..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İnsan kendini bilmeli. Gerçeği keşfetmeye yaramasa da, yaşamayı öğretiyor. Ve bundan daha güzel birşey yok. -Pascal
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - Adem KALINSAZ
Adem KALINSAZ - KÜLTÜREL İKLİM
Site İçi Arama:


Ana Sayfa
  Milli Egemenlik ve Son Gazi (Adem KALINSAZ) 28 Nisan 2008 Toplum 

“Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” Anlayışının yolu ülkemizde milli mücadelede çetince mücadele yapmaktan geçmiş ve zor şartlarda kazanılmış ve bu sebepten kıymetini eskitmeyen bir ilke olma özelliğini idame ettirebilmiştir.

  Mayıs Güzellemesi ve Üstad Necip Fazıl (Adem KALINSAZ) 6 Mayıs 2008 Yazarlar ve Şairler 

Mayıs ayı bizim içimizdeki coşkuyu katmerleştiren ayların en önemlilerindendir. Bizce gerekçesi şudur ki;

  Gez Dünyayı, Gör Konya'yı (Adem KALINSAZ) 23 Mayıs 2008 Toplum ve Birey 

Atalarımız “Gez dünyayı, gör Konya’yı” demiş. Bununla ne kastedetmişler diye biraz düşünmekte yarar var kanısındayım.

  Fethin Anahtarı (Adem KALINSAZ) 28 Mayıs 2008 İstanbul 

Fetih; açmaktır. Açmak ise kapalı olanı, ya hayırla kırıp dökmeden, hayra hizmet olsun diye, ya da tam tersi kırıp dökerek, zor ve zorba bir anlayışla yakıp yıkmak için anahtar, söz, fiil ve ruh kullanmaktır.

  Türkçe Olimpiyatları ve Kazanımlarımız (Adem KALINSAZ) 3 Haziran 2008 Türkiye 

"Kiminin saçı siyah, Kiminin saçı sarı... Ankara'da buluştu, Dünyanın çocukları."

  Toprak Gönüllü Cengiz Aytmatov (Adem KALINSAZ) 18 Haziran 2008 Yazarlar ve Şairler 

Yazdığı eserlerle özelde Türk, genelde dünya edebiyatına şeker gibi eserler kazandıran ünlü yazar Cengiz Aytmatov Kırgızistan’ın Başkenti Bişkek’in Talas Kasabası’nın Şeker Köyü’nden dünyaya merhaba demiştir.

  Ağlamak ve Gülmek (Adem KALINSAZ) 9 Temmuz 2008 Yaşam 

Hayat, doğumdaki ağıt ile başlayıp, ölümdeki ağlatmayla bitmektedir.

  Çevresel Sorunlar ve Çözüm Yolları (Adem KALINSAZ) 13 Temmuz 2008 Doğa ve Dünya 

Ozan tabakasının delinmesi, küresel ısınma ve iklimlerin değişmesinde insanının çevreyi bilinçsizce kullanması vardır. Cumhuriyetin ilk yıllarında Türkiye topraklarının yüzde 27’sini kaplayan ormanlık alan, bugün (verimli ormanlık alanı) yüzde 14’lere kadar gerilemiştir. Bu bağlamda TEMA Vakfı’nın ve Pankobirlik’in çevreye karşı duyarlıklıkları ve katkıları takdire şayandır.

  Gezi Notları: Balıkesir İzlenimleri - I (Adem KALINSAZ) 16 Temmuz 2008 Türkiye 

Hayata dostça yaklaşıyorsanız, dostlarınız vardır; her daim zamanı birlikte değerlendirdiğinizde mutluluk hissedeceğiniz dostlarınız. Genelde okul, asker, hac ve yolculuk arkadaşları, arkadaşlığın kavileştiği dostluğu oluşturan unsurlardandır.

  Gezi Notları: Balıkesir İzlenimleri - II (Adem KALINSAZ) 2 Ağustos 2008 Türkiye 

Balıkesir ilimiz, Anadolu Selçuklu Devleti’nin yıkılmasının ardından kurulan Karesioğulları Beyliği’ne başkentlik ve ev sahipliği yaptığı tarihi bir kentimizdir. Bu nedenle hem Karesioğulları beyliği döneminden, hem de Osmanlı dönemine ait tarihi mekânları içerisinde barındırmaktadır.

  Gezi Notları: Akçay, Altınoluk, Assos, Ayvalık, Edremit İzlenimleri (Adem KALINSAZ) 13 Ağustos 2008 Türkiye 

Tatil deyince Anadolu insanının aklına genel itibariyle deniz kenarında dinlenme, eğlenme, kumsalda (sahilde) hoşça vakit geçirme ve denize girme gelmektedir. Sahil kenarındaki turizm beldelerinde yaşayan insanların aklına ise; yaylalarda temiz havadan yararlanma, doğal beslenme, dinlenme, spor yapma gelmektedir.

  Gezi Notları: Bursa İzlenimleri - III (Adem KALINSAZ) 22 Ağustos 2008 Türkiye 

Tophane’den Üftade Cami’ne doğru ilerlemekteyiz. Önümüze çıkan tabela Uludağ Milli Parkı’nın gittiğimiz güzergâhta olduğu müjdesini veriyor. Ancak Bursa’ya ayırdığımız bir güne bu kadar çok tarihi, milli, dini ve kültürel alanı sığdırmak imkân dâhilinde değil. Bursa için en az bir haftalık bir proğram yapmak lazım ki, gidilmesi, görülmesi arzulanan her yer doyasıya gezilebilsin.

  Gezi Notları: Bursa İzlenimleri - I (Adem KALINSAZ) 27 Ağustos 2008 Türkiye 

Bursa'da bir eski cami avlusu, Küçük şadırvanda şakırdıyan su; Orhan zamanından kalma bir duvar... Onunla bir yaşta ihtiyar çınar

  Gezi Notları: Bursa İzlenimleri - II (Adem KALINSAZ) 27 Ağustos 2008 Türkiye 

Bursa Ulu Camii’ndeki ziyaretimizi tamamlayıp Tophane’ye doğru tırmanmaktayız. Önümüzde Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu Balibey Han var.

  "Çin İşi" Olimpiyat (Adem KALINSAZ) 27 Ağustos 2008 Unutulamayan Dönemler 

Spor, dostluk ve kardeşliğin pekiştirilmesinde önemli bir etkiye sahiptir. Sağlıklı bir yaşam için bireysel spor yapmak ne kadar önemli ise, küresel barış için de spor ve spor organizasyonları o kadar önemlidir. Dünyada en çok ilgiyi futbol çekse de, organizasyon olarak en çok takip edilen ve ilgi gösterilen, birçok branşı içerisinde barındıran olimpiyatlar olmaktadır.

  Büyük Nedir? Küçük Nedir? (Adem KALINSAZ) 3 Eylül 2008 Yaşam 

İnsanın adının önüne “büyük” sıfatını koymakla büyük olunmuyor maalesef. Öyle olsa idi, tarihte kahramanlıkla anılan ve adına sinema filmlerinin çekildiği “Büyük İskender”, cüssesi gibi küçük değil, adı gibi büyük olurdu.

  Yaşam Nedir? (Adem KALINSAZ) 8 Ekim 2008 Yaşam 

Şu ilk çağ filozoflarına akıl sır erdiremiyoruz. Adamların ömrü ilk nedir, hayat nedir, ahlâk nedir? Sorularını sormak ve cevap aramakla geçmiş. Ama bir türlü aradıklarında doğru yanıta ulaşamamışlar ya da ulaştıkları yanıtı doğru kabul etmişler.

  "Hak Eden Sevilir" (Adem KALINSAZ) 15 Ekim 2008 Yaşam 

Bir kamyon kasasının arkasından okuduğumuz bu cümle ne kadar sade ve ne kadar derunî anlam ihtiva etmektedir diye düşünmekteyiz.

  Bilge Kral; Aliya (Adem KALINSAZ) 22 Ekim 2008 Unutulamayan Dönemler 

İnsanlar vardır doğumları ile, insanlar vardır ölümleri ile, insanlar vardır yaşam ve yaşama kattıkları ile gündeme gelirler ve gündemde kalırlar. Doğumları ve ölümleri ile gündeme gelenler çabuk unutulurlar. Ancak yaşam ve yaşama kattıkları ile gündeme gelenler hep gündemde kalanlardır.

  Atatürk'ün Çocuklara ve Gençlere Mesajı (Adem KALINSAZ) 5 Kasım 2008 Yaşam 

Selanik 1881, Ahşap konakta genç çiftlerin Mustafa adında bir yavruları hayata merhaba der. Ahşap konak ve sakinleri mutludur; tâ ki, Mustafa 6-7 yaşlarına gelip babasını ebedi âleme uğurlayıp çiftlikte karga kovalayıncaya kadar. İlk keşif matematik öğretmeni ile başlar: Mustafa zekidir, çalışkandır, başarılıdır. Kemâli için “Kemal” olmalıdır.

 

 Selam olsun,
Yeryüzüne gül tohumu ekenlere.
Selam olsun,
Ekilmiş gül tohumlarına bakanlara.
Selam olsun,
Selam... 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Adem KALINSAZ, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 22.05.2019 01:32:35