..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İnsan özgür doğar, ama her yanı zincire vurulmuştur. -Rouesseau
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - Tuna Başar
Tuna Başar - Tuna Başar
Site İçi Arama:


Ana Sayfa
  Bir Şarkının Düşündürdükleri (Tuna) 16 Haziran 2006 Yaşam 

...şarkıyı tekrar tekrar söylerken, yalnızlığı hatırlatan yazarlar, şarkıcılar, şairler geçiyor aklımdan. Bir film sahnesinden, bir kitaba giriyorum, bir şiirden çıkıp, bir öyküde buluyorum kendimi. Olaylar, yerler, kişiler değişiyor ,fakat hissettiklerim değişmiyor...

  Aşk Çığlığı (Tuna Başar) 3 Ocak 2007 Aşk ve Romantizm 


  Burası Neresi? (Tuna Başar) 7 Temmuz 2006 Yaşam 

...burası öyle bir yer ki, gürültüler içinden karanlıklar doğuyor, karanlıklar bitmeden korkaklık boy gösteriyor. Korkaklar lider olup, inanmadıkları şeyleri inanç diye insanlara yutturmaya çalışıyorlar...

  Hayat Notları (Tuna Başar) 21 Ağustos 2006 Yaşam 

...mutlu olmak isteyen her insanın yapması gereken en önemli şey, insanlardan beklentilerini ortadan kaldırmaktır.... ...dünyanın en büyük bencilleri, kendi mutluluklarını başkalarının mutsuzlukları üzerine inşa edenlerdir...

  Aklımda Kalanlar - 1 - (Tuna Başar) 21 Mart 2009 Yaşam 

Uğrunda ölmeye değmeyen bir hayat yaşanmaya da değmez." (Malraux)

  Günlükler - 1 - / Mart 2008 (Tuna Başar) 19 Ekim 2008 Günlük Olaylar 

Bir çikolatanın nelere sebep olabileceğini çok iyi biliyorum. Bir çikolata tanesinin üzerinden bir melek hayatıma girerken, onun farkına varmadan yıllar geçirebileceğimi ve çok sonra hiç ummadığım bir zamanda o meleğin hayatıma kattığı güzellikleri görünce neler kaçırmış olduğumun pişmanlığını yaşayacağımı asla tahmin etmezdim. Ama oluyormuş, hiçbir zaman ummadığımız güzellikler de başımıza geliyormuş. Ne mutlu ki bana böylesi bir mutluluğu yaşadım.

  Günlükler - 2 - / Ağustos 2008 (Tuna Başar) 21 Mart 2009 Günlük Olaylar 

Bir aşkın ayrıntılarını saklamanın hüznü peşimi hiç bırakmadı: sinema biletleri, yemek fişleri, gidilen lokantalarda peçetelere yazılan küçük hatırlatma notları, özel tarihler, birlikte yürünen sokaklara verilen isimler, hediyeler, onun için yazılan şiirler, otobüs biletleri... Elimde kocaman bir kutuyla, şimdi, yıllar önce onun yaşadığı evde, ondan geriye kalan küçük ayrıntılar ve ölümün yaklaştığını hatırlatan saat sesiyle geçmişin izini sürüyorum.

  Not Defteri - 1 - (Tuna Başar) 18 Ekim 2008 Günlük Olaylar 

İnsan hayatında ilk defa yaşadığı ve bir daha kolay kolay yaşayamayacağını düşündüğü bir duygudan vazgeçer mi? Vazgeçmesi ahmaklık olmaz mı?

  Not Defteri - 2 - (Tuna Başar) 19 Ekim 2008 Günlük Olaylar 

Hiç farkına varmadığımız tesadüflerle dolu hayat. Biz göremiyoruz, fakat ilginç bir şekilde hayatımız belli etkileşimler üzerinden şekilleniyor. Bir film olsa hayatımız, bu filmi izleyenler yaşanan tesadüfler yüzünden filmin ne kadar ilgi çekici olduğunu fark edip, büyük bir merakla izlemeye devam ederlerdi filmi. Bu tesadüfleri bir de biz görebilsek!

  Not Defteri - 3 - (Tuna Başar) 21 Mart 2009 Günlük Olaylar 

Antik Yunan dönemi Anadolu topraklarında da yaşanmıştır ve felsefenin, edebiyatın ve tiyatronun temelleri bu topraklarda atılmıştır. Biz niçin bu toprakların değerini fark edip Homeros'u, felsefenin tohumlarını atanları, Antik Yunan tiyatrosunu kendi kültürümüze katmaya çalışmıyoruz?

  Not Defteri - 4 - (Tuna Başar) 21 Mart 2009 Günlük Olaylar 

Ben birini sevsem, o kişinin her şeyini merak ederim. Hayatındaki her şeyi... Doğduğu günden bugüne bütün yaşadıklarını... Evini, ailesini, arkadaşlarını, düşündüklerini, okuduğu kitaplardan dinlediği müziklere, her sabah uyandığı anda hissettiklerinden günün sonunda uyumak için başını yastığa koyduğu anda düşündüklerine kadar her şeyi... Ama hiç kimse beni merak etmiyor. Neler yaşadığımı, neler hissettiğimi, neleri niçin yazıya döktüğümü, şiirlerimi yazarken neler düşündüğümü... hiçbir şeyi... hiç kimse... merak etmiyor...

  Not Defteri - 5 - (Tuna Başar) 21 Mart 2009 Günlük Olaylar 

Artık yaşadıklarıma başkalarını ortak etmemeliyim. Bütün sıkıntılarımı iç dünyamda çözüp, yüzüme palyaço neşesi eklemeliyim!

  Not Defteri - 6 - (Tuna Başar) 21 Mart 2009 Günlük Olaylar 

Keşke geriye dönüp hayatımızdaki en özel olan ilkleri geri alabilsek zamandan.

  Kırıntılar 1 (Tuna Başar) 21 Mart 2009 Günlük Olaylar 

Olması gerekenlerin övünç kaynağı olarak gösterildiği bir yerde, yalan söylemeyenler elbette alkışlanır.

  Not Defteri - 7 - (Tuna Başar) 23 Mart 2009 Günlük Olaylar 

• Bu yılki Nobel Edebiyat Ödülü'nü Fransız yazar Jean-Marie Gustave le Clezio kazanmış. "Yenilikçi şiirsel macerayla ve duygusal coşkunlukla dolu, şu anki medeniyetin sahip olduğunun ötesinde bir insan sevgisini ele alan" eserler çıkardığı için ödüle layık bulunduğu açıklanmış. Clezio'nun Türkçe'ye çevrilen kitapları: "Çöl", "Göçmen Yıldızı", "Altın Balık", "Okyanus Kokusu ve Angoli Mala", "Tutanak" ve "Ourania". • Acaba Fransa'da da yazarlar, şairler ve sanatçılar tarafından "Clezio'ya Nobel ödül olarak değil, siyasi bir ücret olarak verildi!" denilerek imza kampanyası başlatılacak mı?

  Not Defteri - 8 - (Tuna Başar) 23 Mart 2009 Günlük Olaylar 

Ne yazık ki toplumumuzda anlam veremediğim bir gariplik var. Hem de çok yaygın bir şekilde. Birinin yaptığı şeyi eleştirenler çok kısa bir süre sonra aynı şeyi kendileri yapıyor ve bir de bu yaptığını savunabiliyor. Bu ne yaman çelişki böyle!

  Not Defteri - 9 - (Tuna Başar) 23 Mart 2009 Günlük Olaylar 

Sanatı halka indirmek için ucuz ya da bedava etkinlikler düzenliyorlar. Gerçek birer sanatsever olanlar da sanatın ne olduğunu bilmeyen bir sürü insan da geliyor böyle etkinliklere. Sanata, sanatçıya, estetiğe değer vermeyen kişiler, kendini sanatın kollarına bırakmak için gelen kişilerin de konsantresini bozarak sanatın değerinin anlaşılamamasına sebep oluyorlar. O nedenle sanatsal etkinlik biletleri bazı insanların gelmesini engelleyecek bir fiyat düzeyinde olmalı ki sanata ve sanatçıya değer verildiği anlaşılsın.

  Not Defteri - 10 - (Tuna Başar) 1 Nisan 2009 Günlük Olaylar 

Unutulmuş aşkların külleri savruluyor günlerime. Hatıralar birbirine giriyor. İçimde büyük bir sıkıntı oluşturup öyle uzaklaşıyorlar benden. Bir fotoğraf karesi, hiç tanımadığım bir insanın gözündeki ifade, şarkılar, şiirler ve tabii ki şu anda yaşadığım karşılıksız aşkın büyüklüğü... Her yaşadığım aşktan geriye bir sürü acı kalmış. Ya da her aşk acıtmış aslında zayıf yüreğimi. Şimdi yinelenme zamanı... İçimdeki sıkıntı bunun göstergesi.

  Not Defteri - 11 - (Tuna Başar) 1 Nisan 2009 Günlük Olaylar 

Şiirle ilgilenen insanların, özellikle de şiir yazmaya çalışan insanların, çok iyi edebiyat ve şiir bilgisinin yanında, felsefeden müziğe, resimden mitolojiye, sosyolojiden sinemaya, psikolojiden tarihe kadar çok geniş bir ilgi alanına sahip olması gerekir.

  Günlükler - 3 - / Ekim 2008 (Tuna Başar) 1 Nisan 2009 Günlük Olaylar 

İnsan hayatında ilk defa yaşadığı ve bir daha kolay kolay yaşayamayacağını düşündüğü bir duygudan vazgeçer mi? Vazgeçmesi ahmaklık olmaz mı?

 

 . : Tuna BAŞAR'dan İzmirli Gözüyle : .


  18.10.2008 11:25:14 Günlükler 

Günlükler -2- / Ağustos 2008

1 Ağustos /
3 gündür Afyonkarahisar'dayım. Buraya gelirken, yolculuk boyunca, 2 kitap (Nedim Gürsel "Sevgilim İstanbul", küçük İskender "Pop H'art") okumuş olmama rağmen, 3 gündür tek sayfa okuyamadım.

Burada yaptığım en güzel şey blog sayfamı düzenlemek oldu. Yeni yazılarımı, şiirlerimi ve hayat notlarımı ekledim (Eylülde, Dostluk, Bilinçsiz Sayıklamalar -I-, Hayat Notları X, Değinmeler 3) ve birkaç yeni alt başlık açtım (Okuma Defteri, İçebakan, Seyir Defteri, Kırıntılar)
Okuma Defteri, okuduğum kitaplar üzerine aldığım notlardan;
İçebakan, "Bensel Yazılar" alt başlığıyla kişisel yazılardan;
Kırıntılar, güncel olaylar üzerine aldığım notlardan;
Seyir Defteri de sinema yazılarından oluşacak.

4 Ağustos /
"Artistik ve ahlâki değerlere asırlar boyu bir türlü erişemedikleri için bunlar uğruna bir ömür harcamayı enayilik olarak gören ve güzelliği üretmek yerine onu para, şiddet ya da kurnazlıkla elde etmeyi fazilet sayan insanların ülkesindeki okullarda, en az rağbet gören ve pek ciddiye alınmayan bir ders de resimdi."
İhsan Oktay Anar'ın "Efrasiyâb'ın Hikâyeleri" isimli kitabını okurken altını çizdiğim bu cümle bütün gün aklımı kurcaladı durdu.  Sanattan yoksun bir eğitim anlayışıyla yetişiyor olmamızın verdiği üzüntü bir kez daha kendini belli etti.
Picasso, Van Gogh, Salvador Dali, Monet, Da Vinci, Michelangelo, Goya; Nuri İyem, Fikret Mualla, Abidin Dino, Bedri Rahmi Eyüpoğlu gibi ressamlardan bihaber insanları, özellikle de üniversite öğrencilerini görünce insanın içi nasıl da derinden sızlıyor.

 8 Ağustos /
Hayatımda, ilginç bir şekilde, 8'lerin etkisini hissediyorum. Farklı zaman dilimlerinde, farklı yerlerde, farklı şekillerde bir 8 karşıma çıkıyor ve hayatımı derinden etkiliyor.
Daha önce 8 Aralık, 8 Haziran, 8 Ekim ve 8 Mart gibi günlerde yaşadıklarım bugün de tekrar etti. Belki de bugünün 8'lere özel bir tarih olmasından ve ard arda sekizlerin dizilmesinden kaynaklanıyor bu durum.

10 Ağustos /
Hayat Notları -XI- tamamlandı.

Bir şiir olarak tasarladığım, 10 kısa bölümden oluşan metnin, hayat notlarına daha uygun olacağını düşündüm.
...
son ve ilk

nerde başlar, nerde biter bu gidişat
hep eksik kalacak
yıkıntılar arasında bu hayat
...

14 Ağustos /
Salâh Birsel'in yazar olmak istediğini söyleyen genç bir bayana verdiği cevap;
"Çok okuyacaksın, çok yazacaksın. Fransız eleştirmenlerinden Alain'in öğrencisi André Mourois'ya salık verdiği şeyi uygulayacaksın. Usta yazarların kimi yazılarını alıp, noktasına, virgülüne varınca kopya edeceksiniz."

Bu sözler bana Gus van Sant'ın "Forrester'in Peşinde" isimli filmini hatırlattı.

19 Ağustos /
Bir aşkın ayrıntılarını saklamanın hüznü peşimi hiç bırakmadı: sinema biletleri, yemek fişleri, gidilen lokantalarda peçetelere yazılan küçük hatırlatma notları, özel tarihler, birlikte yürünen sokaklara verilen isimler, hediyeler, onun için yazılan şiirler, otobüs biletleri...
Elimde kocaman bir kutuyla, şimdi, yıllar önce onun yaşadığı evde, ondan geriye kalan küçük ayrıntılar ve ölümün yaklaştığını hatırlatan saat sesiyle geçmişin izini sürüyorum.

24 Ağustos /
Bir Çin atasözü der ki, "Yazları uzun okuyun, kısa yazın."
Yıl içinde derslerimin yoğunluğu nedeniyle çok fazla okumaya zaman ayıramadığım için bu yazı okumaya, özellikle de Çağdaş Türk Edebiyatı üzerine yoğunlaşmaya ayırdım.
Yıl içinde okumayı düşünüp de okuyamadığım kitap sayısı 70'i geçmiş. Ne yazık ki yaz tatili boyunca hepsini okuyamadım. 52 kitapla yazı tamamladım.
Romandan şiire, öyküden denemeye, felsefeden resime; Orhan Pamuk'tan Tezer Özlü'ye, Enis Batur'dan küçük İskender'e, Bilge Karasu'dan Ferit Edgü'ye, Ayfer Tunç'tan Aslı Erdoğan'a, Nâzım Hikmet'ten Can Yücel'e; Sessiz Ev'den Haberci Çocuk Cinayetleri'ne, Suya Seng'den Ne Kitapsız Ne Kedisiz'e, Dört Köşeli Üçgen'den Kapak Kızı'na, Taş-Kâğıt-Makas'tan Ağda Zamanı'na kadar yoğun bir okuma döneminden sonra sıra yazmaya geldi...

27 Ağustos /
Cennet nedir ki?
Adem'le Havva için yaratılmış, sonra da yasak bir meyve yüzünden bütün insanlara mükafat olarak sunulmuş ‘aşk bahçesi'nden başka nedir ki?

29 Ağustos /
"...
zaman ki sonsuzdur
bitmemiş şiirler gibidir

bazı hüzünleri
bazı nehirleri tutup anlatmak gibidir

biz ki zamanı tırnak içine alıp yaşadık
..."

İlhan Berk

30 Ağustos /
Çok uzun zamandır aşk ve dostluk üzerine kafa yoruyordum. İki şiirsel karalama ve bir de hayat notu düşmüşüm bir kenara bu konu ile ilgili...
...

bir dostluğun değirmeninde
öğüterek kurduk aşkımızı
zamansız bir metnin satır aralarına gizledik
kaybolduk
ne zaman yakınlaşsak ruhlarımıza
aramızda hep virgül boşluğu yarattık
...

...
yorgun zamanların gece vardiyasında
kaçamak bir sigara dumanı kadar gizemli
yalnız bir yıldız gibi şehir ışıkları arasında kaybolan
yazdıkça çoğalan
bir aşk mıydı dostluk değirmeninde öğüttüğümüz
bir aşk mıydı ürkekçe yaklaştığımız
bir aşk mıydı farkında olmadan büyüttüğümüz
...

Bu iki şiirsel karalama belki bir şiire yön verebilir. 

Hayat Notu ise şöyle;
"Eğer bir gün birine aşık olacaksam, dostluk değirmeninde öğütülmüş olsun bu aşk."

Tuna BAŞAR

/ ağustosikibinsekiz
izmir-afyonkarahisar /
 
Ayın Kitapları

- İlhan Berk "Kitaplar Kitabı" Şiir Yazko 1. baskı 1981 120 syf
- İhsan Oktay Anar "Efrasiyâb'ın Hikâyeleri" Roman İletişim 15. baskı 2005 245 syf
- Salâh Birsel "Nezleli Karga" Günlük Remzi Kitabevi 1. baskı Haziran 1991 119 syf
- Nâzım Hikmet "835 Satır" Şiir Adam Yay. 9. baskı Temmuz 1993 243 syf
- Enis Batur "Kurşunkalem Portreler" Deneme Sel Yay. 1. baskı Ekim 1999 150 syf
- küçük İskender "İskender'i Ben Öldürmedim" Şiir Sel 1. baskı Ekim 2005 104 syf
- Aslı Erdoğan "Kırmızı Pelerinli Kent" Roman Everest 6. baskı Kasım 2006 143 syf
- Edip Cansever "İlkyaz Şikayetçileri" Şiir Adam Yay. 1. baskı Nisan 1984 70 syf
- Bilge Karasu "Ne Kitapsız Ne Kedisiz" Deneme Metis 5. baskı Ekim 2001 94 syf
- Ahmet Muhip Dıranas "Şiirler" Şiir YKY 10. baskı Nisan 2006 161 syf
- "Van Gogh", Resim Boyut 2008 191 syf
- Halil Cibran "Deli" Deneme Arion Yay. 3. baskı Aralık 2003 64 syf
- Ömer Hayyam "Dörtlükler" Şiir İş Bankası 7. baskı Ocak 2008 196 syf
- Salâh Birsel "Dört Köşeli Üçgen" Roman Özgür Yay. 3. baskı Kasım 1985 140 syf
- Metin Altıok "Soneler" Şiir Korsan Yay. 1. baskı Kasım 1994 59 syf
- Mario Levi "Bir Şehre Gidememek" Öykü Afa 2. baskı Temmuz 1990
- Hikmet Çetinkaya "Alaca Bir Öfke" Deneme Cumhuriyet 1. baskı Ekim 2000 172 syf
- Halil Cibran "Gezgin" Deneme E Yay Ocak 1191 88 syf

  18.10.2008 11:24:32 Günlükler 

Günlükler -1- / Mart 2008

2 Mart /
Renkli bir Eskişehir yolculuğu…
Günün sonunda büyük bir karanlık çöreklendi üzerime.

5 Mart /
S.’nin okumam için verdiği Elif Şafak’ın “Siyah Süt” isimli kitabını bitirdim.
Niçin okudum bu kitabı diye kendi kendime soruyorum. Bana ne kattı bu kitap?
Tek ilgimi çeken S.’nin kitabın ilk sayfasına yazdığı şu cümleydi: “saniyeler gözümde bir can ve her saniye bir can kaybediyorum
Sadece bu cümle nedeniyle kitabı, bitirene kadar, elimden bırakamadım.

8 Mart /
Dünya Emekçi Kadınlar Günü…
G. ve arkadaşlarının Kadınlar Günü için yazıp oynadıkları “El ele” isimli oyunu seyrettim.
Uzun zaman olmuş tiyatroya gitmeyeli. Amatör bir oyun da olsa çok keyif aldım.

“Olasılıksızlık” başlıklı bir şiirsel karalamam vardı. İlk yazdığım şekliyle bir köşede duruyor olmalı. Ne diyordu; aşk bir olasılıksızlık hesabıymış, çok geç fark ettim.
Sanırım artık tamamlayabilirim bu şiiri.

9 Mart /
Bütün gün Attilâ İlhan şiirleri okudum durdum. Özellikle “Üçüncü Şahsın Şiiri” ve bu şiirin yarattığı karşılıksız aşk düşüncesi beni rahat bırakmadı.
Bir ara “Karşılıksız Aşk Üzerine Çeşitlemeler” başlıklı bir deneme yazmıştım. Ona son halini verip yayınlama vakti gelmiş olmalı.
R.’nin bir sözü de aklımdan çıkmadı hiç: “Acaba Attilâ İlhan’a bu şiirleri yazdıran kişiler, bu şiirlerin yazılmış olmasından ve bu kadar kişiyi böyle derinden etkilemiş olmasından memnun muydular?
acaba??

12 Mart /
Bir çikolatanın nelere sebep olabileceğini çok iyi biliyorum. Bir çikolata tanesinin üzerinden bir melek hayatıma girerken, onun farkına varmadan yıllar geçirebileceğimi ve çok sonra hiç ummadığım bir zamanda o meleğin hayatıma kattığı güzellikleri görünce neler kaçırmış olduğumun pişmanlığını yaşayacağımı asla tahmin etmezdim. Ama oluyormuş, hiçbir zaman ummadığımız güzellikler de başımıza geliyormuş. Ne mutlu ki bana böylesi bir mutluluğu yaşadım.

14 Mart /
Tıp Bayramı…
AKÜ Tıp Fakültesi I. Öğrenci sempozyumu sonucunda bizim hazırladığımız postere Başhekimlik Özel Ödülünü verdiler. Ödülümüz de biri dolma, biri de tükenmez olmak üzere iki kalem oldu. Diğerlerini bilmem de bana verilecek en güzel hediyelerden biri bu olsa gerek?
Ne zaman birilerine kalem hediye etme fikri gözümde canlansa, aklıma hemen “Akıl Oyunları” filmi gelir. Yıllar sonra eğitim verdiği fakülteye şizofren olduğunu kabul ederek gelen John Nash’in oturduğu masaya tüm öğretim üyelerinin kalem bırakması…

kalem saygıyı,
kalem karşındaki kişinin başarısını kabul etmeyi de temsil ediyor.

15 Mart /
Sigarasız 21. gün…
Bir alışkanlıktan vazgeçmek ya da bir alışkanlık edinmek için en az 21 gün gerekir derler. Acaba artık sigarayı bıraktığımı söyleyebilir miyim?

Güven Turan’ın aforizma kitabı “Bakır Çalığı”nı sonunda okuyabildim. Ne diyor Güven Turan: “Acı çekmekten mutlu olmalıyız. Bu, yaşıyoruz anlamına gelir çünkü.

19 Mart /
Kum dergisinden Suna Dündar mail gönderdi. “Öleyazılan Aşk” başlıklı şiirimi yayınlayacaklarmış. Daha önce de bir yazımı yayınlamışlardı.
Evrensel Kültür yazdığım şiirleri beğenmemiş ve benden toplumcu şiirler yazmamı istemişti. Yoğun olarak Nâzım Hikmet, Ahmed Arif, Şükran Kurdakul, Enver Gökçe, Ataol Behramoğlu, Sennur Sezer, Gülsüm Cengiz, Şükrü Erbaş okuması sonrasında yazdığım “Çaresiz Şiir”i Evrensel Kültür’e gönderdim.

24 Mart /
Bir daha hiç kimseye “Canım benim!” demeyeceğim.

25 Mart /
Enis Batur
’un “Gönderen: Enis Batur” isimli kitabını bitirdim.
Niyeyse birilerine mektup yazmak geldi içimden. Ya da kartpostal atmak. Maillere cevap vermek heyecanlandırmıyor beni. Keşke evime mektuplar gelse ve ben de büyük bir heyecanla cevaplasam.

Geçen sene “İlter Su’ya Mektuplar” diye bir projem vardı. Acaba o projeyi tekrar gündeme mi alsam?

26 Mart /
Yıllar önceki bir otobüs yolculuğu…
Özel tarihleri bir türlü unutamıyorum. Bir ara hayatıma giren ve bana güzel anlar yaşatan bir kişinin hayatımdan çıkmasından sonra, onunla ilgili olan her şeyi unuttuğumu düşünmüştüm ve şöyle bir not yazmıştım: Bana en unutulmaz mutlulukları yaşatan kişileri unutmanın verdiği mutluluğu yaşıyorum.
Ama ne yazık ki kısa bir süre sonra benim için bir zamanlar özel olan günleri de unutmamış olduğumu gördüm. Şu günlerde başka bir kişinin anlam kattığı tarihleri yaşarken, hâlâ yıllar öncenin bir otobüs yolculuğunu hatırlamış olmak ilginç.

28 Mart /
Renkli bir İzmir yolculuğu…

Hayat Notları -X- tamamlandı. Daha önce Hayat Notları -VIII- ve -IX-‘u yayınlayan Taflan dergisine bunu da göndermeliyim.

30 Mart /
Birazcık bilseydin ne kadar çok sevdiğimi dostumu, asla bırakmazdın dostunu!
Bu sözü bana söyleyen kişi, şimdi beni bırakıp gidiyor...

Tuna BAŞAR

/martikibinsekiz
afyonkarahisar-izmir-eskişehir/

Ayın Kitapları

- Enis Batur “Gönderen: Enis Batur” Deneme Remzi Kitabevi Ekim 1991 240 syf
- Güven Turan “Bakır Çalığı” Deneme YKY Ağustos 2006 96 syf
- Attilâ İlhan “Yağmur Kaçağı” Şiir İş Bankası Kültür Yay. Ekim 2005 92 syf
- Oğuz Atay “Korkuyu Beklerken” Öykü İletişim Mart 2004 202 syf
- Franz Kafka “Aforizmalar” Deneme Bordo Siyah Yay. 2005 100 syf
- Ferit Edgü “Tüm Ders Notları” Deneme YKY 2003 217 syf
- küçük İskender “Bir Daha Bana Benzeme Angel” Şiir Varlık Yay. 2004 72 syf
- Betül Yazıcı “İçimde Kirli Kuşlar” Şiir Etki/Dize Yay. Ocak 2008 72 syf
- Sevim Burak “Mach 1’dan Mektuplar” Anı/Mektup Om Yay. 2004 280 syf
- Ece Ayhan “Aynalı Denemeler” Deneme YKY Nisan 2001 100 syf
- Elif Şafak “Siyah Süt” Otobiyografik Roman Doğan Kitap Kasım 2007 3008 syf

Not: Bu günlükler "Mor Taka" isimli derginin Bahar 2008 tarihli 10. sayısında yayınlanmıştır.


 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Tuna Başar, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 25.03.2019 11:47:34