..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Öyle yaşamalısın ki ölünce mezarcı bile üzülsün. -Mark Twain
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Doğa ve Dünya
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Osmanlı’nın Son Paşası: Enver Paşa
Yûşa Irmak
İnceleme > Tarihe Yön Verenler

Asya Türklerinin fetihlerle kazanılan topraklarda ve adaletli hükümlerle elde edilen insan toplulukları üzerinde kurdukları tarihinin en uzun ömürlü devletinin son günlerinde genç bir asker dikkatleri çekiyor… Enver Paşa… Osmanlı Devleti’nin son “Harbiye Nazırı” yani şimdiki karşılığı ile “Milli Savunma Bakanı” Enver Paşa… Kısacası Enver… Bir zamanlar yabancıların Türkiye’yi “Enver’in ülkesi-Enverland” diye adlandırmalarına neden olan son Os

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Deneme > Doğa ve Dünya
81 
 Tanrı Bizi Boşuna mı Cennetinden Kovdu?  (Emine Pişiren)

Bu kanlı vahşet ne için yapılmaktaymış biliyor musunuz? “Danimarka erkeklerinin artık erişkin bir erkek olduklarını kanıtlamak içinmiş…”
82 
 Dağ Yaklaştıkça Büyür, İnsan Yaklaştıkça Küçülür  (osman demircan)

Sen aşk coğrafyamda önce bir buluttun, üzerime cesur yağmurlar serpen. Çimenlerin üzerinde yürürken, parmaklarımı ıslatan çiydin umut yolumda. Bir ovanın ortasında tümülüsttün geçmişten geleceğime. Bir tablettin antik bir şehrin kalıntısından ellerime değen. Bir yamaçtan aşağı kayan çocuğun neşeli haykırışıydın kulaklarımda çınlayan. Bir adaydın okyanusun karanlık sularının tam ortasında. Yüreğime kazınan bir haritaydın duygu kalemleriyle çizilen.
83 
 Göydağ"da Yağmur Yağdı Gözlerime  (Sevgili Özbek)

Yayla, tüm muhteşemliği ile gözlerimizin önündeydi. Allah’ım bu ne güzellikti ! Gözlerim, bedenim, ruhum inanmıyordu bu harikuledeliğe ! Dört bir yanı dağlarla çevrili ve yatay şeklinde yukarıdan aşağılara doğru edalı gelin gibi süzülerek kurulmuştu yayla.
84 
 Süper Amcaları Arı Soktu!  (Oğuz Düzgün)

Bir ordudan bahsedeceğim size.Öyle bir ordu ki yeryüzünde milyarlarca efrâdı var bu ordunun.Tek başlarına güçsüz gözükseler de birlik olduklarında öyle büyük bir güç oluşturuyorlar ki
85 
 Afrika  (Eylem Yurtsever)

Afrika...
86 
 Dünyaya Sesleniş  (Oğuz Düzgün)

Etçil bir yaratığa zorla ot yedirmeye çalışmak garâbetinde; toplumcul ya da “biz”cil insanı toplumdan tecrit etmeye onu “ben”cil yapmaya çalışıyoruz.
87 
 Vatandaş Mustafa  (Aynur Uluç)

Bu dere ile ben aynı lisanı konuşuyoruz.buradaki çiçeklerle, bu gökyüzü ile, üzerime dolacak olan bu toprakla ben aynı lisanı konuşuyoruz.
88 
 Uzakdoğu'nun Gizemi/röportaj  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Uzakdoğu’nun yemek kültürü malum bize göre çok farklı, böcekler, fareler vs yiyen insanları gördüğünüzde neler hissetiniz ve lokantada bilmeden yediğiniz böyle yemek türleri oldu mu? Öncelikle o kültürlerdeki mantığı anlamak gerek. Nüfus kalabalık ve bölge de malum çok büyük. Denizler, canlılar açısından çok zengin. Bölgenin besin kaynakları da belli. Dolayısıyla denizden çıkan her şeyi yemelerini çok doğal karşılıyorum. Ancak çiğ ve hatta canlı olarak tüketmelerini yadırgamamak elde değil ama buda onların sağlık kaygılarıyla başlamış ve yıllar içersinde damaklarında yer etmiş.
89 
 Somali'li Kadar Aç ve Onun Kadar Bitap  (Hasan Pamuk)

Somali'li kadar aç ve onun kadar bitap.
90 
 Bir Yaprak Gibi  (Aysel AKSÜMER )

Yeşili, kızılı, sarısıyla tabiata renk ve soluk veren yapraklara ömrümün her döneminde hayran olmuşumdur. Şekilleri ve çizgileri profesyonel bir ressam elinden çıkmış kadar estetik gelir bana. Her ne kadar çiçek ve meyvenin yanında ikinci planda kalmış gibi görünse de onlar da Allah'ın mucizevi eserlerinden biridir. Ağaçların vazgeçilmez süsleridir.
91 
 Bir Fantastik Kurgudur Kâinat  (Oğuz Düzgün)

Bana göre içinde yaşadığımız şu kâinat oldukça fantastik bir âlem. Bütün bu evrenin ve bilemediğimiz tüm kâinatların yazarı olan sanatkârın karşısında hayran olmadan duramıyoruz.
92 
 İlk Tanık  (Müjgan Akyüz)

Oruçtan yeni çıkmış gibi denizden kana kana su içen, kızıl rengi üzerine yorgan yapmış kumların üzerinde yalnızım ve yine kendimle konuşuyorum. Güneş’in, suyu kendine çektiği andaki bu muhteşem manzarada bir an sahildeki kumları kendime benzetiyorum,
93 
 Naylon Hayaller, Karamürsel Sepetine Karşı  (Taner)

Bir kadın vücudu hayal ediyorum. Çırılçıplak ama kusursuz değil. Kadının vücudunu saracak naylon bir kadın giysisi hayal ediyorum. Kendisi görünmediği halde sardığı bedenin çıplak halde sunamadığı güzelliği ortaya çıkarabilecek bir ürün tasarlıyorum.
94 
 Sadece Bir İnsandım  (osman demircan)

bazen bir gülüş oldum dudaklarımda. bazen bardaktan boşalırcasına yağmur oldum gözlerimde. sustum, haykırdım, delirdim ve sakinleştim. ne kimseyi anlayabildim ne de kimseye kendimi anlatabildim. üşüdüm, korktum, rezil oldum.
95 
 Düşünceye Takılanlar - 3  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

*Beklediğimiz mucize gerçekleşirse ne olacak?Yaşamımız boyunca hep mucizelere umut bağlamak yanlış olsa gerek.Çünkü güneşler her gün doğuyorlar ve her gün batıyorlar.Sayısız güneşten her birisi bir mucize değil de nedir?Asıl olan güneşimizi belirleyebilmekte,seçebilmekte ve onu görebilmektedir.
96 
 Dünya'yı Değiştirmek İstermisiniz?  (Anıl YÜCEL)

Hayatınız boyunca hiç içinde yaşadığınız bu dünyayı değiştirmek isteyen bir insan olmayı istediniz mi? Büyük liderler, büyük insanlar gibi siz de bu dünya’yı kendinizce değiştirmeyi hiç düşünüp, hayal ettiniz mi?Olaya gerçekçi ve objektif bir açıdan yaklaştığımızda, bu dünya’yı aslınla kim değiştirmek istemez ki.
97 
 Annem ve Babam Nerden Geldi  (Ahmet Odabaş)

Yazımız masum bir genin itiraflarının devamıdır. Sıkıcı olmaması için ayrı ayrı bölüşülmüştür.
98 
  tarımsal Kalkınma ve Eğitim  (hüseyin hilmi arslan)

Gerçek bir tarımsal kalkınma için sistemli bir tarım eğitimi olmazsa olmaz bir gerçekliktir.
99 
 Yıkılsın Dünya  (özgür durmaz)

Gün gelip de, kavrayışını engelleyen kabuğu sıyırıp atarsa zeka, o gün Tanrı olacaktır.
100 
 Doğadan Kopuşumuzun Dayanılmazlığı  (Baki Demirtaş)

Bugün artık, bize orada öylece sanki hiçbir şey yapmadan duruyormuş gibi gelen ağaçların ve diğer tüm nebatatın da birer "canlı" olduğu, sözden de öte bilimsel olarak ispatlanmış durumda. Hatta bitkilerde bizim gibi nefes alıp veriyorlar, dolaşım sistemleri var, üreme sistemleri var vs.

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Yakınma
Rukiye Çelik
Deneme > Doğa ve Dünya
Zeus'un Kızı; Kaptan June
Aysun Güven
Deneme > Doğa ve Dünya
Zeus'un Kızı; Gelendost
Aysun Güven
Deneme > Doğa ve Dünya
Yalnız Yol
ayşe kılınç
Deneme > Doğa ve Dünya
Farklı Bir Yönetici,
Hakan Yozcu
Deneme > Doğa ve Dünya
Yağmur
Halil Zenciroğlu
Deneme > Doğa ve Dünya
İki Ucu Keskin
Selin Araç
Deneme > Doğa ve Dünya
Sessiz
NoktasaL
Deneme > Doğa ve Dünya
Kilim
osman demircan
Deneme > Doğa ve Dünya

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © , 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.