..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Ne elbiseler gördüm, içinde adam yok, ne adamlar gördüm sırtında elbise yok." -Mevlana
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - Rüya Bayram
Rüya Bayram - Rüyada
Site İçi Arama:


Ana Sayfa
  Uzun Metraj Korku Filmi, Bol Kan, Bol Siyaset, Bol Kavga, Boş Hayat! (Rüya Bayram ) 15 Temmuz 2011 Günlük Olaylar 

20 sene sonra o kadınlardan biri de ben olmak istemiyorum.. O ateşin düşüp beni de yakma ihtimalini düşünmek içimi daraltıyor. Çok mu uzak 20 yıl sonrasını düşünmek? Hiç değil.. Bu senaristleri de seyircileri de fazla sabırlı korku filmi başlayalı 27 sene olmuş. Bitsin artık bu filmin kapalı gişe saltanatı!

  Hani Tek Bir Kişiyi Özlersiniz Her Yer Issız Gelir Derler Ya... (Rüya Bayram ) 25 Ağustos 2011 Anılar 

Öyle çabuk geçiyor ki günler Hele sen de bir bak hayatına. Daha dün doğmuşuz sanki... Yeni okula başlamışız, yeni sevmişiz Öyle çabuk geçiyor ki günler Hele sen de bir bak hayatına Yarın bitecek sanki her şey Yarın ölecek gibiyiz. Daha doymamışız yaşamasına Günlerimiz dün bir, bugün iki Sakın bir şey bırakma yarına Yarın yok ki. ÖZDEMİR ASAF

  Tüp Bebekler ve Çöp Bebekler (Rüya Bayram ) 30 Kasım 2011 Toplum 

“Yaşamak, ilkin sevgi ile, sevmek ile başlar, Doğumla, doğmakla değil. Yaşam da sevgisizlikle biter, Ölümle, ölmekle değil.” ___Özdemir Asaf Ama yaşama sevgi ile başlayamayanlar da var, ya da sevgisizlikten ölse de yaşamaya devam etmek zorunda olanlar.

  En Kusursuz Cinayet Yaşama Sevincini Öldürmektir (Rüya Bayram ) 20 Ocak 2012 Yaşam 

Hayatımızdaki en önemli şeylerin bir anda yok olup gittiğini görmenin acısından kaçımız kurtulacağız? Yalnızca bizim için çok önemli olan insanlardan değil, düşüncelerimiz ve düşlerimizden de söz ediyorum. Bir gün, bir hafta, birkaç yıl daha dayanabiliriz, ama eninde sonunda yitirmeye yazgılıyız. Bedenimiz sağ kalır, ama ruhumuz er geç ölümcül darbeyi yer... En kusursuz cinayet budur. Yaşama sevincimizi kimlerin öldürdüğünü, bunu hangi güdüyle yaptıklarını, suçluların nerede bulunacağını bilemeyiz. (Paulo Coelho)

  Hayatı Kuralına Göre Oyna! (Rüya Bayram ) 25 Mayıs 2012 Yaşam 

Bugünlerde özgürlüğe yaktım abayı. O kaçıyor ben kovalıyorum, ama nefesim yetmiyor yakalamaya...İnsan olmak bir sürü esaretin zincirini bilerek, isteyerek boynunda taşımak demek..Canım ne isterse yapabileceğim bir dünyayı düşlerken, gerçeğe uyanıyorum ve başlıyorum bu gerçek de nedir demeye..Gerçek şu ki; bir hayat var ve onu yaşıyoruz.. Akıllı olursak veli, akılsız olursak deli ediyor hepsi bu!...

  (Kürtaj) Olmak Ya da Olmamak, İşte Bütün Mesele Bu... (Rüya Bayram ) 11 Haziran 2012 Toplum ve Birey 

To be or not to be; that is the question..(W.Shakespeare) Yazmayayım, herşeye maydanoz olmayayım diyorum ama çıkarılması düşünülen kürtaj yasası konusunda sessiz kalmak da olmazdı bir kadın olarak. Yalnız benim durum biraz karışık, ben hem kürtaja, hem kürtaj yasasına karşıyım..

  Adresi Belli Olmayan Mektuplar (1) (Defalarca Düşülen Yamaçlardan... ) (Rüya Bayram ) 2 Eylül 2009 Yaşam 

Hem kaçtığın hem yakalandığın birşeydir hayat.. Ve kendimizi o yamaçlardan düşe düşe öğreniriz..

  Adresi Belli Olmayan Mektuplar (2) (Bardağın Boş Tarafından... ) (Rüya Bayram ) 16 Ekim 2009 İlişkiler 

Bütün melekler mi matemde bu neyin karanlığı, aralayın şu bulutları güneşe hasretliğim var

  Adresi Belli Olmayan Mektuplar (3) (Malta Adası'ndan Hayat ve Hayaller) (Rüya Bayram ) 2 Kasım 2009 Düşler 

Hayat ne yapmadığın değil ne yaptığındır ne de olsa..

  Adresi Belli Olmayan Mektuplar (4) (Kuyunun Dibi... ) (Rüya Bayram ) 4 Kasım 2009 İlişkiler 

Bazen affedilemez durumlara da düştüğümüz olur. Affedilmeyen kendimiz, affedemeyen de kendimiz.. Zayıflık mı evet, iyilikten mi tabii, zaman zaman bunun aptallık olduğunu görmemiz de uzun sürmez.. Bunu anladığın anda bir kuyunun dibindesin.

  Adresi Belli Olmayan Mektuplar (5) (Hırsızlar Diyarından... ) (Rüya Bayram ) 17 Kasım 2009 İlişkiler 

Kaç hırsız girdi hayatınıza bir düşünün. Bizi bizden götürüyorlar haberimiz yok. Bunların en kötüsü yaşama sevincini çalanlardır.. Kimileri umudunuza kasteder, kimileri fikirlerinizi çalar. Patronunuz sizi ucuza çalıştırmak adına kendinize güveninizi çalar.. Hatta sevdiklerinizi çalanlar çıkar..

  Adresi Belli Olmayan Mektuplar (6) (Cümlenin Sonu... ) (Rüya Bayram ) 3 Aralık 2009 İlişkiler 

Bir cümle hayatımızı değiştirebillir işittiğimiz ya da söylediğimiz. Bir cümle bizi başka biri yapabilir. Bir cümle uzakları yakına, bir cümle yakınları uzağa taşıyabilir

  Adresi Belli Olmayan Mektuplar (7) (Okyanusta Bir İstiridyeden Desem... ) (Rüya Bayram ) 4 Aralık 2009 Yaşam 

Belki acı adını verdiğimiz o zenginliklerimiz olmasa biz de kolay kırılan basit kabuklu tükenip giden midyeler olarak kalırız ve birkaç sert kayaya yapışır yosun tutar, okyanusa ya da yaradılışımıza direniriz yalnızca.

  Adresi Belli Olmayan Mektuplar (8) (Denge Takıntısından... ) (Rüya Bayram ) 9 Şubat 2010 Yaşam 

Teraziyim diye mi dengeye takığım bilmem ama oldum olası dengede tutmaya çalışmışımdır hep kendimi. Nasıl takmayayım ki, herşeyin görevine uyarak çalışabilmesi, yaşaması, varolabilmesi için hayatın her anında denge önemli. Gece ve gündüz ile mevsimler bile dengede olmasa en basiti hayatın ritmi nasıl şaşardı düşünebiliyor musunuz? Hatta kıyamet beklentisi bile bu dengelerin şaşmaları üzerine kurulu değil mi? Demek ki denge şaşması kıyameti getiriyor insanın hayatına da.

  Adresi Belli Olmayan Mektuplar (9) (Kalpten Kalbe Nasihatlerden... ) (Rüya Bayram ) 9 Şubat 2010 İlişkiler 

Dönülmez akşamın ufkundan dönüyor bir kez daha sana... Sana ait olmayacağını bildiğin birşey için tutuşmak cennet ile cehennem arasında git gel gibi. İşte o yüzden med cezir diyorum ben sizdeki bu duruma. İçindeki aşk ile cennete düştüğünü sanıp gerçeklerle cehennemi boyluyorsun.

  Adresi Belli Olmayan Mektuplar (10) (Sıradan Bir Masaldan... ) (Rüya Bayram ) 17 Şubat 2010 İlişkiler 

Bir varmış bir yokmuş diye başlar bütün masallar.. Masalın sonunu başından haber verir bu söz aslında.. Önce vardır sonra yok.. Masallar güzel ve yardıma ihtiyacı olan temiz kalpli kızların etrafında anlatılmaya başlanır ama masalın sonunu kötü cadılar,kara prensler belirler.. Eğer iyi yürekli bir kahraman çıkar kızı kurtarırsa masal mutlu sona erer.. Ya çıkmazsa?

  Adresi Belli Olmayan Mektuplar (11) (Çocukluğumdan... ) (Rüya Bayram ) 19 Şubat 2010 Unutulamayan Dönemler 

Kim zaman zaman çocukluğuna dönmek istemez ki.. Hele ki anı biriktirmeyi sevenler.. Hele ki içindeki küçük çocuğu hep bir yerlerde saklayanlar.. Hele ki bazen büyük olmaktan sıkılanlar.. Bu mektup da tam oradan yola çıktı..

  Adresi Belli Olmayan Mektuplar (12) (Arzın Merkezinden... ) (Rüya Bayram ) 8 Mart 2010 Yaşam 

Arzın merkezine yolculuk... Bugün ben de çağrılara daha fazla dayanamayıp arzın merkezine iniverdim nihayet, meğer ne rahat bir yermiş...

  Adresi Belli Olmayan Mektuplar (13) (Sevmelerden Vazgeçip Sövmelere İntikal Edişten... ) (Rüya Bayram ) 15 Mart 2010 İlişkiler 

"Bazen hayat suyu kesik musluk gibi oluyor..Aç kapa defalarca aç tıss yok.. Bekle dur birgün tekrar akacak diye, ama su yolunu çoktan değiştirmiş, sen orada susuzlukla paslanıyorsun.. Yine öfke doluyum haksızlıklara, duyarsızlıklara, yine fırtınalarda savruluyorum..Ve yine kendimi adresini arayan bir mektup yazarken buluyorum.."

  Adresi Belli Olmayan Mektuplar (14) (Kendimden Kendime... ) (Rüya Bayram ) 16 Mart 2010 İtiraflar 

İnsan zaman zaman kendini de aramalı. Hiç farketmeden kaybediveriyorsun en güvendiğin özelliklerini bile. Ben de kendimi ararken bu satırlarda, yine kendimle dertleştim..

 

 SIRÇA SARAYIM..

Dokunur bazen yumuşak bir ses
Basar tuşuma açılır sırça sarayım
Yaşar orada en kaçılmaz aşklarım
En başa çıkılmaz hayal kahramanlarım
Görünür bazen uzaktan tanıdık bir yüz
Başlar sarayın içinde onlarca sallantılar
Belirir kör kuyuların derininde kalmış anılar
Panikler koştururum oradan oraya ama
Geç kalırım hep oynamış yerinden taşlar 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Rüya Bayram , 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 27.06.2019 04:55:58