..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Özgür insan, denizi daima seveceksin. -Baudelaire
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Fantastik
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Kültür ve Medeniyet
Yûşa Irmak
İnceleme > Türkiye

Kültür ve medeniyet birbiriyle aynı anlamı çağrıştırsa da ikisi de birbirinden ayrı ayrı şeylerdir. Thrurnwald göre medeniyet (uygarlık), teknik donanım ve bilgidir. Kültür ise, bir insan topluluğundaki sosyal ilişkilerin yapısı, zihniyet ve değerlerdir. Birlikte yaşama esnasında oluşan geleneklerin, kurumların ve fikirlerin meydana getirdiği sistem kültürdür. Demek ki kültür, toplumun yaşama ve değerlendirme tarzıdır. Diğer taraftan, meşh

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Öykü > Fantastik
181 
 Yumurta - Pupa - Tırtıl Veee Kelebek  (more )

Yumurta-pupa-tırtıl veee kelebek. Sancılı bir dönemden sonra 'dünya'denilen yerin nazarboncuğu mavisi göklerine doğru uzanarak çırpmaya başlıyor kanatlarını.
182 
 Görmeyince  (cenab ersöz)

Yürüyüşlerinden, endamlarından, edalarından alenen belli oluyordu. Tuhaf bir irkilmeyle, keyiflenmeye çalıştığı içkisini dudaklarından çekip acele barın üstüne bıraktı.
183 
 Kızıl Kıyamet  (Levent)

“Efendim, Sayın Başkan Yardımcısı şu anda Air Force 1 ile havada. First Lady ve Kızlarınız da gizli servis ve ordu eskortunda süratle buraya getiriliyor. Onlar ulaşınca sizi DEFCON 1 Başkanlık Sığınağına nakledeceğiz.” “DEFCON 1 sığınağı mı?! Çıldırdınız mı siz!?” Başkan şimdi asansördeydi ve Beyaz Saray'ın çok derinlerinde kazılı sağlam bir kale olan Başkanlık sığınağına iniyordu. “Jim tanrı aşkına söyle neler oluyor?”
184 
 Masal Bu Ya/ Eke" Yi Beklerken 1  (Taner)

Kurt bir Merotel’in Recep/siyon/ unda görev almaya kadar yükselmiş. Siyon kardeşleri bunu bağırlarına basmışlar ya gerisi kolay. Basamakları çifter çifter atlayarak yükselmiş. Burada gelen evrak giden evrak, gelir gider, geçer gider işin raconunu öğrenmiş.
185 
 Piyano Göz Yaşları  (Zümrüt Tanrıöven)

“Sessizlik hakim garip bir şekilde bu aralar sarayın avlusuna. Ne yeşilliği ve çeşit çeşit gülleriyle övündüğümüz bahçenin tadı, ne de derin derin ürpertisiyle suyunu bir havuza akıtan heykelin gizemi kalmıştı artık. Sessizliğin içine işlediği bir saray avlusu...sessizliği sizin bedeninize takılı kılan bir umutsuzluk ve umursamazlık. Sessizliği...siz yapan gerçeklik. Melankolik konuşmalardan bir türlü kurtulamadığınız o anlar. Halbuki nasıl anlatabilirsiniz onlara aslında ölümün gerçeklik olmadığını, buna inanmamaları gerektiğini? Nasıl açıklayabilirsiniz asıl onların içinde çıkmaya tedirgin olan kelimelerin onu öldürdüğünü. Asıl o cümlelerin onu yenilmezlikten uzak tuttuğunu! Aynada oluşan her bir yansımanıza kızgın olduğunuz oldu mu hiç? Ben yansımalarımla da kalmıyorum ve artık suçlayacak şeyleri hep aynalara mahkum kılıyorum. Onun bana en son verdiği gülü bile onun önünde yansımasına mahkum bırakıyorum artık. Sanki onu benden o gül almışçasına nefret ediyorum ondan ve yok etmeyi bile düşünmüyorum...acı çekmeli ve şekilsiz bir kuruyuşun yapraklarını dökeceği o ana kadar aynanın ona sunduğu renksiz görüntüsünden acıyla karışık bir anlam almalı.”
186 
 Yaşam Hasatlayan Smir (3 - Son - )  (Levent Ölçer)

"SMİR!!! CANIN CEHENNEME SMİR!!!"
187 
 Özsuyum Dalımdan Bana Doğru Yükseliyor  (Alp Çetiner)

Güneş parlıyor. Çok güzelim. Renkli, dolgun ve diriyim. Kopardılar beni dalımdan. Yediler. Çekirdeğimi denize attılar.
188 
 Gezgin Nean  (E. Asım Öztürk)

Hayvan derisi giysili, insan görünümlü bir canlı duruyordu karşısında. Bir süre bakıştılar. Sessizliği, Recon’un dua mırıltıları bozarken, Kapthan: “İn misin-cin misin, nesin sen?” dedi. Sağ elinin ayasını sol göğsüne vurarak “ben Neanım, adım Gezgin Nean” dedi, canlı.
189 
 Umuda Yolculuk  (ahmet)

Kediyi yanımıza çağırdık ama hayır manasında kafasını sağa sola salladı. Sonra biz devam ettik konuşmaya. Tam nasıl gidebiliriz diye konuşurken kedi kahkaha atmaya başladı. Biz biraz tuhaf tuhaf kediye baktık ama o hiç bişey olmamış gibi istifini bozmadı.
190 
 Türklerle Başa Çıkılmaz  (Y. Kemal Erener)

Mucizeler ülkesi de denilebilir... Ülkemizden bahsediyorum. Bana herhangi bir ülke gösterin ki, bizim sabredebildiklerimize katlanabilsin.
191 
 Gecelere Dair İncelikler - 1  (Zümrüt Tanrıöven)

Bir anda olmuştu herşey… Şimdi şehrin etrafında kapkaranlık ve bunaltıcı bir duman dolaşıyor ve yanmış cesetlerin kokuları tüm binaların içlerine doluyordu. Bur bir felaket olmuştu… Şehri sona erdiren bir şey… ...soruların her birini tek tek cevaplaması gerekiyordu. Bunun içinde bir şekilde o karanlığa dalıp, kaybolması şarttı.
192 
 Karma Şehrin Ortasında Bir Yaşamın İniş ve Çıkışları (4. Bölüm)  (Nihan Köse)

Karma Şehrin kaderinde bugün ne olduğunu kimse bilemez fakat Juneau’nun kaderi onun hiç de istemediği şekilde ilerliyordu.Dün gece yaşadığı olayların bir kabus olmasını umarak uyandı yatağında ama kabus değildi, hepsi de gerçekti yaşadıklarının.O yaşadığı tabloyu istemeyerek gözünün önüne getirdiğinde, gözlerinde yaşlar biriktiğini hissederek dikkatini başka yöne vermeye çalıştı.
193 
 Karma Şehrin Ortasında Bir Yaşamın İniş ve Çıkışları (2. Bölüm)  (Nihan Köse)

Juneau , şehrin en çok bu yönünü seviyordu . Koca şehrin her bir santiminde bir tarih yatıyordu . Bu sokaklardan ,caddelerden her geçişinde kendini o zamanlarda yaşıyormuş gibi hissediyor ve efil efil tarih kokan bu yerlerde bir süreliğine kendini kaybediyordu...
194 
 Barbarını Bekleyen Gitar  (Mümin Can)

Orman sessizleşti, hava kararıyordu. Batu’nun bıraktığı gitar ormanın içinde yeni sahibini bekliyordu.
195 
 Düzenli Karmaşa  (Y. Kemal Erener)

Fantastik öykü
196 
 Sadece Bir Gazete İlanı  (Arzu Menteşeoğlu)

'Hayatımda öyle birşey olsun ki herşeye bakışımı değiştirsin ve beni birden olgunlaştırsın' dediğiniz oldu mu hiç...
197 
 Aziz  (Mehmet Ulaş ORAL)

samsun'a gitmeliyim...
198 
 Düşen Taht  (Zümrüt Tanrıöven)

. Cehennemin sıcak öfkesine asla ayak uydurmayacağım dediğim onca zamandan sonra, sanırım bunun o kadar da iyi bir fikir olduğunu düşünmemeye başlamıştım...Cehennem beni içine çekiyordu..yavaş yavaş ve derine..
199 
 İşgünü  (Mualla Öztürk)

Alman bayan yazar Herta Müller'den bir başka öykü.
200 
 Althar'ın Akıncıları: Altıngöl ve Ejderha (2. Bölüm)  (Levent Ölçer)

Bir süre sonra ayağı topallayarak ve peleriniyle cüppesi uğursuz seslerle yerlerde sürünerek içeriye Başrahip Stakios Leşkesen girdi. İki korven döndü ve ikisi de rahibe uğursuz ama ölçülü bakışlar fırlattı. Rahibin eski püskü ve kılıksız, kirli hali, üzerindeki açık taze hastalık yaraları ve bir korven için bile iğrenç olan kokusu sanki etrafındaki güç halesinin bir gereğiydi. Rahibin yaydığı o uğursuz ve tekinsiz güç hissini hissetmemek elde değildi. Rahip gülümseyerek yaklaştı. Yüzündeki gülümseme tehlikeli ve memnundu. Tek gözü soğuk mavi beyaz bir ışıltıyla yanıyor ve soğuk dumanlar ile tütüyordu.

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Olfeus
Levent Koçak
Öykü > Fantastik
Zaman Ağladığında
selim çok
Öykü > Fantastik
Cadılar Bayramı
Tuna M. Yaşar
Öykü > Fantastik
Robot Kartal
Serdar Yıldırım
Öykü > Fantastik
Arif Bey
Alaaddin GICI
Öykü > Fantastik
Blackened
selim çok
Öykü > Fantastik
Plaza
selim çok
Öykü > Fantastik
Tuhaflıklar Yedilisi
selim çok
Öykü > Fantastik
Kanlı Ay
Hasan ÖNAL
Öykü > Fantastik
Merhemci
Gök Taner
Öykü > Fantastik

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © , 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.