..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Ben bir dünya yurttaşıyım. -Sokrates
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Toplum > Kâmuran Esen
19 Şubat 2014
Mudurnulu Fatma Nine"nin Günlüğü / Paralel Bir Ürya Gördüm  
Kâmuran Esen
Siz hiç paralel ürya gördünüz mü?


:IFD:

Ah benim sazımın teli, harmanımın yeli, radıyomun pili, sehedimin zembili günlüğüm. Nasılsın, iyi mi’n? Beni soracak olursan, vaziyetler; esgi tas esgi hamam. İşte öylesine ömür tüketiyom. Kimsenin beni umursadığı yok. Yalınız; seçimler yaklaştı diye arayanım soranım olmaya başladı. “ Fatma Nine’cim, bi ihtiyacın var mı?” diye soran sorana. Beş yıldır nerdeydiniz? Ben onlara yapacağımı biliyom.” Çaya çorbaya sandık, ille de sandık.” deyip hakkın, hukukun, özgürlüğün yerine “ sandık” diyenlerden hırsımı alıverecem seçimlerde. Bi de diyom ki kendi kendime; bicik oyla kime ne kadar zarar verebilirsin ki? “Sivrisinek filin kulağına konmuş da, acıttım mı demiş.” hesabı. Deveden bi tüy koparmış gibi olacam yani. Diğer taraftan da “ Belli mi olur, belki benim gibi düşünen bir sürü insan vardır.” diye umutlanıyom. Umut, fakirin ekmeği işte.

Sana dün gece gördüğüm üryamı anlatıverim sevgili günlüğüm. Memet Amca’na anlatacak olsam, dinlemez . “Üstün açıkta kalmıştır, onun için böyle üryalar görmüşsündür.” der, susturur. Bari sana anlatayım da, aycık ferahlayım. Bu sefer gördüğüm ürya, hem çok günceldi, hem de çok paralel. “ Üryanın da mı paraleli olur Fatma Nine?” deme sakın; olur olur sevgi günlüğüm, hem de bal gibi olur. Doları yükselten, hazine arazisine villa yapıldığını ortaya çıkaran, borsayı düşüren paralel, üryalarımıza el atmaz mı? Atar. Bu paralelin her yerde eli, kolu var.

Dün akşam gece haberlerini dinlediydim. Başbakan her zaman olduğu gibi, işine gelmeyen her durum, her olay için “Paralel devletin işi.” deyip duruyodu. Lobiciler gitti, onların yerini paralelciler aldı. Yolsuzlukların, usulsüzlüklerin ortaya çıkarılmasını paralel devlete bağlıyodu. Rüşveti, yolsuzluğu, dolandırıcılığı ortaya çıkarmak “Paralel olmak” anlamı taşıyo başbakana göre. Paralel devlet aşağı, paralel devlet yukarı. Nerdeyse, yaşadığımız kuraklık bile paralelin işi diyecek. Sağdan sola paralel, soldan sağa paralel; yukarından aşağıya paralel, aşağıdan yukarıya paralel. Senin anlayacağın, içim dışım paralel oldu. Derken uyuyakalmışım.

Bi baktım, AVM gibi büyük bir evde tek başınayım. Ne Memet Amca’n var, ne çocuklar, ne gelinler, ne de torunlar. Silkelenmiş dut ağacı gibi meyvesizim. Boş kavanozun dibinde kalmış mercimek tanesi gibi yalınızım.Yalnızlıktan bunalmışım. Arayan, soran yokmuş aylardır. Uçsuz bucaksız, labirent gibi bir evdeymişim üstelik. Her yanım duvarla örülü. Yolumu bulup sokağa bile çıkamıyom. Bağırmak isdiyom sesim çıkmıyo, yürümek istiyom bacaklarıma söz geçiremiyom.

Derken, nasıl yolunu bulduysa, yan komşum çıkıp geliyo. Beni de hiç sevmez. Tabi ben de ona aşkımdan ölmüyom sevgili günlüğüm. Komşuma, “Memet Amca’nızı gördünüz mü, nerde bu adam?” diye soruyom, cuvap yok. “ Oğlanlarım nerde?” diyom, tık yok. “ Torunlar nerde?” diyom, ağzı kımıldıyo, sesi çıkmıyo. Kadının ağzında dili dönmüyo, gonuşamıyo. İşte böyle sıkıntılı bi durum.

Sonra komşunun kızı geliyo, annesi yollamış. Başlıyo anlatmaya. Kızın dediğine göre, meğer Memet Amca’n paralel kocaymış; biz kendisiyle yıllardır paralele evlilik yaşamışız. Çocuklar, gelinler, torunlar da paralel kişilermiş. Sahte suç belgeleri düzenleyip hepsini atmışlar Silivri’ye. Şu saçmalığa bi bakıver hele. Hiç kocanın, çocukların, torunların paraleli olur mu? Ama, iftirayla, gizli tanıkla olmuş işte.

“ İyi de bunca yıl birlikte yaşadıklarımız neydi?” diyom; “Paralel hayat, paralel.” demesin mi? Nedir bu başıma gelen diye saçımı başımı yolmaya başlıyom. Hüngür hüngür ağlarken uyandım. Bi baktım, yataktayım. Çoktan sabah olmuş. Ürya gördüğümü o vakit anladım. Memet Amca’n odasından, “Kahvaltı hazır mı? “ diye bağırıyo. Gittim yanına, üryamı anlatıverecem. Daha ben “Paralel ürya” derken lâfı ağzıma tıktı. “Paralel devlete bu gadar gafayı dakarsan, göreceğin ürya da paralel olur.” dedi. “Sana gaç sefer söyleyecem, paralel maralel devlet yok. Bu; hükümetin kendini aklamak için uydurduğu bir şey. Daha doğrusu, yıllardır kendi ektikleri tohumlardan yetişen ağaçlar kendi üstlerine bir bir devrilmeye başlayınca, “paralel devlet “ adını verdikleri bi memleket gerçeği.”… Allah Allah! Bu adam bu sabah nasıl da mantıklı gonuşuyo. Demek ki son günlerde, yandaş tv ganalları yerine; gerçekleri anlatan ganalları izlemiş, nihayet doğruyu bulmuş.

Biliyo mun sevgili günlüğüm; bu paralel üryayı gördükten sonra artık bırak paralel söcüğünü ağzıma almayı, paralel çizgi bile çekmeyecem. Adı batasıca.

Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum kümesinde bulunan diğer yazıları...
Benim Hiç Sevgilim Olmadı
Balkonlara Asılmış Biberler
Okulsuz - Öğretmensiz Bırakılan Köylerimiz
Atasözlerimiz Üzerine / Yeni Düzenleme
Fatma Nine'nin Günlüğü - 3
Bayramda Anıtkabir Ziyareti Şart Mıdır?
Mudurnu'lu Fatma Nine'nin Günlüğü / Bugün Guşlar Gibiyim
Bir Kadın Kimdir Aslında
Mudurnu'lu Fatma Ninenin Günlüğü / Mudurnu"da Şiir ve Türkü Gecesi
Fatma Nine'nin Günlüğü - 4

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kızım Sen Avukat Ol!
Atatürk'e Mektup
Güzel Dilimiz Türkçe
İstanbul Sizin Olsun
Ben Birazcık Deli miyim?
Öğretmenler Günü
Mudurnu'da Bir Günlük Gezi
Yeğenime Yaptığım Peynirli Börek Tarifi
Bişim Efde Heykes Bi Asayip...
Canı Sıkılmak Nasıl Birşey?

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Dönüşü Olmayan Gidiş [Şiir]
Seni Özlemenin Kitabını Yazabilirim [Şiir]
Bensiz Yaşamaya Alışacaksın [Şiir]
Gelseydin Eğer [Şiir]
Ne Zaman Seni Düşünsem [Şiir]
O Beklenen Hiç Gelmeyecek [Şiir]
İşte Gidiyorsun [Şiir]
Çek Beni İçine Bir Nefeste [Şiir]
Sığınacağım Başka Yürek Yok [Şiir]
Uykularında Sev Beni [Şiir]


Kâmuran Esen kimdir?

Okumak ve yazmak bir tutkudur benim için. Yazdıklarımı okuyucularla paylaşmak amacıyla buraya gönderiyorum. Yıllardır, yerel bir gazeteye haftalık köşe yazıyorum. Mudurnu Belediyesinde gönüllü kültür müdürü olarak çalışıyorum. Yayımlanmış Kitaplarım: -Şiirlerle Öyküler - şiir / Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yazarlar Dizisi ( 1988). . . . . . . . -Sevgi Yumağı - şiir ( 1997 ). . . . . . . . . -K. Esen'in Kaleminden Mudurnu - derleme / Mudurnu Kaymakamlığı Kültür Hizmetleri Dizisi ( 2002 ). . . . . . . . . . . -Oynatmayalım Uğurcuğum- deneme , anı / --Senfoni Yayınları ( Haziran / 2004 ) -Mudurnulu Fatma Nine'nin Günlüğü - Baskıya hazırlanıyor

Etkilendiği Yazarlar:
Okuduğum her yazardan veya yazıdan etkilenirim. Bende bir etki bırakmayacak, herhangi bir şey öğretmeyecek bir yazı düşünemiyorum.


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Kâmuran Esen, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.