..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Hiçbir şey yaşam kadar tatlı değildir. -Euripides
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - Nazmi Metin
Nazmi Metin - Nazmi Metin
Site İçi Arama:


Yazar Tanıtımı
Bir edebiyat adamının anlatımı toplumsallıktan beslenmelidir.. Yazma duruşumu besleyen toplumsal duyalılığımdır

Yazısının Özellikleri
Bırakırım akıl ve yürek konuşsun

Edebi Etkiler
Edebiyata evrensellik yükleyen bütün yazın adamları

Benzer Yazarlar
Dünya Edebiyatının temel taşı isimler-Çehov, Gorki gibi

Özgeçmiş
Nazmi METİN
Gazeteci-ressam-şair-yazar

1959 yılının 07 Nisan’ında Edirne’nin Meriç ilçesine bağlı Küçükaltıağaç köyünde doğdu.
16 yaşına kadar yazları köyde çiftçilik, kışları Uzunköprü’de kaynakçı olarak çalıştı. Okul eğitimini sürdürme inadı baba inadına toslayınca, eğitim sorununa çözüm bulmak amacıyla, baba evini terk ederek İstanbul’a gitti. Okuma inadı bu kez İstanbul koşullarına toslayınca, eğitim konusunu bildiğince sürdürme kararı alarak, bir yandan kaynakçılık, bulaşıkçılık gibi işlerde çalışırken, diğer yandan bol bol kitap okudu. Yoğun kitap okumanın yanında, resmetmeyi ve yazmayı da sürdürdü.
Bu arada, okumaya olan ilgisinin yönlendirmesiyle, öğrenci gençlik arasına girdi ve sol örgütlenme içinde yer alarak, sosyalist dünya görüşüyle tanıştı.
Ülke tarihinin en karanlık ve en kanlı günlerinin başlangıç tarihi olan, 12 Eylül 1980 darbesi gerçekleştiğinde askerdeydi. Fırsatını bulur bulmaz firar ederek Uzunköprü’ye gitti. Amacı, içinde yer aldığı örgütlenmeyi harekete geçirerek darbeye karşı mücadele etmekti. Bir ihbar üzerine yakalanarak birliğine teslim edildi. Şirinyer ve Narlıdere askeri cezaevlerinde yattı. Yirmi ay olan askerliği yirmialtı ay yapmak zorunda kaldı.
Askerlik dönüşü Uzunköprü’de kalarak, mücadele arkadaşı Ömür’le yaşamını birleştirdi.
12 Eylül korkusunun hüküm sürdüğü günlerde bir yandan, dağılan sol hareketi toparlamaya çalışırken, diğer yandan açtığı demir doğrama atölyesinde ekonomik açıdan ayakta kalma ve ailesinin geçimini sağlama uğraşı verdi.
Mücadele arkadaşlarının kişisel hayat kabuklarına çekilme kararları üzerine, mücadeleyi eşiyle sürdürme kararı alarak kitapevi kurdu. Yasal örgütlenme arayışlarında bulunarak, DSP’nin yerelde, Sosyalist Parti’nin ulusal bazda kuruluş çalışmalarına katıldı. Kısa bir süre, Sosyalist Parti’nin ilçe başkanlığı görevini yürüttü. 2000’e Doğru Haftalık Haber Dergisi Temsilciliği yaptı.
Yazma ve resmetme çabalarının yoğunlaşması üzerine, atölyeyi devrederek Ses gazetesi’ni kurdu. 4 yıl aradan sonra ağırlaşan ekonomik sorunlar nedeniyle gazeteyi kapatarak, Cumhuriyet, Sabah, Bugün gazeteleri ile Atv ve NTV televizyonlarının muhabirliklerini yürütmeye başladı. Resim atölyesi açtı ve resim çalışmalarına ağırlık verdi. İlk şiir kitabı “Sessizliğin Kuşatma Sonrası”nı yayımladı.
Bir arkadaşıyla yerel televizyon yayını başlattı. Kanal 22 adıyla yaklaşık 3 yıl yayın yapan televizyonun Haber Müdürlüğünü yürüttü. Uzunköprü’de günlük yayımlanan Adalet gazetesi ile Haftalık olarak yayımlanan Meriç gazetesi’nin, Trakya Ses Haber dergisi’nin, Edirne Kültür Sanat gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmenliklerini yaptı..
İlk resim sergisini Uzunköprü Öğretmenevinde açtı.
Uzunköprü’de resmi kurum ve kuruluşlar ile halkın desteğini sağlayarak, ücretsiz resim kursu ve çalışma mekanı olan Köprü Ressamları Atölyesi’ni, Edirne’de Portrem Resimevi’ni kurdu. Atatürk Kültür Merkezi’nde Uzunköprü Belediyesi adına Sergi Salonu düzenledi. Trakyanın yürekevleri, Gör Gözüm Uzunköprü’yü, Nisan Güzeli, Sarı, Uzunköprü, Meriç ve Ergene’de neler oldu kitaplarını yayımladı.
1997-2005 yılları arasında Trakya bölgesi ile Ankara ve İstanbul’da 48 resim sergisi gerçekleştirdi.
2003 yılında Adalet gazetesi’nden emekli oldu.
Uzunköprü’de Özgem Kitapevi’ni kurdu.
Eşiyle birlikte okullarda ve festivallerde kitap stantları açarak, kitap okumanın yaygınlaşmasına katkı yapma çabası gösterdi.
2003 yılından beri yaşamını Edirne’de, sanatsal çalışmalarını da burada kurduğu Portrem Resimevi Atölyesi’nde sürdürmektedir.
2006 yılında, Uzunköprü Ses gazetesini tekrar yayımlamaya başladı. Halen kurucusu olduğu Uzunköprü Ses gazetesi’nin sahibi ve genel yayın yönetmenidir.
Hayatının bu yoğun akışına karşın, kısa adı EKSAD olan Edirne Kültür ve Sanat Derneği’nde yer alan üyelerin ısrarlı çağrılarına –örgütlülüğe olan inacının da etkisiyle- uyarak, 14 0cak 2009 tarihinde yapılan olağanüstü kongrede dernek başkanlığına aday oldu ve oy birliğiyle başkanlığa seçildi.


Bulunduğu Yer
EdirneHayatı renk, dize ve yazı eylemleriyle dönüştürme mücadelesinin akıl ve yürek adamı 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Nazmi Metin, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 13.11.2019 17:10:36