş bir insanın öldükten sonra yaşama hikayesi. Zor bir hayat, pişmanlıklar. Sır bir arkadaş. Ve tarihe kazınan anılar.
116 
 Beşiktaş Tatlıdır  (Mehmet Önder)

- Kendimi bildim bileli Beşiktaşlıyım.
117 
 Öksüz Lale (Anemon Çiçeği)  (SÜLEYMAN GÜNER)

En mutlu günü çocukluğumun. Göklere pul pul paralar saçıyor anam.
118 
 Daldaki Armut (Çocuklar, Gençler ve de Çocuk ve Genç Kalanlar İçin :)  (Fuat Türker)

Biz küçük bir sahil şehrinde oturuyoruz. Ben henüz bebekken babam öğretmen olarak bu şehre gelmiş, sonra da buraya yerleşmişler. Denize yakın bir mahallede bahçe içinde bir evimiz var. Annem babam ve iki kardeşimle birlikte yaşıyoruz.
119 
 Artık Oruç Tutuyorum (Çocuklar İçin Ama Büyükler de Okuyabilir :)  (Fuat Türker)

Tam o sırada içeriden sesler geldi. Mutfak kapısında küçük kardeşim belirdi birden. Üzerinde pijaması, karmakarışık saçları, uykulu uykulu bize bakıyor ve çok komik görünüyordu.
120 
 Pazar, Biricik Sendromumdu Benim  (bahadır cüneyt yalçın)

... eğlence programı “Pazar 94” yayına girerdi. Belki de bu yüzden Pazar gününü tek kelimeyle tanımlayın deseler hiç duraksamadan “Mustafa Yolaşan” derdim.

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 
31 32 33 34  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Mihriban
Esma Uysal
Öykü > Anı

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © , 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.