..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yaşamım boyunca, ondan birşey öğrenemeyeceğim kadar cahil bir adamla karşılaşmadım. -Galilei
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Din
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Gokko.
Servet Alkan
Şiir > Lirik

GOKKO. İnsanca yaşamak ile şiirce yaşamak arasında kalmak Kafkasyada savaş naraları atmak gibi… Bana sorulsa oysa; Yaşlandıkça gözlerimin yeşillenmesini dilerdim Yaygın anlatı; hilaf/çenkı Sen anla şiirin demediğini,çınkı Beni öfkeli ırmaklarda ara,çağrılmayan Yakup da Dört mevsim dua da,dört mevsim niyaz da Salgınlar değil,Savaşlar değil, Mesele bu değil ki Gokkom; Fukaralık; İslam coğrafyasında…! Adı ‘’Hiçbir zaman’’olanım; Ce

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Deneme > Din
181 
 Peygamberimizin, Zeyd'in Eşi İle Evliliği  (Mehtap Gözükan)

Yakın zamana kadar eşcinsel dediğinizde insanlar lakaplar takardı. Ama şimdi, yoğun telkinle normalleşti toplumda bu durum. Bu tür ilişkileri normal görüp ''bu onların seçimi ve özgürlüğü'' diyerek savunanların, peygamberin evlatlığının eşi ile evlenmesine bu kadar takılıyor olması enteresan bir durum. Ki Zeyd, peygamberimizin öz evladı da değil. Hiç bir kan bağı yok.
182 
 Sevgi Ayı Ramazan  (Oğuz Düzgün)

İnsanları insan olmanın da ötesinde daha bir anlamlı kılan en yüce değer sevgidir.
183 
 Irkım En Üstündür Benim  (Oğuz Düzgün)

Çok şükür ki, böyle Üstün bir Irkın mensuplarıyız..
184 
 Namaz Paganlığa Başkaldırıdır  (Oğuz Düzgün)

İzedebiyat’ta yazıları yayımlanan bir yazarımız, son yazısında namaz ibadeti, İslam dini ve mezhepler tarihi hakkında bazı temelsiz iddialarda bulunmuştu. Yazarımızın, İslami kavramlar üzerine tek taraflı ön-yargılamalarda bulunduğunu düşünmekteyiz.
185 
 Adam Örümcek  (Oğuz Düzgün)

Bu yazımda, şu popüler fantastik kahramanlardan birisinden bahsedeceğimi sanıyorsanız, şimdiden söyleyeyim, “yanılıyorsunuz.” Daha otantik, daha gerçekçi bir kahramana çıkacak yollarınız yazıyı okuduğunuzda
186 
 Gelin Ölümü Düğün Günümüz Yapalım  (Aynur Özer)

dünyamız bizden kurtulmaya çalışıyor ,her gün binlerce kişi öbür aleme uğurlanıyor değil mi ? Söylesenize biz niye dünyaya o kadar yaka peçe sarılmışız o zaman? Bizi bekleyen gerçek için kendimizi hazırlayıp düğün ,bayram olarak nitelendirilen ölüme biz adımlar atmaya başlasak ,hani ölüm çat kapı değil de , beklenilen bir misafir gibi evimize buyur edilse ya...
187 
 Ölüm Herkese Yakışır  (Fuat Türker)

Şiirimsi bir yazısının sonunda şöyle diyor dün aramızdan ayrılan Müşfik Kenter: “Ölünce ne diyecekler?* Muhtemelen, “ölüm sana yakışmadı”. Normal tabi, dirimizi beğenmediler ki ölümüzü beğensinler” ... Birçok insan ölümü görünce isyan eder. Yakını ölür, “zamansız öldü”, “içimde yaşıyor” der. Kaderi mi biliyor ki zamansız olsun ölüm?
188 
 Önce "Yürek"te Yaşamak Gerekir...  (lütfi akarçay)

Affan’ın oğlu Osman’ın “Duruşu” ile anlattığı bizim “söz” ile anlattıklarımızdan daha derin bir “tesir” bırakıyorsa o zaman “söz”ü artık “Yürek”’e bırakmanın zamanı gelmiştir!.. Önce “Yürek”te yaşamak gerekir…
189 
 Mor Menekşe  (osman demircan)

Yüreğim bir yamaç mor menekşelerle dolup taşan. Bir neyzenin sesi kulaklarımda yankılanmakta. Hafiften bir deniz kokusu yüzümü okşamakta. Bir an ölüm gelmekte aklıma beyaz kefenlerde bedenim. Hiç kusur yok dudaklarımda. Sonsuz bir uykuya kapanmışçasına. Ne dost peşindeyim artık ne de sevgili arayışında.
190 
 İlahi Dinler ve Diğerleri  (Mehmet Akif Uçar)

Her ne kadar bazı kaynaklarda ilahi din, tek tanrıya inananların dini, diye nitelendirilse de gerçekte doğru olan, ilah olarak sadece Allah’ı tek bir ilah kabul edenlerin inancına, ilahi dinler denilmesidir. Çünkü herhangi bir varlık veya sistem de tek tanrı olarak görülüp inanılabilir ama bu inanış biçimine ilahi din demek doğru değildir.
191 
 Hangisi Gerçek Aşk!  (Aynur Özer)

Aşk sana onun yüzündeki bir kırışıklıktan bütün halini ortaya koymalı.Gözleri semaya baktığında ne düşündüğünü buldurtmalı.Aşk seni gece-gündüz Rabbe yalvartmalı. Eğer gerçek aşkın bu aşk olduğunu düşünüyorsan...
192 
 Keşkenin Beşiğinnde Sallanmayalım…  (PINAR ÖNALAN)

Katip melekler bundan sonrasını bana bıraktılar fakat yazdıklarımı benimle beraber kaydetmeye devam ediyorlar.
193 
 Sükutun Fısıltısı  (Zekeriya Maral)

Şimdi ise hayatın karmaşıklığı içerisinde topuklarımıza kadar bir cenderenin içerisindeyiz, kaygılar, korkular ve en az bunlar kadar sükutun ızdırabı. Yapraklar düşüyor ömür ağacımdan yaprakların hışırtısı bana fısıltı gibi geliyor. "Sükutun fısıltısı" bugünlerde bu deyim dilime pelesenk oldu, bir yerde okumadıysam bana ait galiba; yada "sükutun fısıltısını dinlemek" kaygılar dedim, hayat sürprizlerle dolu,. kimi zaman insan iki cihan saadetini kaybetmenin kaygısıyla kavrulurken, kimi zaman samimi ve dürüstçe kulluk yapamamanın korkuları, kimi zaman da ummadığımız bir saadetin tebessümüyle sürur buluruz bütün bunlara rağmen...
194 
 Avam ve Havas Orucu  (M.NİHAT MALKOÇ)

Ramazan ayıyla beraber hayatımızın ibresi maneviyatı gösterir. Bir aylık da olsa şahsî hayatımızda ve çevremizde manevî bir seferberlik ilan edilir. Başka günlerde gündemimizde olmayan İslam, bu ayda deyim yerindeyse gündemimize oturur. Oysa gerçek Müslüman her zaman teyakkuz halinde olur. O her an ölebileceğini düşünerek maneviyatını takviye ve ikmal eder. Bilinmelidir ki bir aylık ibadet bizleri Cehennem ateşinden kurtaramaz.
195 
 Kabil - Habil ve Şeytan Meselesine Dair  (mehmed arif)

İnsanlığın en eski meselesi
196 
 Tanrı'dan Ağlaya Ağlaya Uzaklaşanlar  (osman demircan)

Yalnız iki kapı sürgülüdür:Biri cehennemin diğeri cennetin kapısı.Ve bu iki kapının arkasında Tanrı gizlidir. Bütün nehirler ceset ve kan akıttığında ve bu manzarayı görenler intihar ettiğinde Tanrı’ya inanmayanlar sadece bir kapı aralığından bakamayanlardır ya da gözleri yaşlı olanlardır. İşte öyle insanlar ağlaya ağlaya ölüme giderler de arkalarında merhamete dair bir iz aradıklarında sadece geride kendisini sürekli ileriye iten hayatın hoyrat ellerini görürler ve önlerinde ise ketum bir uçurum vardır.
197 
 Kutlu ve Güzel Yaşam Temennisi: Selam  (Fuat Türker)

Selam, Kur’an ahlakının insanlar arasındaki sosyal ilişkilere getirdiği bir güzelliktir. İnsanların birbirlerine güzel dileklerde bulunup sevgilerini pekiştirme ve bağlılıklarını artırma vesilesidir. Bu şekilde insanlar arasında sıcaklık ve yakınlık kurulur.
198 
 Cimrilik  (Metin Alkan)

Kısa ve öz ifadesiyle cimri bir insanın cimri olduğunu fark etmemek gibi kısır bir döngüden kurtulması ile başlaması gerekir.
199 
 Olur Mu Dersin Ahmet?.. Dua ve Ben…  (lütfi akarçay)

duanın metafizik yansımasının fizik alemde işaretleri ve biz...
200 
 Kimleri Sevdin?  (Mustafa Kemal İzgi)

Yaratılan ve bildirilen her iyi varlığı, her güzelliği seviyoruz ve saygı duyuyoruz. Hak din İslam'dır, bunu da biliyoruz. Milletimizi, Türklüğümüzü, vatanımızı, Atalarımızı seviyoruz. Her milletten iyi niyetli ve saygılı her insanı seviyoruz ve onlara saygı duyuyoruz. Yeter ki, hak olan hakikati görebilelim. Sabah'ın seherinde bir yolculuk, iyi niyetli her değere ve güzelliklere ilimle ve araştırmalarla yaklaşıyoruz. En hakiki ilim Kur'an'dadır. Biz diğer iyi niyetli ve hakiki ilimleri de araştırarak ve anlatarak faydalı bir gelecek arıyoruz. İnşallah, her şey özüne dönecek, kandırmacalar da, oyunlar da bitecek artık... Önce biz inanalım, hakikat elbet özüne, esas Aşk'ına kavuşacaktır. Önce her birey hakikati aramalıdır, her anlamda ve her kavramda, hakka inanmalıyız. Cennet'i hayal etmeliyiz ve cennetin güzellikleri için çalışmalıyız. Fayda sağlamalıyız tüm değerlerimize, onları korumalıyız ve hep yaşatmalıyız.

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 
31 32 33 34 35 36 37  Sonraki Sayfa
son eklenenler

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © , 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.