..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bir kimse, neden oltasını, içinde tek bir balık olmadığını bildiği bir göle sarkıtır? -Adalet Ağaoğlu
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Toplum > Hişyar Arıkan
13 Mart 2015
Üç Soysuz  
Hişyar Arıkan
Ve sen, dışarıdan bakınca adama benzeyen, adamım diye sokakta kasılarak yürüyen, ne insanlıktan ne de merhametten nasibini alamamış zavallı yaratık; küçük bir çocuğu koynuna almaya, ona dokunmaya, ağlayıp yalvarmalarına rağmen ona tecavüz etmeye utanmıyor musun?


:HDG:
Ey Soysuz!

Hangi din, hangi vicdan ve hangi ahlaki değerler sana bu vahşetleri yaptırıyor? Bir insanı diri diri yakmak, kanlı canlı bir insanı, saçlarından çekip kafasını kesmek ne demektir? Bu nasıl bir vahşet güdüsü, bu nasıl bir kin, bu nasıl bir öfke? Saçından çektiğin kişinin sıcaklığını hissetmiyor musun? O vücudun sıcaklığına muhtaç bir kadının ya da çocuklarının olduğu hiç mi aklına gelmiyor? Tırnağına diken batsa acıdan sabaha kadar uyumuyorsun da, insan denilen bu muhteşem varlığın kafasını kestikten sonra nasıl uyuyabiliyorsun? Dünyanın bütün servetleri bir araya gelse, yoktan bir hücrenin dahi var edilemediğini biliyorsun da, bu muhteşem varlığı yaratana niçin hiç saygı duymuyorsun?

Saçından çekerek kafasını kopardığın ya da kafeste yaktığın kişinin yakınları; eşi, çocukları, anne ya da babaları; bu görüntüleri izledikten sonra insanla, hayatla, dağlarla, denizlerle, yağmur ve fırtınalarla yani ez cümle gezegenle bir daha nasıl barışacak?

Belli ki çok öfkeli ve hınçla dolusun. Hayatında bazı şeyler yolunda gitmemiş ve sözüm ona kendini dine vermişsin. Peki sen değil miydin İslam dini, merhamet dinidir diyen? Hani merhamet? Kur’anı Kerim’in hangi ayetinde, Hz. Muhammed’in hangi hadisinde böyle bir vahşete cevaz veriliyor?

Ey Soysuz!

Küçücük bir kız çocuğunu eş diye başkasına nasıl peşkeş çekebiliyorsun? Kendi canından ve kanından olan o yavruya nasıl kıyabiliyorsun? Yahu bu çocuk hastalandığında doktora götürmedin mi? Ateşler içinde sayıkladığında yüreğin sızlamadı mı? Bebekken kucağına alarak koklayıp öpmedin mi? Küçücük parmakları, senin başparmağını kavradığında, bu muhteşem varlığın sevimliliğine hayret etmedin mi? Bu çocuk ağladığında kucağına almadın mı? Çocuk korktuğunda sana hiç sarılmadı mı?

Belki bu soruların çoğuna evet diyeceksin. İyi de, minicik bir fiske vursan incecik bir fidan gibi yaylanacak olan bu narin varlığı, bir yaratığa nasıl eş olarak verebiliyorsun? Kediden korksa, kucağına zıplayacak olan bir yavruyu; bir kerestenin koynuna nasıl sokabiliyorsun?

Ve sen, dışarıdan bakınca adama benzeyen, adamım diye sokakta kasılarak yürüyen, ne insanlıktan ne de merhametten nasibini alamamış zavallı yaratık; küçük bir çocuğu koynuna almaya, ona dokunmaya, ağlayıp yalvarmalarına rağmen ona tecavüz etmeye utanmıyor musun?

Ey Soysuz!

Mahalle raconunda bile kendinden güçsüz olana vurmak yakışmaz. Fizik olarak bizden güçsüz olan kadınların büyük çoğunluğu; aslında bizden daha zeki, daha merhametli, daha üretken, daha candan, daha şefkatli, sevgisinde daha dürüst ve daha tutarlıdır. Belki de budur katledilmelerine sebep suçları.

Bir kadına vurmak, hele hele öldürmek insan olmanın en dip noktası bile değildir. Yıllarca aynı yastığa baş koyduğun, yaşam mücadelesinde dirsek çürüttüğün, sıkıştığın anda ilk sığındığın liman olan kadınına nasıl şiddet uygulayabiliyorsun? Silahı kafasına dayayıp hiç acımadan, belki de çocuklarının gözü önünde nasıl vurabiliyorsun?

Ben biliyorum bunu nasıl yapabildiğini. Çünkü sen bir korkaksın. Seni bu şiddete zorlayan koşullara ya da kişilere başkaldıracak cesaretin yok. Korkaklığının tüm acısını karından çıkarıyorsun. Ya da annenden, ya da bacından, ya da kızından. İşin öznesi senin korkaklığındır ve baş edebildiklerin de fizik olarak en zayıf olanlardır. Zekân ve cesaretinle başa çıkamadığın kadınları, kaba güçle alt etmeye çalışıyorsun. Çünkü sen bir soysuzsun.

Yazarın diğer yazıları www.limoniedebiyat.com adresinde

.Eleştiriler & Yorumlar

:: ...........
Gönderen: Kâmuran Esen / ,
16 Mart 2015
Merhaba Sevgili Hişyar Arıkan.Tebrik ediyorum. Anlayana tokat gibi, balyoz gibi vuruşlar var yazınızda.Ancak,kadını sadece cinsel obje olarak gören - sizin deyiminizle- soysuzlara, su sesi gibi gelir yazdıklarınız.Bu zihniyete sahip olan soysuzların meydanları boş bulup at koştura bilmeleri çok düşündürücü.Paylaşımınız için teşekkür ederim. Selâm ve sevgiyle.
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum kümesinde bulunan diğer yazıları...
İnsan Olmak Utanç Vericidir Bazen

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kanser Hastalarına Tavsiyeler
Edebiyatın Biçim ve Zaman Özgürlükçüleri
İki Toplumsal Yara
Ruhumuz Bozuk Çıktı!
Yürek Aldatmaz

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Yaşamalı [Şiir]
Eylül Bakışı [Şiir]
Ben O Değilim [Şiir]
Dipsiz Kuyu [Şiir]
Uzak Hayallerden Yakın Mesafeye [Öykü]
Annem Olsaydı Elimden Tutardı (3) [Roman]
Annem Olsaydı Elimden Tutardı (2) [Roman]
Annem Olsaydı Elimden Tutardı (1 ) [Roman]
Utanç Duyuyorum [Eleştiri]


Hişyar Arıkan kimdir?

Yıllardır düşündüklerime şekil vermektir arzum. Başarabilir miyim bilmiyorum ama buna kararlı olduğumu biliyorum. Hiç bir iz bırakmadan bu dünyadan çekip gitmek ne kadar acı bir şey. İz bırakanların izini sürmektir niyetim.

Etkilendiği Yazarlar:
İrvin Yalom, Amin Maalouf, Ahmet Altan, Cezmi Ersöz, İhsan Oktay Anar


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Hişyar Arıkan, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.