..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Aşk eski bir masaldır ama her zaman yepyenidir. -Heine
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - Emine Pişiren
Emine Pişiren - Her şeye rağmen yaşamak güzel
Site İçi Arama:


İnceleme
  Benim Adım Ata Değil!.. (Emine Pişiren) 17 Temmuz 2008 Tarihe Yön Verenler 

"...Göz ucumla baktığımda bazı insanlar yürümekteydi. Yüreğim incindi! Hüzün sol yanımı bir vida gibi burktu, kıvırdı. Bazı değerlerimizi unutmanın verdiği bir kırgınlık da yaşadım. O an milli duygularım öylesi kabarmıştı ki, ağlamamı zor bastırdım. Boğazımda duygularım boğum boğum oldu..."

  Bence Dekolte Bir Rekabettir (Emine Pişiren) 15 Kasım 2008 Estetik Biçimler 

'...Kadınlar dekoltelerinin iki erkek elinin rahatça girebileceği şekilde olmasını istemektedirler. Çünkü ancak o zaman erkekler kendilerine daha çok şey verebilirler.'

  Osho Yaşadığı Zaman Demiş ki... (Emine Pişiren) 9 Ocak 2009 Yazarlar ve Yapıtlar 

Bir akşam vaktiydi. Dostumla söyleşi içindeydik. Az sonra gün İda'nın batısından süzülecekti. Uzak Doğu felsefesiyle çok yakından alakalı dostum, gözlerimin içine bakıp "Osho'yu tanıdın mı?" diye sordu. Yutkundum önce. Belleğimde evirdim, çevirdim, Osho hakkında bir bilgi belleğimin arşivine atmamıştım. Dostuma gülümsedim. "Osho'yu sen tanıdın galiba, onu anlatır mısın bana, nasıl biriydi?" diye sordum.

  Bilinçaltı Şaka Kaldırmaz (Emine Pişiren) 26 Ocak 2009 Sanat ve Sanatçılar 

İçerde düze çıkamadık, şimdi de dışarı mı taşırıyoruz. Geçmişimizi, geleceğimizi ve eteğimizde olmayan taşlarımızı, onun bunun kafasına atmanın ne manası var?

  Yavaşça Ölmek İstemiyorum (Emine Pişiren) 17 Mayıs 2009 Sağlık 

Dis macunlarinin temel maddesi FLUORID, aslinda ilac endustrisi tarafindan da kullanilan bir tur sakinlestirici etkin maddesi... Fluorid’le ilgili ilk deneyler Nazi Almanya’sinda yapiliyor... Nazi bilim adamlari, icme suyuna karistirdiklari fluoridle cesitli deneyler yapiyorlar ve fluoridin beynin bazi bolgelerini uyusturdugunu; kisilerin direnme, dayanma gucunu kirdigini saptiyorlar... Bu bulus, Nazi toplama kamplarinda kullaniliyor. Icme sularina fluorid karıstırılarak, toplama kamplarindaki kisiler, sakinlestiriliyor, uyusturuluyor ve uyumlu kisilikler haline getiriliyor.

  Bedeli Çanakkale'de Altın Olarak Ödenecektir!.. (Emine Pişiren) 18 Mart 2012 Tarihe Yön Verenler 

“ Bana bak oğlum! Ben askerin ayağına postal sırtına kaput alacak parayı bulamıyorum. Sen otomobil lastiğinden bahsediyorsun. Haydi yürü git, insanı günaha sokma para mara yok!…"

  Konfüçyüs'ün Hayatı ve Dünyadaki Beş Ağır Suç (Emine Pişiren) 7 Eylül 2009 Yazarlar ve Yapıtlar 

Konfüçyüs, Hükümdar’ın isteği üzerine bir süre için şehrin yönetiminde olmayı kabul etti. Yedi gün izledi. Yedinci gün yüksek memur Sao-Çengi idam ettirdi, cesedin üç gün açıkta kalmasını emretti. Öğrencileri çok şaşırdılar, yanına gittiler, sordular:

  Biz Neden Anlayışsız Olalım Ki? - 1 - (Emine Pişiren) 1 Şubat 2010 Toplumbilim 

“Sınıfımızda Afrikalı bir zenci arkadaşımız vardı. Ona sormuştuk. Hiç insan eti yediniz mi, diye. Bize anneannesinin başparmağını yediğini söyledi. İğrenerek sorduk. Neden yediniz, tıp okuyor ve aydın bir insansın sen? Diye sorduğumuzda, bize ilginç bir yanıt vermişti. Bu kendi kültür fanuslarında atadan beri gelen inançlarıymış. Eğer ölen bir yakınının, herhangi bir organını yerlerse, onun ruhunu bedeninde taşıyacak, onla bütünleşecekmiş. Çünkü bu ona duyduğu saygıyı/ değeri gösteriyormuş Bir nevi dinsel ibadetleriymiş. Töreleri bunu emrediyormuş.”

  Biz Neden Anlayışsız Olalım Ki? - 2 - (Emine Pişiren) 1 Şubat 2010 Toplumbilim 

“ Hayır, korkmuyorum. Evet, yaşım 72 ve ben siz Türkler gibi göğsüme “kefen parası” koyup “ya ölürsem” düşüncesi ile yarınları yaşamıyorum. Göğsüme “seyahat parası” koyarak, yaşlanınca dünyayı dolaşacağım, düşüncesi ile “ölüm yerine yaşama umudu” biriktiriyorum. Ecel elbet bir gün nasıl olsa, nerde olursa beni bulacaktır. Günü ve zamanı hoş geçirmek gerekiyor.”

  Nasılsın Görüşmeyeli? (Emine Pişiren) 19 Haziran 2010 Söyleşi 

Nasılsın canım? -Berbat! -Aa, neden berbatsın? -İflas ettim... -Çok kötü!..Üzüldüm... -Nasıl mı? Hayatı çok seviyorum, ama hayat beni sevmekten vazgeçti. -Aaa, bu ne demek oluyor şimdi? -Duymadın değil mi? -Neyi?

  Tarihteki İlk Kadın Şair Sappho (Emine Pişiren) 15 Ağustos 2010 Yazarlar ve Yapıtlar 

Kadın Şair Sappho, espri yeteneğini yer yer dizelerinin arasında okura hissettirirken evrensel özellik taşıyan aforizmalara da şiirlerinde yer vermiştir. Aşağıdaki mini dizeleri okuduktan sonra düşüncem şu olmuştu; doğunun felsefe babası Cibran ve asi Şairi Hayyam sanki kadın şairden esin almıştı.

  Beni Öldüremezsiniz, Çünkü Ben Bir At Sineğiyim... (Emine Pişiren) 16 Ağustos 2010 Yazarlar ve Yapıtlar 

Ve öldüğünde onu sevenler ağladı. Hala da içi sızlar dizelerine gözü değerse insanın. Lakin biri var ki Dünya Edebiyatının önemli bir kalemi, adı Pablo Neruda da ağladı gönül dostunun ardından. Şiiriyle adeta yas tuttu:

  Gerçekten O Köy Bizim Köyümüz Mü? (Emine Pişiren) 30 Ağustos 2010 Tarihe Yön Verenler 

Türkiye ile uzaktan yakından hiçbir alakası olmayan bu "...Türk Köyünün hikayesi de oldukça ilginç geldi bana: Bundan 324 yıl önce 2. Viyana Kuşatması sonrası yaralı bir Yeniçeri askerini ölmek üzereyken buradaki halk tarafından tedavi edilip bakılıyor. Bir süre sonra burada yaşayan bir İtalyan kızla evlenen Yeniçeri..."

  Asla Başın Öne Eğilmesin!.. (Emine Pişiren) 25 Nisan 2011 Ruhbilim 

"Yolda yürürken başını önüne eğeceksin, kaşlarını çatacaksın, sağa sola bakmayacaksın, bir erkek gördüğünde kaşlarınızı çatacaksın, gülümsemek yok, sağda solda oyalanmadan doğruca eve geleceksiniz vs. vs"

  Hayat Ateş Üstünde Yol Almaktır. - Birinci Bölümü - (Emine Pişiren) 25 Haziran 2011 Söyleşi 

Yaşlı bilge kırlaşmış top şeklinde kesilmiş sakalını sıvazlamış; bir süre kendisini dinlemek için toplanmış kalabalığı gözleriyle süzmüş. Anlatacağı çok öyküleri, bir yaşama sığamayacak dolu dolu anılarını kısa sürede nasıl anlatsın ki?

  Hayat Ateş Üstünde Yol Almaktır - 3 - (Emine Pişiren) 14 Eylül 2011 Kültür Çatışmaları 

İnsan sadece belden aşağısını görüp de yargılamamalı birini. Ahlaki değerlerimizi özel yaşantımızı, tele kulak ve miko böceklerle deşifre ederek küçültmek bana göre pek sağlıklı değildir. Tarihimizde ve özellikle Osmanlı İmparatorluğunun yönetiminde etik olmayan ahlak dışı senaryoların her biri yazılsaydı, acaba bugün o yüce değerlerimize hayranlıkla bakar, sevgi besleyebilir miydik?

  Şayet Bir Kadın, Bir Erkeğe Tecavüz Ederse - 1 - (Emine Pişiren) 6 Kasım 2011 Toplumsal Olaylar 

“Romalılar, bir kadına tecavüz eden kişiyi, yumurtalıklarını iki taş arasında ezerek cezalandırırdı.”

  Tavuk Toplumlar ve Elde Edilir Bir Kadın (Emine Pişiren) 30 Temmuz 2012 Toplumsal Uçlar 

“Hiç gecikmeyeceksin Öcünü almasına “aracılık” edeceksin. Bulmak istediği ne varsa, O´na Getireceksin. Nasılsa unutmuştur mutluluğun Yüzlerdeki yansımasını. Nasılsa zincirleri vardır, Kırmak istediği. Sen sadece bir “yol” göstereceksin.”

  Şimdi Aşkı Göze Alabilir Misiniz? (Emine Pişiren) 4 Ekim 2015 Dönemler 

"Sabah bu cevabı okuyan cariye artık kararını vermiştir: Aşkını bu akşam halifeye söyleyecek. Ne olacaksa olsun artık. Ve o gün temizliği bitirdiği halde gitmeyip Halifeyi beklemeye başlar. "

  Atatürk ve Rus Lideri Lenin Dostluğu (Emine Pişiren) 5 Ocak 2016 Tarihe Yön Verenler 

Rusya’da Kızıl ordu son darbeyi indiriyor. İtilaf devletleri Polonya’dan Rusya’ya saldırı hazırlığı içindeyken Vrangel Beyaz Ordusu kuruluyor. İşte tam bu zor yılın Nisan ayında Mustafa Kemal Paşa Sovyetler yöneticilerine bir mektup gönderiyor...

  Yanan O Küçük Kız Hala Yaşıyordu (Emine Pişiren) 9 Mart 2016 Tarihe Yön Verenler 

"Kuzey Vietnam'da saklandıkları tapınağa bir Amerikan uçağından dört napalm bombası atılmıştı. Can acısıyla tapınaktan dışarı koşturan çocuklar çığlıklar atıyordu. Elbiseleri, saçları, yüzleri, minik bedenleri yanmıştı. "

  Yanan O Küçük Kız Hala Yaşıyordu (Emine Pişiren) 9 Mart 2016 Tarihe Yön Verenler 

"Kuzey Vietnam'da saklandıkları tapınağa bir Amerikan uçağından dört napalm bombası atılmıştı. Can acısıyla tapınaktan dışarı koşturan çocuklar çığlıklar atıyordu. Elbiseleri, saçları, yüzleri, minik bedenleri yanmıştı. "

  Yanan O Küçük Kız Hala Yaşıyordu (Emine Pişiren) 9 Mart 2016 Tarihe Yön Verenler 

"Kuzey Vietnam'da saklandıkları tapınağa bir Amerikan uçağından dört napalm bombası atılmıştı. Can acısıyla tapınaktan dışarı koşturan çocuklar çığlıklar atıyordu. Elbiseleri, saçları, yüzleri, minik bedenleri yanmıştı. "

  Kırk Yıl Sonra Özgür Olacaktım (Emine Pişiren) 8 Haziran 2017 Kültür Çatışmaları 

Adam yüzünde hafif acı ve kahreder bir ifade ile devam etti: -' Sonra annen bizi yarı çıplak yakalamıştı ve bana bu rezilliği, seninle evlenerek temizlemezsem beni hapislerde kırk yıl süründüreceğini söylemişti...' Biten sigarasını küllüğe bırakıp yeni bir tane yaktı ve deriiiin bir nefes çekerken kadın dayanamadı;

 

 "Haksız Eleştiri Çoğunlukla Biçim Değiştirmiş Övgüdür."-Dale Carnegie- 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Emine Pişiren, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 24.06.2019 22:48:05