..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bazen evrende yalnız olduğumuzu düşünürüm, bazen de olmadığmızı. Her iki durumda da bu düşünce beni afallatır. -Arthur C. Clarke
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - OSMAN AYTEKİN
OSMAN AYTEKİN - osman aytekin
Site İçi Arama:


Ana Sayfa
  Düzen Dışı Bir Şair (OSMAN AYTEKİN) 18 Haziran 2009 Yazarlar ve Yapıtlar 

Abdurrahim Karakoç, günümüz şairlerinin en tanınmışı ve en güçlü olanıdır. Yediden yetmişe birçok insan, onun şiirlerini biliyor ve söyleyebiliyor.

  Dilimiz (OSMAN AYTEKİN) 18 Ekim 2007 Toplum 

Dilimize anlamlı ifadeler yüklemek isteyen bizler bunun güzelliğini neden düşünemiyoruz? Kendi hayatımızda güzelliklere güzellik katmak isteyen bizler dilimize de gereken özeni göstermeli ve güzel konuşmanın yollarını aramalıyız.

  Bir Gülün Müjdesi (OSMAN AYTEKİN) 21 Şubat 2007 Yazarlar ve Yapıtlar 

Ümit Fehmi, Acılar Nerede Başlar la hikayelerimize adımını atan; Yağmur Yağmıyordu ve Eylül Vurgunu adlı hikaye kitaplarıyla adını duyuran bir yazarımızdır.

  Her Tahayyul Ufkunda Bir Asya'lı Yaşar (OSMAN AYTEKİN) 29 Ocak 2007 Modern Şiir 

Düşler ırmağında derin bakan mutlaka bir çift göz vardır.

  Hüzün Duyguları (OSMAN AYTEKİN) 28 Ocak 2007 Gelecek 

Yüreğimize kurşun yarası gibi sızan günler…

  Elif Kız (OSMAN AYTEKİN) 25 Ocak 2007 Halk Öyküleri 

fakat anlayamadığım bir tuhaflık vardı. İstenilen kız karşımızda geçip gönül rahatlığı içinde çayını yudumluyordu.

  Ressam Mehmet Başbuğ ile Söyleşi (OSMAN AYTEKİN) 23 Ocak 2007 Söyleşi 

İ Resimlerimde Anadolu insanının çilesini, derdini, umudunu, beklentisini gündelik yaşam içinde anlatmaya çalışıyorum. Tabi ki zaman zaman ele aldığım konular benim yaşadığım çevreden halk yaşantıları olduğu için anıları gözümde tekrar yaşama imkanı buluyorum.”

  Denemeler (OSMAN AYTEKİN) 23 Ocak 2007 Sevgi ve Aşk 

Sevginin ölümsüzlüğü… Sahi ne zaman gerçek olur bu düşünce? Değerinden zaman bir şeylerin yitirdiği anlarda mı? Değerleri değersizleştirmek sevginin ölümsüzlüğünü infaz etmektir.Bu ölümsüzlük; Sevgide erimekle bitmekle;ölmekle mümkündür.

  Yıkım (OSMAN AYTEKİN) 17 Ocak 2007 Kent 

Genç bir, adam kalabalığı yararak yaşlı kadının yanına geldiği anda yere çöktü. Hüngür hüngür ağlıyor bir yandan da

  Hikaye (OSMAN AYTEKİN) 16 Ocak 2007 Beklenmedik 

Adamlar kadını tutup yaka paça dışarı çıkarmak istediler.Ancak kadın çırpınıyor ve onlara karşı son direncini gösteriyordu.Bir anda kendini yerde buldu.

  Denemeler (OSMAN AYTEKİN) 16 Ocak 2007 Gelecek 

. Delicesine sevmek; kendinden çok sevmek ve sevgide sınır tanımamak… Gerçekten de böyle bir sevgiyle yaşamalı mı insan? Aşk için ölen sevgililer gibi mi olmalı? Fakat sevgilerin de bitimsiz olduğunu düşündüğümüzde göreceğiz ki kalbimiz başka sevgilere de açıktır.

 

 Güzellik varken çirkinliklere göz yumulmamalıdır. Bu sadece duyguyla da olmaz. Duygular bizleri sadece hassaslaştırır. Belki aklıselim hareket edemeyeceğimiz için böyle bir hal içine sıklıkla girmenin zararını görürüz. Hoşa gitmeyen şeyleri davranışlarımızla, çabamızla değiştirebiliriz, buna gücümüz yeter.
Hayatın güzelliği bireye bağlıdır. Fert olarak kendimize ve çevremize saygılı olduğumuz sürece sever ve seviliriz saygınlığımızda artar; bu sadece sevgiyle de olmaz: çevremize güven vermeli ve doğru olmalıyız. Doğru ve güvenilir kişilik her yerde kendine yer bulur.


  28.01.2007 12:44:37 hayatın kıyısında  

          TAHAYYUL ÖTESİNE MEKTUP...

         Mutluluğunuza ortak olduğum için benim de yüreğimde sevinç var.Aile hayatını yaşamayan görür ancak istediği gibi düşleyemez ve anlayamaz da. Ama yine de bir şeyleri görür.Aile içi geçimsizlikler bizim toplumda gittikçe artıyor. Bunun sebepleri de var tabi ki. Ama yine de bir insan ailesine kin duyguları beslememelidir. Gerçi nasıl bir aile hayatı içindesiniz bilmiyorum ama, yine de siz bilirsiniz. Önemli olan sizin iyi olanız onun için  diyorum ki içinizdeki kin size zarar verebilir bundan dolayı da temiz yürek birisiniz ve yüreğinizin incinmesini istemem. Bilmem beni anlıyor musun. Bunları,seni az da olsa tanıyan biri olarak söylüyorum. İçinizdeki insanlık sevgisini görebiliyorum ve bu sevgiyle iyi bir geleceğin hayalini kurguluyorsunuz:kurgular her zaman hedefine varmaz ama sizin yüreğinizdeki o büyük sevgi bunu başarabilecek güçte.

        Şimdi kayıp kentin insanları gibi gönülden de ırak oldunuz?
        İyi bir yaşama kapı aralamak isteyen sen ;sessiz sedasız,ardında hiç bir iz bırakmadan çekip gitmeli miydin? Her şey sadece varoluşun iz düşümünde aranmamalıdır,bilakis bunu anlamlı yapan bugünü hatıralarda bırakan bütün güzelliklerin varoluşunda anlamını bulmalıydı.
         Güzel insan selamınla gülecek bu yürek diyor ki: geleceğe umutla bak ve sevgiyle kal
 
 

  24.01.2007 15:36:22 hayatın kıyısında  

        Yine cinayet ve bir hayata sıkılan kurşun; bu ülke insanlarına sıkılmış bir kurşun!

        Ve yine bir kan!

        Ve yine insanlar caddelerde. Sessiz de olsa bu kalabalıklar “lanet” yürüyüşünde; katil değil ama perde gerisindekiler mutluluğun çırasını tutuşturmuştur.   

      Çevremizde her gün karşılaştığımız  olaylar bizleri olumsuz etkilemeye devam ediyor. Çarşıda pazarda bar kavgaları, hırsızlık olayları, kapkaçla kadınların yerlerde sürüklenişi, adliyede husumet tartışmalarından husule gelen kavga ve bunun da ötesinde kurşun yağdırmalar, okullarda şiddet, üniversitelerde form gerginlikleri... Taksici cinayetleri, adam kaçırmaya teşebbüsler, bağımlılıkla başlayan sendromlar... Hastanelerde rehineler, trafik kazaları, sarhoş naraları, yaralanmalar, darplar, pavyon rezaletleri, eğlence yerlerinin rahatsızlık verici gürültüleri... Belediyelerin açtığı çukur kazaları, işyerlerinin saniyelik soygunlukları... İnsanlarımızı derinden yaralayan aile faciaları, intiharlar, töre cinayetleri... Ve yüreğimizi dağlayan şehitlerimiz!...

          Bütün bunlar nereye kadar?

          Korkunun çıplak dokunuşundu düşler de yara alıyor. Çığlıklar bir yerlerden görünse ve duyulsa da bazıları gibi hiçbir şey yokmuşçasına davranamayız. Şair diyor ki:

            “vazgeçip yürüyeceğiz üstüne denizin

              Temizleyeceğiz yüreğindeki karanlıkları”

         Bunu demek istemiyorum ama keşke önce kendimize bakabilsek. İç dünyamızı aydınlatabilsek… Umut, coşku ve sevinç benliğimizi sarabilse ve derin bir uykudan uyanır gibi sıyrılabilsek bütün korkulardan ve sımsıkı sarılabilsek hayata! Sevgiyle örülü bir hayata… Ve umutlu bakabilsek!

            İnadına, sevgiyi bütün canlılığıyla korumanın, yaşamanın ve yaşatmanın arzusunu bir kez daha yüreğimin derinliklerinde yeniden hissettim. Acılar gelip yakamızı bırakmasa da…

                                                                                                                   


 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © OSMAN AYTEKİN, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 11.11.2019 22:19:45