..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Kürtaj sadece kendileri bir zamanlar doğmuş insanlar tarafından savunuluyor. -Ronald Reagen
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Toplum ve Birey
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Bana Bir Şiir Yazar Mısın
Mehmet Ali Karaca
Şiir > Aşk ve Romantizm

BANA BİR ŞİİR YAZAR MISIN BANA BİR ŞİİR YAZAR MISIN İÇİNDE BİRAZ BEN OLSUN ÇOKCA SEN OLSUN GÖZLERİN OLSUN İLLAKİ BANA BİR ŞİİR YAZAR MISIN MUTLU İNSANLAR OLSUN KELEBEKLER UÇUŞSUN İÇLERİNDE BİRBİRLERİNİ SEVSİNLER İLLAKİ BANA BİR ŞİİR YAZAR MISIN ÖMRÜMÜN ÖMRÜNE YAZILDIĞI GÖNLÜNDE BENDEN BAŞKASININ OLMADIĞI AMA AŞK OLSUN İÇİNDE İLLAKİ

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey
81 
 Ne Vatanmış!  (Utku KOÇAK)

İnsanlar onun gibi doğmadı Aynı ırktan olmadı diye, birbirini öldürdü... Bir dilim ekmeğin ötesinde Açgözlerini doyuramadı Değil ekmeği, kırıntısını bile paylaşamadı! Savaşlar tek kişi içindi Bir kişi tüm insanlıkla savaştı! İnsanlar? Birlik olabilmek için kendine hep bir düşman aradı! Kan hiç durmadı!
82 
 Deprem Gerçeği  (Ahmet GÜNAY)

Deprem Gerçeği: tedbir alınması için Nasıl düşünülmeli ...
83 
 Tanrı Dedi ki Bana  (osman demircan)

parçaladım yüreğimi köpeklere attım. salyadan sevgiler aktı duygularıma. ve dedim ki tanrıya suç senin onları insan diye çıkardım karşıma. ve ben kulların arasında bir ayrım yapmadım ondan sonra. yine dedim ki tanrıya: senin de suçun yok, insanlarla köpekleri birbirine benzettin. tanrı da dedi ki bana: yarattıklarım arasından insan iti kendi kişisel hayatının uyuzluğunu insanlığa ve bana mal etmeye çalışır, bir kemiktir dünya bunu unutma. sen insan kal mutlaka.
84 
 Tecavüz Meşru! - Mudur?  (Vildan Sevil)

İzedebiyata yeni üye oldum. Amacım, engellerle karşılaşıp yazılı basında ses duyuramayan sanat ve düşünce insanlarını tanımak, okumaktı. Gerekirse yorumlar yazarak yalnızlıklarını paylaşabilir, sevgiyi, saygıyı en çok hak etmiş böyle bir emeğe desteğimi sunarım belki, diyordum. Çünkü politik ve ekonomik ortamın egemenleri, kendi “Hık deyicileri”nden başka seslere artık hiç dayanamaz hale gelmişti, bu sesleri boğmak için her yolu dener olmuştu. Yıllardır çok okur, az yazar, yazdıklarımı da çöpe yollarım. Beğenmem kendi yazdıklarımı. Yazgı mı demeliyim, rastlantı mı, bilemiyorum. Selçuk Üniversitesi’nden İslam Hukuku profesörü sanıyla maruf, Orhan Çeker adlı zat, günlerce kamuoyunu meşgul eden açıklamasını yapmasaydı, ben de İzedebiyat’ta bu yazıyı yazmak zorunda kalmayacaktım belki de. Çeker şöyle buyurdu:
85 
 Sevgi Yaşamın Temeli / Dinlerin Doğayla Savaşı  (bee_bee)

Sevgisiz yaşamın bir anlamı olamayacağından söz etmiyorum. Sevgisiz yaşamın var olamayacağından söz ediyorum...bee
86 
 Dün Akşam Neredeydiniz?..  (M.NİHAT MALKOÇ)

Yeni bir yıla “Merhaba” demenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bir yıl daha mazinin bulutları arasında kaybolup gitti. Geride bıraktığımız 2009 yılında kimileri beklediklerine nail olurken, kimileri de hayal kırıklıkları yaşadı. İlk gününü yaşamakta olduğumuz 2010 yılı başlanmamış, tertemiz bir sayfa olarak önümüzde duruyor. Bu temiz sayfayı hayırlarla veya şerlerle doldurmak bizlerin elindedir. Cüzi irademizle yol haritamızı çizip öylece geleceğe yol alacağız. Önümüze engeller çıkacak, çok defa da şeytan musallat olacak bize. Fakat nefsi semirten ve ona daima şer fısıldayan şeytanı inancımızla alt edeceğiz. Hakk’ın ve hakikatin yolunda gideceğiz. Çünkü her geçen gün büyük hesap gününe daha çok yaklaşıyoruz.
87 
 Eleştirinin Eleştirisi - 6  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

-Yaşlanmak isteriz.ama yaşlılıktan korkarız; bu hayatı ne kadar sevip, ölümden nasıl kaçmak istediğimizi gösterir. -Belaların en korkuncu sayılan ölüm,bizim için bir hiçtir:Biz var oldukça o yoktur,o varken de artık biz yoğuz,bunun sonucu olarak da o ne dirileri,ne ölüleri ilgilendirir.Çünkü birincilerin olduğu yerde o yoktur,ikincilerin de artık kendileri yoktur.
88 
 Önyargılar Safsatası  (Elşen Hudiyev)

İnsanın bu kadar safsata arasından doğru şeyi seçmek için biraz durup düşünmesi gereklidir. Çünkü bilgi kirliliği o kadar büyümüş ki, neye inanmak gerekir, kime inanmalıyız belli değil. Ne var ki, hala düşünen bir beyine sahip olduğumuz için insan diye isimlendiriliyorsak, bunun hakkını vermemiz gerekir. Ne yaptığımızı ve niye yaptığımızı düşünmeliyiz.
89 
 Temenniler Yeter mi?  (Eralp Elli)

Sadece temenni etmek yetmiyor bu dünyadaki kötülükleri yok etmeye
90 
 Ey Leyl Bırakma Bizi!..  (Semra Arslan)

....Leyl nerdesin tut elimizden bırakma, Leyl bırakma bizi incinsen de sussanda unutma..
91 
 Cezaevine Gündoğdu  (Hakan Yozcu)

Onlar kader mahkumları. Onlar bir şekilde ceazevine giren ve tutuklulukları boyunca toplumdan soyutlanmış; dışarıya hasret, güne hasret, dosta, arkadaşa, yarenliğe hasret, bir merhabaya hasret, ötekileştirilmiş mahkumlar.
92 
 Durmak Yok Yola Devam  (osman demircan)

Ey kader kudurmuş köpek gibi neden peşimdesin. Hayat beni bir deri bir kemik yaptığı için mi? Bazen güzel yüzlü bir kız olarak çıkarsın karşıma. Senin yüzüne aldanmam, sonuçta itsin. Bazen bir çocuk masumiyetindesin. Ağlar gözlere inanmam, kimse göründüğü kadar masum değildir bilirim ey kader. Bazen cillop gibi bir araba gibi çıkarsın karşıma. İçindekiler iki sevgilidir. Aşklarındaki slogan bellidir: Durmak yok yola devam. Ezer geçersin beni ey kader, aşıkların şen kahkahalarıyla. Bu kadar arsız ve yılışıksın. Yakamdan hiç çıkmayan kirsin.
93 
  yarın Ne Olacağını Kim Biliyor?  (Hakan Yozcu)

Önemli olan insanın ne olduğunu ve nereden geldiğini bilmesi. Nankör olmaması… Unutmamalı ki dağın zirvesine ulaşmak için eteklerden yukarı doğru yürümek ve tırmanmak gerek. Eğer bunu başaramazsan zirveye ulaşamazsın. Zirveye ulaşmak da önemli değil. Önemli olan orada nasıl kalabileceğini ve ne yapacağını bilmendir. Bunu bilmediğin an, aşağıya düşmek çok da zor değil…
94 
 Gençleri Neden Sevemiyorum?  (Hulki Can Duru)

Bana kalırsa Marx ve Darwin çuvalladı gibime geliyor, çünkü yeni yetişen kuşaklarda sağlıklı bir evrim yok, gelişme yok, tekamül yok. Tam tersi bozulma, çürüme ve kokuşma var… (Bu durumda Freud haklı çıkıyor) En çok kime acıyorum biliyor musunuz? Bunların anne ve babalarına… Çünkü modern psikoloji ana babayı suçlamayı kendine en kolay yol olarak ilke edinmiş.
95 
 Ez Dinalîm…  (Şevket Başıbüyük)

Ez dinalîm… Oy oy dinalim.. Dinalîm’in ne olduğunu bilir misiniz? Aslında yalnız hastalıkta değil, derdi olan herkes dinale/inler, anlatabiliyor muyum?
96 
 Konuşulanlar Gerçek mi?  (Ömer Faruk Özalp)

konuşulanlar Gerçek Mi?
97 
 Bir Ağacın Gölgesinde!..  (Deniz Ak)

....Danışmak, yol bilmek Dünya'nın kanunudur, zincirin devamı için bir öncesine uyulur!.. Şayet bizler de çok hasar almadan birer hayat istiyor isek gölgeleri takip etmeliyiz, gölgelerin üzerimizdeki hakları için, yani bizim için!.. Ben içimde ve dışımda hep bunu savunurum, ve size de tavsiye ederim, şayet huzurlu ve mutlu bir ömür sürmek istiyorsanız!.. selam ve dua ile!.. yolcu.
98 
 Ev Bir Okuldur; Eğitim, Oradan Başlar!.  (M.Nazım Güler)

Anneler, babalar! Çocuğunuza sahip çıkın ve sorumluluklarını lütfen üstlenin! Unutmayalım ki, başkalarının, çocuklara karşı görev ve sorumlulukları, siz, onların ailelerinden sonra gelir. Elbette ki, madde bağımlısı ve sokak çocukları da, tüm kurum, kuruluş ve toplum katmanlarını ilgilendiren ciddi ve çetrefilli bir sorundur. Sorun, özü itibariyle toplumsaldır ve her alanda var olan ihmal ve ilgisizliğin, bu toplumsal problemin oluşmasında, gelişmesinde ve büyümesinde mutlaka etkisi ve katkısı olmuştur.
99 
 Taşımak…  (David Durak ARSLAN)

Yoktur okulu, dersi, sınavı, notu, notası, diploması. İçinizde mevcut sırrı mayası.
100 
 Şair Osman, Öküzü Kadıköyde Sanat Yapar, Köylü Murat İse Öküzü Bağdat Caddesinden Aşağı Salar  (osman demircan)

Köylü Murat 'öküz' der suç olur, şair Osman 'öküz' der sanat olur. Peki neden? Çünkü şair Osman, öküzü Kadıköy'de sanat yapar, köylü Murat ise öküzü Bağdat Caddesi'nden aşağı salar. Aradaki fark budur. Bu bir ayrıcalık değil aslında. Ayrıcalıklardan oldum olası nefret ederim. Farklar, renklilik içindir, ayrıcalık için değil. Ben de bu farkıma istinaden öküzlü bir yazı yazmaya karar verdim. Umarım öküzler kızıp, bana samanlıkta iğne aratmaz.

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Futbolun İlahları
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Toplum ve Birey
Tavan Yapan Egolara Malzeme
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Toplum ve Birey
Yeni Zelanda ve Cami Saldırısı
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Toplum ve Birey
Ezan-ı Muhammedi ve Islık
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Toplum ve Birey
Ağır Bedeller Ödenir
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Toplum ve Birey
Mersi'lerden Kaç Demet
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Toplum ve Birey
Değişik Söylemler
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Toplum ve Birey
Hrant Dink Anısına Birkaç Söz
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Toplum ve Birey
Ah Be Gözlerim
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Toplum ve Birey
Yersen Revani Yemezsen Tulumba
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Toplum ve Birey
Bir Yazı Çalışması
Bayram Kaya
Eleştiri > Toplum ve Birey

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © , 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.