..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Tüm mutsuzluklar yokluktan değil, çokluktan gelir. -Tolstoy
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > İlişkiler > Aysun Güven
3 Aralık 2012
Zeus'un Kızı; Aldatma Üzerine  
Aysun Güven
Hayat özgür iradeler için çoklu bulmacalarla dolu. Bazen yukarıdan aşağı tuttu zannediyorsun, ama bir bakıyorsun ki sağdan sola tutmamış. Empati yaparak, cinsel tercihleri ve kimlikleri ortadan kaldırarak karşıdakini irdelemek ,deja vu ya gerek kalmadan bu dünyada zaman kazanmanı sağlıyor. Ne de olsa ne yaşarsak yaşayalım, belli bir zaman diliminde yaşayacağız. İyi veya kötü,dolu dolu veya boş. Ama aşk bence hayatta en çok zaman harcanan ve çoğu için de boşa zaman geçirilen bir mesai durumuna düşüyor.


:GCD:
Niçin erkekler eşlerine iltifat etmezler ? Bir erkek çoğu zaman karısının şıklığına iltifat etmek yerine, ters ters bakmayı yeğler. Bir erkek yapacağı işin tam olması için tüm dikkatini kullanırken, o çok sevdiği arabasını dikkatle temizlerken , niçin bir kadını mutlu etmenin çok kolay yolları varken, kendisini çıkmaz sokaklara sokar.
Kıskanmak için niçin başkaları ile onları aldatmasını beklerler ? Sanal dünyaya sarılan onca kadın, gerçek dünyada nazik, centilmen, hoşgörülü ve kültürlü olmayan nice erkeğin, orada sihirli bir şekilde çoğaldığını farketti. Bu, onların saatlerce bilgisayarın karşısında geçireceği zamanı unutmasına ve her mailin düşünülerek, tartılarak cevap verilmesine dayanan, meraklı bir bekleyişe neden oldu. Peki gerçekte pek anlaşamayan, geçimsizlik yaşayan nice çiftin, tesadüfen sanal ortamda birbirleri ile sıkı dost, iyi bir aşık olduklarına inanabilir misiniz ? Bu insanların birbirlerine katlanma derecelerinin, ancak uzakta oldukları zaman artmasına işaret etmektedir.
Umut yarın beklenilense, bugün yaşanan hep umut değil mi? Yanıbaşımızdaki sevdiğimizin, aslında gerçekte aradığımız kişi olduğuna inanmak zor olmasa gerek. Sadece biraz daha alaka ve özenle halledilebilecek, onca yaşamı göz göre göre düşeceği uçurumun kıyılarından döndürecek olan yine onlar. Boşanmaların, yarıya yakın bir yüzdesinin, evlenmenin ilk beş yılı olmasının sebebi ise, sihirli kişinin o olmadığının anlaşılmasıdır. Düşünülmeden sarfedilen kelimeler, özür dilemekten hoşlanmayan bir nesil bu oranı gitgide artırmaktadır.
Hayat özgür iradeler için çoklu bulmacalarla dolu. Bazen yukarıdan aşağı tuttu zannediyorsun, ama bir bakıyorsun ki sağdan sola tutmamış. Empati yaparak, cinsel tercihleri ve kimlikleri ortadan kaldırarak karşıdakini irdelemek ,deja vu ya gerek kalmadan bu dünyada zaman kazanmanı sağlıyor. Ne de olsa ne yaşarsak yaşayalım, belli bir zaman diliminde yaşayacağız. İyi veya kötü,dolu dolu veya boş. Ama aşk bence hayatta en çok zaman harcanan ve çoğu için de boşa zaman geçirilen bir mesai durumuna düşüyor.
Kadın ve erkek iki farklı insan olabilir. Literatürde sembolleri bile belirlenmiş. Yaratılmış olan aidiyetlerin, sosyal ortamda yıkılması zor neredeyse, imkansızdır. Ancak, aile ortamında bu kavramların sinsi sinsi dolaşmaması, özellikle eşlerin de yoğun olarak çalıştığı bir ortamda sıfırlanması gerekmektedir. Kavramlar, sizi alışılmış kalıpların içine sokar. Bunun, belki çoğunlukla karşılaşılan problemlere kolaylık getirebileceğini düşünenleriniz vardır. Ama en ufak bir değişiklikte alt üst eder. Halbuki, kadının bir vidayı sıkmak için erkeğini beklemediği, erkeğin biberonu çocuğa vermek için, kadının onu yıkamasını beklemediği durumlar, çok basit gibi görünse de yaraların daha da derinleşmemesine, en azından çoğu geçim sıkıntısından kaynaklanan sorunların daha kolay atlatılmasına yardımcı olacaktır.
Sonuç, kırmak ve yıkmak olduğu zaman, dünya kendini kaptırır. Dikkat edin! Amaç yapmak ve tamir etmekse zaman daha ağır işler. İlişkilerin cama benzemesi, onların hem sağlamlığını artırmakta, hem de kırılganlığını kolaylaştırmaktadır. Bu ters açıları, lehinize çevirmek sizin hayata bakış açınızla ilgilidir.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın İlişkiler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Zeus'un Kızı; Gelecek Gelmeyecek
Zeus'u Kızı.; Hayat Pazar Yeri
Zeus'un Kızı; Kaldığı Yerden
Zeus'u Kızı.; Hayatınızı Nasıl Alırdınız?
Zeus'u Kızı.; Körlük?
Zeus'un Kızı; Su Terazisi
Zeus'un Kızı; Tutkunun Alfabesi
Zeus'un Kızı;doğaçlama
Zeus'un Kızı; Duymak İstediklerimiz
Zeus'un Kızı; İyi Kötü ve Çirkin

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Zeus'un Kızı; Film Kopmadan
Zeus'u Kızı.; Mini Boşluğa Karşı
Zeus'un Kızı; Evreka
Zeus'un Kızı; Çaresiz
Zeus'un Kızı; Gidiyormuş Gibi Durmak
Zeus'un Kızı.; Adalet Kefareti
Zeus'u Kızı.; Sivil İtaatsizlik ve Çiçek Devrimleri
Zeus'u Kızı.; İhtilaflı Alanlar
Zeus'u Kızı.; Arada Kalmak
Zeus'un Kızı; 2016 Artığı 2017

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Irmak [Şiir]
Kara Mizah [Şiir]
Bütün Yolculuk Boyunca Hasret Ayrılmadı Benden - Bir Ucu Bir Kuyuda Kaybolan Rüzgarlı Bir Şosede [Şiir]
İnsana Dair [Şiir]
Bir Dolu Bir Boş [Şiir]
Doğum Günüm [Şiir]
2011 Yeni Doğan [Şiir]
Doğum Günüm [Şiir]
Derdim Bu Olsun [Şiir]
Ne Diyeceğimi Bilemedim [Şiir]


Aysun Güven kimdir?

hayatın içine sığamayanlar kitapların içine sığabilir.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Aysun Güven, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.