..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Leyla'nın işi naz ve işve; Mecnun'un gözü yaşı çeşme çeşme..." -Fuzuli (Leyla ile Mecnun)
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Türkiye
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

İyi ki Doğdun Çocuk
Fatma Erdogan
Şiir > Bireysel

Kalk çocuk! Ağla haline Doğmak marifet değil Yaşa! Sen yarat Kimseler dokunmasın hayaline Diye diye büyüttüğüm çocuk İyiki doğdun Şimdi sıra sende...

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Deneme > Türkiye
201 
 Kılıçdaroğlu!?  (Levent Ölçer)

Kılıçdaroğlu'nun böyle bir OLAYlar zincirinin sonunda KOLTUĞA oturması bana "fazla iyi" geliyor.
202 
   (Ertuğrul ERDOĞAN)

Mart ayı geçti şükür! Neydi o kedilerin anlamsız hareketleri! Bırakın damları köşe başlarında bile burun buruna gelip acı acı miyavlamaları! Şu baharın ilk ışıklarında havanın serinliğinden nereye gireceklerini şaşırdılar! Kimisi arabaların kaputları içine kimisi de tam oyların sayılacağı zamanda trafolara girerek ortalığı karanlık içinde bıraktılar! Mart ayı dert ayı diye atalarımız boşuna söylememiş! Sırf bu kediler yüzünden oy verenler bir birine giriyor! Olacak iş mi bu? Bir oyun bile...
203 
 Tarih Bize Ne Anlatıyor 8  (Öner KARADAĞ)

köşe yazısı
204 
 Bir Gün Herkes Akp'li mi Olacak?  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Şu anda “Şike Davası”ndan yargılanan Fenerbahçe SK’ nün mevcut başkanı Aziz Yıldırım, “Bir gün herkes Fenerbahçeli olacak” diyordu. Sanırım her kulüp başkanı gibi o da, her yıl şampiyon olmak ve o dönemde büyüyen çocukların da kendi takımlarını tutacağını düşünmüş olabilir. Herkes Fenerbahçeli olunca, rakip kim olacak? Spor kardeşlik ve tatlı bir rekabettir. Yazıma futbolla başladım. Hani Fenerbahçeli olduğunu bildiğimiz Sayın Başbakan her hamlesini futbola benzetirdi ya, bende bu yazımda öyle yaptım…
205 
 "Bir Gâvur"un İstanbul"u Keşfi"  (Şevket Başıbüyük)

Bir Alman öğrencisi olan Alexandra Klobouk ülkemize gelip bizleri bu asıl hasletimizle -güvenilirli sıfatımızla- keşfettiği için bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu vesileyle; memleketim insanı hakkında hâlâ önyargılarını kıramamış, şırınga edilmiş asırlık aşağılık kompleksi nedeniyle diğer iç ve dış mihraklı art niyet taşıyan insanların da Alexandra Klobouk gibi bizleri bizim öz değerlerimizle tanışmasını diliyorum. Globalleşen Dünya’da gönül isterdi ki, Avrupalı komşularımızın önyargısız olarak Alexandra Klobouk gibi bizleri bizim öz değerlerimizle tanıyıp değerlendirsinler….
206 
 Mudurnulu Fatma Nine"nin Günlüğü / Düğün Değil, Kabir Azabı  (Kâmuran Esen)

Siz misiniz Gezi Parkı etkinliklerine katılan, siz misiniz “Çarşı, her şeye karşı.”diyen, siz misiniz “Mitinglere katılıp bayrak sallayan?...İşte böyle sürülürsünüz.
207 
 İtibarımız Nerede?  (Ertuğrul ERDOĞAN)

"... Aslında Türkiye, Ermenek Maden Ocağı’nda hayatını kaybeden oğlunun cenazesinde Recep amcanın delikli lastik ayakkabısı ile bin yüz elli odalı sarayın arasına kilitlenmiş durumda normalleşmeyi bekliyor…"
208 
 Üreyin  (osman demircan)

Gittikçe yaşlanıyormuşuz. Türkiye'nin gençlere ihtiyacı varmış. Üreyene para verilecekmiş. Üreyin. Üreme kapasitesi olanlara saygı duyun. Ortalama sıcaklığı iyi tutun ki üremede bir sıkıntı olmasın. Hatta sıcak bölgelere, sıcak kumsallara yollayın. Otel parasını verin. Tek gezene hemen bir eş bulun, çiftleştirin. Hatta arpa yulaf ezmesi verin. Yuvalar yavru dolsun, yavrular kuzu kuzu okula gitsin. Hatta faceden partner bulmayı kolaylaştırın. Arkadaş listelerini kabartın.
209 
 Çek Kenara!  (Ertuğrul ERDOĞAN)

FOX TV için bir yönetmenin talebi üzerine yazdığım on üç bölümlük “Sonrasızlar” dizisinin öykülerine farklı hikâyelerle devam ederek Türkiye’de kadın şiddetine maruz kalmış otuzu aşkın kadın cinayetlerini yazdığım ve “Sonrasız Kadınlar” adını verdiğim kitap çalışmamın, hem Türkiye’de hem de Almanca yayımlanması için girişimlerim devam ederken, ayrıca ileride dizi olabilecek bir roman çalışmam için de 2002 yılından günümüze kadar olan yılları, gazetelerin arşivlerindeki sayfalarını didik didik edip, elle ajandaya ilginç bölümlerini not aldığımda, siyasetten yaşama, gözüme neler ilişmedi ki, neler!
210 
 Bize Neler Oluyor?  (Ertuğrul ERDOĞAN)

“Açılım” rüzgârı bizi fena çarptı. Politikacısından vatandaşa kadar gerildik!.. Liderler birbirlerine fena patlıyor… Pamuk ipliği dostluklar neredeyse koptu kopacak… Tıpkı dananın kuyruğu gibi… Tele kulağın ise dünya umurunda bile değil. Ne “Açılım” dinliyor, ne de “İşsizlik”.. Onun tek derdi, “Darbe var mı?” Şüpheleriyle yine bildiğini dinliyor… Yargıtay ve İstanbul Başsavcılığı’nın dinlendi haberini hep birlikte izledik. Hukuk, yani “Kuvvetler İlkesi”nin en önemli sacayağı büyük yara aldı. Partiler, Genelkurmay, Meclis, Kurumlar ve piyasalar ise diken üstünde!...
211 
 Kestim Bütün Zincirlerin Damarlarını  (osman demircan)

Attım kendimi mavi sulara. Kulağıma su kaçtı. Duydum kurak diyarların sesini. Yüreğimin çatlaklarından duygu aktı. Yüzdüm martı çığlıkları altında. Daldım o an hayallere. Kulaklarıma gemi kaçtı. Kürek mahkumlarının çektiği prangaların sesleri, doklarda kılıç oldu. Kestim bütün zincirlerin damarlarını. Demirlerden pas aktı. Bir gürültü doldu kulaklarıma. Önce vapur sesleri sandım. Sonra anladım ki, kulaklarımdan İstanbul aktı.
212 
 Ekopolitik"in Malatya Ayağı  (Şevket Başıbüyük)

Yani anlayacağınız “Türkiye’nin büyük çatısı: Demokratikleşmeye doğru Malatya durağı”nda Malatyalılar yoktu Kaç yıl öncesi tam tersi olurdu. Birkaç yıl önce bu tür etkinliklerde halk vardı, devlet yoktu; şimdi devlet var, halk yok… Hangisi daha acı bilmiyorum ama ben devletle halkın iç içe olduğu bir manzarayı özlüyorum.
213 
 Bir Türk'ün Öz_elestirisi  (BuZ_LaLe)

Elimiz kolumuz bagli sonunu göremedigimiz yolu izlerken...
214 
 Viy (Ana) Elçimiz Nerede?  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Gündem yine öyle dolu ki, önce kısaca görüşlerimi yazmak istiyorum. Sonrada Avusturya’da yaşayan bir arkadaşımızdan aldığım yazıyı aynen sizlerle paylaşacağım. Önce, Dünya Adalet Projesi 2010 yılı “Hukukun Üstünlüğü” endeksinde neredeyiz? İçeride uzun süre yargılanmayı bekleyenler olduğu sürece sakın zirvede olacağımızı düşünmeyin. Bu araştırmada İsveç ve Hollanda yanı sıra birçok Avrupa ülkesi zirveyi kaptı. Biz mi? Sonlardaki Kenya ve Pakistan’dan biraz önlerde!.. “Yasaların Anlaşılabilirliği” nde 35 ülke arasında 32 nci, “Temel Haklar” da ise 33 ncüyüz.
215 
 "Satıldık, Uyandırın Bizi!"  (Ramazan Karalar)

Ülkemiz bugün büyük bir kaosun içerisine doğru çekilmekte, hem içeriden hem de dışarıdan yapılan hiyanet ve ihanetlerle bölünme ve parçalanma kıskacına alınmak istenmektedir. Türkiye coğrafyası bugün bir Sevr sürecinin içindedir. Bu bir gerçekliktir. Gerçekleri görmek ve söylemek ise her Türk bireyinin temel görevidir.
216 
 Minik Kuş  (Ertuğrul ERDOĞAN)

MİNİK KUŞ Kış, Anadolu’nun başkentine aniden bastırmıştı. Fırtınayla birlikte gelen kar, her tarafı bembeyaz yapmıştı. Minik kuş, iki katlı sarı badanalı evin üst katındaki pencere pervazına konduğunda, neredeyse donmak üzereydi. Kanatlarını öylesine çırpıyordu ki, karların içinde kaybolup, yeniden görünüyordu.
217 
 Bütün Dünya Suçlu!  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Önce İŞİD’ten alınan vatandaşlarımıza büyük geçmiş olsun! Bunun perde arkasını daha sonra çok tartışacağız… Savaşın kokusu güney sınırlarımızda her tarafı sarmaya başladı! Hani 6 veya 7 yıl önce BOP Projesi konusunu yazarken, domino taşının ucu Fas’tan başlayıp Mısır’a, oradan Libya ve Cezayir’e sıçradığında, sıranın bize de geleceğini söylemiştik… Evet, terör ve savaş çanları kapımızda tıngırdamaya başladı. Bir taraftan PKK Doğu’da çocuklarımızın okullarını yakarken, Ağrı İlimizde de, sözde mahkemeler kuruyor, yolları kesip kimlik soruyor. Şantiyeler yakıp, işçi ve çocuklarımızı kaçırıyor, şanlı bayrağımızı da gönderinden indirilip, yakıyorlar… “Barış süreci tek taraflı yürüyor!”
218 
 Zeus'un Kızı; S. O. S  (Aysun Güven)

Her insan adil ve insanca yönetimi hak ediyor. Bu doğuştan gelen bir haktır. Sistemler, ister otokratik ister teokratik ister de demokratik olsun hepsi insan üzerine kurulmuştur. Bu demek oluyor ki şayet insan olmaz ise bu yönetimler içi boş balonlara dönüşeceklerdir. Oysa ki, dünyada ve Türkiye’de ki uygulamalar esas olanın yani “insanın” göz ardı edildiğini gösteriyor.
219 
 O Bir Fenomen  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Gözleri ve beyni iyi gelişmiş… Korkunç göründüğüne bakmayın, o bir çekingen ve ürkek… Renk değiştirme özelliği ile birkaç saniyede yeşil, mavi hatta beyaza bile dönüşebilir… O bir Fenomen!... Labirentleri aşarak hedef bulan… Renkli örgü ve düğümleri çözebilen… Açlıktan ölme pahasına yumurtalarını terk etmeyen… Evet, o şu sıralar gerçekten bir “Fenomen” Merak ettiniz, değil mi?
220 
 Türkiye'nin Dünü ve Bu Günü Arasındaki Fark  (Tolga EREL)

Son On Yılında Türkiye'de Yaşananlar

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Sidikli Görkem
Erkut Altay
Deneme > Türkiye
15 Temmuz
Sinem Bağcivan
Deneme > Türkiye
Gelin Ağaçlar
Veysel Başer
Deneme > Türkiye

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © , 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.