..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Sorularla dolu bir kitap... hiçbir zaman eksiksiz olamaz. -Robert Hamilton
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazarlar ve Yapıtlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Sevgilim
Fatma Erdogan
Şiir > Bireysel

Sanırım saçlarım hep uzun olacak Sen dönene kadar Sonbahar,kış, yaz Mevsimler geçiyor Zaman daralıyor Vaktimiz çok az. Sevgilim, isterim ki Geçmesin İçimdeki beklemenin verdiği o haz...

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
161 
 Bir Beyefendi Şair: Halit Macit  (M.Nihat MALKOÇ)

Trabzon’un değerleri ve değerlileri saymakla bitmez. Bu değerlerden ve değerlilerden biri de İnşaat Mühendisi-Şair Halit Macit Beyefendi’dir. Bu ‘beyefendi’ ifadesini özellikle kullanıyorum. Çünkü onun en belirgin vasıflarından biri de beyefendiliğidir. Onunla tanışıp konuşanların ilk izlenimi bu özelliğine dairdir. Halit Macit Ağabeyi 18 yıldan beri tanırım. Karadeniz Yazarlar Birliği’nin kuruluş aşamalarında kendisiyle tanışmıştım. Tabii ki ben o zamanlar yirmisinde bir delikanlıydım. O da ellilerindeydi. Halit Macit, Trabzon’da doğmuş ve bu şehirde yetişmiş bir hizmet eri, bir idareci ve bir söz üstadıdır. 1939 yılında Trabzon Merkez Yeşilova Köyü’nde doğan Macit, 1959-60’da Erkek Sanat Enstitüsü’nü, 1964-65’de Tekniker Okulu’nu, 1969-70’de Yüksek Tekniker Okulu’nu ve 1991–92 döneminde de Cumhuriyet Üniversitesi İnşaat Fakültesi’ni bitirmiştir. O zamanlar imkânlar bugünkü gibi geniş değildi. O, okumanın erdemine inanmış, çok zor şartlarda tahsil hayatını sürdürmüştür.
162 
 Uykuların Gizemi ve Agoraphobia (1ci Bölüm)  (Hulki Can Duru)

Hokkabazlar, sel suları, mezarlıklar, horoz dedeler, adı sanı bilinmedik kuşlar, sıçrayıp ayın omuzlarına çıkan çatal dilli yılanlar, ağızlarından ovalar dolusu ateş püskürten dağ büyüklüğündeki ejderhalar, gölgeleri şehirleri kaplayan devasa testiler ve tıpkı insan gibi hıçkıra hıçkıra ta dünyanın öteki ucundan yuvarlanıp gelen kum taneleri ve benzer gerçeküstü imgelerle dolu büyüleyici anlatımıyla Asturias’ın “Guatemala Efsaneleri” ni çağrıştıran romanda, Jheronimus Bosch’un fantastik tablolarını andıran, masalımsı bir dünya da gözler önüne seriliyor.
163 
   (Ertuğrul ERDOĞAN)

Kafesteki Kalp’i okurken zaman zaman hüzünlenecek, zaman zamanda gülümseyeceksiniz. Kitapta Hacı Ferit Amca var ki, bakın onu nasıl kandırıyorlar. Not aldığım bölümü aynen veriyorum: “Hacı Ferit Amca çok dindardı. Torununun sinemaya gitmesine asla müsaade etmezdi. Ama olayı çözmüşlerdi bir şekilde filmin gerçek adı sayesinde.
164 
 Üstad'ından İlm-i Sima Rehberi  (kemal düz)

. hani edebiyatta para yok du! işte görülsün edebiyattan kimler nasıl para kazanıyorlar. ne şanssız, halid ziya’nın ismiyle eserleriyle kimileri romanını alıp içini dışına…
165 
 Zar Adam ve Luke Rhinehart  (Barış Ünlü)

Okuduğum iki kitap olan Zar Adam ve Zar Adamın Peşinden isimli kitaplar ve yazarı Luke Rhinehart'ı eleştirdim kendimce...
166 
 Profesör Olmak Ebu - Zer'in Kişiliğini Manipüle Etme Hakkını Verir mi?  (Muhammed CAN)

Ebu-Zer'i Tanımak ve onu anlamak
167 
 Zarif Bir Yürek: Cahit Zarifoğlu  (M.NİHAT MALKOÇ)

Şâirler yüreklerimizin tercümanıdır. Onlarla görürüz, onlarla düşünür, onlarla hayal ederiz. Bu yürek dostları olmasa nasıl ifade ederdik hislerimizi?.... Dünya onlarla güzel… Kanın ve barut kokusunun gök kubbemizi sardığı bu çağda şâirler az da olsa hayatımıza renk katıyorlar. Bize insanî hislerin ölmediğini haykırıyorlar. Katılaşan yüreklerimizi yumuşatıyorlar.
168 
 Şiir, Şair, Okur...  (Muhittin Ulupınar)

"zavallı şair... Bülbül hamûş, havz tehî, gülistan harab diye inliyordu. ne bülbül kaldı ne havz."
169 
 Mevlana'nın Aşkı  (AYSUN)

Bu kitabı Elif Şafak’ın Aşk’ından önce okumayı dilerdim.Çünkü bazı bilgilerin birbiriyle çelişmesi, farklı kaynaklardan yazılan çoğu şey sizi kitap okurken karmaşaya sürüklüyor, kitabın sihrini öldürüyor.
170 
 Bu İşte Bir 'Yanlışlık' Var  (Yeşim)

Tuna Kiremitçi 'Bu İşte Bir Yalnızlık Var' üzerine...
171 
 Bu Adamlardan Hangisi Deli?  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

Nietzsche : Derin olduğunu bilen kimse, kolay anlaşılır olmaya çalışır. Kalabalığa derin görünmekten hoşlanan kimse ise anlaşılmaz olmaya çalışır. Kalabalık dibini görmediği her şeyi derin sanır çünkü.
172 
 „Son Liman“(1) Yorgunu Cahit Tanyol  (ömer akşahan)

„Güzel şiirin yitmeyeceğine inanmıştım bir kez. Bir şiir kendi gücüyle yaşayamıyorsa kitaplarda isim kalabalığı olmak neye yarar diye düşünüyordum.“
173 
 Bir Ağır Yürek İşçisi: Nursev Eser Yıldırım  (Hakan Yozcu)

İzmirli Şair Sayın Nursev Eser Yıldırım bıkmadan usanmadan şiir yazan bir sanatçı. Büyük bir cesaretle ve azimle duygularını dile getiriyor. Tabii yine büyük bir cesaretle bunları bir kitapta da topladı. Şiirlerini büyük bir keyif alarak okuyorum. Zaten kendisi de kendini bir şair olarak değil “En ağır yürek işçisi” olarak görüyor. Bu da çok yüce bir düşünce bana göre.
174 
 Fareler ve İnsanlar  (AYSUN)

Sonunu bile bile okuduğunuz kitaplardan.Ve belki de defalarca seyrettiğiniz ama sonunu görünce bir dahaki sefere sonunu kapamayı düşündüğünüz bir film.Asla seyretmeyince sonun gerçekleşmeyeceğini düşündüğünüz bir film belki de.Yıllardır süregelen bir ayrımın kitabı.Zenginler ve fakirlerin,hayaller ve hayalkırıklıkların,umutların insana dönüşmüş hali ,zavallılığın en dibi.Hayata gelmenin ızdırap olduğu,bunu çekerken bile kurulan hayallerin bedelinin ödendiği bir dünya.Sevginin ölüme meydan okuyamaması.Zihin engelli iriyarı kocaman bir çocuğun ,arkadaşı ile hayatta kalma mücadelesi.Kitap sizi okuduğunuzda içinde bulunduğunuz hayat koşullarının başkaları için ne derece zorlu olduğunu, bu şartlarda bile sevginin sonsuz olabileceğini ama bunun bile hayatta kalmaya yetmeyeceğini seçimler yaptırtabileceğini en açık haliyle sizle paylaşır.
175 
 Edebiyatta Edep Olmazsa  (ali kaybal)

Edebiyatın ne olduğunu bilmeden edebi bir alanda edebsizce bir yol katetmek nereye kadar gidebilir ?
176 
 Ali Püsküllüoğlu ve Sözlük Çalışmaları  (M.Nihat MALKOÇ)

Daima söylerim: “Her ölüm erkendir aslında.” Hayat bütün zorluklara ve sıkıntılara rağmen yaşanmaya değerdir. Ölümü kimse sevdiklerine yakıştırmak ve yaklaştırmak istemez. Her ölüm arkasında bir enkaz bıraksa da şair ve yazarların ölümü ayrı bir yıkımdır. Çünkü onların hayran kitleleri vardır. Böyle ölümler sadece yakın akrabaları değil, ölen kişinin sahip olduğu okur kitlesini de derinden etkiler. Ölüm, bu sefer de pek çok sözlük hazırlayarak ve özgün eser vererek Türk diline hizmet eden Ali Püsküllüoğlu’nu aramızdan ayırdı. Püsküllüoğlu, bugüne kadar yirmiden fazla Türkçe sözlük yayımlamıştı.
177 
 Dönüşümün Değişimden Gelen Umudun Sönüşünde ki Işık  (Nihal Ozbek)

Eğer bir böcek olsaydım ne olurdu? Şimdi ki önemsenmemden çok beni o halde bağrına basabilecek biri olur muydu? Eline alıp gezdirebilecek, çatır çutur amansız sesler çıkarsam da beni dinleyebilecek. Sevgi her şeyi ciddi ciddi yener mi belki de şu 4 5 saatimi ayırarak okuyup bitirdiğim Kafka'nın "Dönüşüm" kitabı bunu yansıtıyor. Sevginin dönüşüme uğrayarak kişilik değiştirdiğinde kaçınılmaz ve korkulacak bir hale geldiğini...
178 
 Bir Polemik!  (Osman Volkan Şahin)

Polemikçi olmak ya da olmamak: Edebiyatı savunmak ya da savunmamak!
179 
 Ömer Güner"in "Düşler ve Düşünceler"i  (M.Nihat MALKOÇ)

Trabzon’un en köklü ve donanımlı gazeteci ve yazarlarından biridir Ömer Güner… Güner’in Trabzon basın tarihindeki yeri ve önemi herkes tarafından takdir edilir. 1925 yılında Trabzon’da doğan Güner, 83 yıldan beri Trabzon’un meselelerine tercümanlık ediyor. 1976 yılından beri emekli hayatı yaşayan Güner, hiçbir zaman dünyadan elini ayağını çekmemiştir; daima hayatın içinde olmuştur. Trabzon’un son yarım yüzyılını onun kaleminden okuduk. Gazeteciliğe 1961 yılında Trabzon’da yayımlanan “Ses” gazetesinde başlayan Ömer Güner, 1962’den sonra aralıksız olarak Cumhuriyet gazetesinin Trabzon muhabirliğini yaptı. Bu görevinin yanında Trabzon’da yayınlanan pek çok dergi ve gazetede kalem oynattı. Uzun zamandan beri hasta olmasına rağmen Karadeniz gazetesindeki yazılarına devam etmektedir.
180 
 40 Yıllık Sır  (AYSUN)

OĞUZ ATAY 'ın TUTUNAMAYANLAR romanı hakkında

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14  Sonraki Sayfa
son eklenenler
"Kadirli Bohçası" Üzerine
Hakan Yozcu
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Yılmaz Özdil; 2. 500 Tl
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Kadirlili Şair Mehmet Yozcu’nun Şiirleri
Hakan Yozcu
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Edebiyat Parçalanmaz
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Tanklar Kabeye Dayanmadan
YUSUF ALPASLAN ÖZDEMİR
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Memet Fuat
YUSUF ALPASLAN ÖZDEMİR
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Talip Güvel Anısına Şiirler
Hakan Yozcu
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Kaval
Bay Nida
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Şiir ve Estetik
Bayram Kaya
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Matrix ve Felsefe
Derya Erdem
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © , 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.