..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Hiçbir zaman karakterlerimin hüzünlü olduklarını düşünmedim. Tersine yaşam dolular. Trajediyi seçmediler, trajedi onları seçti. -Juliette Binoche
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Günlük Olaylar > Hulki Can Duru
18 Ekim 2013
Özel Mezarlıklar: Kârlı Bir Yatırım Kapısı!  
"Benim kabrimi yerde aramayın! O gönüllerdedir!" Mevlana

Hulki Can Duru


Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bu yeni yatırım hamlesiyle iş ve istihdam kapısı açılacağı, işsizliğin önleneceği, mezar fiyatlarının düşeceği, dar gelirli vatandaşlarla kampanya ile taksit ve faizsiz krediyle mezar edinebilme olanağı sağlanacağı umuluyor.


:AAEJ:
Büyük kentlerde mezarlık fiyatları 10 binden başlayıp 50 bin TL ye kadar çıkıyor! Haberin var mı vatandaş? Otomobil fiyatına mezarlık var! AKP hükümeti imar yasasında yaptığı yeni düzenleme ile devasa özel mezarlıklar kurulmasının önünü açıyor. Hatta apartman tipi katlı mezarlıklar, özel krematoryumlar bile gündeme gelebilecek. Böylece, girişken vatandaşlarımız şirketler kurarak bu mezarlıkları işletebilecek. Bununla birlikte morg, soğuk hava depoları, kefen bezi, musalla taşı ve lahit kapağı yapımı gibi yan sanayiler de gelişecek! Örneğin “İslam Gömü ve Mezarlık İşlemleri A.Ş.” adıyla kurulacak bir şirkette Gömü İşlemleri Umum Müdürü, Müdür Yardımcıları, Muhasebe, Finansman Müdürleri, Şefler, Şef Yardımcıları olacak. Ne kadar heyecan verici değil mi? Sonra bu şirket borsaya kote olarak İslami usüllere göre işlem de yapabilecek tabi ki!

Hatta bu bağlamda gusül ve ölü yıkama yöntemlerinin mahremiyeti ve fazileti, pamuk tıkama teknikleri, cenaze defin hizmetleri, cenaze nakil prosedürleri, kabir azabından korunma yollarını ilmi ve İslami yönden öğretecek İslam Gömü ve Mezarlıklar Anabilim Dalı Fakültelerinin açılması da yerinde olacaktır!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bu yeni yatırım hamlesiyle iş ve istihdam kapısı açılacağı, işsizliğin önleneceği, mezar fiyatlarının düşeceği, dar gelirli vatandaşlarla kampanya ile taksit ve faizsiz krediyle mezar edinebilme olanağı sağlanacağı umuluyor. Böylece bundan böyle artık kimse mezarsız kalmayacak, herkese iş, aş ve mezar sağlanmış olacak !

İmdi, 1935 yılında kurulmuş, 380.847 m2lik araziye sahip İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığı, dünyanın sayılı büyük mezarlıklarından biridir. O tarihte yerleşim merkezi dışında kurulmasına rağmen kentin büyümesiyle apartmanların ve gökdelenlerin ortasında sıkışıp kalmıştır. Bir çok ünlü iş adamı ve sanatçının bulunduğu bu mezarlıkta yer olmayıp tamamen dolmuş durumdadır. Emlakçıların ve rantiyelerin ağzının suyunu akıtan bu değerli arazide dev gökdelenlerin olmaması ne kadar acı değil mi? Peygamber ve mehdiliğini ilan etmeye ramak kalmış CHP başkanı Kılıçdaroğlu “ İstanbul’u da yıkacağız, hiç endişeniz olmasın” demedi mi? O halde tamam işte: AKP ile kolkola, tez fetva çıka, emir verile, Zincirlikuyu Mezarlığı yıkıla, kent dışına taşına, yerine gökdelenler dikile ! Şaka bir yana... Dramatik ve hazin olan acı gerçek şu ki: Anlaşılan Türkiye’de ölümler artacak, ölüm tacirliği ve mezarcılık en kârlı mesleklerden biri olacak.
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın günlük olaylar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Karanlık Günlere Doğru...
Marul, Yumurta ve Ampul

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Paganlıktan Gelme Bir Tapınma Şekli: Namaz (2)
Mevlana'nın Kimyası
Köpekliğin Aşkı ve Varoş Kültürü
Çağdaş Gericilik: Postmodernizm
Paganlıktan Gelme Bir Tapınma Şekli: Namaz
Haksızlığa Kesinlikle Karşıyım
Dinin Ahlaksızlığı, Yahut, Ahlaksızlığın Dini
Tevfik Fikret'ten Teröre Övgü
Ka, Kar ve Kars
Cinsel Saldırı Suçu ile Tecavüzden Yargılananların Hadım Edilmesi Yasa Tasarısı

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Elsa'nın Gözleri [Şiir]
Kraliçe ve Bahçıvan - II [Şiir]
Albatros [Şiir]
Op. 11 Piyano Ezgileri, Arnold Schönberg [Şiir]
Yeryüzü Rüzgarları [Şiir]
Kraliçe ve Bahçıvan [Şiir]
Havanın Ölümü [Şiir]
Uçan Ayakkabı [Şiir]
Her Ocak Hiddetle Tütüyor… [Şiir]
Malta Şahinlerine [Şiir]


Hulki Can Duru kimdir?

Başlıca yapıtları: Eski Kule Müziği (şiir) Geometrik Aydınlık (şiir) Havanın Fen Noktası (şiir) Tartaros Paradigması (eleştiri) Teslis Sendromu (eleştiri) Nano Kutsallık (eleştiri) Sevgili Kutlu Yaşam (öykü) Kuşku Bilinci ve Eleştiri (eleştiri)

Etkilendiği Yazarlar:
Montaigne, Descartes, Russell, Tolstoy, N. Hikmet, Dostoyevski, Nietzsche, Freud, Darwin, Marx, Engels, Lenin, Bakunin, Kropotkin, Voltaire, Diderot


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Hulki Can Duru, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.