..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yaşam hoştur, ölüm rahat ve huzurludur. Zor olan geçiştir. -Asimov
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Türkiye > Arap Kurt
30 Nisan 2015
Üst Akılın Aklı...  
Üst akıl her ülke ve bölge için ayrı ayrı çalışıyor gibi görünse de, amacı her yerde aynıdır

Arap Kurt


Üst akıl; dünyadaki bütün kaynakları sömüren, geri kalmışlığın, yoksulluğun devam etmesi için gayret gösteren bir çıkar grubudur. Bu grup derki; dünyadaki bütün ülkeleri yönetenleri biz seçeriz( seçilmesi için kamuoyu oluşturur, şirin gösterir, halkları yönlendiririz) bize ve bizim çıkarlarımıza hizmet ettikleri sürece iktidarda kalırlar! Ne zaman ki ülkesine ve halkına yönelir-hizmet ederler! işte o zaman biz kendi elimizle getirdiğimiz bu azınlığın iktidarına son veririz.


:GEF:


Bu günlerde sık sık duyduğumuz ama bir türlü kim ve ne olduğunu bilemediğimiz bir uygulama-yönlendirme politikasına verilen genel bir isimdir üst akıl
Yoksa, akılların en üstünü yada bütün dünya insanlığı için kafa yoranların ortak aklı değildir!.

Üst akıl; dünyadaki bütün kaynakları sömüren, geri kalmışlığın, yoksulluğun devam etmesi için gayret gösteren bir çıkar grubudur. Bu grup derki; dünyadaki bütün ülkeleri yönetenleri biz seçeriz( seçilmesi için kamuoyu oluşturur, şirin gösterir, halkları yönlendiririz) bize ve bizim çıkarlarımıza hizmet ettikleri sürece iktidarda kalırlar! Ne zaman ki ülkesine ve halkına yönelir-hizmet ederler! işte o zaman biz kendi elimizle getirdiğimiz bu azınlığın iktidarına son veririz.
Birçok gazete köşe yazarının ve televizyon programlarının konusu olan bu kavram. Dile getirilip ve yandaşa göre değişiklik gösterse de aslında ülkenin bütününü tesiri altına alan, istediği alanda istediği gibi at oynatan sistemli-kurumsal bir organizasyondur.

Üst akıl her ülke ve bölge için ayrı ayrı çalışıyor gibi görünse de, amacı her yerde aynıdır
Türkiye üzerinden enerji ve su için verilen savaş, bir başka ülkede altın içindir. Bir başkasında elmas veya başka bir enerji- maden içindir. Silah tüccarları, uyuşturucu baronları içinde bu akıl devreye sokulmuş olabilir.
Örneğin; kuzey ırak petrolleri ve Türkî cumhuriyetlerinin doğal gaz ve petrolünün Türkiye üzerinden akışını sağlamak ve bu enerji yolunu korumak için gösterilen çaba da yine bu aklın eseridir.

Bir ülkenin iç dinamiklerini birbirine düşürmek suretiyle çatışmaya dayalı ortam oluşturmak için de kullanılır üst akılın aklı…
Kısa bir zaman önce ilişkilerimizin düzeldiği Suriye ile aramızı açan düşman eden üst akıl, şimdi Suriye ile anlaşmak için fırsat kollamaktadır. Oysa bu bölgenin Ortadoğu için çok önemli olacağını, Diyarbakır’ın bir cazibe merkezi olacağı hikayesi de yine bu akıl tarafından empoze edilmemişmiydi?

Amerika’ya çalışmak için değil de bir turistik seyahat için giden bir arkadaşımdan dinlemiştim. Ne kadar ileri bir ülke, imrenilecek bir kültür olduğunu, arkadaş anlatıyordu oradaki gördüklerini ne kadar düzenli bir hayat yaşadıklarını, kişi başına gelirin yüksekliğini, huzuru, refahı. Hayata bakış ve dünya görüşü olarak tam uyum içinde olmadığım bu arkadaşıma bir soru sordum.”peki azizim çok güzel iyi hoş lakin. Oradaki huzur ve refahın devamı için, kan, gözyaşı sömürü devam etmiyor mu? O imkânları, o yüksek hayat standartlarını sağlayan kim? biz ve bizim gibi ülkelerde faaliyet gösteren üst akıl değil mi?”

Çok çok uzağa gerek var mı üst aklın dünya üzerindeki etkilerini görmek için? Elbette gerek yok. Bunun ne olduğunu ve kimler tarafından uygulandığını görmek için son 20 yılı şöyle gözünüzün önüne getirin, ülkedeki siyasi ve ekonomik olayları bir bir gözden geçirip, tahlil edin. Üst akıl kadar olmasa da! Herkesin bir aklı vardır. Bunu yaparken de taraf olmadan objektif bir bakış açısıyla ve soran, sorgulayan bir fert olarak yapın, referansınız Allahın emirleri ve insan denilen varlığın değerlerini göz önüne alarak yapın. İşte o zaman bu kavramın, hayatınızın her yerde etkili olduğunu, birçok meziyetten bizleri yoksun bıraktığını, fikir fakiri, düşünce özürlü bıraktığını göreceksiniz.

Üst akıl birçok şeyden beslenir. En çok sevdiği şey ise akılları karıştırmaktır. Bunu yaparken de kargaşa oluşturur. Bu kargaşa siyasal, ekonomik ve inanca dayalı sebeplerdir. Şunu da belirtmeden geçmeyeyim üst aklın ve onun uygulayıcıların dini, inancı yoktur. Çünkü onların uyguladığı sistemi onaylayan bir din, bir inanç sistemi bulunmamaktadır. Her grubun bir dini başlarında birden çok tanrıları vardır!
Elbette birçok sebep vardır ama. En tesirlisi en etkili silahı bunlardır. Çünkü bu kargaşada kişi ve toplumlar aklıselim düşünemez ve anında üst aklın kontrolüne girer ve direksiyona geçer. eee hal böyle olunca da canımız malımızı onun insafına bırakmış oluruz. İsterse anında götürüp bir yere toslaya bilir, ya da gönlümüzü almak için bir iki tur da attırabilir. Ama sonuç bir kazaya kurban gitmemiz olacaktır. Boşuna üst akıl demiyoruz buna, kendisi o arabanın içinde olmayacaktır elbette. Vakti zamanı gelince araçtan atlayarak canını kurtaracak, yoluna devam edecektir, başka kurbanlar bulmak için.

Üst aklın kullandığı araçlar saymakla bitmez. Bunlar televizyonlar ve onların program akışı, yarışma programları, diziler, yarışmalar vs. gazeteler ve gazetelerin istikbal vaat edilmiş köşe yazarları, sahipleri, kuponla vereceği ödüllere kadar birçok argümanı vardır.

Ayrıca sosyal medya çağımızın en geçerli ve en etkili aracı olmuştur. Bu sayede birçok gruba birçok kesime anında ulaşmak mümkün olduğu gibi, yönlendirmek-etkilemek daha da kolay bir hal almıştır.

Eski cumhurbaşkanlarımızdan Süleyman Demirel’in bir sözü vardır siyasi tarihimize geçmiş ”dün, dündür. Bugün bu gündür” aslında bu söz üst aklın ürettiği bahanelerden(inkâr) biridir. Ve ondan sonra gelen bütün siyasetçiler birebir tekrar etmese de uygulamaları ile aynı şeyi kastetmektedirler

Üst aklın en çok yaptığı şey kulağa hoş gelen söylemler ve imkânsız gibi görünen projeler üretmektir. Daha sonrada bunu inkâr etmek ya da unutturmaktır. Hal böyle olunca da aklı olanlar kendisiyle dalga geçildiğini anlar, olmayanlar ise akılsızlığına, kandırılmışlığına bir bahane bularak durumu geçiştirir.

Gün gelecek yine toplanacaksınız aynı yerde. Çünkü niçin ayrıldığı bilen niçin döneceğini de bilir. Yani azizim! Gidiş sebebin, geliş sebebin olacak bu kez de.(bahanesi cebinde gezenler)

Önümüzdeki dönem seçim dönemidir. Mahmuzlar bileğlenip horoz dövüşü için ortam oluşturulmaya başlanmak üzeredir, bu hassas dönemde aklınıza mukayyet olun, üst aklın dümen suyuna girmeyin derim… Vesselam


Arap Kurt- köşe yazıları-
22.03.2015 13:09

Arap KurtSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın türkiye kümesinde bulunan diğer yazıları...
İşçinin Hakkını Alın Teri Kurumadan Ödeyiniz

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Bal Tutan Parmağını Yalar...
Ne Zaman İnsan Olacağız?

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Dünya [Şiir]
Tek Kişilik Oyun [Şiir]
İnkar [Şiir]
Hiç... [Şiir]
Ömür Denilen Resim [Şiir]
Vurdumduymaz [Şiir]
İki Çift Sözüm Var Aşka [Şiir]
Şehit Anası'na [Şiir]
Bahane [Şiir]
Ödünç Aldığım Renkler [Şiir]


Arap Kurt kimdir?

HAYATI (1965) 1965 yılında Çorum’un Alaca ilçesinde doğdu. İlkokulu orta ve liseyi Alaca’da bitirdi. 1985 yılında girdiği Anadolu üniversitesi iktisat fakültesinden 1988 yılında kendi isteği ile ayrıldı. Evli ve bir kız, iki erkek çocuk babası olan şair, ticaret ve tarım işleri ile uğraşmaktadır. Hitit üniversitesi ve çorum il kültür turizm müdürlüğünün katkılarıyla çıkarılan "Çorumlu aşıklar,ozanlar,şairler antolojisi"nde beş adet hece şiir yer almıştır.

Etkilendiği Yazarlar:
orhan veli,cahit sıtkı tarancı.necip fazıl ,m.akif ersoy v.s


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Arap Kurt, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.