..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Dünyayı isteyen bilime sarılsın, ahireti isteyen bilime sarılsın; hem dünyayı hem ahireti isteyen yine bilime sarılsın" -Hz. Muhammed
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yaşam > Selin Araç
7 Ağustos 2012
Hayatın Sırrı ve Birbirini Yemek  
Selin Araç
Hiç bir tartışma kazanılamaz deniyorsa, bu ne derece doğru olabilir ? Karşılıklı haklar gözetilerek, varılmak istenen sonuca odaklanıldı ise tartışma gerekli de olabiliyor. Bir ego tatmini ya da gururun ortaya serilmesinden ziyade, ortak bir yol bulunması için. Birbirini yiyen ve bunu bir gereklilik bir göze girme ya da istediklerini elde etmenin olası bir nedeni olarak görenler için şöyle bir soru sorulabilir mi ? " İspat etmeye çalıştığın şeyin ortaya koyacağı yararlar gerçekten umrunda mı ?"


:AAHB:

Sorulduğunda cevapsız da kalabilir, hayatın sırrı nedir diye.. Yaşadığımız süre içerisinde neden hep farklı renkler var ? Hem korkular hem üstesinden gelinen olaylar kuşatıyor çevreyi..

İlk defa nerede görünmüştü, yaşama isteğini kabul ettiren duygu ve düşünceler ? Yaşamak için çalışmak, huzur duymak için beklentileri karşılamak, aşık olabilmek için sürükleyebilecek duygular, olumsuzluklarla baş etmek için bir şeyleri aşmak, gem vurmak ya da sorgulamak..

Bakış açısı her şeyi değiştiren yegane güç te olabilir. Sıkıntılı bir süreçten, gerçek bir doyuma savrulmak için.

Acı yoktur ! denilse, bu da bir gerçekliktir, kabul edildiyse tam anlamıyla.. Ondan, bir anlam, eylem ve fikir çıkarılabiliyorsa..

Hiç bir tartışma kazanılamaz deniyorsa, bu ne derece doğru olabilir ? Karşılıklı haklar gözetilerek, varılmak istenen sonuca odaklanıldı ise tartışma gerekli de olabiliyor. Bir ego tatmini ya da gururun ortaya serilmesinden ziyade, ortak bir yol bulunması için.

Birbirini yiyen ve bunu bir gereklilik bir göze girme ya da istediklerini elde etmenin olası bir nedeni olarak görenler için şöyle bir soru sorulabilir mi ? " İspat etmeye çalıştığın şeyin ortaya koyacağı yararlar gerçekten umrunda mı ?" Eğer umrunda ise, bunu, karşındakinin pozisyonunu sarsmaya çalışarak ya da entrikaları da gözeterek yapıyorsan, kime, ne yarar sağlayacağını düşünüyorsun ? Akıl, irade, mantık kavramlarını her şeyin üzerinde tuttuğunu söyleyip, fikir, davranış ve yarattığın etki açısından, bununla alakalı olmayan yerlerde konumlandıysan ? Kendini kandırmak yapılabilecek en kolay iştir zaten, ortaya çıkabilen de böyle bir durum oluyor çoğu zaman !

Gerçekte olanlar belli bir fayda sağlamalı ise, birçok gerçeklik belki de karmaşa yaratabiliyor çünkü her farklılık, farklı gereksinimler doğuruyor. Özü aynı ise insanın dinamiklerinin, gerçek, insanı en iyi noktaya konumlandırması ile ölçülebilir görünüyor. Eğer bu bekleniyorsa !Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yaşam kümesinde bulunan diğer yazıları...
Umut Işığı
Gizler ve Yalan
Işık Oyunları
Güzel Başlangıç
Hız ve Dünya
Stratejinin Gücü
Sarsıntı
Mutluluk Hediyeleri
Gerçek Bir Derinlik
Beynin Gizli Sırları ve Dünya

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Devasa Hareket
Gizli Sarmal
Renklerin Dansı
Ezberinde Yedi Renk Dünya!
Durak
Durgun Sulardaki Fazladan Bakış!
Yeni Dünya
Fırtına Heyecan ve Mana
Taşlar ve Oyun
Alevde Kağıtlar

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Dehliz [Öykü]
Gizemli Yedi Canavar ve Büyük Savaş! [Öykü]
Labirentteki Büyük Sır! [Öykü]
Doruk Noktası [Öykü]
Güçlü Zamanların Yorgun Yaratıcısı [Öykü]
Heyecanın Sarsılmaz Doruğu [Öykü]
Ulaşılan Düşünce [Bilimsel]


Selin Araç kimdir?

İstanbul Kültür Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, İletişim Sanatları, Halkla İlişkiler bölümünden mezunum. On seneden fazla zamandır yazarlık yapıyorum. İstanbul Kültür Üniversitesinin internet sitesi Kentometrede deneme yazarlığı yaptım. . Seçtiğim konuları, psikoloji, kişisel gelişim, felsefe, mizah ve edebi açıdan yorumladım. İnsana dair insanı tanımaya, kendini tanımaya ve anlamaya yönelik konular, başarılı, mutlu bir yaşama ulaşma yolları, bireysel ve toplumsal sorunlarla ilgili yazılar yazdım. Denemeler dışında şiir yazarlığı ve alanında başarılı ve tanınmış kişilerle çeşitli söyleşiler yaptım. Bir süre haber sitesinde köşe yazarlığı, uzun süredir de blog yazarlığı yapıyorum.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Selin Araç, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.