..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Tarih, hiçbir zaman orada bulunmamış kişiler tarafından anlatılan hiçbir zaman olmamış olaylarla dolu bir yalan. -Santayana
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Özgürlük ve Eşitlik > Hakan Yozcu
22 Şubat 2016
Sanatçıya Yumruk Atmak  
Hakan Yozcu
Sanatçı, “Olduğu yerde duran suçsuz bir insana vurmanın ne demek olduğunu anlaması için şikayetimi geri çekmeyeceğim. Bu ülkede eğlenmeye giden insanların can güvenliği kalmadı mı? Sizce şikayetimi geri çekmeli miyim?” diye soruyor.


:FGH:

     Ülkemizde inanılmaz olaylar oluyor. Hani derler ya “yaşa ki neler görürsün” işte o cinsten şeyler.
     Şimdi de ülkemizin sevilen ses sanatçılarından biri durup durduğu yerde sokakta darp edilmiş.
Basında okuduğum kadarıyla sanatçımız, Gazimağusa’da bir barın önünde durup dururken ve sebepsiz yere darp edilmiş. Sanatçıya önce bir tokat atılmış. Sonra sanatçı arkadaşımız “Neden bana vurdun?” demek için yanına gitmiş. En azından bir özür bekliyormuş. Bırakın özrü, onun yerine bu defa da okkalı bir yumruk yemiş.
     Sanatçı, yaşadığı bu duruma sosyal medyada kendi hesabında yayınladığı yazıyla isyan ediyor. Hemen doktora gidip rapor almış. Dolayısıyla yumruk atılan kişi polis tarafından tutuklanmış. Her zamanki gibi bu defa araya hatırlı kişiler girip sanatçının davayı geri alması istenmiş.
     Sanatçı, “Olduğu yerde duran suçsuz bir insana vurmanın ne demek olduğunu anlaması için şikayetimi geri çekmeyeceğim. Bu ülkede eğlenmeye giden insanların can güvenliği kalmadı mı? Sizce şikayetimi geri çekmeli miyim?” diye soruyor.
     Bana göre asla geri çekmemeli… Hatta sonuna kadar götürmeli olayı. Suçu işleyen cezasını çekmeli bu ülkede. Yapılan suçlar, cezasız kalırsa suç oranı da bir o kadar artar.
     Bu tür suçları işleyen kişilerin babaları da çocuklarını kendi kafalarınca koruma altına alıp hemen hatırı sayılır kişileri bulup davayı geri çektirtmeye veya olayı yumuşatmaya çalışıyor. Ya adam yumruk yemiş, hastanelik olmuş, yara bere içinde kalmış, bunun davayı geri çekmekle veya yumuşatmakla ne ilgisi olabilir. İnanın böyle yapmakla o çocuğa yardımcı olunmuyor. Hatta ona kötülük yapılıyor. Çocuk, “Nasıl olsa arkamda babam var. Hatırı sayılır kişileri araya sokarak beni kurtarır” diyerek bu tür suçlara devam edecek. Bu da onun için hiç iyi olmaz.
     Çocuklarımızı koruma altına almak düşüncesiyle yaptıkları suçlara göz yummayalım. Bu, onları ödüllendirmek gibi olur. “Aferin çocuğum. Böyle yapmaya devam et. Ben senin arkandayım” der gibi olur.
     Sanatçımızın yazdığı burada bitmiyor. Hastaneye gidince yaşadıkları daha da vahim bir durum içeriyor.
     Sabahın 3’ünde Mağusa Devlet Hastanesi’ne gitmiş. Kayıtta görevli arkadaşın o kadar rahat olduğunu söylüyor ki çekirdek çitleyerek orasını adeta park alanına döndürdüğünü belirtiyor. İnanılacak gibi değil.
     Hijyen olması gereken bir mekânda, hastane gibi bir yerde görevli birinin çekirdek çitlemesi ve kabuklarını da bulunduğu yere atarak orayı kabuk gölü haline getirmesi ne kadar kötü ve çirkin bir durum. Umarım yetkililer bu yazıyı okuyarak bunu ihbar kabul eder ve bu çalışan hakkında soruşturma başlatır. Ama nerde öyle bir anlayış? Adım gibi biliyorum denilecek ki “Ne var onda. Bunu da çok büyütmeyin canım”
     Bu kadarı ile de son bulmuyor hastane dramı. Tedavi sırasında damla, biokadin, pamuk gibi malzemelerin hiç biri yokmuş…
     Yazık… Hastahanelerimiz ne durumda…
     Acınacak bir hal yaşıyoruz. Kimse bunları önemsemiyor…
     Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın özgürlük ve eşitlik kümesinde bulunan diğer yazıları...
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği
namussuz Namuslular

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Boyacı’ya Büyük İlgi
Nkl Sanat Gecesi Büyük İlgi Gördü
öğretmene Verilen Değer Her Şeye Değer
Kültür ve Sanatımıza Önem Vereceğiz
Adanalıyık Allah’ın Adamıyık
Bu Halk Darbe İstemiyor
Bayram Huzur İçinde Geçti
Ayhan Menteş Hoca’mızın Ardından
eğitim Yaz Boz Tahtası Değildir
"Kıbrıslılık" Üzerine

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Minik Bir Şaire Rastladım [Şiir]
50. Yaş Şiiri [Şiir]
Yağmur [Şiir]
Yollarım Sana [Şiir]
Nar Gözlüm [Şiir]
Kazan Mesnevisi [Şiir]
Sen Bilirsin [Şiir]
Bırakıp Gitme [Şiir]
Yaşayan Ölü [Şiir]
Analar [Şiir]


Hakan Yozcu kimdir?

1964 doğumluyum. Kuzey Kıbrıs'ta yaşıyorum. 1988 Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldum. 20 yıl çeşitli okullarda edebiyat öğretmenliği yaptım. Uzun yıllar Yenivolkan ve Güneş Gazetelerinde köşe yazarlığı yaptım. Şu an Habearkıbrıslı ve Güncelmersin Gazetelerinde yazıyorum. Birçok internet gazete ve sitelerinde yazılarım yayınlanıyor. Şiir, öykü ve tiyatro oyunları yazıyorum. Bu alanlarda çeşitli ödüllerim var. Kendime ait basılmış "Güzel Bir Dünya" ve "Mesela Başka" isimli iki adet öykü kitabım var. 7 tane tiyatro oyunum var. 6 yıl Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü görevinde bulundum. Halen Başbakan Yardımcılığı Ekonomi, Turizm, Kültür Ve Spor Bakanlığı'na bağlı Müşavirim.

Etkilendiği Yazarlar:
...


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Hakan Yozcu, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.