..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Zaman dostluğu güçlendirir, aşkı zayıflatır. -La Bruyere
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Din
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Köhne Şehre Menzil Sorulmaz
Rukiye Çelik
Şiir > Bireysel

Islak toprak su istemez Yolcusuz yol eskimez Yağmurun gözü kör Yalvarsan da çöle düşmez Çöl yeşili, yeşil çölü sevmez... Hayat geçer kervan geçmez Büyük acılara güneş doğmaz Gök gürler bulut yağmaz Kalbinde sızı, gözünde yaş Durup durup ağlarsın Ömür biter hüzün bitmez... Yürek aşka küskün Kilit paslı açılmaz Başında kara bulut Gölgesinde bir karanlık Kırık kalpte şafak sökmez Yalnızlık dostun olur Sen kaçarsın o bırakmaz

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Deneme > Din
321 
 Korkularımız  (Fuat Türker)

... her yıl üniversite veya kolej sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından bunalıma giren gençlerin intihar haberlerini duyarız. Bu son derece yersiz endişeler ne kadar büyümektedir ki, bir insan yaşamına son verebilmektedir?
322 
 Allah'a Yakın Olmak İçin  (Fuat Türker)

Yakından bakılan bir çiçekte, bir kuşun kanadında hatta minik bir böcekte Allah’ın yaratma sanatındaki inceliği görmek mümkündür. İnsan da, herşeyi mükemmel detayla ve inceliklerle yaratan Rabb’imize karşı detaylı ve ince düşünmeli, kudretini gereği gibi takdir edebilmelidir.
323 
 Ya Çok Geç Kalmışsanız?  (Fuat Türker)

Kısacık dünya hayatını mı, sonsuz cenneti mi tercih ediyorsunuz?.. Dünya hayatında sahip olmak için çaba gösterdiğiniz ve zamanla eskimeyen, bozulmayan ya da çürüyüp yok olmayan bir şey var mı?
324 
 Müminler Bir Binanın Taşları Gibidir  (Fuat Türker)

Mümin rüzgarda eğilen fidan gibi değil, fırtınada dik duran çınar gibidir. Müminler birlikte olduklarında ise ormanı oluştururlar. Ormanlar gibi oksijeni artırır; ’göğsü sanki göğe yükseliyormuş gibi dar ve sıkıntılı kılınan’ kişilere şifa olurlar. Ormanlar gibi yağış getirir; kupkuru çorak kalpleri -Allah’ın izniyle- bereketlendirirler.
325 
 Ne Kötü Yataktır O!  (Fuat Türker)

Yetmiş yıl yaşayan insanın, yetmişinci yılının son günlerinde dahi imtihanı ve yükümlülükleri sürer. Bu nedenle insan yaşamının her anında Allah'ın buyruklarını gözetmeli, ibadetlerini yerine getirmeli ve yalnızca O'nu hoşnut etmeyi hedeflemelidir. Çünkü insanın yaşamı, ölümü, ibadetleri, her şeyi Allah içindir.
326 
 Allah'ın Kadrini Hakkıyla Takdir Ediyor Muyuz?  (Fuat Türker)

Bahar mevsiminde bütün ağaçları çiçek ve meyvelerle süsleyip onların latif elleri olan dallarıyla, çeşit çeşit en tatlı, en sanatlı meyveleri bize takdim etmesi, zehirli arının eliyle şifalı en tatlı balı bize yedirmesi, en güzel yumuşak bir kıyafeti elsiz ipek böceğinin eliyle bize giydirmesi, rahmetin büyük bir hazinesini küçük bir çekirdek içinde bizim için saklaması Allah’ın rahmetinin eserleridir.
327 
 Ramazan Şuuru  (osman tatlı)

Evet, ey yolcu! Durmak zor bilirim. Ama birazda Ramazanın sesine kulak ver. Bir şey kaybetmesin. Kaybettiklerinin yanında kazanacaklarının değeri hesap edilemez.
328 
 İnsan Azar; Kendini Yeterli Gördüğünden  (Fuat Türker)

Hiçbir zaman "işte en iyisi budur" diyemeyiz. İnsan kendini yeterli görmeye başladığında, gelişmek bir yana, ahlakında ve davranışlarında bozulmalar başlar.
329 
 Ölmeden Önce Yapılması Gereken Şeyler[!]  (Fuat Türker)

?.. Bu yerleri görmediğim, bu filmleri izlemediğim, bu lezzetleri tatmadığım ve bu romanları okumadığım için öldükten sonra pişmanlık duyar mıyım?..
330 
 Sineğin Verdiği Ders  (Aynur Özer)

Yâhu, bu sineğe bak. Gayet küçücük zarif elleriyle kanatlarını, gözlerini siler süpürür. Her işini görür.
331 
 Allah Katında Üstünlük  (Fuat Türker)

İnsanlık tarihi boyunca yaşanan savaş ve çatışmaların birçoğunun altında, farklı ırklar arasında süregelen düşmanca duygular yatar. Irkçılık ya da etnik düşmanlık, bu çatışmaların kaynağıdır.
332 
 İslam Kan Değil Barıştır; İman, Akıl, İlim ve Sevgiyle Hakim Olacaaktır - I  (Fuat Türker)

Kan isteyeni Allah o kanda boğar. Allah, Kur’an ahlakını kansız hakim edecektir; insanın buna kanaat getirmesi gerekir. İnsanı en etkileyen silah tehdit, saldırı, yaralamak ve kan mıdır; yoksa sevgi, şefkat ve merhametle yaklaşmak mıdır?.. Kuşkusuz en büyük silah sevgidir. İman, akıl ve ilim, sevgi ile birleştiğinde dünyanın en büyük gücü oluşur.
333 
 Bedenimizi Besliyoruz, Ya Ruhumuzu?..  (Fuat Türker)

Zaaflarını yenerek Allah’ın hoşnutluğu amacıyla kendisini kontrol edebilen insan, ruh terbiyesinin ilk adımını atmıştır. Yapması gereken; nefsini besleyerek et yığını bir beden olmaktan çıkmak, ruhunu beslemek, onu, kavuşmayı umut ettiği cennete uygun hale getirmektir.
334 
 Alemler O'na Hayran  (Erhan Şahin)

Yaratıılmışlar içinde ALLAH'ın habibi hz. peygamber(s.a.v.) efendimiz gibi sevilen,özlenen,hürmet gören, hasretiyle gönülleri yakan başka kim olabilir? O sevgiden, sevgi de O'ndan hasıl olmuştur.
335 
 Ramazan Bereket Sofrasıdır  (Fuat Türker)

Allah’ın Katından sunduğu bu sofranın asıl misafiri insandır; o yüzden şükür içinde olmalıdır. İnsan kendisi için hazırlanmış bir yemek masası gördüğünde hazırlayana teşekkür etmez mi?. Nasıl bir gaflet halidir ki hazırlayanı görmeden karnını doyurmaya bakar insan.
336 
 Allah'ın Lütfu; Kur'an Ahlakı - II  (Fuat Türker)

Kur’an’ın tarif ettiği güzel ahlâk özellikleri, nefsin bencil tutkularının değil, vicdanın sesi dinlenerek kazanılabilir. İnsan ancak nefsani istek ve dünyevi hırslarını bir kenara bıraktığında diğer insanlara karşı anlayışlı, şefkatli, sevgi dolu ve özverili davranabilir. Mümin, her durum ve ortamda Allah’ın en fazla razı olacağı tavrı tercih eder. Bu yüzden kimi zaman karşısındaki insanların huzurunu ve mutluluğunu kendisinininden daha fazla düşünür.
337 
 Rüyadaki Hikmetler  (Fuat Türker)

Bize göre karmaşık ancak O’na göre kuşkusuz kolay olan bir sistem yaratarak, hemen her gece kullarına uyarılarda bulunur. Kuşkusuz bu uyarılardan öğüt alabilenler vicdanlı ve samimi insanlardır.
338 
 Çocuklar Gibi...  (Fuat Türker)

İnsan dünyaya gözünü açtığı an, yaşamı için gerekli olan her şeyi hazır bulur. Her şey korunmaya/beslenmeye muhtaç bu canlının minik boyutlarına ve yaşam koşullarına uygundur. Annesinin sütü dahi doğduğu andaki tüm ihtiyacına yönelik olarak hazırdır.
339 
 İnananların Sözü  (Fuat Türker)

Bir insan, Kur’an’ın tüm açıklamalarını öğrendikten ve bunların doğru olduğunu da kabul ettikten sonra Allah’ın hükümlerine uymakta direnirse, bu o kişinin samimiyetsizliğinin bir delilidir. Çünkü hala, yanlış olduğunu öğrendiği bir sistemde yaşamakta ısrar etmekte olan bir insanın samimiyetinden söz edilemez.
340 
 Özleyen, Seven, Hatırlayan, Beyin Değil, Ruhtur  (Fuat Türker)

İman edenler, Allah’tan bir ruh olduğuna inananlar, inkar edenler, materyalistler, Darwinistler, yaşamı boyunca Allah’a karşı mücadele içinde olanlar, " yalnızca nöron yığınınıyız", "ahiret yoktur, ölüm herşeyi kesip bitirecektir" , "ölüp toprak olacağız" diyenler, kısacası yeryüzünde yaşamış her insan, her ruh, Allah’ın huzurunda yapıp ettiklerinin hesabını verecektir.

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 
31 32 33 34 35 36 37  Sonraki Sayfa
son eklenenler

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © , 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.