..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
En güzel özgürlük düşü, hapishanede görülür. -Schiller
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Modernizm ve Post-Modernizm > Veysel Menekşe
13 Ekim 2011
Vakavirüs Yazıları 02  
Veysel Menekşe
Her dediğini yapacaksın ve sanki onun dediğini yapıyormuş gibi davranacaksın.


:AFJF:


Aybaşı halindeyken turşu kurulmazmış.Karım söyledi.

Benim karım Nasrettin Hoca rahmet olasıcanın karılarına hiç benzemez ey kaariler.!

Daima ben haklıyımdır onun nazarında../..Çün.

Ki.

O’nun dediklerini asla kulak ardı etmem ve bu çok hoşuna gider.

Onun dedikleri olur nihayet -bilahere edebiyat haricinde- bin netice ve.

Daima haklı olma imtiyazımı elimde tutarım böylecene ey biraderan.!
İyi geçinmenin sırrı bu kadar basitken eşeği yokuşa sürmenin de alemi yok yani.

Öyle değil mi.?

Her dediğini yapacaksın ve sanki onun dediğini yapıyormuş gibi davranacaksın.

Böylece daima sen haklı olacaksın.

Bu kadar basit.!

Hasan Basri devrinde dahi ortalık toz duman ve bir o kadar da kan revan içindeydi Bilad-ı İslam.Bilmem kaç yüzyıldan beridir yine aynı hale rücü edildi ve evet Coğrafyamız hunkar despotlar elinde dilhun ve naçar vaziyetlerde bedbin –pesimist-hallerde bizden adam olmaz bu kan durmaz iyisi mi çıkalım bu dinden yeni bir hak din bulalım yahut bulamazsak uyduralım uyduramazsak sipariş verip uydurtturalım ahiren de bir İslam devleti kuralım böylece cem-i cümle dertlerden kurtulalım.Muhammed İkbal dahi cevaz vermiş n’apalım? derler ikeeenn.!

Çüş ulan deve diyereeek dimdik dikilen şu fakir kardeşiniz de olmasaydı n’olcekti haliniz bi düşünün gari neyse övünme zamanı değil dövünme sövünme zamanı hiç değil heman bir hal çaresine bakmalı ama bu kanama nasıl duracak evvel bunun çaresine bakmalı zira alt yapı kanıyor asıl ey muhibbi İslam kardeşlerim üst yapı kanayan alt yapı üzerine hasbel kader kurulursa bu turşu pardon bu devlet tutmaz işte bunun çün illa alt yapı kanamalarına bir çare bulmak gerek pes.!

Üstyapısalcı İslamcıların tizi reftar olalum feryadlarına dahi bu minvalde kulak asmayalım çün payimize damen dolaştırma lüksümüz yoktur ve karnımız toktur içi boş dışı kof sloganlara hadi güle güle anca gidersin demek ve içi doldurmak ammaa iç gibi içle doldurmak gerek illa sapla samanla değil spass gellek welleh billeh qırmançi zanim.!

İktidar u Devlet hırsıyla yanıp tutuşmadan evvel gerektirkim ol iktidarın ademoğlu kimyasın bozan fiziğin dahi haleldar eden cazibesine kapılıp gitme haline mukabil bir başka cezbe halini kesbeyleyüp ahiren ikram idülecek Vehbi –gaybi muavenetin dahi taleb idülmesine mütevvecih gayretleri sarfitmenin derdine düşmek.!

İşte şu bizim radikal yahut köktendinci yahut fundamental yahut neo selefi –mutezili nam muhtelif sıfatlarla tavsif edilen islamcıların değil nazar itmek bilakis inadına inadına sarf-ı nazar itmekte musırr ve muannid oldukları asıl mesele.!

Öte yandan siyasal İslamcıların bir nev’i bilinen şu bilindik sosyalisler dahi bu din-i mübini salt mal bölüşmek ganimet üleşmek maksadına binaen inzal idilmiş bir din telakki etmekle alem-i beşeriyet nazarında ne kadar da düşkünler imiş ülen bu müselmanlar bu mala mülke cümle gonuşukları hep mal mülke dair korkulur valla bunlardan maazallah iktidar olup devlet kursalar gözlerini lokmalarımıza dikmekten ve dik dik bakıp az yiyin lan devlet elden gidecek vatan millet bölünecek din iman kalmayacak gondoliza rayz manitamız dahi dahi gavurun elinde esir ü cariye düşecek vah yavrıım yazık lan yavrucağıza yakışırmı erkek ümmetimize ayıptur ayıp deyuben iki dıkım lokmayı dahi zehir iderler valla gibisinden söyleşmekte olduklarını hisseder gibiyim çün şuyuu vukuundan beter dirler elbet boşa dimezler biz ne sosyalist düzenler düzenbazlar gördük gendüyleri tıka basa tok vatandaşları yarı aç yarı yarım yamalak tok bunlaruy ağızlaruna bakarlar ne yesek ne yemesek te dinden imandan geçtük tatlı candan bari olmasak deyü oh god .!! Ayem sipiik ingiliş lörning anatolia in commagene fil ottomania pes.!

İmdiii.!

Gelelim kanamanın esbab-ı nüzulüne; mahiyet-i münziline:

Bikerem bu devlet anamıydı babamıydı bunu bilemediler bu İslamcı kardeşler bu biir..

Ana’ysa nasıl ana Baba’ysa nasıl baba bunu dahi düşünemediler bu ikii.

Halbu ki:

Ehl-i hikmet vel irfan halkımız bir çok ipuçları da vermiş idi elbet.

Bu ipuçlarından dahi bihakkın müstefid olamadılar bu da üüç.!

Üvey ana edalarına “Knut Hamsun’a helal olsun kunut duası üzerine olsun şu bizim namusuz- un dahi “anasını satiym.!” yahut vay anasına deyos oğlu deyyosun.!” diyerek infial etmesi ve.

Üvey Baba edalarına dahi “elde ne Goriot Babalar var bizdeki olsa olsa şam babası yahut iskele babası (şerefsiz oğlu şerefsiz) Sicilyalı mafya babaları bile bunlardan daha iyi babalık eder gibisinden bol sunturlu iltifatlarla galiz belagatlarda bulunarak infilak etmesi..

Arif halkımın naif hikmetini ibraz etmesine elbet kafi gelir ve bu tabirlerin arkasında yatan tarihsel tevarüs dahi onları asla yalanlamaz. Şöyle ki:

“Anasını satiym.!” den maksat Ziyad bin Ebabih’in anasına işarettir ki Ebu Süfyan sever müselmanlar bu sözün ne demeye geldüğün pekala bilmekle işittüklerinde yüzlerin buruşturup alınların kırıştırup kulaklarına güccük barnaklarını sokup aşağı yukarı sallamaktan gendülerini alamazlar ve güya gulaklarına sivrisinek sidiği filan gaçmıştur efem.!

Hakeza “Şam Babası.!” Tabiri dahi müzevir Muaviye ve onun gibi sair ehl-i tezvir siyaset meddahlarını derhal tedai ettirir ve bu durumda Muaviye sever ehl-i siyaset müselman erbab lar dahi işbu tabiri eşittüklerinde fil an gerdanlarını arkaya doğru kıvırıp boyun kıkırdaklarını kü-türtlettikten ahir derin bir nefes alup” onlar bir ümmettiler.!” Mırıldanup başlarlar gerneşe gerneşe esnemeye .

Lakin bu gerneşme esnasında hazırcevap şipşak arif halkımın cevabı elbet hazır oluptur ey ahiler.!

“Anasını eşekler kovalıyasıca..!” …”Babasının kıçında kara çıbanlar çıkasıca.!”..” Babalar gelesice..!”..”Silsilesine kıran giresice..!”…ve ila ahir benzeri hayır dualarını asla esirgemezler ve esneyen kimesneleri esneyüp esneyeceğine bin peşiman ediverürler imanım eyvallah.! Amentü billah çok şükür elhamdülillah.!

Engürüde mukim Hacı Bayramda sakin suluhanda atılı ermeni evinde yatılı müzekkin nüfusta “müflih” kayıtlı erbab-ı halden ve redingotlu erkan-ı çarıklı harb’ten darb u meselci Hace Veysel Veli Çerkeşi Hazretleri nam müselman müellif kardeşiniz halkın arasında gezinipduru ve asla çangaya yokuşlarında ay balam börte çene çığlıkları filan atarak göya pempe köşk’e aha böyle bööö..rkk.!diye çöküp çöreklenivereceklerini zanniden malum taife-i leşker ve benzeri sosyalis kemalis erge neo concu uğurlar olsun uğur mumcu köşkerleri gibi kendi memleketlerine Fransız el memleketlerine Sovyetçi sair güruh’unyapagelipyapagittiği gibi kendi halkını adam yerine goymayıp horladukça horlayub sonra da sen yaparsın amma ne yapacağını bilmezsün aydurup halkın tepesini attırup kabil-inden hainlikler peşinde avara gasnak gibi asla dolanup durmam ve beyhude yere olmiycek dualara amin deyüp kiramen katibini dahi boş yer meşgul edip yormam ey benim insan güzeli peacelic kardeşlerim oh mersi vıy madam Notre Damé in Camburu Kembiriçte ..Sanzoti Briç.!Keyifler keka.!

Victor emmim se hala esfeli safilinde kerpiç bir evde Cosetté sayıklamakta pes.!

92.1..Çağlar ötesi Mesajın Günümüz Frekansı Majesteleri Gözünüz Aydın Detroitli Kızıl Kardeşim Günaydın Üsküdar’dan Uyan Loo!Bu Vatan Kimin.? O Mahur Beste Nağmeleriyle

Müstakbelde iktidar olacak müstesna muktedirlerin tekerine çomak sokması muhtemel radikal nam İslamcıları nötralize etmek ve ahiren iktidarın altyapı kanallarında for vendetta pozları verebileceklerine dair teminatlar verip ikna etmek suretiyle ayartmak ve bilahere Kemal Sunal’a fit olacaklarından gayet emin olarak mümkünlüde her şey mümkün dedirtebilecek cinbazlıklarla vicdanen rahatlamalarını sağlatmak gibisinden dun siyasetlerin figuranı dahi olabilemezdi bu “Hacı Umut Islıkları’na Yoldaş..Ey Muhammed Türkülerine Kardaş.. YapıbozumcuAnarşistMüselmanVeli”kardeşiniz.Ey benim eski dava kardeşlerim..!

Dublörlük.?

Daha neler.?

Pes.!

Alt yapı kanaduğun farkında bile olmayup “hele bir çatıyı çatak temeli sonra atak.!” Misillü iz ü izandan;hikmet ü irfandan yoksun mülahazalarla”üst yapıda oynaşmalar derdine düşmüş ;

Stratejik akıl bir yana üçyüz spartalı salak hamasetine bile sırt çevirmiş; başörtüsünden başka kullanacak malzemesi bulunmayan bir İslamcı siyasetin nesine güveneyim nesine mersiyeler döşeneyim ben.?

Hele hele “iç yapı ne’dir” aklına bile getirmeyen bir siyaset.!

Pes.!


Atasoy Müftüoğlu Guru’muz gururumuz hiç öyle kendini kasmasın sayın abiler.!

İslamcılar bir yanıt vermek zorunda filan değildiler.!

Çok söyledim ben “muhatab almak muhatabı şımartır başka değil.!”

Allah’tan korkmayana İnsan’dan utanmayana …

Neyçün ne diye ve nasıl hitab edeceksin a benim saf temiz kalbli..

Art niyetsiz ama siyaset bilmez Müslüman kardeşim.!

“Alt kanaması” yetmedi “Üst kanaması” da mı lazım dı üstüne üstlük.!

Beyin mıncıklamalarından bıkmış usanmışken üstelik..

En az bilmem kaç bin kitap devirmiş bunca mektebli melekler cemiyeti fahri üyesi..

Çene suyuna bol keççablı müselman entelijansiya muhibbi bunca kazazede-i kitab kurtları..

Avurtlarına kadar külliyat lebaleb lebiderya Çavuşbaşında Nişantaşı Aryaları ‘na ayartık.!

Ay yeter artık sadede gelelim diyeceğim ol dur ki ey biraderan bu alt yapı kanamaları ol raddeye gelmiş oluptur ki değil Çukurova Bismil Muşovası Iğdır Pamukları..

Cümle Türki Cumhuriyetler Ovaları pamukları dahi yetmez pansuman etmeye Welleh billeh.!

Ez guyem zeban-ı Farisi vel malum est lisan-ı arabiyyeh.!

Eh.!

Az biraz kentonca ve yeter miktar aborjince sol el sağ kol dirseğinde sağ bilek hafif yukarda..

Ayaklar sağlam basarken yere.!

Pes.!


İmdüü.!

Alt yapı nedür? Üst yapı nedür.? İç yapı nedür.?

Öğrenmek içün Lale Müldür okuyacak halimiz yok elbet.

Yine birbirimizi okuyacağız ve anlamaya çalışacağız elbet.

Ve nihayet anlayup anlaştukta –iş işten geçmeden-inşaallah.!

Yine bir ve beraber eyleyeceğük elbet.

Pes.!


Yves Montand Western Filmi buldum.. İzlemem gerek.!Dünyevi heves.!

Bilahere yine devam ideceğün.

Lakin bir hususu atlarsam olmaz.

Eşeklemem lazım.

İmdi el an iktidarda bulunan ve muktedir olmayı da nasıl sa başarabilen..

Eski refiklerimiz hakkında..

Daha derin daha sakin ve daha stratejik düşünmemiz gerekiyo.

Nasıl muktedir olabildiklerinin cevabını illa halı altlarında aramamız gerekmiyo.

Alicenab halkımızın öpülesi oturgun çehrelerine ve bu oturgun çehrelerinin..

Oturaklı lehçelerine

Bir daha ve kendimize de şöyle bir çeki düzen vererek önyargısız dıştalamasız ve horlamasız..

İnsan gibi bakmamız gerekiyo.

İstiklal Marşı Derneği Müesses Banii Sayın İsmet Hususi Beyefendi’ye de..

Hususen hatırlatmam gerekiyo.

Maalesef yeniden yeni bir istiklal marşı yazma gereğimiz iktiza etmiş olup..

Muktezasınca amel eyleyeceğimiz ve asla kazaya bırakmak gibi bir niyetimiz olmaduğunu..

Bilesiniz sayın hususi müellifimiz..

Ortada ocak mocak sancak mancak kalmamuştur.

Peygamber ocağımuz dahi zaten çoktaaann.!

Avaz birliği ettiğiniz peygamber düşmanları marifetiyle vilayat-ı şarkta;

Gehi hak-kari gehi Şırnakta.

Müntehir olmak suretiyle.

Vefat ettirilmiş olup.

Asıl siz saçınızı başınız yolunuz ve aklınızı da başınıza devşiriniz benim beyim.!

Şu bilindik taktiklerinizden olan beyin travmalarına yatma ayaklarını filan bırakın da.

Adam gibi yeniden aramıza katılmanın yollarına bakınız sayın beyim.!

Eski dost düşman olma biliriz ammaa ihtiyat payı bırakmayı da daha iyi biliriz beyim.!

Olmuyo böyle yani.!

Memlekette Kürt kardeşlerimiz de var ve ayıp oluyo yani.!

Rasim Abi’nin dediği gibi işte..

“Zırva tevil götürmez.”..Götürmüyo yani..

Wesselam.!

“Hacı -Gundé Runde Otur Yerli Yerinde-Qurmanci Veli.”……

Maasselam.!
RUMİ 25 EYLÜL 1427 HIZIR 156


22.17 yaprak dökümü fırtınası 23.59
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Öfkeli Mektuplar - 24
Öfkeli Mektuplar - 18
Öfkeli Mektuplar - 17
Vakavirüs Yazılar 03
Vakavirüs Yazılar 05
Öfkeli Mektuplar - 16
Vakavirüs Yazıları 01
Vakavirüs Yazılar 04
Anarşia Notları 22
Öfkeli Mektuplar - 14

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Kaside - Yi Fâtıma [Şiir]
Dastan-ı Eyyam-ı Aşura [Şiir]
Hey Oğul! [Şiir]
Seyr - İ Süreyyâ Destanı [Şiir]
Tasvir - İ Fâtımâ [Şiir]
Veda Yazısı [Deneme]
Anarşia Notları 24 [İnceleme]
Öfkeli Mektuplar - 15 [İnceleme]
Öfkeli Mektuplar - 12 [İnceleme]
Öfkeli Mektuplar - 2 [İnceleme]


Veysel Menekşe kimdir?

delinin teki


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Veysel Menekşe, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.