..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İnsanın en iyi tarafı ürperebilmesidir. -Andre Gide
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yüzleşme
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

El Bel Baal 2
Bayram Kaya
Bilimsel > Felsefe

Özel mülkiyetli köleci sistemle birlikte ilahların pabucu dama atılmağa başlandı. İlahlar totem meslekli totem gruplar manifestosundan (sözleşmelerinden), toplumsal sentezleri ortaya çıkarmışlardı. İlahlar totem meslekli ittifak yapan grupların üreten ilişkilerini ve paylaşımlarını düzenliyorlardı. Somut ve objektiftiler. Bu nedenle, sentezleri ortaya koyan ön ittifaklı kurallar; ittifakların iman ahdi olmuştular. Köleci sisteme kadar mevcut ür

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Deneme > Yüzleşme
341 
 Yalnız Kalan Kadınlığım...  (aLغyna` Fatma Erdem)

Artık koca bir kadınım, üzerime giydiğim günleri, uykumdan uyandığımda yalancılığımla övünüyorum, galiba bu hayatta verebileceğim tek şeyim dürüstlüğüm, kucağına oturup bana hikâyeler anlatan babamdan yadigâr... Yalancı olan sadece gözlerim ve ben o yalancılığı benim sandığım diğer yanımdan öğrendim.
342 
 Sağır  (peri sim eldivenoğlu)

mandalina kabuğu aromalı çöp kutusu aşkı
343 
 Aslında Çok Yalnızız  (ESRA BAYKAL)

3 saat bekledik, o çayı zehir, kahvesi nohut olan yerde...
344 
 Aykırıyım Ama Prangalı//21 Mart Dünya Şiir Günümüz Kutlu Olsun.  (Figen Yarar )

Evet dünlerle bu günü harmanladığımda, değişen pek birşey olmasa da , değiştirecek yine bizlersek, yarın için çok daha umutluyum şimdi.
345 
 Kulağa Ne de Hoş Gelir; Sil Baştan!  (Özlem Salman)

“Sil Baştan!” derken yeniden başlamakla sınırlı kalmayacak hiçbir şey, yeniden yaşamaya başlamak olacak öğrenilmişlerin unutulduğu gölgede.
346 
 Evet Hadi Baslıyoruz  (ölümün şairi)

ewet..!!!
347 
 İzin Verir misin Anneciğim?  (Funda BİLGİLİ)

Tüm sıfatları sildim ben bu gece izninle ANNECİĞİM. Sadece senin kızınım. Fundan, sarı papaçan, fındığın… Dilimdeyse sadece sen varsın artık. ANNEM, ANNECİĞİM, ÇİLTUŞUM.
348 
 Belki Biraz Kişisel  (Hilal Akdemir)

Bana neleri seversin demiştin yapmaktan en keyif aldığım şeyleri sormuştun… Sana kumsalda uyuya kalmak ya da giysilerimde ıslanmak yağmurun altında demiştim. Demek istediğim daha birçok şey vardı ama dememeyi seçmiştim. Çünkü aslında umursamıyordun bunları. Şimdiyse ben merak ettim neleri sevdiğimi. Ama bunları neden yazıp yayınladığımı bilmiyorum.
349 
 Issız Sokakların Dilsiz Küçük Pencereleri!..  (Aydın akdeniz)

Pencereler, evlerimizden sokağımıza açılan yüreğimizdir bizim. Mahremiyetimizin dışında olanı öğrenme isteğimizdir. Cadde de yürüyen kalabalıkların telaşlı koşuşturmasını görmek, yudumlamakta olduğumuz kahvenin damakta bıraktığı lezzetle tasasız bir günün dört duvar arasında keyfini sürmektir. Mizacımıza göre önünde yerimizi aldığımız bir dayanaktır bize pencereler, bazen mahcup ve sıkılgan bazen de hoyrat ve umarsız konaklamalarımız vardır onda.
350 
 Köye Gitti Onlar!  (Serap Tan)

Yazık! Çok bekleyip, çok umut ettiler seni, mutluluğu... İçimdeki büyümeyen ucube yavrusu, dışımdaki orta yetişkin… Köye gitti onlar. Küfür ede ede, arkalarına bakmadan ve bir veda etmeden meraklı bakışlara gittiler…
351 
 Çok Hoş  (Evren İÇENER)

- Nereye koyduysan ordadır.
352 
 İnadına Yazmak  (Duygu Aral)

Sadece yazmak. Her gün adıma gönderilen, sadık bir mektup gibi yazmak.
353 
 'Mış' Gibi  (Bensan Çetinkaya )

Babam...Bir yerlerden görüyor musundur ki...Bir ben mi bu kadar özlüyorum seni. Her yeni gün uyanıp sil baştan 'mış'gibi yapmak...Alışmış , unutmuş, geçirmiş, bitirmiş, atlatmış, olgunlaşmış, tutunmuş, becermiş, üstesinden gelmiş, iyileşmiş , devem etmiş ve gülmüş eğlenmiş mutlu olmuş, hatta yer yer coşmuş gibi yapmaktan ne çok yoruldum. Ah...Seni özlemek meğer ne büyük kedermiş... İçime bir öküz gibi oturan bu hüzünle yaşamak ne kadar zormuş.
354 
 Tavşan Ayetleri  (Cengiz Erdem)

sersemlik anlam dünyamızı ele geçirince içimizdeki kişilikler delirir. itin biri kendini feda ederek kelleyi fırına sokar ve düzeninizin altını üstünü eller. kimisi anlam dünyanızın düzenine inat hep geniş zamanda konuşmayı marifet beller. vaziyeti geneller. eller var ki tüfek ellemeye müsait değiller. münasip bir yerde düzeninizden inerler. istisnalar kaideyi bozduğundan beridir kendilerinde değiller. geridir teknikleri, bozulan bir şuursal kaidenin hizmetinde eylemleri. kendilerine mektup yazmaya adlarını öğrendikleri zaman başladılar.
355 
 Her Şeyi Bildiğimi Düşünmedim, Avanaklığım Bildiklerimi Kendime Saklamayı Seçmediğimden Dolayı  (eylül)

Bu yüzden bildiklerimi silebilmeyi, hafızamın ortasına patlayıcı yerleştirip yok etmeyi istediğim anlar oldu.
356 
 Hurdalık  (serhat)

Anlatayım...
357 
 Benden; İçeri Buyur, Ben  (Y. Aynur Öztürk)

Yunus Emre nin dediği gibi, bir ben var ki benden içeri. Bazen o dışarda ben içerde, bazen ben dışarda o içerde. Ben, beni seviyor birbirlerine iyi ki varsın diyor. Çünkü biliyor, ben bende, bende ben olmazsa ben olamam. Benler bir arada bazen başka benler de çalıyor kapıyı, benlerimiz buyur ediyor yeni gelen beni. Yeni gelen ben de kendini benden sanıyor, bazen unutup kendini beni benden etmeye çalışıyor. Kendine gel, haddini bil ben. Ben ve ben seni içeri aldığımız gibi uğurlamayı da biliriz. Ne de olsa senden önce ve senden sonra da olacağız ben ve ben. İyi ki geldin, bize birbirimizin değerini gösterdin. Şimdi uğurlar ola sana benden ve bendeki benden giden benliğe özenen misafir ben: Sana söylemek istediklerimi söylüyorum bendeki ben, hazırmısın yüzleşmeye ? O halde sana sevdiğimi söylediğim günü de hatırlıyor olmalısın. Saçlarının uzun halinde saçlarını tararken aynada yüzleşmiştin kendinle. Eşinden ayrıldığında, yalnızlığın boşluğu vardı ;hani. Ama, gülerken ağladığın o günü de hatırla. Sonra o boşluğu dolduran insanı da. Karşında duran sen ve yansıman. Nasılda bütünleşmiştin!.. Şimdi buyur geç ;otur benimle beni konuş. O BEN, BANA SARIL DEDİM SANA. Neredeydin ? Yoktun yanımda savaşımda. Önce saçlarım bıraktı beni bana. Ayna değil ki. O biliyordu çünkü. Sır diye bir şey yoktu. Gizlenenler. Sadece kendini kandıranlar vardı. Yeminim vardı, bıraktığın bendeki ben. Şimdi hayat oynadığımız tiyatro sahnesinden. Devam diyorum, ben beni bana kazandıran bana
358 
 Korkunun Bütün Kentleri  (Yusuf Ziya)

Korkunun bütün kentlerine yalnız ve ok yönünde girilir...
359 
 Su ve Rüzgâr...  (Ahmet B.çulhacı)

Su ve rüzgar yeryüzünün iki büyük mimarı…
360 
 Senin de Ağladığın Oldu mu?  (Melike ÇAM HUBAR)

Yüreğimi yitirdiğim şehir. Soğuk ve mavi sularında hayallerimi boğduğum, yaralı bir martıya umutlarımı çaldırdığım ve en yüksek tepesinden ümitlerimi......

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Kayıp
Betty Blue
Deneme > Yüzleşme
Aşı Mevsimi
ayse hudi
Deneme > Yüzleşme
Erkek Yüreğim
Ebubekir Aslan
Deneme > Yüzleşme
Nefesimden Suçluyum
eylül
Deneme > Yüzleşme
Anlamı Yok
eylül
Deneme > Yüzleşme
Sana Dair
Fırat oturmak
Deneme > Yüzleşme
Hayatın Bir Yerinde
eylül
Deneme > Yüzleşme
Kibir
Alp Şahin
Deneme > Yüzleşme
Değerler ve Erdemler
eylül
Deneme > Yüzleşme
Hayat, İşte Bu
eylül
Deneme > Yüzleşme

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © , 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.