..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Hiçbir şey yaşam kadar tatlı değildir. -Euripides
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Doğa ve Dünya
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Adam, Kadın, Hamam Böceği ve Zaman. (V) Adam ve Tanrı
Volga Koçak
Deneme > Yüzleşme

Ve tanrı bir sahaf gibi elini uzattı adamın kafasına. Kırklarında ve kırk kere yıkanmış gibi açık saçık alnına dokunup, yumuşacık ve şefkatle sordu. Yarın hangi güne uyanmak istersin? Hiç sıkılmadı, hiç düşünmedi bile adam, sanki hep düşünürmüş gibi sorunun cevabını. Çocuklarım ve kendim için bütün sorumluluklarını yerine getirmiş bir vaziyetle, huzur içinde uyuduğum bir gecenin ardından, yarın ölmüş olacağım bir güne uyanmak isterim

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Deneme > Doğa ve Dünya
21 
 İnsan  (Şebnem Pişkin)

Ben, Âdem... Yaratılmış ilk insan... Daire artık tamamlanmak üzere. Kim olduğunu hatırlamanın artık zamanıdır. Şimdi kendine gel ve söyleyeceklerime kulak ver...
22 
 İyiliğim Kötülüğüme Denk Mi?  (İnci Fügen Yılmaz)

Ya ben; Kendini iyi kalpli, sevecen, tatlı dilli tanıyan kadın. ‘’Hiçbir sokak çocuğunun olmadığı bir ülkede yaşamak uğruna, bu ayrıcalıklı güzelliklerden vazgeçer miydin?’’ Diye sorsalar. Ne derdim ?
23 
 Hayatın Anlamı  (Oğuz Düzgün)

Hayatı anlamlandırmak biraz da kendimizi anlamlandırmakla alakalı galiba...Nasıl bakıyoruz hayata ya da hangi renk gözlükleri kullanıyoruz bu mana keşşaflığına soyunurken?
24 
 Evrim Kuramı Hakkında Düşünceler - 1  (Oğuz Düzgün)

İlk canlı olan hücrenin oluşabilmesi nasıl mümkün olabiliyorsa, her bir canlı türünün atası olan canlının da müstakil olarak ve de aniden varlık sahnesine çıkabilmesi, mantıki açıdan o derece mümkündür.
25 
 Zeus'un Kızı; Kaptan June  (Aysun Güven)

Kendi doğasına müdahale eden bir insan yaşam hakkını kaybetmeye mahkumdur.Ag
26 
 Yalnız Yol  (ayşe kılınç)

Yalnızlık paylaşılamayacak kadar yetersiz ve doyulmayacak kadar dolu bir tutkudur.
27 
 Gün Aşımı  (Haydar Köprülüoğlu)

Atatürk, hilafetten cumhuriyete geçişimiz, Ankara'nın Başkent ilan edilmesi, Kurtuluş Savaşımız Dünyada, 20. asırda özgürlüklere kapı açmış, yankı yapmıştır. Bir ilçe görünümünde olan Ankara'nın kısa zamanda çağdaş, mega bir kente dönüşmesi de Türk toplumunun övüneceği en büyük başarısıdar. Saygılarımla.
28 
 Hak Verilmez Alınır ve Şike  (Haydar Köprülüoğlu)

Geriye dönüp baktığımız zaman bazen yaşananlara kendimizde inanmıyoruz. Kişinin kendini bilmesi kadar Erdem olmaz. Bilmezse bet bereket olmaz, uyum olmazsa devlet olmaz. Bu yazıda gecekonduculardan da bahsettik. Tanıtım yazımda da kısaca Devletten bahsetmek istiyorum. 89 Yıldır savaşa girmedik, oysa 1945 yılının Almanyasında taş taş üstünde kalmamıştı. Hacı Ömer Sabancı da sıfırdan buralara geldi. Türkiyeyi Almanya ve Hacı Ömer Sabancı'yı ölçü alarak, varın siz kıyaslayın. İş çalışmaktan açılmışken Ülkede 300.000 sahte emekli olduğunu, ben söylemiyorum İlgili Bakan, Sayın Yaşar Okuyan söylemişti.
29 
 Malatya  (Şevket Başıbüyük)

Malatya’da hasat vakti dedin miydi, bil ki kayısılar meyveye durmuştur… Kayısının hasat vaktinde Malatya’da buram buram kayısı kokar, kükürt kokar, ter kokar işçinin el-kol emeği kokar… Kayısının hasat vaktinde Malatya’da, Malatyalılar kayısı bahçelerindedirler. Yalnız Malatyalılar değil, civar ilerden gelen çalışanlar da kayısı bahçelerinde yatıp kalkarlar. Dedim ya, allı,-şallı, şalvarlı kız kızandan tut, pirifâniden, delikanlısına kadar Malatya’da her yaş ve boyda kaysı bahçelerinde çalışanlar için iş vardır, aş vardır, ekmek vardır, emek vardır. Malatya’da hasat vakti dedin miydi; Malatya’nın semalarında kükürt kokar, ter kokar, sevgi kokar, muhabbet kokar, aş kokar ve aşk kokar… Malatya’da hasat vakti dedin miydi, bil ki Malatya’da kayısı vardır, iş vardır, para vardır, şenlik vardır, esinlik vardır… Malatya’da hasat vakti; bereket ve rızk toplama vaktidir…
30 
 Ne Kadar Aciziz!..  (Fuat Türker)

Japonya'da yaşanan büyük deprem görüntüleri korkuttu. Ve gerçekte tüm insanlara ölümü ve ahireti hatırlattı. Özellikle son yıllarda dünyada sık sık mal ve can kaybıyla sonuçlanan doğal afetler gerçekleşiyor. Depremler, yanardağ patlamaları, seller, yangınlar kısa bir süre içinde canlıları yok ediyor ve büyük hasarlara yol açıyor.
31 
 Ondan Sonra - 1  (Kemal Yavuz Paracıkoğlu)

Bir şarkı çalınmakta bir yerlerden... “do re mi fa sol la si do…” Sesim çirkin de olsa ne güzel eşlik ediyorum; dinle bak, duyuyor musun?
32 
 Radyoaktif Olacaz Biz, Ateş Böcekleri Gibi Işıl Işıl Yancaz  (seyfullah ÇALIŞKAN)

Son olarak ben diyorum ki, "Hey güzel insanlar, yüreği sevgi dolu, sımsıcak insanlar. Uzatın ellerinizi. Size çok ihtiyacımız var. Bizi yalnız bırakmayın. Hiçbir yerde Nükleer Santral kurulmasın. Ne olur uzatın ellerinizi. Bizi sakın unutmayın.."
33 
 Zeus'un Kızı; Gelendost  (Aysun Güven)

Doğayı sevmek, kendimizi sevmekten öte birşey değil ta kendisidir. Çocuğunu seven bir insanın ona doğa sevgisi aşılamaktan daha büyük bir miras bırakamayacağından eminim.
34 
 Çınar  (Şevket Başıbüyük)

“Çınar” sözcüğü sizlere neleri hatırlatır? Tevfik Fikret’in “Çınar” adlı şirini mi? Tevfik Fikret, ne murat etmişti bu şiirde bilmem ama bizim Orduzu’daki çınarı her gördüğümde, gayrı ihtiyarı Tevfik Fikret’in o meşhur “Çınar” adlı şiirin bazı mısraları dilime dolarım; “Enli, boylu, vakûr. /eğilmemiş, mağrûr/ Koca bir gövde; belki altı asır,/Belki ondan da fazla, dalgın, ağır,/Kaygısız bir ömür sürüp gelmiş;”… Aslında şimdi; “Söyle ey çınar… Seni kim şimdi bağlayıp saracak?” yerine “Söyle ey Şevket… Senin gözyaşlarını şimdi kim silecek?” diyerek bir köşeye çekilip gizli gizli ağlayasım geldi…
35 
 Zulme Sessiz Kalanlar Zulme Uğradılar…  (Şevket Başıbüyük)

Bence 2011 yılı, “kıyam yılı” olarak ilan edilmeli. Zira dünya halkları kıyama geçti… Yıllardır kendisinden olmayanlar tarafından yönetilen, sömürülen, aç bırakılan, ezilen ve hakları ellerinden alınan dünya halkları ellerinden alınan haklarının iadesi için kıyama durdular. İlk ateş, ilk kıvılcım Tunus’ta çıktı ve kısa sürede yangına dönüşüp Zeynelabidin bin Ali diktasını devirdi. Sonra Tunus’taki kıvılcım bütün Ortadoğu’ya yayılmaya başladı.
36 
 Zalim Olmak Yakışıyor Nisana  (NUH KENİŞ)

Siz yoksunuz diye ben, Zalimlikten azad ettim nisanı. Aslında yakışyor da zalim olmak nisana.
37 
 İki Bahar  (gökhan)

kaç bahar tükettin ömrüm yaşamak uğruna derken, neler götürdü bizden baharlar...
38 
 Yerköprü'den Taşkent'e  (harun şeker)

Asıl şelale burada ama bilen yok.
39 
 Kısır Ölgü  (Hande Karataş)

Hayat kêlamsızlaştırır. Bu yüzden, hissetmek yeni tanrıdır.
40 
 Bahar Geldi mi Ne!  (Kâmuran Esen)

Baharı özledik.

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Yakınma
Rukiye Çelik
Deneme > Doğa ve Dünya
Zeus'un Kızı; Kaptan June
Aysun Güven
Deneme > Doğa ve Dünya
Zeus'un Kızı; Gelendost
Aysun Güven
Deneme > Doğa ve Dünya
Yalnız Yol
ayşe kılınç
Deneme > Doğa ve Dünya
Farklı Bir Yönetici,
Hakan Yozcu
Deneme > Doğa ve Dünya
Yağmur
Halil Zenciroğlu
Deneme > Doğa ve Dünya
İki Ucu Keskin
Selin Araç
Deneme > Doğa ve Dünya
Sessiz
NoktasaL
Deneme > Doğa ve Dünya
Kilim
osman demircan
Deneme > Doğa ve Dünya

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © , 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.