..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Hiçbir zaman karakterlerimin hüzünlü olduklarını düşünmedim. Tersine yaşam dolular. Trajediyi seçmediler, trajedi onları seçti. -Juliette Binoche
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Osman AKTAŞ
13 Temmuz 2014
Siyasi Yorumda Basireti Bağlanan Köşe Yazar (Lar) I (Ve) Mustafa Albayrak  
Osman AKTAŞ
Mustafa Albayrak’ın Umran dergisinin Haziran 2014 tarihli, 238. sayısında yayınlanan yazısının başlığı çok ilgimi çekti; “Siyasi Yorumda Basireti Bağlanan Köşe Yazarları”. Yazıyı hemen okudum. Başlık kadar içerik de ilgi çekecek kadar varmış.


:GFJ:
Mustafa Albayrak’ın Umran dergisinin Haziran 2014 tarihli, 238. sayısında yayınlanan yazısının başlığı çok ilgimi çekti; “Siyasi Yorumda Basireti Bağlanan Köşe Yazarları”. Yazıyı hemen okudum. Başlık kadar içerik de ilgi çekecek kadar varmış.

Aydınların II. Abdülhamid’in başına ördükleri çorap, bugün Tayyip Erdoğan’ın başına getirilmek isteniyor. Tayyip Erdoğan’ın Müslüman olmayan kişi ve güçler tarafından başbakanlıktan darbe yoluyla indirilmesi tasavvur ediliyor. Bu sürece de İslamcı yazarlar destek veriyorlar. Albayrak Abdülhamid zamanında kullanılan İslamcı yazarların Mehmet Akif, Elmalılı Hamdi ve Said Nursi olarak belirtiyor. Ancak Tayyip Erdoğan’a karşı kullanılan yazarların kimler olduğundan söz etmiyor. II. Abdülhamid’e kumpas kuran Siyonist Kongre’nin ve kongre kararlarının uygulayıcısı Mahmut Şevket Paşa olduğu söylenirken Gezi olayları ve uygulayıcıları da isim olarak belirtilmiyor.

Gelelim Mustafa Albayrak’a; yazdığı yazıyı baştan sona okuyunca doğrudan AKP mantığı çıkıyor. AKP’liysen Müslüman ve vatansever, değilsen vatan haini ve münafık… Gezi olayları komplo, ekmek almak bahanesiyle çıkıp bir polise kendini vurdurması komplo, cenaze için cem evine gidip kendini vurdurması komplo, 300’ü aşkın madencinin madende trafo patlatıp, kendilerini madene gömüp öldürmeleri komplo, üç beş kuruşa çocuklara gemi alınıp absürt fiyat söylentileri komplo, kuş gribi safsatası sonucu öldürülen tavukların ardından Unakıtan’ın çocuklarına üç beş yumurta sattırması komplo, para dolu ayakkabı kutularının evlere konulması komplo, Rıza Zarrap ve bakan Muammer Güler’in oğullarının varlıkları komplo… Her olumsuz şey komplo…

Hükümet karar ve icraatlarında olumlu olanlara bakalım; emeklinin maaşındaki cezbedici artış, devlet memurlarına Avrupa’yı bile imrendirecek getirilen yasal hak ve iyileştirmeler, özelleştirmelerin yabancılar yerine çalışan personele satılması, orman arazilerinin yok olmasını engellemek için özel mülk alanlarına çevrilmesine teşvik ve yüksek getiriler, yol yapımlarında bir ağacın bile feda edilmemesi için yapılan üst geçit ve viyadükler, denizin korunmasına ilişkin gösterilen çaba, radyo aktif madde ürettiğinden termik santrallerin kapatılıp rüzgâr ve su gücüne dayalı elektrik üretimi çalışmaları, zeytinlik, tarım alanları ve sair bahçelerin korunmasını sağlayacak şekilde yapılan hidrolik santraller, Amerika gibi bir dostu kaybetmemek adına Esat’ı kendi halkıyla karşı karşıya getirenlerin kimler olduğu önemsenmeden Esat karşıtı olma, Irak için Amerika fetva verirse Musul ve Kerkük müdahalesine sıcak, ama tedirgin bakma, IŞİD ile aradaki sıcak bağları soğutmadan halkla IŞİD ilişki dengesi kurmadaki basiret, IŞİD’in bombalama cüretinde bulunduğu Veysel Kareni türbesi için de basitli kararlar alması ve tekrarının mümkün olmayacak biçimde önlem alınması, Doğu Türkistan’da , Uludere’de, Hocalı’da, Arakan’da ve diğer Arap olmayan, ama Müslüman olanların öldürülmesindeki duyarlılık ve başbakanın ağlamaktan gözlerinin şişmesi…

Mustafa Albayrak’ı kutluyorum, cemil Meriç’in “Zulmün olduğu yerde tarafsızlık namussuzluktur” sözünü almasındaki gerekçeyi düşünen herkesin sehven telefonlarına isimler eklenerek sehven tutuklanıp sehven suçlu gösterilmesi ve en az bir yıl sonra sehven fark edilmesine bağlıyor olmalı. Çünkü sehven suça karıştırılanlar zalimler ve hükümet düşmanları bunları görmek ve sehven suça karıştırılanların yanında olmak namussuzluk anlaşılan Albayrak’a göre. Peki, namusluluk nedir? Her şeye rağmen AKP’li olmak mı?

Dikkatimi celbeden en önemli husus da Albayrak tarafından sayın başbakanın Hz. Hüseyin’e, karşıtlarının ise yezit ve taraftarlarına benzetilmesi. Çok isabetli bir benzetme olmuş; sayın başbakan Hz. Hüseyin gibi servetini Allah yolunda dağıtan ve üzerinde elbisesinden başka bir şeyi olmayan bir Müslüman. En belirgin özelliği de üç beş simit için yüz lira vermesi…

Mustafa Albayrak’ı okuyunca çok şey kazanacaksınız. Şimdiye kadar kimsenin size kazandıramadıklarını… Haydi, bakalım hayırlısı…

27 Haziran 14
Bodrum
Osman AktaşSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Milli Eğitimin Yeni Müfredatına Dair
Meb Ü Kesk Arasındaki Sıra Dışı İlişkiler
Yaşadığımız Masal
Emeli/kan ve Ocağına İncir (Lik) Dikilenler
Türkiye’nin Çehresini Değiştirmesi Beklenen Lider: Recep Tayyip Erdoğan…
Tek İlkeli Ülke Ya da Türkiye
Herşeyin Başı Davos veya Sağlıklı Adalet
Dokunmatik Çamaşır Makinesi
Cumhurburkan
Yeni Bir Sivil Darbe Girişimi

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kırkı Kırpan Anlayış
Edebiyat Hayat Memat Üzerine I
Edebiyat Hayat Memat Üzerine II
Türk Kadınlar Günü
Dünya Kadınlar Günü
Edebiyat Hayat Memat Üzerine III
Tatlı Eğitime Tatlı Tatil
Çocuklar İçin Büyük Bayram
Düzenbaza Hile Bekçisi
Tavan Yapan Egolara Malzeme

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
Sabahattin Ali [Deneme]
Alın Yazıları - Mekân Düşüncesi [Deneme]
Hapı Yutmak [Deneme]
Bir Tutkudur Şiir [Deneme]
Köşebent [Deneme]
"Sevme Sanatı" [Deneme]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Osman AKTAŞ, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.