..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Paranız varsa toprak alın. Artık üretmiyorlar. -Mark Twain
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - Hulki Can Duru
Hulki Can Duru - Yaşam ve Kitaplar
Site İçi Arama:


Şiir
  Gizli Rüya (Hulki Can Duru) 13 Mayıs 2013 Yaşam 

Bir adam ölmüş diyeler Üç günden sonra duyalar Varlığım ile yuğalar Öyle uçrak bencileyin

  Bu Sabah... (Hulki Can) 7 Şubat 2009 Özlem Şiirleri 


  Güz Düşümleri (Hulki Can) 3 Nisan 2009 Öyküsel 

Hava kararıyor. Güz bağlarında olgun üzüm salkımları sapsarı, yukarıda zeytin dalları, günbatımında çiy damlaları yüzüyor. En ufak bir yankılanma bile duyuluyor ve hülyaların düşlerinde derin izler oluşturuyor.

  Ağla Güzel Ülkem (Hulki Can Duru) 17 Mart 2010 Modern Epik 

“Hiçbir devlet, ülkenin bölünmezliği için süren bir savaşın öyküsünü, milletine duyurmamakta bu kadar becerikli olamaz. Kim biliyor Güneydoğu'da yaşananları? (...) Cumhuriyet tarihinin, en uzun süreli savaşını herkes yanlışıyla, doğrusuyla, hatasıyla öğrenmelidir... Gaflet, dalalet, hıyanet içinde olanları da tanıyarak...” Hasan Pulur / Milliyet

  Op. 11 Piyano Ezgileri, Arnold Schönberg (Hulki Can Duru) 30 Mart 2010 Modern 

Arnold Scönberg, Alban Berg, Anton Webern atonal müziğin öncüleridir. Kromatik notalama yerine akromatik notalamaya ağırlık vermişlerdir.

  Damarlarımızdaki Kan (Hulki Can Duru) 10 Mayıs 2010 Başkaldırı 

"Bu ulusu ben değil, içimizdeki ruh, damarımızdaki kan kurtarmıştır." (Nutuk, 15-20 Ekim 1927, Mustafa Kemal Atatürk)

  Sinfonia No. 1 B - Minore (Hulki Can Duru) 16 Temmuz 2010 Aşk ve Romantizm 

“Yastığının kenarına düşmüş siyah saçları hareketsiz ve karanlık bir şelaleyi andırıyordu... Nihayet çınar yaprağını, bir inci dizisine sarıp onun dağınık saçlarına attıktan sonra, kaçtım” (Firari, Bölüm 30, Rabindranat TAGOR)

  Büyük İkindinin Sonu (Hulki Can Duru) 18 Temmuz 2010 Toplumcu 

“Bütün ülkelerin emekçileri birleşin !” (Karl Marx)... Çünkü işte: “büyük ikindi” sona erdi, ve ardından “büyük gece” geliyor. Karanlığa direnin !

  Büyük Babil'in Yükü (Hulki Can Duru) 19 Temmuz 2010 Sürrealizm 

“Din, ruhun dışlandığı toplumsal koşulların ruhu olduğu gibi, baskı altındaki yaratığın iç çekişi, kalpsiz bir dünyanın canıdır. Din halkın afyonudur.” (K. Marx - F. Engels, Hegel'in Hukuk Felsefesinin Eleştirisi)

  Bir Allah Vardı (Hulki Can Duru) 22 Temmuz 2010 Taşlama (Kinaye) 

“Hristiyan cehennemi, ateş. Putperest cehennemi, ateş. Müslüman cehennemi, ateş. Hindu cehennemi, alevler. Dinlere inanırsak Allah kebapçı olarak doğmuş.” Victor Hugo

  Hortlaklar Ordusu (Hulki Can Duru) 25 Temmuz 2010 Toplumcu 

1989da Türk Ceza Kanunun Türkiye'de din devleti kurulmasını suç sayan 163. maddesi kaldırıldı. Bu maddenin kaldırılmasından sonra ilerici aydınlar öldürülmeye başlandı: 31 Ocak 1990 Prof. Dr. Muammer Aksoy, 7 Mart 1990 Çetin Emeç, 4 Eylül 1990 Turan Dursun, 6 Ekim 1990 Prof. Dr. Bahriye Üçok...

  Sinfonia No. 3, Eroica, mi Bemol Majör, (Ludwig Van Beethoven) (Hulki Can Duru) 27 Temmuz 2010 Modern 

“Fırtınayı getiren en sessiz sözlerdir. Dünyayı, güvercin ayaklarıyla gelen, düşünceler yönetir.” (Böyle Söylüyordu Zerdüşt, En Sessiz Saat, Friedrich NIETZSCHE)

  Bahçıvan (Hulki Can Duru) 8 Eylül 2010 Çeviri 

Tagore'un Bengalceden İngilizceye çevrilmiş aşk ve yaşama dair lirik şiirleri her zaman asıllarının tam karşığı değildir. Bazıları kısaltılmış, bazıları yorumlanmıştır.

  Elsa'nın Gözleri (Hulki Can Duru) 3 Mart 2011 Çeviri 

Şiir çevirisi dünyanın en zor işidir, öyle loppadanak bir günde olmaz. Bekleyeceksin. Duracaksın. Kısık ateşte ağır ağır pişecek. Esin perisinin sosuyla özümseyeceksin. Şiiri sezgilerinle uslamlayacaksın. Aşkı düşüneceksin, düşleyeceksin. Kendi aşklarını anımsayacaksın. Ozan ile aynı düzleme çıkıp o esintiye ulaşacaksın. Ta ki gönlündeki o dev dalgayı yakalayana dek. O zaman o şöyle fısıldayacak kulağına: Tamam, oldu !

  Malta Şahinlerine (Hulki Can Duru) 6 Mart 2011 Başkaldırı 

16 Mart 1920de başkent İstanbul’u işgal eden yabancı güçler Müttefik Yüksek Komiserliğinin kararıyla vatanseverlerin evlerine baskınlar düzenlediler. Resmi, sivil birçok yurttaş, asker, aydın, yazar, gazeteci savaş suçlusu veya gizli örgüt üyesi ilan edilerek sorgusuz sualsiz tutuklandı. Mondros ve Malta adalarına sürgüne gönderildi. Genelkurmayın tüm iletişimine el kondu. Ordu birlikleri, Osmanlı Hükümetinin oluru ile terhis ve tasfiye edilmeye başlandı.

  Albatros (Hulki Can Duru) 1 Nisan 2011 Çeviri 

Charles Baudelaire (1821-1867), yaşadığı devirde görmezden gelinmeye çalışılmış, aşağılanmış, anlaşılamamış, Fransız toplumunca lanetlenmiş ozanlardandır. Oysa, asıl lanetlenmesi gereken Fransız toplumunun ta kendisiydi. Zaten Baudelaire de bunu yapmış, onların pisliklerini, suratlarının tam ortasına yapıştırmıştır. “Kötülük Çiçekleri” isimli şiir kitabıyla ünlenen Baudelaire için “Ozan” sıradan insanlardan çok farklı, değişik bir düzlemde yaşayan, uçsuz bucaksız tinsel okyanuslarda, çok arı, çok üst yüksekliklerde gönlünce uçan, fırtınalarla sarmaş dolaş ve yıldırımlara gülüp geçen, o açık denizlerin korku nedir bilmeyen Albatros kuşu gibidir. Ancak, yere konduğunda kanat genişliği 3.5 metreye kadar ulaşan Albatros, o büyük kanatlarını toplayamadan paytak paytak yerde sürüklenir, adeta komik ve beceriksiz bir yaratığa dönüşür. İşte Ozan, insanların küçük kavgaları, bağırışlar, çağırışlar, hengame içinde, yeryüzüne yabancı, lanetli topraklar üzerine sürgün edilmiş bir mahkum gibidir. Kuşkusuz burada gerçek ozandan söz ediyoruz, çalakalem şiir yazan tatlı su kazlarından değil !

  Her Ocak Hiddetle Tütüyor… (Hulki Can Duru) 14 Mayıs 2011 Başkaldırı 


  Uçan Ayakkabı (Hulki Can Duru) 15 Mayıs 2011 Başkaldırı 


  Havanın Ölümü (Hulki Can Duru) 16 Mayıs 2011 Toplumcu 


  Yeryüzü Rüzgarları (Hulki Can Duru) 24 Mayıs 2011 Pastorel 


  Kraliçe ve Bahçıvan (Hulki Can Duru) 28 Haziran 2011 Aşk ve Romantizm 

“Sortir de la passion pour arriver à un amour plus serein. Je crois que cela viendra naturellement lorsque nous aurons l'occasion de nous rencontrer”

  Bir Eski Paris Evinden İçremsel Görümler (Hulki Can Duru) 14 Nisan 2014 Modern 

"Güneş cebimde bir bulut peydahladı. Taş, kördür diye yazdım. Ölüm, geleceksiz. Şeylerin yalnız adı var. Ve: 'Ad evdir.' (Kim söyledi bunu?) Dün dağlarda dolaştım, evde yoktum. Bir uçurum bize bakmıştı, uçurumun konuştuğu usumda. Buydu bizim kendine sonsuz olanı duyduğumuz. Nesneler ki zamanda vardır. (...) Yağmur yağmamazlık edemez. Taş, düşmemezlik." İlhan Berk

  Kraliçe ve Bahçıvan - II (Hulki Can Duru) 8 Ağustos 2011 Öyküsel 

Denizin karanlık ve sert kokusu akrep gözlerin ve yelkovan yüreğin kabaran burçlarına balkınalı parmaklarla hasadı sürüyor. Ekin olgunlaşıyor ve günebakanlar toplanma hazırlığında. Karlı tepelerde ,yüce dağ başlarında, ıssız çöllerde ateşler yanıyor ve inciden zırhlarıyla kuşanmış atlılar dört nala büyük ordularla sefere çıkıyorlar

  Buğday Tanesi (Hulki Can Duru) 6 Mayıs 2012 Tasavvuf 

"Benim yerim yersizlik, benim izim izsizliktir. Ten ve tin de değildir. Çünkü ben sevgilinin canındanım" MEVLANA

  Sonları Korkunç Olacak... (Hulki Can Duru) 2 Temmuz 2013 Başkaldırı 

Gezi Parkına yazılan gökçe betik Bulutlardan çiçek damlaları taşıyor Gözleriyle sarmalıyor yağmuru deniz Diren ey bilginin birimselliği, diren !

 

 Etnik şovenizm ve dinsel gericiliğin güçlendirilmesi için tüm kapılar ardına kadar açılırken ulusal kimliğimizin, bilincimizin, istencimizin ve cumhuriyet devrimleriyle büyük zorluklarla elde etmiş olduğumuz kazanım ve özgürlüklerin ayaklar altına alınması, Türk entelijansiyasını sindirmeye yönelik bilim adamları, aydınlar, hukuk, yargı ve medya üzerindeki yıldırma politikaları, Atatürk ve ordunun yıpratılmaya çalışılması kabul edilemez.

Buna izin verenler, bunu hoşgörenler, ülkenin bölünmesini kolaylaştırmak için bilerek dolaylı ve dolaysız yönlendirmeler planlayanlar, yeşil ışık yakanlar, arka çıkanlar, bir gün tüm bunların hesabını vermek zorunda kalacaklarını ve tarihte hangi sıfatlarla hatırlanacaklarını akıllarından çıkarmasınlar.


  05.07.2010 12:06:25 Muhtelif görüşler 

Atatürk'ün gerçek bir dahi olduğu nereden bellidir biliyor musunuz? Çünkü bütün ahmaklar, bütün beyinsizler, bütün budalalar, bütün kuş beyinliler, bütün gericiler, bütün takunyacılar ona karşı çıkmışlardır.


  04.07.2010 09:55:55 Muhtelif görüşler 

Yeni Dünya Düzeni, Küreselleşme, Globalleşme aslında emperyalist, gerici ve insanlık düşmanı bir yağma ve yıkım sürecinin sürdürülmesi ve paylaşılması içindir.

Dünya halkları buna tüm gücünüzle karşı durun ve birleşin !

  21.06.2010 12:00:09 Muhtelif görüşler 

TOPLUMSAL SAVAŞIMDA İLERİCİ GÜÇLER BAZAN YENİLGİYE UĞRAR.


BUNUN NEDENİ ONLARIN DÜŞÜNCELERİNİN VE GİTTİKLERİ YOLUN YANLIŞ OLMASI DEĞİL, GERİCİ GÜÇLERİN İLERİCİLERE NAZARAN O AN İÇİN DAHA AĞIR BASMASI VE HALKI DİN İLE KANDIRMALARIDIR.


GERİCİLER EKONOMİK GÜÇLERİNİ VE DIŞ DESTEKLERİNİ YİTİRDİKLERİ AN İPLERİ KESİLEN KUKLALAR GİBİ YERE YAPIŞACAKLARDIR.


ANCAK, DİNİ KULLANARAK SİYASET YAPMANIN YANLIŞ OLDUĞUNU HALK GÖRMELİ VE BUNU YAPANLARI CEZALANDIRMALIDIR.


SİYASETİ VE DİNİ KULLANARAK ZENGİN OLANLARDAN HALK HESAP SORMAKTA KARARLI OLMALIDIR.


İLERİCİ VE DEVRİMCİ GÜÇLER GEÇİCİ OLAN YENİLGİYE UĞRAYABİLİR, AMA SONUNDA MUTLAKA UTKUYA ULAŞIRLAR.


BU UTKU YENİ BİR SIÇRAMA YARATIR VE DEVRİM ÇİÇEKLERİ ÇOK DAHA ÇABUK BÜYÜR, HIZLA GELİŞİR.

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Hulki Can Duru, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 20.05.2019 23:37:29