..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İnsanın en iyi tarafı ürperebilmesidir. -Andre Gide
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Bireysel
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Bir ‘uç Beyi’ : Münir Nureddin Bey
Salih Zeki Çavdaroğlu
İnceleme > Sanat ve Sanatçılar

Bu gün kitaplığımı düzenlerken; 1972 yılında; yani, bu günden takriben yarım asır önce, alıp okuduktan sonra bir daha elime almak nasip olmayan bir kitap dikkatimi çekti. İsmi “ UÇ BEYLERİ”; yazarı o devrin önemli bir kalemi olan Nimet Arzık idi. Raftan çekip aldım. Yatağıma uzandım ve 120 sayfalık bu kitabı karıştırmaya başladım. Kitap; o dönemin, sanat, siyaset, iş, spor ve akademik hayatındaki, yaşayan en popüler 13 isminin, Arzık’ ın, n

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Öykü > Bireysel
181 
 Sağaltım  (seçkin gündüz)

“Durma! Baştan. Daha içten. İnanarak. Yaklaştık , değişeceksin bu kesin.”
182 
 Haram Baba Haram  (suat engin yılmz)

haram ve helalin farkına varmak
183 
 Kiraz... (1. Bölüm)  (Kemal Yavuz Paracıkoğlu)

On beşinde, yeni yetme kız, çakı gibi delikanlının komplimanlarında keşfetmişti, doya doya yaşatılmasa bile, genç kızlık duygularını… Kaçmaya, yok olmaya, evet diyerek tereddütsüz, baş koyduğu ilk aşkı, yaşamayı denedi… Deney, başarısız oldu. Her başarısızlığın bir bedeli olduğu gibi, bunun bedeli de, ayrılıktı!
184 
 Angut Kuşu (Kara Kartal'dan)  (Alperen)

ANGUT nedir? Herkesin (haksız bir şekilde) kullandığı bir ifadedir "Angut". Birisi bir salaklık yapınca, bir laftan anlamayınca, böyle boş boş bakınca hemen "Angut musun?" der günümüzün insanı Ülkemizde… Angut’un aslında bir kuş olduğunu biliyor muydunuz? Angut kuşunun eşi öldüğü zaman (yanına o anda başka bir yırtıcı hayvan veya bir insan gelse dahi) gözlerini bir dakika bile eşinin ölüsünün üstünden ayırmadan o da ölene kadar onun başucunda bekler... İşte bu canlının yaptığı en büyük "Angut"luk budur. Ayrıca bu olay bütün Angut kuşları için geçerlidir. Arada bir görülen bir şey değildir. Çok ürkek bir hayvan olmalarına rağmen eşinin ölüsünün başında bekleyen Angut kuşuna elinizi uzatsanız dahi oradan kaçmaz.
185 
 Krizli Yıllardı  (gülten)

Mehmet Akif’in dediği gibi, “Kim kazanmazsa bir ekmek parası/Dostunun yüz karası, düşmanının maskarası,’’ oluyor. İnsanın öz kardeşi bile böyle yaparsa, elin kızı terk etti diye eleştirmeye ne hakkımız var...
186 
 Hayat...  (müge eralp kaya)

O kadar çok şey yaşadık ve paylaştık ki, kısacık hayata çok şey sığdırdık biz onunla...
187 
 Göbeğim  (kemal pismisoglu)

göbeğinize hiç baktınız mı? onun alaycı bakışlarına hedef oldunuz mu? onunla hiç konuştunuz mu?
188 
 Diye Diye - 2019  (seçkin gündüz)

ha geldi ha gelecek diye diye
189 
 Hızlı Karşılaştırma  (seçkin gündüz)

Her şey dün akşam başladı. Birden bire... Önce şaka gibiydi. Güçlendi. İlk kez oluyor. Tam onunlayken.
190 
 Ayrılış  (S.Deniz hamutcuoğlu)

Haksızlık eden, haksızlık ettiği kişinin bu haksızlığı kaldıracak kadar güçlü olduğunu mu düşünür yoksa güçsüz birine haksızlık edecek kadar aciz midir?
191 
 Kahvaltı Sofrası  (kemal düzbay)

zaten o zamanlar her şeyden utanıyordum. hiçbir eksiği olmayan üniformamdan, her sene yeni alınan ayakkabılarımdan, pantolonumdan, bacaklarımdan, babamın bıyıklarından, evimden, kendimden…
192 
 Korku Kuyusu  (ozan)

Buraya gençliğindeki mutluluğu tekrar bulmaya gelmişti. Yola çıkarken, mutluluğunu burda unuttuğunu düşünüyordu. Anılarını sıraya koydu, görevlinin getirdiği çayı yudumlarken. Uzun uzun, saatlerce tebessüm ederek izledi bütün anıları, kaçıncı çayını ve siğarasını içtigini oda bilmiyordu. Fakat yinede hayatını kabusa çeviren, mutsuzluğun sebebini bulamamıştı anılarının arasında. Yorulduğunu hissetti birden. Acemi bir yazarken buraya geliş sebeini düşündü, başarmış, küstah bir gülümsemeyle.
193 
 Ama Dünyanın En Güzel Gülen Kadınını Seviyorum.  (erdal divriklioğlu)

Annemin takıntısı ise "Pekmezin nasıl içilebileceği konusunda" Çünkü içerken yere sıçrarsa bir felaket olabileceğini düşünüyor. Bu yüzden en son bulduğu yöntem çay bardağından höpürdetmek oldu.
194 
 Gölge  (özlem evrim torun)

Varoluşsal dönüm noktalarını ve sorgularını ilk gençlik yıllarında bıraktığını düşünüyordu. Oysa şimdi yeniden başlaması gerekiyordu. Kendini sorgulaması, yargılaması ve bir kısmını asması gerekiyordu. Kalıba sığmayan kolunu kesmesi, bacaklarını geriye çekmesi gerekiyordu. Normlara yaklaşması ve normlara ulaşması ve onaylanan olması gerekiyordu yine. Yine sıkışıyordu, yine çevresinde bir uğultu ki, yükseliyordu.
195 
 Babam Cehennemde Çalışıyor  (Mustafa Şakarcan)

Geminin her demirleme ve demir alması, benim için işte böyle bir labirentten diğerine geçme, karmaşa ve kendimle konuşma, çatışma zamanıydı. Bu işlem süresince, zincirin denize akma ya da denizden alınması sesinin bir an önce bitmesini isteyerek; ateş karşısında, terler içinde cehennemde çalışan babam, gözümde canlanır ve bu soruların cevabını arardım.
196 
 Son Gülümseme  (Funda Doğan)

...Avucunu suyla doldurdu ve yüzüne çarptı. Sudaki yansımasına baktı son bir kez daha. Hayallerindeki kız onu yalnız bıraktı gene...
197 
 Potkal  (kemal düzbay)

ıssız, ıpıssız bir adada, yaşamın kıyısında bir yerlerdeyim. açıklardan gemiler geçiyor irili ufaklı, görüyorum. el sallasam görecek, bağırsam duyacaklar belki; ama fark edilmek, fark edilip buradan kurtulabilmek için çaba göstermeyi çoktan bıraktım. sonsuza dek burada kalabilirim.
198 
 Hüzün Geceye Takıldı, Gözlerimdeki Gülümseme Sabahtı  (Guvercin)

Aşk cimridir duygusal tarafa...
199 
 Lütfen Gözlerimi Kapatmayın  (Aylin Çiftçi)

İki haftadır artık ben de bir Alman’ım!.. Evet, Alman vatandaşlığına geçtik, ailece. Cenazeme hoş geldiniz!..
200 
 Bu Çocuk Senin…  (Kemal Yavuz Paracıkoğlu)

Banka müdürünün karısı Eskişehir’e geldiklerinin haftasında Nurhan’a bir fino yavrusu hediye etmişti. Yavrucağı el bebe, gül bebe büyütmekle meşguldüler.

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Yetim
Fırat oturmak
Öykü > Bireysel
Maviden Bozma
PINAR ÖNALAN
Öykü > Bireysel
Adı Batasıca
seçkin gündüz
Öykü > Bireysel
İzdüşüm
Türkan Abay
Roman > Karakterler Üzerine
206 Numaralı Oda
nurettin tan
Öykü > Bireysel
Hayret
Naki Aydoğan
Öykü > Bireysel
İki Sansar
Naki Aydoğan
Öykü > Bireysel
Nebi Leyim
Naki Aydoğan
Öykü > Bireysel
Abidin Bahane
Naki Aydoğan
Öykü > Bireysel

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © , 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.