..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Tarihten öğreniyoruz ki tarihten hiçbir şey öğrenmiyoruz. -Hegel
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazarlar ve Şairler
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Kedisini Kaybeden Adam
Ekrem Naif Tek
Öykü > Sürrealizm

Günün birinde iri yapılı fakat küçük yaşlı sarman bir kedi, kırmızı ve on katlı bir apartmanın dokuzuncu katındaki dairesinin yangın merdiveni ile kesişik balkonuna çıktı. Yeşil ve dikine tüm binayı kesen, dik çubuklu yangın merdivenine açılan bir kapı bulunuyordu; kapalıydı. Kedi, balkon korkuluklarına üstüne ustaca bir atlayış yaptı ve demir çubukların arasından, belki ela gözleriyle arkasına son bir kez bakarak, ya aşağıya yada yukarıya doğ

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Deneme > Yazarlar ve Şairler
101 
 Haydi Ordan Be!  (Şevket Başıbüyük)

Anlaşılan Nasreddin Hoca’yı hiç dinlememiş bizimkisi… Nasreddin Hoca’ya sormuşlar; “kıyamet ne zaman kopar?” diye… Hoca; “Hangi kıyamet?” demiş. “Kıyamet kaç tanedir?” demişler. Hoca; “Aslında kıyamet iki tanedir. Kişinin kendi ölümü küçük kıyamet, dünyanın parçalanması ise büyük kıyamettir” demiş ve eklemiş; “Bizim ev için sorarsan karım ölürse küçük kıyamet. Ben ölürsem büyük kıyamet!” diye karşılık vermiş… Şimdi bu zata sorsam; “senin karın da yok ve ölmemiş ki küçük kıyametten bahsediyorsun… Küçük kıyametten anlamayan büyük kıyametten ne haber verebilir ki… Hala “Mehdi gelecek İsa inecek” diyor…
102 
 Şairlerin Yüreği Yeryüzünün Sınırları Kadardır  (Ahmet Zeytinci)

Sınırları yok şairlerin yüreğinin...
103 
 Ölüm Bir Kurtuluş Mudur?  (Serhat Demiroğlu)

Sylvia Plath’in , uyuyan çocuklarının odasına süt ve kurabiye bıraktıktan sonra kafasını hava gazıyla çalışan fırına sokup intihar etmesini kim,nasıl açıklayabilir?
104 
 Kemal Özer  (Göktu Kara)

Hayatta bir şiirle büyülenmek kadar güzel şey yoktur doğrusu. Yine insanı şiirleriyle büyüleyen bir şairi yitirdik.,Kemal Özer'i...Zarafeti,zekası,halkın yanında oluşu ile şaşkınlık yaratan nadir şairlerimizden biriydi.
105 
 Aksiyon İnsanı  (Bahar Kalemi)

Aksiyon insanı olmak düşünmek, tefekkür etmek demek, bazen vefâlı bir vatan evlâdı olmak demek, hareket eden; plânlayan demek hareketten düşünceye, düşünceden harekete irade ve mantık mekiğini rahat kullanmasını bilen ve kendi ruh ve mânâ alemini kavrayan insan demek..
106 
 Altın Tesbih ve Fatma Çetin Kabadayı  (Ahmet Sargın)

Altın Tesbih ve Fatama Çetin Kabadyı
107 
 Mehmet Akif Irkçı Değildir  (M.NİHAT MALKOÇ)

Milletlerin ayakta durabilmesi için birlik ve beraberlik şarttır.Bizleri birbirimize bağlayan ortak değerlerin deforme olmasına müsaade etmemeliyiz.
108 
 İşitin Ey Yarenler*  (leyla karaca)

Bilinmelidir ki, kader yayı ne kadar kuvvetle geri çekerse oku da o kadar ileri fırlatacaktır.
109 
 "Köpek"liğe Özenmek  (Şevket Başıbüyük)

Edebiyatımızın duayenlerinden Üstat Necip Fazıl Kısakürek bile bu gafletten kendini kurtaramamıştır. Bakın bir şirinde ne der şairlerin sultanı: “Sonsuzluk Kervanı, "peşinizde ben/Üç ayakla seken topal köpeğim!” diyor... Hutbelerimizde bile şiirlerini okuduğumuz şairler sultanı böyle derse…
110 
 Afyonkarahisarlı Çağdaş Halk Ozanları  (Rıza Özcan)

Sahasında otorite olan Türk Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu Başkanı Prof. Dr. İrfan Ünver Nasrattınoğlu bir kalıcı esere daha imza attı. Evet yazı başlığından da anlaşılacağı gibi Afyonkarahisar ın yetiştirdiği çağdaş halk ozanlarını bu kitapta bir araya getirdi
111 
 Nâzım 100 Yaşında  (M. Asar)

Şairler vardır kendi ülkelerinde, anadillerinde unutturulmak istenirken, ünleri ülkelerinin sınırlarını aşan, şiirleri, kitapları başka dillere çevrilerek, dilden dile, elden ele dolaşan; dünya insanlarına aydınlık, sevgi, barış ve umut taşıyan. Bizim de onur duyarak, göğsümüzü gere gere bizim şairimiz diyebileceğimiz böyle büyük bir dünya şairimiz var: Nâzım Hikmet Ran.
112 
 Ertan Doğan'ı Tanır Mısınız?  (Kâmuran Esen)

Bir yazar tanıdım. Belki siz de tanımak istersiniz.
113 
 Okumak ve Yazmak En Soylu Eylemlerden Birisidir  (Ahmet Zeytinci)

Okumanın ve yazmanın sabır gerektiren bir eylem olduğu gün gibi aşikar. Her gün, evet evet her gün değişirsiniz okuyunca... Bir saat önce ki, bir dakika önce ki, bir gün önce ki siz, siz değilsinizdir artık... Hayata dair daha anlamlı cümleler kurarsınız... Dolgun başakların, başı da eğik olur. Bilgi ile dolan insan da alçak gönüllük her zaman ön plandadır... ''Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmanın.'' aslında çok önemli olduğunu kavradığınızda bir çok şeyi de halletmiş olarak çıkarsınız diğer insanların, toplulukların karşısına da...
114 
 Bir Yazar Adayında Olması Gereken Özellikler  (osman tatlı)

Ey aday! İnanç sadece istek ve arzulardan oluşmaz; inanç eylem işidir. Eylem yoksa inanç da yok demektir. O zaman yazarlığın bedelini göze almak için harekete geçmelisin. Yüreğindeki korkunun tortularını parçala ve engelleri tek tek aşmaya başla.
115 
 Mayıs Güzellemesi ve Üstad Necip Fazıl  (Adem KALINSAZ)

Mayıs ayı bizim içimizdeki coşkuyu katmerleştiren ayların en önemlilerindendir. Bizce gerekçesi şudur ki;
116 
 Garib Ozan Bir Işıktı  (M.NİHAT MALKOÇ)

117 
 Alaturka Hezeyanlarda Şu "Dini Seven Bir Dinsizin Tanrı Teorisi" Ne Yaklaşımlar!  (Aydın Akdeniz)

“Dini seven dinsiz”, makalenin başlığına konu olan bu tanımlama, yazar tarafından muhtemelen okuyucu üzerinde oluşturacağı düşünülen ilgi nedeniyle özellikle seçilmiş olsa da gerçekte böylesi bir tanımlama ile örtüşebilecek herhangi bir inanç ve değerler sistemi bulunmamaktadır tarihin akışında. Bu olsa, olsa ancak her iki taraf arasında iyi niyetlerle uzlaşıyı amaçlayan bir temenni olabilir. İnsanlığın savaş, tabii felaket ve salgın hastalıklar nedeniyle dayanılması güç, bunalımlı dönemlerde bir an için aradaki görüş ve inanç farklarını bir tarafa bırakıp karşılarına çıkan sorunlara birlikte çözüm arayışına girdikleri bilinen bir gerçektir. Nitekim sanattan edebiyata, mimariden müziğe pek çok alanda bu arayışın yansımaları olduğunu görmekteyiz.
118 
 Hasan Abi"nin Ayna"sı…  (Şevket Başıbüyük)

Şimdi o gitti ya… “Ayna”lar söyleyin bana, kim beni teselli edecek? Bilirsiniz, “AYNA” Hasan Abi’nin Akit Gazetesi’ndaki köşesinin ismi… Hasan Abi, tam 20 yıl bu AYNA’da, içinde bulunduğumuz ahval ve şeraiti gösterdi… Güne Hasan Abi’nin AYNA’sı ile baktık, Hasan Abi’nin AYNA’sı ile haberdar olduk hep… Şimdi soruyorum; Hasan Abi’nin ardından hangi ayna bizi, biz gibi yansıtabilir? Aynalar söyleyin bana, nerede Hasan Abimiz?
119 
 Marguerite Duras ve Karasineğin Ölümü  (Hülya Atakan)

"Ben herkese benzerim. Şimdiye kadar, sokakta kimsenin arkasını dönüp de bana baktığını sanmıyorum. Ben sıradanlığın ta kendisiyim. Sıradanlığın zaferi."
120 
 Çocuk ve Gençlik Kitapları, Tolga Gümüşay ve Günışığı Kitapları Hakkında  (Süreyya Bildik)

Ülkemiz insanının okumadığından bahsetmek, bunu yüzdelere vurmak, gelişmiş Avrupa ülkeleri ve Japonya ile kıyaslamak son yılların moda konularından biri haline geldi. Sanki yirmi, elli veya yüz elli yıl önce bu topraklarda çok okunurmuş da başımıza yeni bir felaket gelmiş gibi. Evet az okuyoruz. Ama sızlanıp durmak yerine bir yerden başlamamız gerekiyor. Başlangıç noktamız da kuşkusuz çocuklarımız ve gençlerimiz olmalıdır.

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Yazar Kimliği
osman tatlı
Deneme > Yazarlar ve Şairler
Okur Hakları
MUSTAFA ESER
Deneme > Yazarlar ve Şairler
Sen Yazma Osman
Seyfullah ÇALIŞKAN
Deneme > Yazarlar ve Şairler
Taze Ateş
Burcu Kırmızıgül
Deneme > Yazarlar ve Şairler
Robert
Türkü Pekel
Deneme > Yazarlar ve Şairler
Haydi Ordan Be!
Şevket Başıbüyük
Deneme > Yazarlar ve Şairler
Hasan Abi"nin Ayna"sı…
Şevket Başıbüyük
Deneme > Yazarlar ve Şairler

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © , 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.