..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Barışı bulacağız. Melekleri duyacağız, göğün elmaslarla parladığını göreceğiz. -Çehov
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Toplum
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

İrade 1
Bayram Kaya
Bilimsel > Felsefe

Kurtuluşun felsefesi içinde de anlatmaya çalıştığım irade sahipliğini, okur iyi anlamalıdır. Grup hareketi sürü hareketi gibi sosyal hareketler bir irade işi değildirler. Daha çok güdülü hareket içinde ortaya konan dayanışmalardı. Totemi sistemde irade hareketi değildi. İradi olmayan süreçler içinde iradi süreçler, belli belirsiz güdü eğilimli istek belirmeleri şeklinde belirip kaybolan ışıltılar olmakla; ışık ışınları henüz tedavüle sokulamıy

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Deneme > Toplum
541 
 Gelenek, İletişim ve Kültür - 3  (Nilüfer Aydur)

Önce Tanrı öldü, sonra söz; sıra insanda... Post-modern algı yasaları, ‘Batı felsefesinin intiharı'nın katilleri tarafından bir tür silah olarak küreselleşen medya aracılığıyla bütün dünyanın alnına dayanmıştır. Oysa post-modern felsefenin önderleri sayılan düşünürler ve düşüncelerinin, insanın yok edilmesine dair bir silah üretmedikleri ortadadır. Onlar, sözün düşünceyi değil, düşüncenin sözü taşıdığının görünmesiyle, eylemi yönetenin söz olduğunu değil, sözün eylemde hayat bulduğunu göstermeye çalışmışlardır.
542 
 Gördükten Sonrası  (KERİM ALİ)

Çin gezisinden sonra izlenimlerimle ilgili yazıdır.
543 
 Ayak Takımıysan Ezilirsin  (osman demircan)

Ayak takımıysan ezilirsin.Bu yüzden ayak altında dolanmamalısın.Ayağa kalkmalı yüreğini ve bileğini güçlü tutmalısın.Yoksa kendini ilah sananların dünyaya yaydıkları ayak kokusunu duymak zorunda kalırsın.Bu yüzden kendini yüceltmelisin.
544 
 Kırdılı Mecazkar Faslı  (Hürrem Görgün Baydemir)

Enflasyonun tırmanış hızı saatte kaç kilometredir ve havuzun on musluğundan birden su boşalırken A yönünden gelen aracın otobüsle buluşması esnasında plakayı almak mümkün müdür?
545 
 Eksik Kalmış Bir Şey...  (ugur lalek)

Öyle bir hayat hikayesi anlattın ki bana yaşamsal fonksiyonlarımızın gereksiz olduğunu düşündüm bir an, acının ne kadar da yakıştığını öğrettin vatanperver olmanın kucağında. "Atam izindeyiz" demenin ağızlarda değil Sınır karakollarında verilen kayıpların çizgisinde anlattın, anlatılması gereken en iyi şekilde
546 
 Bindik Bir Alamete,gideyoz Gıyamete. Hemide Oyanyıverekten!  (Baran Kaya)

Birinin koşarak durağa gelip,aniden durup,ellerini cebine koymasını normal karşılamıştı insanlar.
547 
 Fatma Nine'nin Günlüğü - 2  (Kâmuran Esen)

Bir dokun, bin ah işit.
548 
 Sınıfta Bok Kokusu  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Artık evli öğrenciler okullarından atılmayacak(mış)!... Böyle olursa, işte okullardaki öğretmen - öğrenci diyalogları; - Hocam, midem bulunmaya başladı, tuvalete gidebilir miyim? - Yavrum senin karnında gaz mı var? - Yok hocam 3 aylık hamileyim, - Hocam, ilk yarı tatilinde düğünümüz var, bekliyoruz, gelmezseniz darılırız”
549 
 ... Mış... Muş!  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Müjde! Bahara adım adım yaklaştığımız şu günlerde doğalgaz’a gelen yüzde altmışlık indirim, yine de bir çok kesimi sevindirecekmiş!… Eeee! Ne de olsa seçim yaklaşıyor değil mi?
550 
 Işıklarda Lütfen  (Hürrem Görgün Baydemir)

Yüksek kaldırımda dururken, ?Zamanın başından beri burada? yazılı bir levha hayal ediyorum ayaklarımın hemen dibinde. Üzerimde yolların tozu, kuşların küflü yeşil lekeleri, yüzümde yağmurların yollu izleri, görmüş geçirilmiş gözlerimde yılların yorgunluğu
551 
 Üzerim İz (S) Oldu: Özgeliştiri: de - Li Zamanlı Düşün (Meyesice) Akışım  (manifest)

deli saçması mıdır ki bu
552 
 Öfkeyle Bağırıyorsun  (yigit)

İnsan denilen ve bu isimle anılan bizlerin aslında sadece kendi erk ve çabamızın güçlülüğünü gerçekleştirmek için ne kadar çılgınça bir çaba içinde olduğumuzu bugün belkide yaptığım yada yapmaktan son anda kurtulduğum bir tartışmanın sonunda anladım
553 
 Aşk-ı Memnu  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Beyaza bürünmüş küçük odanın içinde beş yaşlı, yataklarında iğne, serum ve inlemeler arasında yaşam savaşında… Refakatçiler ise hemen yanı başlarında koca çınarların dirilmesi bekleyişinde... Her biri tarih ve her biri kim bilir ne iktidarlar görüp, ne acılar çekti yaşamın feleğinde… Televizyonda başlayan “Aşk-ı Memnu” dizisinin entrikaları kimsenin umurunda bile değil. Refakatçiler yalnızca inleyen ihtiyarların gözlerinde azalan ferdeki bakışlarında… Yeni başlayan ve “Çocuğum tost için ağladı…” diye devam eden Adanalı bir babanın çaldığı beş kilo peynir için beş yıl on ay aldığı, hapis haberine kulak veriyorum…
554 
 Küstüm, Küstüm  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Kış Turizmi’nin göz bebeği Uludağ’ı, yeşilliği ve denize yakınlığı ile güzel şehir Bursa’da, Ermenistan’ın Cumhurbaşkanı gelecek diye oldukça hareketli saatler yaşandı. Polisler, kilometrelerce cadde ve sokaklarda elli metre aralıklarla ikişer kişilik nöbetleriyle uzun süre ayaktaydılar..
555 
 "Kızların Tatlı Zamanı ""  (nalan gök)

"Babası gelirken baklava alır mısın?Kızımızın tatlı zamanı geldi!!!! "
556 
 Tarih Bize Ne Anlatıyor 9  (Öner KARADAĞ)

körfez gazetesinde çıkan köşe yazılarından
557 
 Tuvalet İhtiyacını Nerede Gidereceğiz?  (Ertuğrul ERDOĞAN)

“Recep Bey” ve “ Memur Kemal” lakapları bir gün Sinop’ta, diğer gün Gaziantep’in kavurucu meydanlarında yankılanıyor… Bu yazın müthiş sıcaklarında “Top 10”lar arasında başı çekiyorlar… Yakında televizyonlara dizi olursa şaşırmayın! İki liderin “Villa” tartışmaları arasında Memur Sendikaları, Hükümetle pazarlık masasına oturdu. Oturdu da ne oldu?
558 
 2009 Un Yaşanılabilir Bir Yıl Olması Dileklerimle  (Figen Yarar )

Evet değerli dostlar;365 tane tertemiz sayfa var önümüzde.önceki sayfalarda yazamadığımız, ya da yanlış yazdığımız. İşte kalem de, silgi de bizde , ne dersiniz?
559 
 Kızlarını Ne Görüyorlar?  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Erkekler kadınları ne olarak görür? Sevgili mi? Eş mi? Evinde hizmetçi mi, seks objesi mi? Yoksa tarlada, fabrikada, ofiste çalışan mı? Gelelim ilkokulda okuyan daha henüz hayattan bihaber küçük kızlarımıza. Onlara aileleri neden türban taktırmak isterler? Yoksa kızlarını erkeklerden korumayı mı düşünürler? Henüz buluğ çağına girmeyen ve seksin ne olduğunu bilmeyen bu kız çocuklarımızı cinselliğin objesi olarak bu yaşlarda görüyorlarsa, vah o ailelerin beyin yapısına!…
560 
 İnsanlar ve Madenler  (suat engin yılmz)

insanların umutları insanlar ve madenler arasındaki benzerlik

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Hissiyatım
Merve Kalkan
Deneme > Toplum

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © , 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.