..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Paranız varsa toprak alın. Artık üretmiyorlar. -Mark Twain
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Unutulamayan Dönemler > Cafer ŞAHİN
2 Aralık 2011
Ba" de Harab Ul Afra  
Cafer ŞAHİN
Sadece çok özel bir yazı diyeyim kafi


:AFHF:


Devlet ve Aile büyüklerimizin zaman zaman kullandığı bu deyimin orijinal söylenişi; “BA’DE HARAB UL BASRA” dır.

Moğolların şu anda Irak sınırları içinde yer alan Basra Kentini bir vakitler yerle yeksan etmekle de kalmayıp bir de yağma etmeleri, tarihe çok kara bir leke olarak sürüldüğünden olsa gerek, bu şirin kentle ilgili darbımesel mahiyette pek çok sözler söylenmiş, içli hikâyeler anlatılmıştır.

“BASRA HARAP OLDUKTAN SONRA” veya başka bir deyişle, her şey olup bittikten sonra, anlamına geliyor bu meşhur ve manidar ibretlik deyim.

“GEÇTİ BORUN PAZARI” anlamı da taşıyor bir bakıma bu enteresan kelam-ı kibar haddizatında. Eh biz de, “EŞEĞİMİZİ SÜRECEK BİR YERİMİZ” bir pazarımız olmadığını, kalmadığını anlatmak için yazmış bulunduk zaten, ne gibi bir hadiseyle veya sebeple alakalandırılacağını merak ettiğimiz bu hususi yazımızı.

İş bu yazının Basra Vilayetiyle hiçbir bağlantısı ve alakası olmadığı veçhiyle Basra’dan çıkıp Malatya’ya geliyoruz.

Zaten konumuz da kentimizde bir iki yıl öncesine kadar süper market hizmeti de veren Malatya’nın ilk ve en önemli alışveriş merkezi olan Afra Mağazasının çok hazin bir tükeniş ve kapanış öyküsü…

Yıllar önce ilk açıldığı zaman ne kadar da görkemliydi, Malatya’nın nabzının en iyi attığı yerlerin başında geliyordu AFRA…

Onlarca, yüzlerce minibüs sefer yerlerine yeni ekledikleri bir taze adresin nezih bir mekânın adını kapılarına camlarına yazmış ve yeni müşteriler edinmiş olmanın inanılmaz hazzını idrak etmişlerdi, yüce Yaratana belki birer şükür secdesinde dahi bulunarak, pür heyecanla ve sonsuz umutla…

Afra, Arapçada “cennette hiç ayak basılmamış tertemiz yer” veya “ayın on dördüncü gecesindeki parlak dolunay ”, manalara geldiği gibi, içinde bir “kız adı” anlamını da barındırıyor aynı zamanda.

Bundan da şu sonucu çıkarabiliriz; Yüzü ayın on dördü gibi ışıltılı bir kız demek Afra ve aynı zamanda her üç semavi dinde önemli bir tabir olarak karşımıza çıkar…(Bazı lügatlerde öyle yazıyor)

Geçenlerde içime birdenbire, şimdi adı çoktan değişmiş ve tabiri caizse “suyu çekilmiş değirmene” benzemiş olan o “esrarengiz” mekâna gitme arzusu doğdu.

Gittim. Attığım her adımda, baktığım her karede gözümde film şeridi gibi canlanan anlılar aktı…

Sanat hayatımda, kendi kentimdeki en önemli ve en görkemli “İMZA GÜNÜMÜ” yıllar önce orada gerçekleştirmiş, her kelimesini inanılmaz yoğun duygular ve gözyaşları arasında vücuda getirdiğim, belki bugüne kadar yazdığım şiirlerin en önemlilerinden biri hatta aşk literatürümdeki en önemli, en kıymetli ve en sevilen, şimdilerde ise bestelenmek istenen DELİ KIZ adlı şiirimin en önemli mısralarından birkaçını da bizatihi orada yazmıştım…

Yani anlayacağınız bana AFRA’YI sevdiren, aratan ve özleten yegâne sebep onun Malatya halkı ve benim için “ilk göz ağrısı bir alışveriş merkezi olması” gerçeği değil, icra ettiğim en büyük sanatsal faaliyetimin yani ilk çok ciddi bir imza günümün orada mümkün olduğu gerçeğine binaen ve ayrıca, o mekâna ve imza günüme ilgilerini esirgemeyen o günkü seçkin ve kalabalık topluluğa ta yürekten bir minnet borcum olduğu idrakiyle çok seviyor ve için için özlüyorum Afrayı… Ki o gün En başta şimdi hayatta olmayan mümtaz insan merhum Murat KOÇYİĞİT başta olmak üzere Malatya’da pek çok önemli kurum ve kişi birbirinden güzel ve albenili canlı çiçekler ve çelenkler yollamışlardı.

Bu vesileyle her yönüyle seçkin ve öncekilerin tabiriyle mürüvvetli bir insan olan merhum Murat Koçyiğit’e (Bu ayda vefat etmiş olduğunu da bilmeyenlere hatırlatma görevinde bulunarak) Yüce Allahtan rahmet ve mağfiret diliyorum…

AFRA’ nın yerini alan şimdiki alışveriş merkezine bakınca her yönüyle Afradan çok değişik bir konumda olduğu bir çırpıda anlaşılıyor.

Zira sadece Afraya mahsus; ne o cıvıl cıvıl kalabalık, ne renklilik, ne o kıpır kıpır heyecan, ne anons görevlilerinin sihirli ve büyüleyici sesi, ne folklor, ne türküler ne sıra geceleri, ne en güzel bir İstanbul şivesiyle konuştuğu ve birbirinden güzel espriler, skeçler yapmayı, birbirinden anlamlı mesajlar vermeyi başardığı için coşkusu hiç eksilmeyen kalabalıkları kendine hayran bırakan usta sunucu ve arkadaşları…

Her şey değişmiş şimdi maalesef, saydığım o güzelliklerin ve o coşkunun yerinde yeller esiyor şimdi…

Afra hep güzeldi, Afra hep önemliydi Afra hep gizemliydi, Sanki Ömrüm boyunca yörüngemde olmasını en çok 'Arzu' ettiğim bir baht yıldızı oraya kaymıştı ve ben Onu bütün gücümle bütün hissiyatımla yeniden kendi atmosferime döndürmeye çalışıyordum. Sanki yakın bir teleskopla hep o yıldızı gözlüyor onu özlüyordum.

Şimdi, maziyi anarak ve yutkunarak sadece şunu söyleyebiliyorum;

Sadece şunu;

BA’ DE HARAB UL AFRA…Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın unutulamayan dönemler kümesinde bulunan diğer yazıları...
'Kağıt Bebekler Kraliçesi'nin Hazim Sonu ve Bugünkü Ünlülerin Benzer Halleri
Barış Manço'yu Anarken
Ali Ekberçiçek

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Saman Alevi Şiirler
Selamün Aleykürt
'Prim Ödülü' de Verebilir Misin Ey Devlet Baba?
Hayat ve Mazi
Kızların Cep Telefonlarını Toplatalım
Bir Reklam: Benim Adım Kemal
Benim Asgari Ücretlim İşini Bilir
Faideli Kızlar
Elimde Kalem Var
Flaş… Flaş… Flaş… Malvarlığımı Açıklıyorum

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Kafa Kağıdı [Şiir]
Benimle [Şiir]
Ayasofya Açılacak [Şiir]
Cunta Dede [Şiir]
Gandi Kemal [Şiir]
Deli Kıza Serenat [Şiir]
Gurbet Biter [Şiir]
Geri Dönmek [Şiir]
Ağır Aşklar [Şiir]
Muradı (M) Böyle [Şiir]


Cafer ŞAHİN kimdir?

Dünyaya edebi ışıltılar saçmak için gelen biri olmak harikulade bir duygu,söz saltanatının sultanı olmak,mülk saltanatının sultanı olmaktan daha üstün ve muteberdir ŞAİR-YAZAR CAFER ŞAHİN Malatya'nın yetiştirdiği en önemli Şair ve Yazarlardan biri olarak kabul edilen Cafer ŞAHİN, Hekimhan ilçesinin Kurşunlu Beldesine bağlı Güçlü(Eski adı Zahmettn)Köyünde doğdu. . . İlköğrenimini köyünde tamamlayan Şahin, daha sonra Malatya İmam-Hatip Lisesine devam etti ve bu okuldan mezun oldu. Kazandığı Açıköğretim Fakültesi İktisat Bölümüne devam etmek yerine, kendisini tez zamanda büsbütün sanata adamak yolunu seçti. . . Genellikle serbest vezin tarzında şiirler yazan ve şiirleri usta işi eserler olarak nitelenen Cafer ŞAHİN, az olmakla beraber kafiyeli şiirler de kaleme almış ve bu tarz şiirlerde de başarısını kanıtlamıştır. . . Şiirlerini GÖLGEMLE SÖYLEŞİ ve NE BİLİYORSAN ANLAT adlı şiir kitaplarında toplayan Şair, bunun yanısıra Deneme, Hikaye ve senaryo çalışmalarında da bulunmuş ve bu çalışmalarını şimdilik sanal ortamda pek çok sanat ve edebiyat sitelerinde yayımlamıştır. . . 2001 yılında ilk defa katıldığı bir Makale Yarışmasında Türkiye İkinciliği derecesiyle çok önemli bir başarıya imza atmıştır. Edebiyat dünyasına "YÜREĞİMİ İYİ SAKLA" adlı şiiri gibi, sevilmenin de ötesinde bütün Türkiye'de adeta birer marka olmuş şiirler kazandıran Yazarın iki adet yayımlanmış, biri Şiir, biri de deneme olmak üzere basıma hazır iki kitabı bulunmaktadır. . . çeviri Cafer Sahin MALATYA CURRENT AUTHOR POET POET-WRITER CAFER ŞAHİN Malatya is known as one of the authors raised the most important poet and Cafer Sahin, Hekimhan spot in the town of Lead Strong (Zahmettn old name) was born in the village of . . . Falcon completed primary education in the village, then continued in Malatya Imam-Preacher High School and graduated from this school was. Rather than to continue winning the Open Education Faculty of Economics Department, chose to devote himself to art . . . Generally, the thesis also entirely free-verse poems written in the style and ingenious works of poetry known as Cafer Sahin, at least, although had written poems and rhyme in poetry of this kind of success has proved . . . NARRATIVE INTERVIEW and what I know my shadow's poems by the poet gathers books of poetry, as well as the trial, the story and screenplay, and this work is found in the studies of art and literature of many sites published in a virtual environment . . . Article Competition for the first time in 2001 with the participation of Turkey has achieved a significant degree of second place. Letters to the world "GOOD SAVE my heart" as his poem, almost a brand in Turkey was to be loved beyond all winning author of two published poems, one poem, one of which has two books ready for printing, including the trial . . .

Etkilendiği Yazarlar:
Divan Edebiyatı şairleri,Cumhuriyet dönemi şairlerinden,Necip Fazıl,Cahit Külebi,Attila İlhan vs.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Cafer ŞAHİN, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.