..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Pek çok doktorun yardımı ile ölüyorum. -Büyük İskender
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - Kâmuran Esen
Kâmuran Esen - Penceremden Gördüklerim
Site İçi Arama:


Son Eklenenler
  Mudurnulu Fatma Nine"nin Günlüğü / Ne Günah, Ne Günah Değil? (Kâmuran Esen) 8 Ocak 2015 Kesinlikle Karşıyım! 

Memet Amcam nasıl mı diyon? Eh işte, orta şekerli. Biletlerine amorti bile vurmadı Memet Amca’nın. “Fukara gece hırsızlığa çıkacakmış, Ay akşamdan doğmuş.” hesabı, şans mı var bizde? Belki çıkar diye umutla bekliyodu, ordan da havasını aldı. “Aman, boşver! İyi ki çıkmamış para. Milli piyango harammış, günahmış; zaten senin günahların boyunu aşdı, bu günahdan bari gurtuldun,” dedim.

  Mudurnulu Fatma Nine Jimnastiğe Gidiyor (Kâmuran Esen) 23 Aralık 2014 Gülmece (Mizah) 

Eğer gençlerin yapdıkları her hareketi yapmazsam, bana bıyık altından gülen o çiroz gıza inat zayıflamazsam, adım Fatma değil, Şaziment olsun. Allah benim iyiliğimi versin. Bu Şaziment de nerden çıkdı? Ben çok yaşayım inşallah.

  Mudurnulu Fatma Nine'nin Günlüğü / Pehlivan Tefrikası Gibi Bir Ürya Gördüm (Kâmuran Esen) 22 Aralık 2014 İtiraflar 

Üryamdaki gibi bi hükümetimiz olmadığı için, üryamdaki saçmalıkların yaşandığı bir memleketin vatandaşı olmadığım için, Allah’a şükrettim…

  Mudurnulu Fatma Nine"nin Günlüğü / Güle Güle 2014 (Kâmuran Esen) 18 Aralık 2014 Politik Olaylar ve Görüşler 

Biz yeni yılı falan kutlamayacaz ama, senin yılın gutlu olsun sevgili günlüğüm. Hadi hoşca gal.

  Bir Memleketin Dönüşüm Hikâyesi (Kâmuran Esen) 3 Aralık 2014 İronik 

Yıllar sonra büyükler çocuklarına, torunlarına; özgür bir milletin nasıl köleye dönüştüğünün öyküsünü anlatmışlar. Ülkelerinin eski günlerine duydukları özlemi, bu öyküyle gidermeye çalışmışlar. Öyküyü anlatan büyükler; “Aslında, öyküdeki memleket bizim memleketimiz. Yavaş yavaş gelen tehlikeyi görmeyen, görmezden gelen eşekler de bizleriz,” diyememişler. Utanmışlar.

  Mudurnulu Fatma Nine'nin Günlüğü / Bu Ne Biçim Ürya! (Kâmuran Esen) 26 Kasım 2014 Kesinlikle Karşıyım! 

Fatma Nine'nin siyasi içerikli rüyaları devam ediyor.

  Mudurnulu Fatma Nine'nin Günlüğü / Ampulü de mi Müslümanlar Buldu Yoksa? (Kâmuran Esen) 17 Kasım 2014 Kesinlikle Karşıyım! 

Amerika'yı Müslümanlar keşfetmişmiş.

  Mudurnulu Fatma Nine'nin Günlüğü / Yine Paralel Bir Ürya Gördüm (Kâmuran Esen) 23 Ekim 2014 Günlük Olaylar 

Ah benim sazımın teli, radıyomun pili, saatimin zembili günlüğüm. Nasılsın, iyi min? Beni soracak olursan, halim belli. Bizim gibi emeklilere, dar gelirlilere iyi olmak haram. Hele bi de ikdidar garşıtıysan, gatiyen belin doğrulmaz. Toğukların yımırtadan kesilir, ineklerin sütden. Biletine amorti bile çıkmaz. “İnsanın bi defa ters gitmesin işi; muhallebi yirken gırılır dişi,” hesabı, her işin ters gider. Memurluk imtahanında yüz puan alsan kâr etmez, torpilin başka bi adı olan mülâkat denen şeyi geçemezsin, hiç bi işe giremezsin. İşde ben bu durumdayım sevgili günlüğüm. Her gün ayrı bi dert, her gün ayrı bi güç kurusu(gönül üzüntüsü). Hiç bi şey eskisi gibi değil sevgili günlüğüm. Eski çamlar, bardak oluverdi senin anlayacağın. Memlekette acayip şeyler olup duru. Kimsenin de sesi çıkmıyo gorkudan.”Aman, benden olmasın.” diye düşünüyo millet.

  Mudurnulu Fatma Nine'nin Günlüğü / Zavallı Torunum (Kâmuran Esen) 3 Ekim 2014 Yüzleşme 

Zavallı torunum! Ona, ailesi olarak verdiğimiz değerin keşke binde birini Milli Eğitim Bakanlığı verebilseydi. Çoluk çocuğumuz bu çarpık düzenin, milli eğitimin yazboz politikalarının kurbanı olmasaydı.

  Cep Telefonu Mesajlarından Gına Geldi (Kâmuran Esen) 5 Temmuz 2014 Kesinlikle Karşıyım! 

Teknolojik gelişmeler yüzünden, her eve giren internet, her elde bulunan cep telefonları yüzünden kimseden kaçamaz, kendimizle baş başa kalamaz, istemediğimiz kişilerle iletişim halinde olma mecburiyetinden kaçamaz olduk. Yerinde ve gerektiği gibi kullanılmadığı için, haberimiz olmadan sosyal paylaşım ağlarında boy gösteriyoruz. Cenazede ağlarken, düğünde oynarken, hatta neredeyse kaşınırken bile görüntüleniyoruz. Nerde, ne zaman, ne yaptığınız meydanda. Ya ben paylaşmak istemiyorsam? Ama size soran yok ki.

 

 Yazılan şiirler, öyküler, denemeler, anılar, makaleler; okuyucuya ulaşmadığı müddetçe, yer altındaki madenlere benzerler. Madenler nasıl ki yeryüzüne çıkarılmadığı müddetçe bir anlam ifade etmezse; yazılar da, okuyucuya ulaşmadığı, paylaşılmadığı müddetçe bir anlam ifade etmez. İşte beni buraya yazmaya yönlendiren hareket noktam bu.

Yayımlanmış Kitaplarım:
Şiirlerle Öyküler - şiir Milli Eğ.Bakanlığı Öğr.Yazarlar Dizisi( 1988)..........
Sevgi Yumağı - şiir ( 1997 )..........
K. Esen'in Kaleminden Mudurnu - derleme / Mudurnu Kaymakamlığı Kültür Hizmetleri Dizisi ( 2002 ).............
Oynatmayalım Uğurcuğum -deneme , anı / Senfoni Yayınları ( Haziran / 2004 )
Mudurnulu Fatma Nine'nin Günlüğü- (Nisan / 2015)
 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Kâmuran Esen, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 31.05.2020 10:02:37