..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Özgür insan, denizi daima seveceksin. -Baudelaire
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yaşam > Yûşa Irmak
6 Ağustos 2012
Yaşamak ve Onu Anlamak…  
Yûşa Irmak
Ne demek: “Yaşamak” Nefes alıp vermek, hava ile dolan ciğerler, kalbin ritmi, kanın küçük ve büyük damarlarda dolaşımı, hücreler, vitaminler, enzimler, sinir uçları ve daha ötesi… Sempatik sistem, duygular, duygulanmalar, beyin fonksiyonları, gelecekte bir nokta, umut, umuda doğru koşmak, başarılar, gurur ve hüzün veya heyezan… Sayılamayacak kadar kelime ve kavram. Peki, yaşamak kavramlar mı yani sadece? Veya hepsini yaşayabiliyor muyuz gerçekten? Yaşarken anlayabiliyor muyuz biz bunları?


:AJGG:
Ne demek: “Yaşamak”

Nefes alıp vermek, hava ile dolan ciğerler, kalbin ritmi, kanın küçük ve büyük damarlarda dolaşımı, hücreler, vitaminler, enzimler, sinir uçları ve daha ötesi… Sempatik sistem, duygular, duygulanmalar, beyin fonksiyonları, gelecekte bir nokta, umut, umuda doğru koşmak, başarılar, gurur ve hüzün veya heyezan… Sayılamayacak kadar kelime ve kavram. Peki, yaşamak kavramlar mı yani sadece? Veya hepsini yaşayabiliyor muyuz gerçekten? Yaşarken anlayabiliyor muyuz biz bunları?

Ya ölüm? Kalbin durması, kanın damarlar içinde donması, sönen gözler, havasız bir ciğer, ölüm katılığı ve sarılığı, kokuşma veya daha ötesi… Yeni hayatlara yaşama hakkı tanıma, toprağı doyurma, yeryüzü mutluluklarının bitimi, belki bir acının başlangıcı, matem, ölmeyenler için? Ölüm, hayatın bittiği nokta ve aynı zamanda hayatın bir parçası. Kimileri için hayatın anlamı. Ölüm bir ders, zorlu bir hayat bilgisi değil mi?

Neler oluyor?

Güneşin muhteşem ışıkları her gün aynı pencereden içeriye giriyor. Bazı evlerin ışıkları, güneşten de önce yanıyor. İnsanlar evlerinden bu zaman diliminde sokaklara doğru akıyor. 76 Y numaralı İhlas Marmara – Bakırköy otobüsü de durağa geliyor. En fazla 12 dakika gecikiyor! Mustafa her gün okula gidiyor. Mustafa üç aydır sokakta top oynayamıyor, çünkü Mustafa’nın üç ay önce annesi vefat etti. Her Perşembe Sultan teyzenin evinden hamsi tava kokusu yayılıyor 11 katlı binaya. Pazartesi günleri semt pazarı kuruluyor Marmara mahallesindeki sokakların birinde. Bu arada Sultan teyze Trabzonlu. Asansörde sigara içeni 47 dairede yaşayan insanlardan hiç bir kimse bulamıyor.

Yani öyle bir hal ki öyle yeryüzü sandığınız gibi büyük filan değil ve insanlığın tarihi de en fazla onbin yıllık… Adem (a.s) sanki dün yaşamış gibi geliyor bana… İsrailoğulları hala yaşıyor. Hala katliam yapmaya devam ediyor! “Burma, Arakan” ismini ilk kez duyuyor dünyanın insanları… Amerikan uzay bilimleri NASA aracı Satürn’ün fotoğraflarını durmadan merkeze yolluyor. Afrika güya aydınlanıyor. Bilgisayarlar ve akabinde internetin girmediği hiç bir köy kalmadı.. İletişim bütün yeryüzünü kuşattı böylelikle kutuplar bir tık kadar insana yakınlaştı. Fakat, aileler paramparça oldu, kardeşler ise birbirini görmemek için başka illere taşındı! iş yerlerinde herşey sunileşti, naylonlaştı!

Yaşamayı anlamak gerçekten çok zor. Ya da ben anlamakta zorlanıyorum belki. Fakat, insan anlayabildiklerini yaşamakla başlamalı hayatta…
http://twitter.com/yusairmak
https://www.facebook.com/yusairmak
yusairmak@hotmail.comSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yaşam kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kahveye Kaside
Kör Karanlıklar İçinde Terennüm
Kafayı Gerçekten Bulmak
Kafayı Bulduk! Sıra Cesarette!
Modern Kızların Gönül Oyunu…
Kadın
Geçmişe Özlem...
Matem ve Ölüm Üzerine…
Herkesin Ağzında Sakız Olan O Kelime :
Hayat Çizgilerimiz

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kendimle Konuşmalar
Sevgin Yüreğimde Mihenk Taşı
Şehir Ağlıyordu, Sen Ağlıyordun, Ben Ağlıyordum
Mekke Gönlüm, Medine Gözlüm!
Yarınlar İçin
Dilencinin Dilenciye Dilendiği Şehirden Selam Ola…
Sevgi Nesin Sen?
Gökyüzü Gözlüm
Tahayyül Mülküm
Hayat Hikayesi

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Benimle Ölür Müsün? [Şiir]
Doktor [Şiir]
Hasretimin Adresi: Sen [Şiir]
Yakarış [Şiir]
Susup Kendime Sakladığım… [Şiir]
Şahmerdan Yürekli [Şiir]
Kalmazsın [Şiir]
Davasızın… [Şiir]
Anadolu [Şiir]
Yüreğin Beni Bulsun [Şiir]


Yûşa Irmak kimdir?

Felsefe ve edebiyat aşığı, yayıncı ve kitapsever. . .


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Yûşa Irmak, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.