..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yaşamak ne güzel şey be kardeşim. -Nâzım Hikmet
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Tarihsel Olaylar > Muhammed CAN
12 Ocak 2012
Algı Sapmasında Türk İslamcıları  
Muhammed CAN
Yazmak; esasında beyinlerin dumura uğradığı anlarda yazılmayacak kadar kursal bir eylemdir.


:AEIG:
Yazmak; esasında beyinlerin dumura uğradığı anlarda yazılmayacak kadar kursal bir eylemdir. Buna rağmen kişioğlundaki sorumluluk duygusu galebe çalıyor kimi zaman. Bu yazı da böyle bir galebenin dışa yansıması olarak değerlendirilmeli.
Hani derler ya en son söylenecek sözü, en önce söylemek: 'Türkiye, Osmanlı barbarlığını sürdürme sevdasında…
Türkiye’nin siyasi birikiminin menbaı olan Osmanlı saray entrikaları, ki bu entrikalar; ağırlıklı olarak, 15. yüzyılın sonlarında Endülüs Emevilerini yönlendiren Samirinin çocukları tarafından 1492 göçü ile Selanik, İzmir ve İstanbula taşındı...
O zamandan bugüne dek Anadolu coğrafyası huzurlu bir gün yaşamamıştır.
Geçmişin insanı kendisine aşina tabiata yabancı iken, bugünün insanı tabiata aşina fakat kendine yabancılaşmış. Geleceğin insanı ise hem kendine hem de tabiata aşina olacaktır. Bugünün sorumlu/adanmış/ aydınları geleceğin insan protipini temsil edebilmelidir. Yani dikey ve yatay değerler manzumasine aşina olabilmeyi başarmalıdır...
Cemaat olarak bilinen oluşumun başındaki zevat bilinçli olarak ülkesinden/okyanusötesinde/ adeta bir nev-i zorunlu ikamete tabi tutularak, tutanlar tarafından gizemli bir kişilik yaratılmak isteniyor.
Bu zevat, kuşkusuz ki halkının içinde olursa, Emevici İslam dünyası adına yaratılmak istenen sahte imam Humeyni portresi, yazın sıcağındaki güneş altına duran kartopu gibi eriyecektir. Kaldı ki sözkonusu cemaat ve onun liderliğini üstlenen Gülen’in kendilerine ikon olarak seçtikleri Said-i /Nursi/Kurdî'nin İslami geçmişi kirlidir. Bu kirlilik, onun taşıdığı katkılı İslamın yüklediği sorumlulukla oluşan kirliliktir!
İlginçtir, Türk/emevist/ İslamcıları Kürtlerin kirlilerini yaşatmak istemektedir. Örneğin Selahaddin-i Eyyubi, İdris-i Bitlisi gibi kirli islamcıları kahramanlaştırmışlardır. Bunun karşısında ise Şeyh-i Cebeli ve Seyyit Rıza(R.anh)'yı karalayıp eşkiya ilan etmişlerdir. Egemen Türk İslamcıları, Türk İslamına tehdit oluşturan İslami şahısları baği/asi/ ilan eder.
Evrensel insanlık ailesinin, maveraya açılan penceresi olan Muhammed ve ehl-inin değerler manzumesi; Ali'nin taşıdığı ruh ve karakter yapısında arama zorunluluğunu bilmelidir.
İnsanlığın büyük ailesi; içine düşmüş olduğu çıkmazdan kurtulmanın son çaresi olarak, kilit şahsiyet olan Ali'nin tanınmasını zorunlu kılmıştır.

Adem'iyet mektebinin insan-ı Kamili ve Nübuvvetin son halkasının varisi olan Ali! Günümüz insanının yaşadığı zaman diliminde bir kez daha kişinin(sosyal-siyasal, dahası İslami bilincin ve bununla beslenen İslami algının hayatın merkezine her gün yeniden inen vahiy gibi) şekillenmesinin iksirini taşıdığını göstermiştir.
Yaşlı bilge'mizin söylediği şu; “İnsani bilimlerin büyük bir bölümü temelini materyalizm ve ilahi-İslami inançlara imansızlıktan ibaret olan felsefelere dayalıdır. Bu ilimlerin üniversitelerde okutulması ilahi ve İslami talime karşı inançsızlığı yaygılaştırmakla birlikte dini inançlarda kuşku oluşturmaktadır’’ Sözü: neden ışık okulları zincirinin, Batının arka bahçesi olmuş sömürge ülkelerinde kurulduğunu anlamamızda daha ikna edici bir bakış açısını şimdiye kadar sunmuş olmalıdır. Kaldı ki bu ülkelerin büyük çoğunluğu müslüman halkların coğrafyasıdır...
Türk İslamcıları: Peygamber ve soyunun temsil ettiği İslamın dünya görüşüne karşı, daha fazla direnemeyeceklerini bilmeliler. Peygamber ve soyunun temsil ettiği İslama karşı ''dine karşı dini'' kullanarak zulmün öncülerine verdikleri destekten vazgeçmenin zamanı gelmiştir.
Bu açıdan; ''Türk İslamcılarının temsil ettikleri ekolün iflasına dair manifestoyu yazmanın da zamanı gelmiştir.'' Yakın gelecekte Akdenizin güney sahillerinde vuku bulan evrimsel hareketlerin odağına gireceklerini görmüyor değiller. Bu durumda, Türk İslamcıların bu halklarakarşı taşıdıkları vebalin altından kalkabileceklerini sanmak kolay olmasa gerek. Yeniden yüzyılımızın siyasi yazgısı şekillenirken, Afrika’nın rolü’’nü anlamaya çalışmak adına, güç, kılıç ve kan İslamına özlem duyan ve bu özlemi imanlarının en vazgeçilmez esası olarak bilen Türk İslamcıları!..
Türk İslamcılığında; Anadolu halkına biçilen rol; figüran olmaktan öteye geçmez. Senaryo ABD ve İsrail tarafından yazılır. Türk İslamcıların Müslüman Anadolu halkına 'Parya' muamelesi yapmasının vebalinin karşılığında bu halkın elleri her zaman yakalarında olacaktır.
Vesselam!
Muhammed CAN
Frankfurt 22.11.2011
mcan313@msn.com
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın tarihsel olaylar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Türk İslamcıların Şovenizmi ve İdeoloji Çrümüşlüğü - 6
Kerb - U Belamız
İslam İnkilabının Evrenselliği
Türk İslamcıların Şovenizmi ve İdeoloji Çürümüşlüğü–1
Türk İslamcıların Şovenizmi ve İdeoloji Çrümüşlüğü - 4
Türk İslamcıların Şovenizmi ve İdeoloji Çrümüşlüğü - 5
Türk İslamcıların Şovenizmi ve İdeoloji Çrümüşlüğü - 3
Türk İslamcıların Şovenizmi ve İdeoloji Çrümüşlüğü - 2
Sivil Aymazlık Sorunu Ve...

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Muhammed Can S. Demirtaş'a Soruyor
Türk İslamcı Dostlarımız - 5
Gündem Özel - 4 Başkanlık Sistemi ve Avrupa Krizi
Türk İslamcı Dostlarımız! —2
Rebeze Röportajı - 2
Size Ne Oldu?
Türk İslamcı Dostlarımız - 3
Emperyalist İslamcı Olunabiliyormuş Demek!
Türk Aydınlarında Takvimler 1789 Mu?
Arap Dünyasında Ortaçağın Sonu Mu?

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Dost İçin [Şiir]
Serzeniş [Şiir]
Ne İnsanlar Gördüm [Şiir]
Bizde Ne Anne'ler Var [Şiir]
Ey Gazzeli Cocuk! [Şiir]
Ayrılık Senfonisi [Şiir]
Hatıram! [Şiir]
Namus'un Adına! [Şiir]
Hum Kıyısında Bir Gece [Deneme]
Kürt İslam Tarihine Farklı Bir Bakış (I) [İnceleme]


Muhammed CAN kimdir?

. . .


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Muhammed CAN, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.