..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yalnızca hava, ışık ve arkadaşın varsa hiç üzülme. -Goethe
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Türkiye > Alp Şahin
6 Ekim 2013
Affet Bizi Atam  
Alp Şahin
Türk milleti zekidir,çalışkandır demiştin ya... Yalan çıktı maalesef o Atam. Hala senin gibisi gelmedi, hala sana muhtaç duyuyoruz


:HHF:
Yaptıkların geliyor aklıma...Hangi birinden başlayayım ki... Dünya senin gibisini görmedi, göremez. Matbaayı yasaklayan zihniyeti o kısacık sürede öyle bir seviyeye getirdin ki tarifi yok... Yine de yaranamadın ama. Mesela ezanı Türkçe yaptın... Sırf Arapça bilmeyenler ezanın manasını anlasın, sağa sola inanıp kanmasın istedin ama yaranamadın... Sana ateist dediler, mason dediler...Dediler de dediler... Bizse bir şey diyemedik affet bizi Atam.

İstiklal Mahkemeleri kurdun.... Vatan hainleri yargılansın diye... Çünkü çok iyi biliyorsun bazı insanlar vatanları için yaşarken bazıları sadece para ve güç için yaşar. Buna dur demek istedin ama yine yanlış anlaşıldın. Senin için müslümanlığa karşı dediler. Ağzına bütün gün bir lokma koyamadığı için ekmek çalan çocuğun Şeriat altında elinin kesilmesini takdir ettiler ama iftira, yalan ve vatanhainliği karşısında canları alınanlara karşı çıktılar... Aslında hepimiz günahkar ve iki yüzlüyüz sadece itiraf edemiyoruz. Affet bizi Atam.

Bu aralar yokluğun iyice hissediliyor. İyice saçmalıyoruz. Senden sonra buralar çok değişti. Ne biliyim bir anda herkes sana nefret duydu. İnan, anlamıyorum bende. Herkesin içinde mi kaldı, yoksa seni mi çekemiyorlar ama bir parti başa geldi diye halk bir anda değişti. Bu kadar kolay mı bizi etkilemek Atam... Bu kadar basit bir millet miyiz? Daha 2001 yılı öncesi herkes kendi halinde yaşarken bir anda yeteri kadar demokrasinin olmadığına karar verdik. Evet biz. Hani bizi padişah istedi diye kellesini kurtardığın sen, yeteri kadar demokrasi ve insan hakları sağlayamamışsın. Öyle ki baştakiler türban dedi, kürt dedi, alevi dedi... Hep bir şeyler dedi. Bizde inandık. Şu an küçük küçük adımlarla karanlığa doğru ilerliyoruz maalesef. Nedendir bilinmez hiç Çerkes, Yunan veya Bulgar demediler...Ya onlara iyi haklar verdin Atam ya da biz biri ne derse ona inanacak kadar safız. Affet bizi Atam.

Senden sonra tepkiler,yürüyüşler,ayaklanmalar oldu buralarda Atam. Direnişler oldu... Merak etme ülkeyi Fransızlar - İtalyanlar henüz işgal etmedi. Ülke yine bizim ama birbirimizden nefret ediyoruz artık. Böldüler bizi Atam. İki tarafa ayırdılar. Ya Kırmızısın dediler ya da Ak. Hayır Türküm dedim olmaz öyle şey dediler. Yoruldum be Atam. Hani senin zamanında ya Amerikan ya da İngiliz mandacılığı vardı ya. He işte aynısını yaşıyoruz. Partilere oy verince çözümün geleceğine inanıyoruz. Amerika'yı vergiye bağlayan tek milletin çocukları olarak artık gösterilen hayallere yaşam tarzlarına inanıyoruz. Affet bizi Atam.

Ne yazık ki 1938 de yumdun gözlerini. Bu ülkeye bir şeyler yapmak istedin. İz bırakmak, doğruyu göstermek istedin. Emin ol sana ne kadar teşekkür etsem azdır. Öyle yenilikleri getirdin ki ülkemize ne olduğunu emin ol biz ne yazık ki anlayamadık. Belki de bu yüzden kaybettik. Senin gibi senin kadar düşünemedik. Sen ileri görüşlüydün biz ise değildik. Belki de devrimlerinin hızlı olmasının tek kötülüğünü yaşıyoruz şu anda. Geçmişe dönüyoruz yavaştan. Eğitim sistemini bozuyoruz, başlara türban takınca müslüman olduğumuzu zannediyoruz, hacılardan, hocalardan, türbelerden medet umuyor, içimizde açılımlar yapıyoruz... Yapıyoruz da yapıyoruz... İtiraf etmeliyim ki sadece zaman kaybediyoruz Atam... Hani Türk milleti zekidir,çalışkandır demiştin... Yalan çıktı maalesef o Atam. Hala senin gibisi gelmedi, hala sana muhtaç duyuyoruz belki de bu yüzden kaybediyoruz. Huzur içinde uyu ve affet bizi Atam.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın türkiye kümesinde bulunan diğer yazıları...
12 Buçuk Saatlik Konuşma
Eee Çözüm?
Emrah Serbes'e...
Cumhurbaskanligi Secimi, Bira ve Felsefe
Cumhuriyetcilik, Huzun Biraz da Lidersizlik
Her Sey Cevre Icin
Aptal Insan Toplulugu
31 Mart Secimleri

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Hayir
Yazma Iste Sus!
Manuel Portakal
Bedelli Askerlik Hakkinda Aforizmalar
Polis Te Iscidir
10 Kasım ve Biraz Fazlası
Fakir Yine Fakir
Hepimiz Salağız
Dublajlar ve Montajlar
Soma'daki Gercek Facia

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Yansıma [Şiir]
Karmaya Daha Var [Öykü]
Oysa Yozlasir Herkes [Öykü]
Vicdan [Deneme]
Asktir Bu Biraz da Leverage [Deneme]
Iste Bunlar Hep Raki [Deneme]
Guvende Degiliz [Deneme]
Oysa Gecicidir Hersey [Deneme]
Sevgi Yorar Kalbi [Deneme]
Dogru Kadin ve Dogru Zaman [Deneme]


Alp Şahin kimdir?

Deneme ve elestiri agirlikli yazmayi seviyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Machiavelli, Nietzsche


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Alp Şahin, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.