..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"İçtenlik bütün dehanın kaynağıdır." -Boerne
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Öykü > Bireysel > Yavuz KILIÇ
4 Temmuz 2012
Bahis  
Yavuz KILIÇ
İnsan, bazen yapabileceği işleri bırakıp, yapamayacağı işler yapmaya yeltenir. Haliyle başarılı olamaz.Bunu bir şekilde örtbas etmeye çalışır ama sonunda kaybeden kendisi olur.


:AAAE:
BAHİS

Sabahtan beri olta atıp duruyordu. Ama henüz tek bir balık dahi tutamamıştı. Geçenlerde arkadaşları ile bahse girmişti. Herkes onunla balık tutamazsın diye dalga geçiyordu. O da en sonunda dayanamamış ‘’Siz dalga geçin bakalım, göreceksiniz en usta balıkçılara taş çıkartacağım.’’ demişti. Arkadaşları daha fazla dalga geçmeye başlayınca bahse girmişlerdi. İki gün çok samimi olduğu bir arkadaşından balık tutma dersi almıştı kendi çapında. İki günde her şeyi öğrendiğini zannederek bu sabah erkenden gelmişti sahile. Kaç saat olmuştu? Olta atmaktan, çekmekten kolları yorulmuştu. Oltayı kaldırıp atmakta güçlük çekiyordu. Bir yandan da acıkmaya başlamıştı. Ama getirdiği kovayı balıkla doldurmadan gitmek istemiyordu. Bir saat sonra akşam olacaktı. Yavaştan ümidini kesmeye başlamıştı. Arkadaşlarının karşısına nasıl çıkacaktı. Mutlaka onu kahvenin önünde bekliyor olacaklardı. Balık tutamadığını görünce de iyice bir dalga geçeceklerdi. Kara kara düşünüyordu. Bahsi kaybedecekti. O kadar kişiye ziyafeti nasıl verecekti? Nerden girmişti ki sanki bu bahse?
…Güneş çoktan batmış idi. Ümitsizlik içinde oltasını yavaştan toplamaya başladı. Arkadaşlarının alaycı gülüşlerini şimdiden hayal edebiliyordu. Bu düşünceler içinde oltasını topladı. Doldurmak için getirdiği kovaya bir tekme attı, sonra:
- ‘’Neyse, kovanın ne suçu var, suç bende ne diye bilmediğim işlere bulaştım? Şimdi sinirimi kovadan çıkarıyorum.’’diyerekten kovasını tekrar eline aldı ve yola koyuldu. Birden aklına balıkçı Nuri amca geldi. Kovayı Nuri amcadan aldığı balıklarla doldurabilirdi. Bu düşüncesini çok uygun buldu. Saate baktı ve Nuri amca inşallah balıkçı dükkanını kapatmamıştır diye düşünerek adımlarını hızlandırdı. Biraz sonra Nuri amcanın dükkanının önüne gelmişti.
Nuri amca kasabanın tek balıkçısıydı. Babacan bir insandı. Sinan’ı karşısında görünce şaşırdı.
Sinan: Selamünaleyküm Nuri amca.
--Ve aleykümselam Sinan. Nerelerdesin yahu hiç halimizi hatırımızı gelip sormaz oldun?
--Ya kusura kalma Nuri amca. Vakit bulamıyorum, çok yoğunum. Yoksa, seni unutmuşluğum yoktur.
--Eyvallah eksik olmayasın evlat. Hayırdır?Bu saatte senin evde olman gerekmiyor mu?
--Eve misafir geldi de Nuri amca. Annem misafirler için balık almaya gönderdi beni.
--Misafirler kim ki?
--Tanımıyorum ki! Annemin akrabalarından olsa gerek.
--Balık kaç kilo olsun?
Sinan kovayı göstererek;
--Şu kovayı doldursun Nuri amca
--Kova mı? Neden ki?
--Annem öyle söyledi. Poşette olursa eve gidene kadar tazeliği gidermiş o yüzden.
--Tamam evladım.
Balıkları kovaya doldururken Sinan’ın elindeki olta gözüne takıldı.
     --Hayırdır evlat? Bu olta da neyin nesi?
--Şşşeeeeeeyyyy…….. Babam bir arkadaşında unutmuştu da, gelirken onu da al gel dedi. Babamın oltası yani.
--Allah Allaaahhhh..Babanı kaç yıldır tanırım. Balıkla falan hiç arası yoktur, diye biliyordum.
--?????
Cevap vermemeyi tercih etti. Her söylediği yalanda bir duvara çarpıyordu. Balıkları alıp yola düştü. Nuri amca’nın ‘’sizinkilere selam söyle’’ dediğini duymadı bile. Düşündüğü gibi arkadaşları onu kahvenin önünde bekliyorlardı. Onu görünce alaycı gülüşlerle yanına yaklaştılar. Sinan da gülümsemeye başladı. Arkadaşları henüz kovanın içinde olanlardan habersiz oldukları için dalga geçmeye devam ediyorlardı. Sinan kovayı gösterdiğinde arkadaşları büyük bir şaşkınlık içinde ona bakakaldılar. Artık dalga geçme sırası Sinan’da idi. Keyfi yerine gelmişti. Arkadaşlarıyla dalga geçmeye başladı. Kendini o kadar kaptırmıştı ki Nuri amcanın geldiğini fark etmedi. Hey evlat dediğini duymamış olsaydı sabaha kadar dalga geçerdi. Nuri amca:
--Oğlum Sinan!
Sinan döndü ve arkasına baktı. Nuri amca konuşmasına devam etti:
--Oğlum bir kova balığı aldın ama parasını ödemeyi unuttun galiba. Paran yoksa hesaba yazayım.
--????

Arkadaşları kahkahayı koyuvermişlerdi…Ertesi gün ziyafet vakti herkes gülüp eğlenirken o kara kara düşünüyordu. Bir daha bilmediği konularda bahse girmeyeceğine ve yalan söylemeyeceğine kendi kendine söz verdi…Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Ölüm Vefalı, Bir de Sonbahar [Şiir]
Gazel [Şiir]
Mihriban - Ey Hattına Meftun Olduğum Güzel [Şiir]
سن كيدركن [Şiir]
İki Yüzlüler [Şiir]
Ezelde Bahtımı Kara Demişler [Şiir]
Başım Eğik, Dilim Suskun, Gözlerim Dolu [Şiir]
Başım Eğik, Dilim Suskun, Dolu Gözler [Şiir]
Bir Kalbiniz Vardır, Onu İyi Tanıyınız [Şiir]
Hadi Toprağa Çök ve Ağla [Şiir]


Yavuz KILIÇ kimdir?

Edebi, tarihi ve güncel meseleleri, elimden geldiğince, dilimin döndüğünce kaleme aldım. Bazen yazdım el üstünde tutuldum. Bazen yazdım ortalıklarda kaldım. Kendime ait yayınlanmamış birçok şiirim de defter aralarında, kitap sayfalarında mevcut. Mahlasım FERMAN

Etkilendiği Yazarlar:
Necip Fazıl, Baki, Nedim, Neşati, Cahit Zarifoğlu, Sezai Karakoç, Abdürrahim Karakoç, Yavuz Bahadıroğlu, Kadir Mısıroğlu, Özer Şenödeyici, Ahmet Doğan, Osman Kemal Kayra, Mücahit Kaçar, Ali Çelik, Mevhibe Coşar, Ülkü Eliuz, Abdurrahman Dilipak


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Yavuz KILIÇ, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.