..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Edebiyat yaşamın öncüsüdür, onu öykünmez, ona istediği biçimi verir. -Oscar Wilde
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri



Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 




Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Ömer Faruk Hüsmüllü




9 Haziran 2013
Tencereni Al da Gel!  
Ömer Faruk Hüsmüllü
** Cahille oynaşırken, nankörle paylaşırken, güçlü ile savaşırken dikkatli ol!**Demokrasi, kendini koruma yeteneği çok zayıf olan bir rejimdir. O nedenle demokrasi ve özgürlük düşmanlarının faaliyetlerini en iyi sürdürebilecekleri yerler demokratik ülkelerdir.**İkiyüzlülükten yakınıyordu; demek ki daha henüz yüzsüzle karşılaşmamış.** Değiştir kendini, değişsin dünya.


:DDE:
Balkonda oturuyorum, etrafı seyrediyorum. Tencere ve düdük sesleri gelmeye başlayınca saatin 21.00 olduğunu anladım. Seslere kulak kabarttım, bir önceki günden daha şiddetliydi. Etrafa bakındım, balkonlara ve pencerelere asılan bayrak sayısı artmıştı. Birçok evde de lambalar yakılıp söndürülüyordu.

Sokağın başından sloganlar atarak gelen küçük bir grup gördüm. Yaklaşınca saydım: Tam 22 kişi. Hepsi de hemen hemen aynı yaşta, 15-17 arası, gencecik çocuklardı. Küfür ve hakaret etmiyorlardı. Attıkları sloganlar Taksim Gezi Parkındaki eylemcileri destekleyen sözlerdi.

Balkonun altından geçerken gruptakilere el salladım. El sallayarak cevap verdiler. İçlerinden bir tanesi bana:

-Amca merhaba! Nasılsın? Tencereni al da aşağıya gel, birlikte yürüyelim. Dedi.

Bu isteğe olumlu cevap vermek isterdim ama biber gazı korkusuyla onlara katılamadım. Çünkü bende astım hastalığı var ve biber gazını solursam ölüme bile neden olacağını biliyorum.

Taksim Gezi Parkı’na gitmeyi ve oradaki gençlere kitaplarımdan hediye etmeyi de istediğim halde bunu yapamayışım da gene o lanet şey, biber gazına bağlı.

Yok mu şu biber gazını yasaklatabilecek birisi? Hatta yasaklanması da yetmez, “Biber gazı sıkanın öldürmeye teşebbüs etmekten” yargılanmasını sağlayacak bir kanun teklifini meclise sunacak bir milletvekili yok mu?

**

Gençlerin teklifi üzerine ben de Oruç Baba’nın önüne “Tencereci”yi ekledim ve bundan sonra Tencereci Oruç Baba (Kısaca TOBA da diyebilirsiniz) olmaya karar verdim.

Tencere bu toplumun gündemine neden oturdu? Nedeni belli: Vatandaşın tenceresi boş! Bu boş tencereyi ocağa koyup altını yakacak değil! O nedenle “Hiç olmazsa çalayım da bir işe yarasın!” Diye düşünmüş olmalı.

Unutmadan söyleyeyim: Bir-iki sene önce “Tencereden Al Haberi” başlıklı dört bölümünü yazdığım ama bir türlü tembellikten tamamlayamadığım bir hikayem vardı. Sanırım bu vesileyle en kısa zamanda onu bitiririm. Hikayemin kahramanı “Çelik” de bu kararımdan dolayı çok memnun olacağa benziyor.

**

Memleket toz duman içinde, yani ortalık karışık. Ama şarkıda da belirtilmiştir: Denizler durulmaz dalgalanmadan… Umarım bu gelgitler ülkemin insanlarının lehine sonuçlanır.

Baksanıza biri diyor ki: Filancayı astınız, falancayı zehirlediniz ama şu siyasetçiyi size yedirmeyiz.

Yedirilmeyeceği söylenen siyasetçi de diyor ki “Ben polisimi yedirmem!”

Vatandaşın tenceresi boş dediysek, bundan yamyam olduğu sonucunu mu çıkarmak gerekiyor? Vatandaş ne o siyasetçiyi ne de polisi yeme peşinde! Vatandaş, özgürce, insanca yaşamanın mücadelesini veriyor.

Şaka bir tarafa, şu muhalefete de biraz dokunduralım: Sahi bu muhalefet nerede, ne yapıyor bileniniz var mı? Demokratik bir ülkede sokağa çıkamayan, çıkmayan bir muhalefet olabilir mi?

İktidara giden yolun sokaktan geçtiğini bilmeyen bir muhalefet olabilir mi? Sokaklara dökülün, önünüze geleni kırın, dökün demiyorum; ama demokratik haklarınızı kullanarak sokaktan da vatandaşa bazı mesajlar vermelisiniz.

Tabii boşuna konuşuyoruz. Çünkü bir kez daha iddia ediyorum: Bizdeki “Muhalefet İktidar Olmak İstemiyor”. Yıllar önce söylemiştim, başlığı yaz google’a ve tıkla gör…

Son sözleri gene Tencereci Oruç Baba(TOBA) söylesin:

** Cahille oynaşırken, nankörle paylaşırken, güçlü ile savaşırken dikkatli ol!

**Demokrasi, kendini koruma yeteneği çok zayıf olan bir rejimdir. O nedenle demokrasi ve özgürlük düşmanlarının faaliyetlerini en iyi sürdürebilecekleri yerler demokratik ülkelerdir.

**İkiyüzlülükten yakınıyordu; demek ki daha henüz yüzsüzle karşılaşmamış.

** Değiştir kendini, değişsin dünya.

.Eleştiriler & Yorumlar

:: Didem Duruöz Hanımefendiye Teşekkürler
Gönderen: Ömer Faruk Hüsmüllü / , Türkiye
10 Haziran 2013
Didem hanım merhaba. Değerli yorumunuz ve verdiğiniz adres için çok teşekkür ederim. Yazıyı paylaşmak için bana sormanıza gerek yok, dilediğiniz şekilde hareket edin lütfen. Ülkemizin üzerindeki kara bulutların dağılacağı umudu ile selam ve saygılarımı iletiyorum.

:: Ellerinize, yüreğinize, kaleminize sağlık
Gönderen: Didem Duruöz / , Türkiye
10 Haziran 2013
Ellerinize, yüreğinize, kaleminize sağlık . Bu anlamlı, etkili ve değerli eserinizi facebook dan paylaşmama izin verir misiniz? Ayrıca gezi parkı kütüphanesine kitap yollamak için bu adresi kullanabilirsiniz: Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şb.İnönü Cad. Hariciye Konağı Sk. Türel Apt.3/3 Kat:1 Gümüşsuyu/ Taksim 243 78 07 Sevgi ve Saygılarımla.




Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
İktidara Gelebilmek İçin Tüyolar!
"Adam Olmayan" Adamlar!..
Duble Yol Mu, Duble Fiyasko Mu?
Millet İsterse Tarih Tekerrür Etmez!
Ekmelettin Bey Cumhurbaşkanı Olursa Bu Kitaplar Ücretsiz
Ben "Evet"i Basacağım
Ampul Vicdanları Aydınlatabilir mi?
İnsanoğlu Nereye?
Ben,ben,ben…gene Ben!
Kriz Teğetcileri Vuruyor

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kitapları Yakın, Kütüphaneleri Yıkın!
Korkuyorum,korkuyorsunuz,korkuyorlar - 3
Kitapsız Bir Din Doğdu,haberiniz Var mı?
Kitapsız Türkiye
Kızılderili Soykırımı / American Natives Genocide
Mağaranın Kamburu Romanından Seçmeler…
Kitaplarımı Basacak Yayınevi Arıyorum
Ekmeklerini Çöpten Çıkaranlara Selam Olsun
Facebook’a Bir Önerim Var
Eleştirinin Eleştirisi - 3

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Kusurî"den Tırtıklama [Şiir]
Zam Zam Zam... [Şiir]
Tırtıklama (Kazak Abdal'dan) [Şiir]
Yoklar ve Varlar [Şiir]
Âşık Dertli"den Tırtıklama [Şiir]
Dostlarım [Şiir]
İstanbul,sana Âşık Bu Kul [Şiir]
Namuslu Karaborsacı [Şiir]
Elem Bağları [Şiir]
Toprağın Oğlu [Şiir]


Ömer Faruk Hüsmüllü kimdir?

Uzun süre Oruç Yıldırım adını kullanarak çeşitli forumlara yazı yazdım. İddiasız iki romanım var. Çok sayıda siyasi içerikli yazıya ve biraz da denemelere sahibim. Emekli bir felsefe öğretmeniyim. Yazmaya çalışan her kişiye büyük bir saygım var. Çünkü yazılan her satır ömürden verilen bir parçadır.

Etkilendiği Yazarlar:
Az veya çok okuduğum tüm yazarlardan etkilenirim.


yazardan son gelenler

 




| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Ömer Faruk Hüsmüllü, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.