..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İnsanlar yalnızca yaşamın amacının mutluluk olmadığını düşünmeye başlayınca, mutluluğa ulaşabilir. -George Orwell
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazarlar ve Yapıtlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Sen Öğrettin
Rasim Yılmaz
Şiir > Aşk ve Romantizm

SEN ÖGRETTİN Elvedaya dikiş atmış kırk yamalı dudaklarda Hep ayrılık sözü varmış bunu bana sen öğrettin. Ah yar hüzünle boğuşup bomboş kalan kucaklarda Yanan sevda közü varmış bunu bana sen öğrettin. Gecenin tam ortasında uykusunu bölenlerin Uyanıp kan ter içinde yaşıyorken ölenlerin. Derdini içine atıp kahkahayla gülenlerin Kan ağlayan gözü varmış bunu bana sen öğrettin. Birikiyor cümlelerin arasında bütün sırlar Yarım olsa ne çı

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
41 
 Mikado'nun Çöpleri  (Ömür İsfendiyaroğlu)

Melih Cevdet Anday'ın yazdığı Timuçin Esen ve Devin Özgür Çınar'ın sahneye koyduğu "Mikado'nun Çöpleri " üzerine naçizane bir deneme
42 
 Şiirdeki Matematik ve Gelişi Güzel Paragraflar  (Haşim Gökçek)

Kendini bulamamış bir kalabalık gibi ortada dolaşıyordu.
43 
 Kitaplarımı Basacak Yayınevi Arıyorum  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

Sayın Yetkili,Basılı ve basılı olmayan eserlerimden dilediğinizi basmak istemeniz durumunda telif ücreti talep etmeden kabul edebilirim. Sadece 15-20 kitap verirseniz sevinirim.Benim ve eserlerim hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz bunu internet üzerinden yapabilirsiniz.
44 
 Trabzon Liseli Simalar ve Trabzon Lisesi'nden Hatıralar  (M.NİHAT MALKOÇ)

ster şiir, ister makale, isterse deneme olsun; Trabzon üzerine her ne yazılsa ilk fırsatta onu temin eder, büyük bir özenle ve dikkatle okurum. Onun içindir ki şahsî kütüphanemin en zengin raflarından biri de Trabzon üzerine yazılan eserlerin olduğu bölümdür. Zira bu şehir üzerine yazılan her şey beni heyecanlandırır. Şayet bu yazılanlar kitap boyutundaysa heyecanım artar, adeta ikiye katlanır. Bunu sakın mikro milliyetçilik olarak görmeyin. Bu benim doğup büyüdüğüm şehirle olan samimi ünsiyetimden kaynaklanıyor. Bu durum, şehirle ruh dünyam arasında kurduğum köprülerin sağlamlığındandır. Okuduğum her eser bu köprüye çelikten bir ayak olarak, onu muhkemleştiriyor.
45 
 Masumiyet Müzesi ve Orhan Pamuk  (Hakan Yozcu)

“Masumiyet Müzesi” ise tamamen farklı bir şekilde kaleme alınmış. Gayet açık, sade, anlaşılır ve konuşma dili kullanılmış. Cümleler kısa ve net… Okurken okuyucu hiç sıkılmıyor. Anlatılmak istenileni bir çırpıda anlıyor… Birinci tekil ağızdan anlatılan romanın son bölümünde anlatıcı, yerini yazara bırakmış. Roman sonunda, anlıyoruz ki, baştan sona kadar, roman kahramanı başından geçen olayları, yaşadıklarını, hissettiklerini yazara anlatıyor. Yazar da uzun bir araştırmadan sonra romana hayat veriyor. Ve olayları ardı ardına sıralayarak kahramanının ağzından anlatıyor. Yer yer geriye dönüklerle veriliyor olaylar…
46 
 Öfkeli Mektuplar - 17  (Veysel Menekşe)

İ. Özel.. Şimdiye dek. Hangi Müslüman Alim ve Aydınlarını.. Düşünür ve Bilgelerini.. Edib ve Şairlerini.. Referans almış ve Refere etmiştir bizlere. Söyler misiniz.? Lütfen.!
47 
 Ka, Kar ve Kars  (Hulki Can)

Etik bir ilke olarak, eğer bir roman hayal ürünü bir takım olayları sanki gerçekmiş gibi anlatıyorsa bu tür romanların başına “burada anlatılan olaylar ve kişiler tamamen hayal ürünü olup gerçekle hiçbir ilgisi yoktur” gibisinden uyarılar konur. Böyle bir uyarı konulduğu halde yine de okur bu hayallerin arkasındaki gerçeği görmeye çalışır veya buna rağmen yazılanları gerçekmiş gibi de kabul edebilir. “Kar”da böyle bir uyarı yapılmadığı gibi, tam tersi, romanın ilk sayfasına konmuş alıntılar sanki bu olayların gerçekten Kars’ta yaşanmış olduğuna dair bir kanının doğmasına yol açıyor:
48 
 Eleştiri mi Özeleştiri mi?  (Ömer Akşahan)

Bugün yaygın tartışmalardan biri de, özellikle internetin yaygınlaşmasıyla başlayan edebiyat kirliliğidir.
49 
 Yusuf Ziya Ortaç'ın Nüktedanlığı  (M.NİHAT MALKOÇ)

Hecenin beş şâirinden biri olan Yusuf Ziya Ortaç, ömrü boyunca ortaya koyduğu eserlerle ve saygın kişiliğiyle Türk edebiyatına damgasını vurmuştur. Millî veznimiz olan heceyi ustalıkla kullanmıştır. Fakat şiirlerinde derinlik yoktur. Halit Fahri Ozansoy’un yayınladığı “Kehkeşan” adlı derginin düzenlediği yarışmada, şiirinin birinci olması Yusuf Ziya’yı edebiyat sahasına yöneltir. Halit Fahri’nin kendisine hediye olarak verdiği ipek kravatın kendisini şiire bağladığını söylemiştir. Henüz yirmi yaşındayken “Binnaz” adlı üç perdelik manzum bir piyes yazar. Oyun Darü’l-Bedayi’de oynanarak geniş kitlelerce beğenilir. Bu onun şöhret basamaklarına ilk tırmanışıdır.
50 
 Karayı Seçen Köşe Yazıyor  (Cahit KILIÇ)

Yazarlar ve Yapıtları seçtiğime bakmayınız. Yazamayan yazarlardır konumuz... Sadece haber sitelerindeki köşelerde değil, edebiyat sitelerinde de boy boy, çeşit çeşit arz-ı endam ediyor bunlar...
51 
 Nezihe Ecevit ve İzedebiyat...  (Necat Dilaver)

Olabildiğince edebi, olabildiğince eşit, olabildiğince özgür olan bu site yine de bu ülkede, bu şartlarda, bu okumamışlıkta olabilirliklerin en olabiliri... Sanıyorum Türkiye'de tek ve tüm olanaksızlıklara rağmen hayatına devam ediyor... Başka bir sitede yazdığım bir eleştiri yazısı sansüre uğradı, yayınlanmadı ama bu sitede asla böyle bir şey olmadı.... Nezihe Ecevit gibi iyi yazarlar devam etmeli...
52 
 Tartaros Paradigması>> Ücretsiz E - Kitap: Hulki Can Duru  (Vildan Sevil)

HCD, insanlık sorunsalını, ölümü, yaşamı, küresel düzenin şeytani ruhsal artalanını irdelemeyi, paradigmaları kırmayı deniyor ve bunu yaparken biraz, belki de bir hayli bilim ve din dışına çıkarak ruhlar, melekler, cinler, UFO’lar, ölüm sonrası, günlerin sonu, dünyanın sonu gibi soyut, mistik, paranormal öğelerden ve Kutsal Kitap (Tevrat ve İncil) eskatolojisinden söz ediyor ve dünyevi paradigmaları kırmak için bu eskatolojiyi kullanmaya çalışıyor.
53 
 Siegfried Lenz - Almanca Dersi ve Edebiyat Hakkında Subjektif Düşünceler  (Mustafa Mert)

Az okuyan bir milletiz, deyip kesip atmalı mı? Yoksa bunun nedenleri üzerinde kafa yormalı mı? En çok okunan basılı eserler gazeteler. Herhangi bir günlük gazeteyi alın, Edebiyat, Resim, Tiyatro, Müzik veya herhangi bir sanat dalında yazılmış kaç tane yazı bulabilirsiniz?
54 
 Her İkisi de Bir Şairin Asil Yüreğine Sahiptiler  (Emine Pişiren)

Savaşın izleri kolay mı geçti sanıyoruz? Binlerce ocak tütmez, binlerce yuva dağılmış, Anadolu’nun her yanı dağılmış, yağma edilmişken hele, hele ki kara kışlarda açlık ve sefaletin kamçıladığı bir de şehitlerin yanına nice insanımızın da öldüğünü varsayarsak, Anadolu ağlamaz mı? Ağıt yakmaz mı geride kalanlar.
55 
 Şiirin Gördüğü Manzara  (mehmet taştan)

Şiir yazmak, kelimelerle oyun oynamak değildir. Hele hele, dilin mimarisini, melodisini bozarak varılacak bir menzil hiç değildir. Tıpkı Stephen King'in dediği gibi "toprak altında duran bir fosili, bir gerçekliği, bir yaşanmışlığı bulup ortaya çıkarmaktır." Herkesin görüp, yaşadığını, hissettiğini herkesi hayran bırakacak bir lisanla yeniden deşifre edebilme sanatıdır şiir. Yani şiir ihdas edilmez; var olanın ama bakir kalanın içinden her seferinde farklı bir duyuşla yeniden çıkarılır.
56 
 Tılsım-ı Kudret Eleştirisi  (Levent Ölçer)

Uğultuların arasında bir ses duydum, Öte diyardan bir haykırış. Araladım bin zincirli kapıyı ardına dek, Korkuyla kavrulan birini buldum. Kıl gibi ince bir ipin üzerinde yürüdüm, Kanım yere damlarken insan tohumlarını gördüm. Bedenim alevin korudur, yalanın özü, Ateşten toprağa, hiçlikten varlığa döndüm.
57 
 Mağaranın Kamburu Kitaplığıma Geldi... Hoşgeldi, Safalar Getirdi...  (Vildan Sevil)

Mağara’nın Kamburu, felsefeyle uğraşan, yoğrulan yazarını doğruluyor. Felsefenin tüm konuları diyaloglarla tartışılıyor. Yaşamımızda, iç dünyamızda bizi zorlayan, yönlendiren her içgüdüye, dürtüye, soruya erdemin merceği tutulmaya çalışılmış. Kadim etik değerlerin güncellemesi yapılmak istenmiş.
58 
 Tokat"tan Gür Bir Ses: Kümbet Dergisi  (M.NİHAT MALKOÇ)

Dergiler kültür, sanat ve edebiyat hayatımıza renk katarlar. Her ay onları büyük bir heyecanla bekleriz. ‘Acaba bu ay kimler ne yazacak’ diye merak ederiz. Onun içindir ki ayın son günleri hiç geçmez. Her ayın ilk günleri benim en mutlu günlerimdir. Çünkü o günlerde posta kutum henüz mürekkep kokusu üzerinden gitmemiş dergilerle dolar.
59 
 Neredesin Necati?  (Hakan Yozcu)

Oyun sonrası konuştuğumuz yönetmen Sami Yakar, oyun için şunları söyledi: “ Geçen yıl “Papaz Kaçtı” oyunumuzla büyük beğeni ve takdir topladık. Bu, bizi daha iyi oyunlar çıkarmamız için kamçıladı. Amacımız, seyircimizle sanatın güzelliğini paylaşmak, onlarla bir gönül köprüsü kurabilmekti. Bir süreliğine de olsa onları, hayatın günlük sıkıntılarından uzak tutmak istedik
60 
 Şairciklere Şaireciklere Birinci Ders...  (Yavuz Nufel)

Abdülhak Hamit Victor Hugo hayranıdır... Yahya Kemal Beyatlı Fransız Nerval’e olan hayranlığını gizlemez... eselerinde Nerval etkisi açıkça görülür....

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14  Sonraki Sayfa
son eklenenler
"Kadirli Bohçası" Üzerine
Hakan Yozcu
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Yılmaz Özdil; 2. 500 Tl
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Kadirlili Şair Mehmet Yozcu’nun Şiirleri
Hakan Yozcu
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Edebiyat Parçalanmaz
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Tanklar Kabeye Dayanmadan
YUSUF ALPASLAN ÖZDEMİR
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Memet Fuat
YUSUF ALPASLAN ÖZDEMİR
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Talip Güvel Anısına Şiirler
Hakan Yozcu
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Kaval
Bay Nida
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Şiir ve Estetik
Bayram Kaya
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Matrix ve Felsefe
Derya Erdem
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © , 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.