..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Sorularla dolu bir kitap... hiçbir zaman eksiksiz olamaz. -Robert Hamilton
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Şiir > Sevgi ve Arkadaşlık > Mehmet SEÇKİN
28 Kasım 2002
Okul Yıllarım ve Canım Hocalarım  
Mehmet SEÇKİN

:BHBC:


İlkokul müdürüm,
Hiç unutmam,
Mustafa S. idi ismi.
Bir gün konuşma yaptı,
Bütün öğrencilere,
"Hayatınızda geçirdiğiniz bir saniye bile önemlidir"
Anlamadı çoğu öğrenci,
Güldüler.
Bir öğrenci vardı,
O da ben dondum kaldım.
Hala aklımda sözün,
Hala uyguluyorum,
Gönlünüz rahat olsun,
Sayın hocam..

Okul yıllarım geçti,
Buruktu sevimcim,
Bak! Lise yıllarım,
Gençliğin ateşindeki,
Dostlukları, aşkları,
Sevinçleri, hüzünleri,
Unutmadığım lisedeki,
Arkadaşlarımla yediğimiz,
Yüzlerce öğrencinin önünde,
Meydan dayağımız,
Nasıl da bitti?
Böyle bir nefeste..

Lise arkadaşlarım,
Kulaklarınız çınlasın,
Aramazsınız, sormazsınız,
Burada bu satırları yazan,
Size değer veren bir insan vardı,
Hatırlar mısınız?
Ama bilirim kalbinizin atışını,
Hissederim yaşadığınızı,
Sık görüşemesek de sizler için atan,
Bir can var can,
Hisseder misiniz?

Yıllar sonra iki ilkokul öğretmeni tanıdım,
Çok ah dedim çok.
Neden benim ilkokul hocam olmadınız?
Neden beni siz güldürmediniz?
Benden uzaktaki yıllarda hayal ediyorum,
Ben sırada heyecanla parmak kaldırıyorum,
İyi kalpli bir hocanın sesi güler yüzüyle,
"sen söyle" diyor.
Ben mutlu bir yüzle kalkıp cevaplıyorum,
"aferin" denen ama hayat katan bu sözle,
"yaşasın yaşasın" dedikten sonra
Başarı sevincimle sırama tekrar oturuyorum.
Şimdi iki soru soruyorum kendime,
İlkokulda öğrenemediklerimi
Neden şimdi öğreniyorum?
Geç gelen bu eğitimi,
Sevinci coşkuyu neden şimdi sizlerden
Öğreniyorum?
Olsun hocam ben hazırım her zaman öğrenmeye,
Siz yine beni alın bir sınıfa koyun,
Ben nasıl mutlu oluyorsam,
Heyecanla cevaplanmayı bekleyen sorularınızda,
Ben yine parmak kaldırayım,
Sizin tatlı dilinizden,
"sen söyle" çıksın..Eleştiriler & Yorumlar

:: okulanıları
Gönderen: b.cüneyt yalçın / izmir
30 Kasım 2002
şiirinizi kurduğum mail grubunda üye arkadaşlarla paylaşmak istiyorum.konusu o kadar güzel oturdu ki hep okumak istediğim şeylere... sizi de bu gruba üye olmaya davet ediyorum. okul anılarımızı paylaşmak ve anlatmak istediğimiz şeyleri anlatmak, düşündürmek istediğimiz şeyleri düşündürmek için. saygılar. okulanilari@yahoogroups.com

:: Ah o öğrencilik anıları!
Gönderen: Kâmuran Esen / Bolu / Mudurnu
29 Kasım 2002
Merhaba Mehmet; Bir şiir sayfasında adımın geçmesi, doğrusu benim açımdan çok sevindirici.Teşekkür ederim....Öğrencilik yıllarına ait öğretmenlerini, biraz sitem koksa da okul arkadaşlarını yadetmen ne güzel! Anılar.....Gelecekle aramızda köprü vazifesi gören ama sanki kısa bir rüya gibi gelip geçiveren anılar.Yaşamımızda, bizde iz bırakan olayların ve anıların çoğunun, çocukluk dönemimize veya öğrencilik yıllarımıza ait olduğuna inanıyorum.Yani, kişiliğimizin şekillenmeye başladığı, insanları ve hayatı tanımaya başladığımız yıllara.....İnciten bir söz, suratta patlayan bir tokat, aşağılayan sözler; ya da tam tersine verilen bir ödül, yapılan teşvik , sarfedilen güzel sözler gibi.....İşte bunlar, çocuğun hayatında çok önemli kilometre taşları olacağı gibi; bazen de kötü başlangıçların, başarısızlıkların ilk basamağını oluşturabilir......Hepimizin çocukluğumuzda, bizde iz bırakan, bizi yaralayan ya da bizi mutlu eden birçok olay vardır mutlaka. Bu olayların bazılarını gülümseyerek, bazılarını içimiz titreyerek hatırlarız, yıllar sonra...... İşte o nedenle (biz) öğretmenlere büyük görevler düşüyor.Sınıfındaki öğrenciye şekil veren, ona rehberlik eden öğretmenlerin, öğrencilerine sevgi ile yaklaşmaları gerekiyor.Çocuğun dünyasında , ileride gülümseyerek hatırlayacağı, güç alacağı izler bırakması gerekiyor.Ve çocukların; başarısızlıklarından dolayı cezalandırılmaları yerine, en küçük başarıları nedeniyle ödüllendirilmeleri, daha da iyiye yönlendirilmeleri gerekiyor.Yaratıcılıklarının; yanlış yaklaşımlarla köreltilmemesi gerekiyor.Çünkü: ”Yaratıcılık özenle korunması gereken bir çiçeğe benzer. Sevgi ve ilgi onun gelişip serpilmesine; yergi ve ilgisizlik ise, henüz gonca iken onun kurumasına yol açar.”.......A.F.Okxborn Bir öğretmen olarak, şiirini okuyunca öğretmenlik yıllarımı düşündüm.Acaba öğrencilerimde acı izler bıraktım mı yoksa diye, sordum kendime. Ve bir hatırlatma:Hayatımızda bize gerekli olan birçok şeyi okul dışında öğreniriz.Yeter ki almaya, öğrenmeye isteki ve hazır olalım.Ses kaydetmek için mikrofonu her zaman açık bir teyp gibi.:) Başarılı şiir çalışmalarının devamını dilerim.Sevgiler. Kâmuran Esen

:: Duyguluyum!
Gönderen: Tayyibe Atay / Bolu
29 Kasım 2002
Merhaba Mehmet! Sana söylenebilecek sözlerin tamamını Sayın Kamuran Esen arkadaşım söylemiş.Teşekkür ediyorum kendilerine.Benim ekleyeceklerim şunlar olabilir ancak bu yazıya:Çocuk yüreğine dokunmasını bilmeyen,onun ruhunda esen rüzgarları anlamayan,oyunlarına katılmayan,onlarla ağlayıp gülmeyen kişi öğretmen olmamalıdır bence.Anladım ki sitemlerin var geçmişine çizgi çizenlere.Haklısın demek isterdim sana ama, diyemiyorum Mehmet!Çünkü her öğretmenin artılarının yanında eksileri de vardır.Hatasız kullar olmayı kim istemez ki!..Mesela ben;inanmazsın belki ilk öğretmenlik yıllarımda o güzel çocuk yüzlerine resmini çizmiştim ellerimin..Şimdi düşününce utanıyorum bundan..Sonraları anladım ki,tokatla hiçbir şey kazanılmıyor.Bereket çabuk vardım bunun farkına.İnsanın sevdiği kadar sevileceğini,verdiği kadar alabileceğini anladım...İşte o zaman gitti ellerim özür dilercesine, dağınık,perişan saçlarına çocukların..Sevdim onları,okşadım,ördüm,kesip taradım!..Dağ başlarında temizlikten yoksun saçlardaki bitleri ayıkladım.Sırf onları kazanabilmek,yüreğime tertemiz olarak sokabilmek için..Hepsinin,yaşları büyüse de yeri vardır şimdi yüreğimde.Bakışlarını hiç unutmadım hiç birisinin..Ve mehmet!Şu an ağladığıma tanıktır ekran,tuşlar,duvarlar..Demek ki özledim onları.. Öğrenme,ömür boyu süren bir süreçtir.Önemli olan yeni şeylere açık tutmaktır kapılarımızı.Yaşının küçük oluşu senin artındır,unutma emi!Bu güzel şiir için teşekkür eder,sevgiyle kucaklarım.Daha nice güzel şiirlere kalem işleteceğinin müjdesiyle..Hoşçakal!..
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın şiir ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kimsesizliğime Düştün... (Muammer ERKUL)
Seni Saklayacağım (Özdemir ASAF)

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Eski Bir Tapınak Yazıtı [Bilimsel]


Mehmet SEÇKİN kimdir?

-

Etkilendiği Yazarlar:
-


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Mehmet SEÇKİN, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.