..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"...Ve hepimiz az ya da çok rüyacı değil miyiz!" -Dostoyevski
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Toplum
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Leyla'ya Mektuplar - II -
lütfi akarçay
Şiir > Özlem Şiirleri

Düşerse bağrına hasret ateşi sevdanın sızdığı közde ben varım kurarsan geceye sessiz ağıdı yüzünden dökülen yaşda ben varım.. Leyla’nın kokusu sinmiş yollara Turuncu rüyalar konmuş dallara Ayrılık kasveti düşmüş kollara Mecnun’un cânânı çölde ben varım.. Sükutun sesi var bakışlarında Yalnızlık yaradır kanar ruhunda Gülü iffet kokar yâr nazarında Yusuf’un hicrânı dilde ben varım.. Güneşe mil çekmiş sanki bulutlar Bozkıra düşmekte

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Deneme > Toplum
201 
 Deve Kuşundan Özür Diliyorum.  (gürsel çolakoğlu)

Deve kuşuyla akrabalığın var mı diye sordum. Mecbur kaldım sordum sana ama bunu bile anlamadın. “Bence çirkin ve sevimsiz bir hayvan” dedin. Deve kuşunun sana benzerliği bazı olaylar karşısında kafanı kuma sokmandı hâlbuki...
202 
 Mutlu Bir Evlilik İçin 4 Altın Kural  (Mikail Boz)

Mutlu bir evlilik için neler yapmak gerekir? İşte cevabını aradığımız soru bu.
203 
 İrfan Ordusu Yahut Öğretmenler  (M.NİHAT MALKOÇ)

Eğitimin ve bilginin geçer akçe olduğu bir çağda yaşıyoruz. Bu altın çağda bilgili ve donanımlı olanlar önde yürüyecek, cehalet bataklığına saplananlar geride kalacaktır. Bunun böyle bilinmesi, tercihlerin ve gayretlerin bu doğrultuda olması gerekir.
204 
 Kamu Alanları ve İnsanın Tutsağı: ‘insan’ Üzerine  (Canip Doğutürk)

Geniş meydanları, tüm şehrin sana gülümsediği büyük parkları olan bir kentin yok ki! Kendi şehrini bir kral gibi seyredeceğin taştan heykellerin yok ki senin! Kendinden kaçmak istediğinde, yorulduğunda ve özlediğinde buluşabileceğin bir ormanın yok; ağaçların sesini dinlemek istiyorsan vermen gerek iki lirayı!
205 
 Kendini Yaşamak  (Demet Yetiş)

Tutkuların eritildiği, ruhların köreltildiği bir toplumda kendiniz olarak yaşamak ya da kalmak...
206 
 Sevişme Sesi  (kemal pismisoglu)

“ben çocukken anne ve babamın sevişme seslerini dinleyerek uyurdum. Zamanla annem ve babam arasındaki sevgi bitti. Ondan sonra, onların kavga seslerini dinleyerek uyur oldum.”
207 
 Öğrencilerime Mektup  (Sevcan Özden)

Birkaç ay sonra yuvadan uçan kuş misali yeni diyarlara göç edeceksiniz birer birer...
208 
 Mavi Çoraplı Kız  (Erkan İsa Şen)

Evet mutluydu; çünkü hoşlandığı çocuğun doğum günüydü bugün...
209 
 Lütfen Artık Anız Yakmayalım!  (Kerim Baydak)

Hafta sonu Gerger’e doğru yol alıyorum. Öğretmen olan kızımın görev yerini görmeye gidiyoruz. Narinceyi geçiyoruz. İlk virajı dönüyoruz. Her tarafı dumanlar kaplamış. Gökyüzü tamamen kararmış. Tarla sahibi, buğday hasatının yapıldığı yeri yakmış. Etrafta kimsecikler yok; ateş kısmen sönmüş gibi görünse de halen içten içe devam eden yerler mevcut.
210 
 Düşünmek Güzel Ya!  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Düşünüyorum öyleyse varım” diyebilenlerden mi, yoksa “ Düşünüyorum öyleyse vurun” , “ Şunu da yazsam, başıma çorap mı örerler?” veya “ Bana ne, olup bitenlerden, ben hiçbir şeyle ilgilenmem” diyenlerden misiniz?
211 
 Şehit Acısı/bayraktepe Destanı  (Ayşe Zeynep Baykal)

Acı neydi? Ya duyan var mıydı? Ben sağır oldum. İnsan kendi sesinin çığlığından sağır olurmuş. Ben deli oldum. Neydi televizyonlarda gördüğüm.. Üzülürdüm.. Ben talan oldum.. Sen Şehit oldun..
212 
 Aile İçi Faşizm  (Göktu Kara)

Feodal bir çemberin içinde kıstırılmış bir ailenin, Medine'yi canı ciğeri gibi koruyup gözetmesi gerkirken tüm bilinçsel ve akılsal ışıklarını söndürmüş bir şekilde inancını sarsmadan, vicdanını sorgulamadan, bir akla danışmadan cahiliye Arap devrinin şeytani, kara bilmezliğini günümüzde hortlatması ne vahim bir olay?..
213 
 Ne Çok Ortak Yanımız Var  (Hilâl Erboyacı)

İnsanların yaşamında altını çizdiği, önemli bulduğu nice olay var. Kimi mutluluklarla kimi de hüsranlarla dopdolu. Her insanın istese de istemese de yaşadığı bu deneyimlerin sonuçları kişiden kişiye değişir. Kimi bu olaylar karşısında soğukkanlılığını kaybetmez, kimi de yaşama küser, içine kapanır, dünyanın sonu gelmiş gibi davranır.
214 
 Sahip Olduklarınızdan Verdiğinizde  (mahinur alihanoğlu)

gerçek veris, kendinizden vermektir. çünkü sahip olduklariniz, yarin ihtiyaciniz olabilir diye saklayip korudugunuz seylerden ibaret degil mi? ve yarin, kutsal sehre giden hacilari takip ederken, kemiklerini, iz birakmayan kumlara gömen fazla
215 
 Verin Değerlerimi!..  (lütfi akarçay)

Biz "idealler" ile büyüdük,büyütüldük.. "Dava" dediğimiz manevi emziklerimiz vardı.. Kimi zaman "Yeniden Büyük Türkiye" , Kimi zaman "Milliyetçi Türkiye" , Kimi zamanlar da "Bağımsız Türkiye" diye attığımız sloganlar..
216 
 Aydın Kimdir, Nasıl Aydın Olunur?  (Cahit KILIÇ)

Aydınlanma Çağını bilmeden nasıl aydın olunur? Kendini " aydın" diye tarif eden herkes aydın mıdır?
217 
 Oralardan Nerelere Geldik  (Ahmet Zeytinci)

Televizyonlardan izliyorlar her bir pisliği... Batı toplumlarının bazı zaman güzel tarafları görünse de bazı zaman iğrençlikleri de sergileniyor... TRT li zamanların o güzelim dizilerinden, şimdilerde özel televizyonlarda ki aile dizisi diye lanse edilen ancak gerçekte aile faciası olan dizilere geldik... Geldik de toplumsal değerlerimizde yontula yontula durmadan erozyona uğruyor... Yeni nesil kaybedilmek üzere... Kurgu hep birbirini aldatmaya boynuzlamaya ayarlanmış...
218 
 Kan Grubu Sorunu  (Ahmet Odabaş)

İnsan bencilliğinin bir boyutu tartışılmaktadır.
219 
 Türkiye'ye Bu Lazım!  (Ertuğrul ERDOĞAN)

İngiltere kraliçesi ll. Elizabeth’in şaşalı gelişiyle günlük yaşam, uğradığı şehirlerde trafiği felç etti. Konuğumuza ayıp olmasın ve arabasında hop inip, hop kalkmaması için yollarına asfalt döktük. Keşke Türkiye’ye böylesi kral ve kraliçeler sık sık gelseler, işte o zaman, yollarımızda çukur diye bir şey kalmaz!
220 
 Rışvanlar…  (Şevket Başıbüyük)

“Malatya’da Rışvanlar Derneği”, siz buna “Malatya’da uyanan dev” de diyebilirsiniz… Rışvanlar… Kelime olarak tam ne anlama geldiğini bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla, Kürtçesi “Reşiyanlar” olan aşiretlerine verilen isimdir… Hâsılı, Rışvanlar aşiteri; bendini yıkıp çağıl çağıl akan bir nehir gibidir. İstense; bu nehirde bol miktarda enerji elde edilebilir… Gümbür gümbür akan bu nehir; enerji de verebilir, sel olup sağı-solu yıkarak zarar da verebilir. Lakin tek temennimiz, bu enerjinin ehilleştirilip enerjiye ve sinerjiye dönüştürüvermesidir…

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48  Sonraki Sayfa
son eklenenler
2020 Bit Artık
Aysun Güven
Deneme > Toplum

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © , 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.