..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"İçtenlik bütün dehanın kaynağıdır." -Boerne
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Türkiye
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Ne Düşünüyorumki
Atılgan Günal
Şiir > Aşk ve Romantizm

...NE DÜŞÜNÜYORUMKİ ...SANKİ YAPRAKLARINI SAYDIĞIM PAPATYALARDAMI ÇIKTIN ...BİR ACELEYLE KARŞIMA ÇIKTIN ...O ACELEYLE YIKILDIN GİTTİN ...SEN DE SANDINKİ BEN ÇOK SAFIM ...MERAK ETTİYSEN BENDEKİ DEĞİŞİKLİĞİ ...HÂLÂ KÂĞITTAN GEMİLERİ YÜZDÜRÜYORUM ...ELLERİMİN İÇİNE GÜLEN YÜZ ÇİZMEYE DEVAM EDİYORUM ...OYUNCAK ARABALARI HÂLÂ SEVİYORUM ...EN KÖTÜ HİSSETTİĞİM ANLARDA ...YİNE SULTAN AHMET MEYDANINDAYIM ...ONYEDİ YILDIR DEĞİŞTİRMEDİĞİM CÜZDANI

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Deneme > Türkiye
81 
 Fikrim Seninle Gurur Duyuyorum!  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Bunca kötü haberden sonra güzel bir haberi paylaşayım; Uzun süredir görüşemediğim çocukluk arkadaşım Fikri’yi Facebook’ta yakaladım. Kendisi şu an grip, serum, hepatit aşılarının üretildiği Fransa’nın Lyon şehrindeki PASTEUR Firmasının üst yönetiminde Başkan Yardımcısı. Balkanlar, Doğu Avrupa, Rusya, Ortadoğu ve Türkiye’den sorumlu olan arkadaşımla eski günlerimizi yâd eyledikten sonra bakın neler söyledi; “Türkiye’de bana bağlıyken ve böyle bir fırsat varken bir tohum atalım dedik. Belki tutar diye… Gelecekte her aşıyı ülkemizde üretiriz. Fabrikamızı İstanbul’da Kurtköy’de kurduk.
82 
 Üst Akılın Aklı...  (Arap Kurt)

Üst akıl; dünyadaki bütün kaynakları sömüren, geri kalmışlığın, yoksulluğun devam etmesi için gayret gösteren bir çıkar grubudur. Bu grup derki; dünyadaki bütün ülkeleri yönetenleri biz seçeriz( seçilmesi için kamuoyu oluşturur, şirin gösterir, halkları yönlendiririz) bize ve bizim çıkarlarımıza hizmet ettikleri sürece iktidarda kalırlar! Ne zaman ki ülkesine ve halkına yönelir-hizmet ederler! işte o zaman biz kendi elimizle getirdiğimiz bu azınlığın iktidarına son veririz.
83 
 Bu Projem Her İktidara Lazım Olabilir  (Ertuğrul ERDOĞAN)

İstanbul güne henüz yeni uyanmıştı… Vapurların çığlığı uzaktan işitildiğinde martılarda telaşlı uçuşlarıyla çevrede yemek derdindeydi… Hafifçe esen rüzgâr, yazın başlangıcı olmasına rağmen yine de insanın içini ürpertiyordu. Birazdan ne hainlikler olacak, cepler yine boşaltılacak, ‘al karayı ver papazı’ hikâyesi kim bilir ne dolaplar dönecekti kuytu köşelerde… Belki de kaç kadın gözleri morarmış, hırpalanmış bedenleriyle sokaklara fırlayacak kendisini kovalayan bıçak darbesinde ılık ılık akan kanın azalan baygınlığında olduğu yere yığılıverecek kuru kalabalıkta… Sokaklarda hak aranacak biber gazının astımı tetikleyen ölümlerinde… Ve molotofkokteyler kalleşçe atılacak otobüslerde ‘can var mı yok mu?’ diye düşüncesiz tuzaklarda… Seçim meydanlarına koşulacak liderlerin ağızlarından çıkacak yeni umutlara ve beklentilere… Yine köşe başları tutulacak düzenbaz, pezevenk
84 
 Sivas Davasının Zaman Aşımına Uğraması Vatana ve Millete Hayırlı Olsun (Muş)  (Kâmuran Esen)

Erdoğan, Sivas Davası'nın zaman aşımından düşmesiyle ilgili olarak “ Milletimiz için, ülkemiz için hayırlı olsun! “ dedi.
85 
 Bir Millet Üşüyor  (Oğuz Düzgün)

Şimdi Muhsin Yazıcıoğlu’nu üşüten ve hatta donduran gerçekleri açıklayacağım burada.. Sıkı durun lütfen! Hiçbir şey bildiğiniz gibi değil.
86 
 Milli Eğitim Bakanı İstifa Etsin...  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Yumurtanın sarısı siyasetçilere düştü çift sarılısı… Yumurta, ‘kolesterol yapıyor mu, yapmıyor mu’ tartışmalarından sonra yine gündeme oturdu. Bugünlerde de muhabbeti, esprileri dallandı budaklandı… Şimdide hükümet konunun üzerinde titizlikle çalışıyormuş… Yine yumurta atanlarının arkasında Ergenekon mu var? Diye belki de öğrencilerin evlerine gece yarıları baskın yapılacak… Belki de evdeki yumurtalar delil olarak tek tek toplanacak ve suçlanan öğrenciler Silivri’de aylarca tutulacak!... Haydi Hayırlısı!...
87 
 'Zekanı Unut Daima Çalışkan Ol'  (Hilâl Erboyacı)

Ben öğretmenim. Başlangıçta ben varım. Ama ben ’ben’ değilim sınıfa girdiğimde. Ben demokrasinin ışığı, özgürlüğün sembolü, adaletin savunucusuyum. Ben evrensellikle birleşmiş, ileriye umutla bakan, doğruyu görebilen bir sevgi yumağıyım. Adım şu ya bu ne farkeder?
88 
 Ondan Sonra - 3  (Kemal Yavuz Paracıkoğlu)

KEMALİZM diye de bir şey yoktur.
89 
 Neden Ölüme Uçuyorlar?  (ahmet alpan)

Evet riskli, hem de çok riskli ama o derecede keyifli bir spor yamaç paraşütü. Tüm güvenlik kurallarına uyunca da risk minumuma iniyor.
90 
 Devrimler ve Karşı - Devrimler  (Hulki Can Duru)

Günümüz dünyasında, tarihsel diyalektik gelişimden çok, küresel güç odaklarının aldığı kararlar ve bunların siyasal yeğimleri tarihsel gelişmeleri belirliyor gibi. Yani halk belirleyici değil, belirlenen durumda. Kitleler kendilerini medya ile güdüleyen ve yönlendiren güç odaklarının istek ve tercihlerini yansıtan bir konumda
91 
 Usta - Çırak ve Bakan Muavinleri  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Çocuğunun okumayacağına kanaat getiren baba evladını “Eti senin kemiği benim” sloganıyla altın bilezik dediğimiz sanatı öğrensin ve hayata atılsın diyerek ustasına teslim eder. Kendisine emanet edilen usta da; makinesinin yanına çektiği çırağın babasına; “Gözünüz arkada kalmasın” sözleri arasında çocuk, küçük ellerin hüzünlü sallamasında babasının uzaklaşmasını gözyaşları arasında izler. Hayatın yaman başlangıcıdır bu okul… Burada ne defter, ne kitap, ne de öğretmenlerin anlatımı vardır. Burada yalnızca makinelerin dişlileri tıpkı karşımıza çıkacak engeller gibidir. Bazen sıkışıveririz dişlilere acımasızca… Gürültülüdür ve birkaç saniyenin olası gecikmesinde üretim hallaç pamuğu gibidir. Çırak adayı baba evinin rahatlığından sıyrılıp kime, ne için çalıştığını bilmeden oyun zannederek tornavidayı eline alır… Artık
92 
 Dünya Liderleri, Suçlusunuz!  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Bazı duruşlar vardır masumcadır… Eski siyah beyaz fotoğrafları görmeyeniniz yoktur. O bukleli kadınların yan oturuşlu bakışları mahzundur… Veya evli iki gencin yan yana oturup, kafalarını birleştirerek ellerini dizlerine koyup çektirdikleri fotoğraflara baktıkça, sizi eskiye götürür, iç çektirir… Siz hiç küçük kedilerin, sofranızda bir şeyler atıştırırken yanınıza yaklaşıp, o mahzun duruşlarına dikkat ettiniz mi? Gözlerinizin içine bakarak size, “Ohh ne ala siz yiyin, biz bakalım. Bana da birkaç lokma verir misin?” diyen bakışları yüreğinizi burkar, burkmakla kalmaz, parçalar… Eğer insansanız, sıkısıysa o lokmalar boğazınızdan geçsin. Dayanamazsınız ki… Hemen kalkıp, yiyeceğinizi onunla paylaşırsınız. Çocuklarda mahzun ve günahsız… Onları dünyanın geleceği diye özenle büyütmeye çalışırız. Zenginlerin kucağında büyüyen çocukları hep...
93 
 Vay Be!..  (Tayyibe Atay)

"fallaa ben onu bunu bilmem ,benim hanım epeyincene eskidi.. Hani diyomkine;..
94 
 Muhteşem Bir Şey...  (Salih Zeki Çavdaroğlu)

2009 Türkçe Olimpiyatları' na ilişkin yorum...
95 
 Eski Otogarlar  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Yeşil Bursa’nın eski garajları, kimleri kavuşturmadı ki ve kimbilir hangi sevdalılar, otobüslerin pencere kenarından el sallamadı. Kalkış saatinin beklentisinde, alt kattaki küçük dükkânlardan hediyelik eşya ve havlular alınıp, kaç yakınımız sevindirilmedi ki. İşte burası, bir zamanlar, umudun beklendiği yerdi.
96 
 Türkçe Dil Sınavı  (Can Macit)

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan ve kendisini Kürt, Zaza, Arap, Süryani, vs. olarak tanımlayan herkesi “Türkçe Dil Sınavı”na sokalım. Sınavda başarılı olamayanları Türk vatandaşlığından çıkaralım.
97 
 Otoyoldan Tren Gelmiyor  (hasan tülüceoğlu)

Gördüğüm ilk asfalt yol, köydeki tek ulaşım aracı traktörün römorkunda babamla ilk defa şehre giderken Menderes’in Ceyhan nehri üzerine yaptırdığı köprünün yoluydu. Bu siyah asfalt yolu uzaktan kıvrılan koca bir karayılana benzetmiştim.
98 
 Eee... Oyun Bu!..  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Oyunlar yine hayatımızın her alanında devam ediyor… Hem de büyük-küçük demeden… Büyükler paranın etrafında, küçükler ise sokaklarında “Köşe kapmaca” oynuyorlar… Oyun, yani belli kuralları olan, ruhumuzu rahatlatarak haz duyduğumuz oyunlar… Çocukluğumuzun vazgeçilmez oyunlarından; seksek, körebe, ip çekme oyunlarının Eski Roma İmparatorluğu döneminde çocuklar tarafından da oynandığını biliyor muydunuz? Şimdilerde dijital teknolojiye esir ve yenik düşen çocuklarımız
99 
 Canik Derebeyleri  (kemal düz)

canik; perşembe ile samsun arasında, güneyden yarım daire biçiminde kavisli, kıyıdan orman ve madenle dolu dağlarla kapanmış, ortasında bol balıklı yeşilırmak’ın aktığı verimli, engebeli bir sahil şerididir.
100 
 İşkembe İsyanı  (ahmet alpan)

Tavuk ve hayvan derilerini, ilik, sinir, damar gibi ürünlerin içine atıldığı bir makine icat etmişler. Biraz da soya kıyması katkısıyla – ve allah bilir daha başka neler konularak – ucuz kıyma üretiyorlar. Bu kıymanın müşterisi restoran ve büfeler sayılsa da esas alıcısı kim biliyor musunuz? Herşey dahil servis veren bazı oteller.

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Sidikli Görkem
Erkut Altay
Deneme > Türkiye
15 Temmuz
Sinem Bağcivan
Deneme > Türkiye
Gelin Ağaçlar
Veysel Başer
Deneme > Türkiye

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © , 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.